Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Arja, Svarga, Bogorzeł..., Znaczy o co chodzi?
     
Edgarzyc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 34.366

 
 
post 3/09/2007, 18:57 Quote Post

Witam wszystkich, jako że to mój pierwszy post na forum. smile.gif
Czcionką pogrubioną zaznaczyłem słowa, których po prostu nie znam:
(utwór, zespołu Kelthuzzar, do ściągnięcia tutaj:
http://kelthuzzar.mp3.wp.pl/?tg=L3Avc3RyZW...Y3NDYuaHRtbA==)

Tobie składam dziś hołd
Perunie, przyjmij go
Z braćmi zasiądę przy tronie Twym
Na szczycie Svargi nasz dom
Złączony z przodkami od wieków
Honorem mym spłacę ten dług
Prawą ścieżką Arjana
Pokonam przeszkody i trud

Wajdeloty cichy śpiew
Krzepi serca nam
Mieczem wyrąbiemy trakt
Ku Arji srebrnych bram

Myśmy lud Peruna
Sławskiej dumy żar
Oto święta krew Bogorłów jest
Co od zawsze drzemią w nas

Svarga to, wedle tego co znalazłem, po prostu niebo.
Inna znaczenie tej nazwy to swastyka, zwana też Swarzycą, z tym że akurat to tłumaczenie nie bardzo pasuje do tekstu.
Jednakże to wymagałoby wszystko potwierdzenia przez jeszcze kogoś.
Arjanin - indoeuropejczyk (w skrócie tongue.gif)
Natomiast o terminie "Bogorzeł" czy "Arja" nie mam bladego pojęcia.

Czy jest ktoś, na tyle zorientowany w wierzeniach Słowian, żeby mi pomóc?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
sabreman
 

Wielki Seneszal
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 803
Nr użytkownika: 15.565

Zawód: z³o wcielone
 
 
post 3/09/2007, 19:21 Quote Post

Arja - kraina Ariów (czyli chodzi tu pewnie o aryjczyków bo ojczyzna Ariów nie jest jednoznacznie zlokalizowana), btw arjanin brzmi jak wyznawca ariańskiego chrześcijaństwa. Poprawna forma w mianowniku powinna brzmieć "Arjan". W ogóle takich dziwolągów jezykowych nie powinno się używać, przynajmniej w życiu codziennym. Aryjczycy to domyślni przodkowie ludów Indoeuropejskich, Ariowie natomiast - konkretny lud który napadł Indie.

Bogorzeł - na logikę wyglada mi to na "boskiego orła" (a więc świętego orła?).
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 3/09/2007, 20:20 Quote Post

Z zacytowanego tekstu do mitologii słowiańskiej odnosi się tylko jedno słowo: Perun. Reszta to poezja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 3/09/2007, 22:07 Quote Post

"Bogorzeł" to jeden z neologizmów wymyślonych przez przedwojennego polskiego artystę, a zarazem wielkiego propagatora Słowiańszczyzny i kultu Światowida, Stanisława Szukalskiego. Tym złożeniem Boga i orła proponował nazywać wielkich ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju cywilizacji. Zrobił nawet dość dziwną rzeźbę pt. "Bogorzeł i Hydra" przedstawiającą Jana Pawła II w stroju azteckich wojowników z klanu Orła, duszącego pomiędzy pałkami cepu 7- głowego węża symbolizującego "Hydrę Jaltańską".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.938
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 4/09/2007, 9:24 Quote Post

Krakowiak wyjaśnił pochodzenie Bogorła.
Co do reszty - Ariowie to przykład rasistowskiego bełkotu propagowanego przez niektóre grupy neopogańskie (niemieckie, polskie - różnie) próbujące się zaprezentować jako potomkowie Ariów - jedynej czystej rasy.
Skąd wywodzi się określenie Svarga nie jest mi wiadome. Używane jest często też przez różne środowiska neopogańskie (tym razem nie tylko rasistowskie, ale również te bardzo lajtowe). Swarga bądź swarzyca to ma być nazwa swastyki. Ten popularny symbol słowiański został skojarzony współcześnie jako słowiański symbol słońca, więc wyciągnięto z tego wniosek, że musi być to znak słonecznego Swaroga-Swarożyca. Dlatego zmieniono nazwę swastyki na bardziej... hm... rodzimą. smile.gif (od indyjskiego svar - blask).
W kontekście przytoczonej wyżej liryki Svarga zastąpiła chyba jednak pojęcie góry Triglav - słowiańskiego środka świata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Edgarzyc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 34.366

 
 
post 4/09/2007, 10:14 Quote Post

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, od razu czuję się mądrzejszy smile.gif

I mam jeszcze jedno pytanie - z tego co mówicie Arjowie nie mają nic wspólnego ze Słowianami, a stwierdzenie, że jesteśmy potomkami Arjów jest tylko fantazją ?:>


Chciałem tylko coś jeszcze napisać - wedle tego co pisał autor tekstu, ludy indyjskie (potomkowie Arjów) zawędrowały do Europy, również na ziemie polskie, więc w jakiejś tam pokrętnej genealogii naszymi przodkami są właśnie Arjanie - to jest kompletny bełkot czy coś w tym jest prawdą?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 4/09/2007, 10:19 Quote Post

ArIanie na pewno, niestety na mocy postanowienia sejmu bodajże w 1658 zostali wygnani, ponieważ twierdzono, że sprzyjali Szwedom.
Ariowie to "wschodni" Indoeuropejczycy, którzy z terenów obecnego Iranu najechali Indie. O kolebce Indoeuropejczyków jest już temat, żadna teoria nie głosi, że pochodzili z półwyspu indyjskiego...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 4/09/2007, 10:31 Quote Post

QUOTE(Edgarzyc @ 4/09/2007, 10:14)
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, od razu czuję się mądrzejszy smile.gif

I mam jeszcze jedno pytanie - z tego co mówicie Arjowie nie mają nic wspólnego ze Słowianami, a stwierdzenie, że jesteśmy potomkami Arjów jest tylko fantazją ?:>


Chciałem tylko coś jeszcze napisać - wedle tego co pisał autor tekstu, ludy indyjskie (potomkowie Arjów) zawędrowały do Europy, również na ziemie polskie, więc w jakiejś tam pokrętnej genealogii naszymi przodkami są właśnie Arjanie - to jest kompletny bełkot czy coś w tym jest prawdą?
*



W XIX i na początku XX wieku niektórzy uczeni niesłusznie utożsamiali pojęcia Ariowie i Indoeuropejczycy. Dziś ten pierwszy termin ma węższe znaczenie: nazywamy tak językowych przodków Irańczyków i Indów. Samo słowo "arja" przetrwało w nazwie Iranu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Glabrio
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 457
Nr użytkownika: 4.823

 
 
post 18/07/2008, 11:59 Quote Post

QUOTE(leszek @ 4/09/2007, 10:31)
QUOTE(Edgarzyc @ 4/09/2007, 10:14)
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, od razu czuję się mądrzejszy smile.gif

I mam jeszcze jedno pytanie - z tego co mówicie Arjowie nie mają nic wspólnego ze Słowianami, a stwierdzenie, że jesteśmy potomkami Arjów jest tylko fantazją ?:>


Chciałem tylko coś jeszcze napisać - wedle tego co pisał autor tekstu, ludy indyjskie (potomkowie Arjów) zawędrowały do Europy, również na ziemie polskie, więc w jakiejś tam pokrętnej genealogii naszymi przodkami są właśnie Arjanie - to jest kompletny bełkot czy coś w tym jest prawdą?
*



W XIX i na początku XX wieku niektórzy uczeni niesłusznie utożsamiali pojęcia Ariowie i Indoeuropejczycy. Dziś ten pierwszy termin ma węższe znaczenie: nazywamy tak językowych przodków Irańczyków i Indów. Samo słowo "arja" przetrwało w nazwie Iranu.
*



Niekoniecznie - rdzeń "aria" pojawia się także wśród późniejszych ludów zachodnio-indoeuropejskich (np. "Hariowie" w "Germanii" Tacyta) więc pogląd, iż określenie to mogło funkcjonować w kontekście szerszym niż tylko tych plemion, które z indoeuropejskiej kolebki wyruszyły na południowy-wschód nie jest taki bezpodstawny. Szczególnie biorąc pod uwagę iż pierwotna grupa językowa indoeuropejska, była prawdopodobnie realną wspólnotą kulturową, na co wskazuje analiza religioznawcza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
R.Maurin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 50.733

Rafal Maurin
Zawód: Life Coach
 
 
post 7/03/2010, 20:31 Quote Post



Nazwa Ariów przetrwała nie tylko w nazwie Iranu ale również Irlandii. Erie - kraj Ariów. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
KrzysiekI
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 52.444

Krzysiek I
Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/03/2010, 20:44 Quote Post

O, nie wiedziałem o istnieniu tego wątku:)

,,Swarga'' to w sanskrycie ,,niebiosa, niebo''.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Eugeniusz P.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 45.007

Eugeniusz P.
Stopień akademicki: -
Zawód: -
 
 
post 8/03/2010, 13:40 Quote Post

Svarga to termin uzywany wsrod wspolczesnych rodzimowiercow jako oznaczenie Raju. Zapozyczony zostal z "Ksiegi Welesa".
O sanskryckich korzeniach juz wspomniano wyzej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
rowi
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 329
Nr użytkownika: 47.585

Robert W.
Zawód: analityk
 
 
post 8/03/2010, 15:18 Quote Post

QUOTE(R.Maurin @ 7/03/2010, 20:31)
Nazwa Ariów przetrwała nie tylko w nazwie Iranu ale również Irlandii. Erie - kraj Ariów. rolleyes.gif
*


Skąd ta opinia ? do Irlandii to chyba Ariowie nie sięgali?
np. na etymologiach wikipedii mamy tylko podany "Kraj Ariów" to IRAN ;
Tam też czytamy o "Éire od protoceltyckiego *Īweriū – "urodzajne miejsce" lub "miejsce Eriu", celtyckiej bogini płodności".
Albo podobnie "od imienia Eriu - matka bogini, pani tej ziemi wg np. „Wyspa zaczarowana. Celtyckie legendy i mity dawnej Irlandii” Tadeusz Zubiński.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 22/03/2010, 23:45 Quote Post

QUOTE(rowi @ 8/03/2010, 15:18)
QUOTE(R.Maurin @ 7/03/2010, 20:31)
Nazwa Ariów przetrwała nie tylko w nazwie Iranu ale również Irlandii. Erie - kraj Ariów. rolleyes.gif
*


Skąd ta opinia ? do Irlandii to chyba Ariowie nie sięgali?
np. na etymologiach wikipedii mamy tylko podany "Kraj Ariów" to IRAN ;
Tam też czytamy o "Éire od protoceltyckiego *Īweriū – "urodzajne miejsce" lub "miejsce Eriu", celtyckiej bogini płodności".
Albo podobnie "od imienia Eriu - matka bogini, pani tej ziemi wg np. „Wyspa zaczarowana. Celtyckie legendy i mity dawnej Irlandii” Tadeusz Zubiński.
*


Przetrwała też w etnonimie Ossetyjczyków - Iron. Niektórzy uznają także nazwę Alan za korupcję nazwy Aria.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/03/2010, 15:32 Quote Post

A Iron to nie od Alan?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej