Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy to runa ?,
     
chemikowiec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 62.103

Gordon Szamlej
 
 
post 21/05/2012, 20:33 Quote Post

Witam. Zwracam się z prośbą do szanownego forum o pomoc w wyjaśnieniu znaczenia rysunku?, ryciny? Znajduje się ona na kamieniu wielkości 15x15cm.
Dodam, że nie posiadam choćby cienia wiedzy o takichże "wynalazkach", ale bardzo ciekawi mnie co twórca miał na myśli. Choćby w przybliżeniu. Warte uwagi jest to, że nie jest to jedyny takiego rodzaju wytwór w moim posiadaniu. Drugi jest dużo większy i cięższy (+/- 150 kg). Wszystko znalezione na polu.
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc smile.gif Załączony obrazekZałączony obrazekZałączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 21/05/2012, 20:54 Quote Post

Bardzo ciekawe , powinieneś to znalezisko asap zgłosić do najbliższego Muzeum .
 
Post #2

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 22/05/2012, 0:13 Quote Post

Jakkolwiek znak ten jest bardzo podobny do run, nie przedstawia on żadnej znanej runy. To może być symbol człowieka z bronią - wojownika. Zgadzam się z lancasterem i myślę, że powinienneś zanieść te znaleziska do muzeum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 22/05/2012, 11:59 Quote Post

Problem ze znaleziskiem jest taki, że ryt ów równie dobrze mógł powstać przed 1500, 350 czy 40 laty...Jako, że został znaleziony - jak mniemam na powierzchni - nie ma żadnego kontekstu. Mógł też - ze względu na swe niewielkie wymiary - znaleźć się przypadkiem w miejscu odnalezienia. W najbliższym Muzeum powinni Ci powiedzieć czy w rejonie nie ma śladów jakiegoś osadnictwa (może wcześniej już na coś takiego natrafiono).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
numi5
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 336
Nr użytkownika: 71.695

Marian Rewinski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 22/05/2012, 19:57 Quote Post

Analogii szukałbym raczej wśród gmerków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
chemikowiec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 62.103

Gordon Szamlej
 
 
post 22/05/2012, 20:17 Quote Post

Problem ze znaleziskiem jest taki, że nie jest jedyny. Pozostałe są dużo większe i cięższe. Teorię ich powstania niedawno raczej bym oddalił, ponieważ ta ziemia usiana jest kamieniami różnej maści. Więcej... jest miejsce, w którym na głębokości około 80 cm jest bruk!!! A to, jakby nie patrzeć, szczere pole. Dodam kolejną ciekawostkę . Kiedyś wyciągaliśmy dość spory kamień, ponieważ niszczył sprzęt rolniczy, a pod nim raczej coś na styl grobu, albo czegoś innego, ale na pewno nie działanie sił natury. Zgłoszone do odpowiednich ludzi i nic. Spytali, czy coś było i, że podjadą obejrzeć. I nic. Dwa miesiące stało sobie odkryte i czekało, a Panowie, powiem kolokwialnie- olali to (dobrze, ze porobiłem fotki wykopu). Już u nich raz straciłem pewną rzecz bez słowa " dziękuję ", moi znajomi też, więc będę szczery; wolałbym to wrzucić z powrotem wszystko do dziury, a sobie pozostawić zdjęcia.
Dorzucam dwa inne:
Załączony obrazekZałączony obrazekZałączony obrazek

Ten drugi "poprawiony" spalonym drewnem dla podkreślenia rysunku.

Ten post był edytowany przez chemikowiec: 22/05/2012, 20:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Tomekarcheo
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 40.905

Zawód: doktorant
 
 
post 22/05/2012, 20:56 Quote Post

No ciekawie to wygląda. Jaka to część Polski? I co to znaczy, że było pod jednym z nich "coś na styl grobu"? Rozwiń proszę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.938
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/05/2012, 21:24 Quote Post

Intrygujące. Dołączam się do pytań Tomka. Trzeba nalegać by ktoś to z bliska obejrzał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
chemikowiec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 62.103

Gordon Szamlej
 
 
post 22/05/2012, 21:42 Quote Post

Pod poziomo ułożonym kamieniem długości ok. 150 cm i szerokości około 60-70cm, uformowane było coś na styl kamiennych schodków. Było ich trzy lub cztery. W najniższej części znajdowała się, również z kamieni, uformowana urna (?)średnicy około 30 cm i wysokości około 40 cm. Nie mierzyłem wszystkiego dokładnie: po pierwsze, że żaden ze mnie odkrywca, a po drugie fachowcy mieli się zjawić... Ech szkoda słów.
Ten duży kamień poziomy chyba, zaznaczam chyba, podparty był na kilku mniejszych. Stąd moje stwierdzenie "grobu". Popielicowy?
Nic tam nie było, albo zostało wcześniej ograbione pod warunkiem, że było z czego ograbiać.
Region: wlkp.
Muszę przeszukać archiwum to dorzucę foto.
Welessxxi: naleganie nie pomogło, bo mieli lepsze trafienie.

Ten post był edytowany przez chemikowiec: 22/05/2012, 21:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.938
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/05/2012, 22:43 Quote Post

QUOTE(chemikowiec @ 22/05/2012, 22:42)
Welessxxi: naleganie nie pomogło, bo mieli lepsze trafienie.
*


A widzieli te zdjęcia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 23/05/2012, 7:17 Quote Post

Również mnie to zainteresowało. Przyznam, że w pierwszej chwili, kiedy oglądnąłem mały kamień, wydawało mi się, że jest to co najwyżej podpis kamieniarza, np. średniowiecznego. Ale ci podpisywali się na ścianach budowli, którą wznosili (kościoły). Potem zauważyłem foto z dużym głazem i jestem zdumiony. Czym prędzej musi to ktoś dokładnie zbadać.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 23/05/2012, 13:06 Quote Post

Ciekawe co za trafienie mieli ci "fachowcy"? Pewnie nie pokazywałeś im zdjęć. Czy aby na pewno są to przedstawiciele państwowego muzeum? Bo amatorom nie masz co tego pokazywać, bo tylko to zniszczą, albo Cię okradną!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
chemikowiec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 62.103

Gordon Szamlej
 
 
post 23/05/2012, 19:15 Quote Post

Jak najbardziej przedstawiciele Państwowego Muzeum. Zdjęć nie widzieli, bo w ogóle nic mnie nie motywowało, aby się do nich wybrać. Mogli sobie obejrzeć na "żywo" i zrezygnowali. Wiedzą, gdzie to jest i o co chodzi, więc zawsze mogą się zjawić i sobie odkopać. Szczyt nygustwa. Załączony obrazekZałączony obrazekZałączony obrazek

Najmądrzej byłoby, gdyby obejrzał to ktoś kto czuje powołanie...
Może po żniwach zlitują się podjechać.

Ten post był edytowany przez chemikowiec: 23/05/2012, 19:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 26/05/2012, 16:46 Quote Post

Czemu po żniwach? Czyżbyś miał tam posiane? Najlepiej jeszcze przed żniwami zawieź do nich chociaż jeden z tych kamieni i pokaż zdjęcia. Ciekawe ile by ci płacili w razie wykopalisk?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
kostrogaj
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 17.261

 
 
post 30/05/2012, 0:06 Quote Post

QUOTE(chemikowiec @ 23/05/2012, 19:15)
Jak najbardziej przedstawiciele Państwowego Muzeum. Zdjęć nie widzieli, bo w ogóle nic mnie nie motywowało, aby się do nich wybrać. Mogli sobie obejrzeć na "żywo" i zrezygnowali. Wiedzą, gdzie to jest i o co chodzi, więc zawsze mogą się zjawić i sobie odkopać. Szczyt nygustwa. Załączony obrazekZałączony obrazekZałączony obrazek

Najmądrzej byłoby, gdyby obejrzał to ktoś kto czuje powołanie...
Może po żniwach zlitują się podjechać.
*



Lepiej niech to obejrzy jakiś ''nawiedzony'' amator. Urzędasy z muzeum interesują się dopiero wtedy jak coś jest już zniszczone.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej