Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Posąg kobiety w świątyni słowiańskiej
     
Pielgrzym
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 30.075

Andrzej Pietrachowicz
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 25/02/2015, 11:03 Quote Post

Dzięki za trop smile.gif A ja mam np. niewielką kolekcję minerałów ozdobnych Rosji, w której najwięcej jest odmian pierieliwtu (переливт), przypominającego pegmatytowe skalenie lub wielobarwny agat, ale matowy i skrytokrystaliczny. Próbowałem znaleźć jego polską nazwę i okazało się że ten popularny tam minerał nie posiada w ogóle żadnej innej nazwy niż rosyjska, bo występuje tylko tam i nie jest eksportowany. Tak, Ural i w ogóle centralna i północna Azja to specyficzny rejon geologiczny; pisałem też już tutaj niedawno o wyspach na Oceanie Lodowatym, które się aktualnie rozpuszczają i znikają z map.

Wracając do tematu, nadmorską lokalizację tej świątyni też sobie jakoś podobnie wyobrażałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
Karol Stojanowski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 82.840

 
 
post 16/05/2015, 10:59 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 24/02/2015, 23:50)
Zakładając - czysto hipotetycznie - że jest gdzieś ziarno prawdy w tym gąszczu krzykliwej, kiczowatej fantastyki (dalibóg, opis świątyni jakby żywcem wyjęty z opowiadań o Conanie z Cymerii), to opis położenia trzeciej świątyni wydaje się raczej pokrywać z rugijską Arkoną - wbrew temu, co tu wcześniej podnoszono.

Tego typu krajobraz

user posted image

nie jest typową plażą nizinną.

Co do uprawiającego czary mędrca, który "ujarzmił", "zniewolił" i "opanował" - to koncepcja jest dość ciekawa: domniemany cyniczny hochsztapler-wróżbita (bo tak, jak się wydaje, najłatwiej jest - w czasach względnego pokoju - "oszukańczo zmanipulować" "ludzi dzikiego i zmiennego usposobienia") rzeczywiście ze stosunkową łatwością mógłby sięgnąć po władzę absolutną w warunkach silnie ugruntowanej demokracji wiecowej. Gdyby bowiem nie szczególna pozycja kultowa, dostałby w czapkę kijem już na wiecu za nadmiernie wybujały indywidualizm.
*



Trudno powiedzieć czy brzeg morski można nazwać górą, co do magów (μάγοι magoi) mędrców, to tacy trzej namaścili założyciela chrześcijaństwa(μάγοι magoi). Nie wydaje mi się by Mahomet czy Chrystus był czym innym niż magiem manipulującym świadomością bo cóż innego oni zrobili niż "manipulowali i zniewolili serca, opanowali duszę i ujarzmili umysły", tworząc swoje religie.

Tak czy inaczej ów mędrzec jest z zawodu smile.gif kimś pokroju i cechach przynajmniej Apoloniusza z Tiany, "Uważany był za pośrednika między bogami i ludźmi, cudotwórcę, czarownika i proroka."
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej