Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Warszawa 1944. Tragiczne powstanie, Alexandra Richie
     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 23/07/2014, 21:39 Quote Post

nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazuje się właśnie fascynująca książka poświęcona historii Powstania Warszawskiego: Alexandra Richie "Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie."

z opisu:
'Książka o powstaniu warszawskim, wplecionym w ogólną historię drugiej wojny światowej, napisana wnikliwie i z rozmachem. Imponująca dokumentacja m.in. z archiwów prywatnych prof. Władysława Bartoszewskiego, ale też niemieckich i brytyjskich. Obiektywizm, szeroki kontekst historyczny; znakomita narracja, wysoki poziom literacki.
Powstanie warszawskie - błędna kalkulacja, romantyczny zryw czy bohaterska walka o wolność, której efektem było zrównanie z ziemią stolicy Polski? Dziś pytania i wątpliwości są chyba żywsze niż kiedykolwiek.
Alexandra Richie przedstawia historię tych 63 dni z historii Warszawy na podstawie zeznań świadków i uczestników walk. Skrupulatnie zebrane dokumenty i świadectwa oraz przenikliwe refleksje uznanej historyczki pozwalają spojrzeć na powstańczy zryw z nowej perspektywy. Richie ukazuje powstanie w kontekście działań wojennych na arenie międzynarodowej, krytycznie ocenia postawę aliantów i błędy polskiego dowództwa. Nie feruje jednak łatwych sądów, a jej talent pisarski sprawia, że Warszawę 1944 czyta się niczym trzymającą w napięciu powieść.'

opinie:
'Znakomita książka, chyba najlepsza, jaką o Powstaniu czytałem. Autorka imponuje erudycją, wplata powstanie warszawskie w historię powszechną drugiej wojny światowej, sprawnie wykorzystuje źródła, jest doskonale zorientowana w stanie badań i przede wszystkim znakomicie opowiada.
prof. Włodzimierz Borodziej
Rzetelnie i wnikliwie przygotowana książka ukazująca tragizm powstania warszawskiego i krytycznie oceniająca postawę aliantów w sierpniu 1944 roku.
„Kirkus Reviews”
Poruszający opis brutalnej wojny widzianej oczami cywilów. Warszawa 1944 to jedna z najlepszych książek historycznych ostatnich lat.
„The Wall Street Journal”
Richie świetnie się sprawdza jako pisarka. Jej opowieść o powstaniu nikogo nie pozostawi obojętnym.
„The New York Review of Books”.'

user posted image

recenzje:
- Halik Kochański "Book Review: 'Warsaw 1944' by Alexandra Richie" / The Wall Street Journal

Ten post był edytowany przez septimanus79: 23/07/2014, 21:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 25/07/2014, 14:58 Quote Post

wywiad Agatona Kozińskiego z Alexandrą Richie: "Powstanie warszawskie było dla Hitlera okazją do demonstracji siły. Bał się powtórki z 1918" / Polska The Times

– Pisząc o Powstaniu Warszawskim, chciałam umieścić je w szerszym kontekście. Sądzę, że w dyskusjach o bohaterskim zrywie Polaków często się o tym zapomina – mówiła w Dwójce Alexandra Richie, autorka książki "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie" - nagranie audio: "Europa patrzy na Powstanie".


 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
jatagan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 94.187

Zawód: student
 
 
post 30/09/2014, 9:49 Quote Post

Chętnie przeczytam, najbardziej skusił mnie właśnie ten "szerszy kontekst" ale też fakt, że książka wyszła spod pióra kanadyjskiej historyczki, a to siłą rzeczy gwarantuje świeże spojrzenie na pewne aspekty. W wywiadzie Alexandry Richie z Piotrem Szymańskim i Hubertem Czyżewskim przeczytałem też, że "w książce znajdziemy wiele indywidualnych historii oraz analizy psychologiczne przybliżające czytelnikowi codzienność powstania. Na tle innych publikacji o sierpniowym zrywie taka oddolna narracja jest czymś wyjątkowym".

Ten post był edytowany przez jatagan: 30/09/2014, 9:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 30/09/2014, 11:41 Quote Post

Recenzja książki na Histmag.org
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/09/2014, 13:33 Quote Post

Zawsze interesuje mnie, kiedy zagraniczny historyk pisze o naszych dziejach, dlatego z ciekawością wezmę się za tę książkę.
Teraz napiszę tylko, że to miło, że na Zachodzie jest jeszcze ktoś, kto twierdzi, że AK walczyła z Niemcami, a nie z niedobitkami Żydów po lasach... mad.gif

Ten post był edytowany przez emigrant: 30/09/2014, 15:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 30/09/2014, 16:01 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 30/09/2014, 14:33)
Zawsze interesuje mnie, kiedy zagraniczny historyk pisze o naszych dziejach, dlatego z ciekawością wezmę się za tę książkę.
*


Po lekturze "Powstania '44" Daviesa, ostrożnie podchodzę do do książek np. o PW pisanych przez obcokrajowców... Tym bardziej, że jest zartrzęsienie rodzimych autorów. Po przeczytaniu recenzji stwierdziłem, że to taki właśnie "Davies".

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/09/2014, 17:10 Quote Post

QUOTE(master86 @ 30/09/2014, 16:01)
QUOTE(emigrant @ 30/09/2014, 14:33)
Zawsze interesuje mnie, kiedy zagraniczny historyk pisze o naszych dziejach, dlatego z ciekawością wezmę się za tę książkę.
*


Po lekturze "Powstania '44" Daviesa, ostrożnie podchodzę do do książek np. o PW pisanych przez obcokrajowców... Tym bardziej, że jest zartrzęsienie rodzimych autorów. Po przeczytaniu recenzji stwierdziłem, że to taki właśnie "Davies".
*


Ja nie twierdzę, że historycy zza granicy muszą mieć rację. Ciekawią mnie ich prace, bo najczęściej zawierają jakieś inne niż u nas powszechne punkty widzenia. Nawet gdy są nieprawdziwe to ciekawie je poznać i dużo mówią o postrzeganiu przsez zagranicę naszej historii.

Ten post był edytowany przez emigrant: 30/09/2014, 17:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 30/09/2014, 17:39 Quote Post

Emigrancie, mi bardziej chodziło o to (na przykładzie Daviesa), że taki zagraniczny historyk piszący o Polsce nie odkrywa Ameryki. Zgodzę się, że fajnie poznać - choćby w celach "rozrywkowych" - zagraniczny punkt widzenia, jednak nie spodziewam się po takiej książce (napisanej o Polsce przez obcokrajowca) "ochów i achów", a raczej przeciętną lekturę do poduszki nie wolną od (często podstawowych) błędów. A takie wrażenie odniosłem po przeczytaniu recenzji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Yossarian1966
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 97.360

Tomek Nocun
Zawód: leśnik
 
 
post 15/06/2015, 7:47 Quote Post

Strona 22
Jest- Szef Biura Bezpieczeństwa Rzeszy(RSHA)
W Rzeszy nie było takiej instytucji, był Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy(RSHA)-Reichssicherheitshauptamt

Strona29
Jest SD - służba wywiadu NSDAP
Powinno być służba wywiadu SS
Historyk nie może sobie pozwolić na takie błędy.
W moich oczach dyskwalifikuje to książkę całkowicie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/06/2015, 7:50 Quote Post

QUOTE(Yossarian1966 @ 15/06/2015, 8:47)
Strona 22
Jest- Szef Biura Bezpieczeństwa Rzeszy(RSHA)
W Rzeszy nie było takiej instytucji, był Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy(RSHA)-Reichssicherheitshauptamt

Strona29
Jest SD - służba wywiadu NSDAP
Powinno być służba wywiadu SS
Historyk nie może sobie pozwolić na takie błędy.
W moich oczach dyskwalifikuje to książkę całkowicie.
*


A to są błędy oryginału czy tłumaczenia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Yossarian1966
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 97.360

Tomek Nocun
Zawód: leśnik
 
 
post 16/06/2015, 11:15 Quote Post

Nie jestem w stanie tego stwierdzić, nie mam dostępu do oryginalnego tekstu.
Ale proszę następny "kwiatek":
str.176 cyt: 25 lipca 1944 roku doszło do ważnego spotkania Bora, oficerów z KG AK, Jana Stanisława Jankowskiego i generała(?)Antoniego Chruściela.
Chruściel był wtedy pułkownikiem generała brygady dostał dopiero za udział w Powstaniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/06/2015, 14:11 Quote Post

Ok, jeżeli wyżej można mieć pewne wątpliwości, bo autorka mogła się jakoś nieprecyzyjnie wyrazić, to tutaj już ewidentnie nie ma winy tłumacza. Trzeba w takim razie uważać na wiedzę autorki co do urzędów i stopnia Chruściela, ale czy cała praca jest do niczego? 3 błędy na 170 stron to jeszcze nie tragedia, choć oczywiście nie powinny się zdarzyć.
Pytam z ciekawości, bo oczywiście recenzje reklamowe, wrzucone tu na początku, nie muszą nic konkretnego znaczyć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 23/12/2018, 20:58 Quote Post

Odnośnie Richie:

To co jest przetłumaczone w polskiej wersji na s.22 w oryginale brzmi: "Ernst Kaltenbruner, Chiefs of the RSHA, Raichs Security Office." CR, Warsaw 1944, London 2013, s.14.
Jest to więc błąd tłumaczenia.

Co do jakobego błędu na stronie 29 proszę o przytoczenie tekstu z polskiego wydanie. Mam oryginał. Porównamy. Tego błędu nie znalazłem.

Co do błędu na stronie 176 to nie jest błąd. W piśmiennictwie anglosaskim podaje się zawsze tytuł lub stopień ostatni jaki posiadała dana postać historyczna , chyba że z kontekstu wynika iż należy podać stopień wcześniejszy ( np. trudno aby generał np. dowodził kompanią).


 
User is offline  PMMini Profile Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej