Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bogowie słowiańscy
     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 7/10/2017, 17:00 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 7/10/2017, 16:14)
QUOTE
Światowid zbruczański wg najnowszych ustaleń jest tak samo stary jak księga Welesa



A Jakie to ustalenia?


To chyba jasne?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 7/10/2017, 17:00 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 7/10/2017, 16:14)
QUOTE
Światowid zbruczański wg najnowszych ustaleń jest tak samo stary jak księga Welesa



A Jakie to ustalenia?


To chyba jasne?

Światowid

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 7/10/2017, 17:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.346
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/10/2017, 18:21 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 7/10/2017, 17:00)
To chyba jasne?
*



Tak nie do końca.
Poczekajmy na następnych badaczy z ferowaniem zbyt kategorycznych wyroków.

Ten post był edytowany przez Aquarius: 7/10/2017, 18:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 7/10/2017, 21:55 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 7/10/2017, 18:21)
QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 7/10/2017, 17:00)
To chyba jasne?
*



Tak nie do końca.
Poczekajmy na następnych badaczy z ferowaniem zbyt kategorycznych wyroków.
*


Miałem na myśli, że JEZELI Swistowid i księga Welesa maja ten sam wiek, to JASNE, iż światowid jest fałszywy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.346
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/10/2017, 22:13 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 7/10/2017, 21:55)
Miałem na myśli,
*



To trzeba było napisać to, co miałeś na myśli a nie:

QUOTE
Światowid zbruczański wg najnowszych ustaleń jest tak samo stary jak księga Welesa


Tu nie ma żadnego JEŻELI, tu jest osąd, że jest to podróba.

QUOTE
Swistowid


A to faktycznie może być tak samo stare jak księga Welesa, albo i dużo młodsze.
Cóż zacz?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 8/10/2017, 0:19 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 7/10/2017, 22:13)
QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 7/10/2017, 21:55)
Miałem na myśli,
*



To trzeba było napisać to, co miałeś na myśli a nie:

QUOTE
Światowid zbruczański wg najnowszych ustaleń jest tak samo stary jak księga Welesa


Tu nie ma żadnego JEŻELI, tu jest osąd, że jest to podróba.

QUOTE
Swistowid


A to faktycznie może być tak samo stare jak księga Welesa, albo i dużo młodsze.
Cóż zacz?
*


jeszcze raz przeczytaj co napisałem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.346
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/10/2017, 0:38 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 8/10/2017, 0:19)
jeszcze raz przeczytaj co napisałem
*



Którą wersję?
1.
QUOTE
Światowid zbruczański wg najnowszych ustaleń jest tak samo stary jak księga Welesa

Czyli fałszywka.
2.
QUOTE
Miałem na myśli, że JEZELI Swistowid i księga Welesa maja ten sam wiek, to JASNE, iż światowid jest fałszywy

Czyli fałszywka.
Tylko biorąc pod uwagę, że jest to odpowiedź na mój post, to Twoje JEŻELI brzmi nieco inaczej.
Fałszywka ale...

Ja jedynie zaproponowałem by zaczekać ze zbyt kategorycznymi osądami.
Kontrowersje wobec tego posągu są od dawna, opinia, że powstał na zamówienie pewnego poety też już była.
Wynik badań dwojga ukraińskich badaczy to, w zasadzie nic nowego, zebrali tylko do kupy wszystkie argumenty przeciw autentyczności.

Jeszcze raz.
Proponuję poczekać.

Ten post był edytowany przez Aquarius: 8/10/2017, 0:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.938
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/10/2017, 7:08 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 6/10/2017, 15:24)
Swieto Kresnika zostało zastąpione swietem Sw.Jana Chrzciciela


Slowo Krzest/chrzest(inicjacja) no i same słowo krzyż daje dużo do myslenia  wink.gif
*


Bałkański Kres łączy się z krzesaniem a nie z "krzestem".

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 7/10/2017, 16:25)
QUOTE(Arheim @ 7/10/2017, 13:38)
A jak wierzą w Welesa to rozumiem że tez ich tam posyłasz? smile.gif


user posted image

Dolna trzecia partia Swiatowida ze Zbrucza
*


Światowid zbruczański wg najnowszych ustaleń jest tak samo stary jak księga Welesa
*


Wiele w tej kwestii pozostaje jeszcze do wyjaśnienia. Najnowsze ustalenia według jeszcze nowszego artykułu:
A. Tyniec, Zbruczański posąg - więcej pytań niż odpowiedzi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 8/10/2017, 10:09 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 8/10/2017, 0:38)
QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 8/10/2017, 0:19)
jeszcze raz przeczytaj co napisałem
*



Którą wersję?
1.
QUOTE
Światowid zbruczański wg najnowszych ustaleń jest tak samo stary jak księga Welesa

Czyli fałszywka.
2.
QUOTE
Miałem na myśli, że JEZELI Swistowid i księga Welesa maja ten sam wiek, to JASNE, iż światowid jest fałszywy

Czyli fałszywka.
Tylko biorąc pod uwagę, że jest to odpowiedź na mój post, to Twoje JEŻELI brzmi nieco inaczej.
Fałszywka ale...

Ja jedynie zaproponowałem by zaczekać ze zbyt kategorycznymi osądami.
Kontrowersje wobec tego posągu są od dawna, opinia, że powstał na zamówienie pewnego poety też już była.
Wynik badań dwojga ukraińskich badaczy to, w zasadzie nic nowego, zebrali tylko do kupy wszystkie argumenty przeciw autentyczności.

Jeszcze raz.
Proponuję poczekać.
*


No i widzisz. Wszystko jasne.
Stwierdzenie o najnowszych ustaleniach NIE BYŁO kwantyfikowanie słowem "JASNE". Najnowsze ustalenia są kwantyfikowanie słowem "NAJNOWSZE". Nie twierdzę, że ustalenia te są jasne, pewne, ewidentne. Przeciwnie, równie dobrze mogą być błędne, chwiejne, wątpliwe. Słowo JASNE odnosi się tylko i wyłącznie do zapytania o to, jakie to ustalenia -- w kontekście tego, że zgodnie z nimi wiekowo Światowid jest młodziutki. Skoro młodziutki to JASNE, że fałszywy. Podałem link do szerszego omówienia tychże ustaleń aby każdy mógł sobie wyrobić ogląd czy NAJNOWSZOSC idzie w parze z EWIDENTNOŚCIĄ.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.974
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 9/10/2017, 20:37 Quote Post

QUOTE
QUOTE(Arheim @ 7/10/2017, 16:14)

Helmold wspomina jeszcze o Dobrym Bogu i Zlym Czernobohu.

Istnieje u Słowian dziwny przesąd; w czasie uczt bowiem i pijatyki obnoszą czarę ofiarną i na nią zlewają w imieniu bogów, to jest dobrego i złego słowa, nie powiem błogosławieństwa, lecz poddaństwa. Wyznają bowiem, że jak pomyślność od dobrego boga, tak nieszczęście od złego pochodzi. I dlatego też złego boga nazywają w swym języku Diabol albo Czerneboch, to jest czarny bóg".

*



Zakładam, że dobry bóg to solarny Dadźbóg, bo w społeczeństwie rolniczym udzielał ludziom dóbr wszelakich, co było dobre, a "czarny bóg" to lunarny Trzygłów, czyli boski nocny "ekspert" od czarów szkodzących, zadawanych o północy (a powtarzanych trzykrotnie) przez różnych czarowników, najczęściej zaś pasterzy, którzy nocami czuwali przy świetle księżyca, podczas gdy spracowani rolnicy uczciwie odsypiali dzienną harówę.


OK solarny Bog to dobry Bog,ale co jeszcze obejmowal Czernoboh,ten zły?Czy Trzyglow nalezal do zlego,skoro kaplani w Szczecinie utożsamiali go z trzema królestwami ogolnie a nie z podziemiami czy z księżycem tylko?Bylo jeszcze coś u Slowian ze zlo spotkać można bylo w nocy i w chmurach które zakrywalo slonce,np.Smok który zakrywal Slonce itd.W folklorze u południowych Slowian był jeszcze Trojan demon nocny.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trojan_(b%C3%B3stwo)

W Slowenii w folklorze wystepuje też Podhorski Vouvel/Vavel/Smok którego zabija Kresnik ,przypomina mi to naszego Wawelskiego Smoka smile.gif

https://sl.wikipedia.org/wiki/Pohorski_Vouvel
https://books.google.pl/books?id=kSKrWkIBB0...=Vouvel&f=false
QUOTE
Bałkański Kres łączy się z krzesaniem a nie z "krzestem".


Wincenty Trojanowski uważał że balkanski kres oraz krzyż,krzest/chrzest od jednego słowa pochodziło,wiem ze to zródlo fałszywe ale czy od razu musimy to odrzucać wink.gif

Ten post był edytowany przez Arheim: 9/10/2017, 21:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 9/10/2017, 21:04 Quote Post

QUOTE
krzyż,krzest/chrzest od jednego słowa pochodziło


Krzyż pochodzi z łaciny a chrzest z greki.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 9/10/2017, 21:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 10/10/2017, 9:00 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 9/10/2017, 20:37)
Czy Trzyglow nalezal do zlego,skoro kaplani w Szczecinie utożsamiali go z trzema królestwami ogolnie a nie z podziemiami czy z księżycem tylko?


Tylko, że my chyba nie możemy powiedzieć, że w Szczecinie nie utożsamiano Trzygłowa z księżycem. Wiemy, że panował na niebie, na ziemi i pod ziemią. Ja to tak interpretuję, że bóstwo lunarne w nocy panuje na niebie, a w dzień pod ziemią, a jego władzę na ziemi poświadczają magiczne praktyki zapisane przez etnografów. Zresztą, po co wspominać o etnografach - moja teściowa do dziś sadzi i piele w ogródku zgodnie z fazami księżyca, co także stanowi relikt dawnego sposobu rozumienia władzy księżyca na ziemi.

Trzeba też pamiętać, że nie można bezkrytycznie chrystianizować dawnych bóstw. Wydaje mi się, że bóstwo lunarne to nie musiało być wcale jakieś diabelskie wcielenie absolutnego zła, tylko raczej taki boski "Robin Hood", co zabierał bogactwo i dostatek bogatym, a udzielał go tym, co pobożnie proszą. Ale tym się różnił od solarnego Dadźboga, że Dadźbóg dawał ludziom z niczyjego, a lunarny Trzygłów - z cudzego, tak więc pierwszy był źródłem dobra, a drugi mógł być źródłem zła i coś ci zabrać. Myślę, że możemy zakładać, że proboszcz Helmold nadał swemu przekazowi pogaństwa nieco chrześcijańskiej interpretacji, a tak naprawdę nie da się tego przekładać tak dokładnie, jeden do jednego.


QUOTE(Arheim @ 9/10/2017, 20:37)
Bylo jeszcze coś u Slowian ze zlo spotkać można bylo w nocy i w chmurach które zakrywalo slonce,np.Smok który zakrywal Slonce itd.
[...]
W Slowenii w folklorze wystepuje też Podhorski Vouvel/Vavel/Smok którego zabija Kresnik ,przypomina mi to naszego Wawelskiego Smoka smile.gif


Ciekawe, czy też ma etymologię od PIE *eu̯el- „wilgoć“. Niewykluczone, skoro żmij z podań ukraińskich potrafi wyśmienicie nurkować. Ale generalnie żmije czy smoki mają w mitologiach konotacje chtoniczne, powstaje więc pytanie na ile można je utożsamiać z lunarnością.



QUOTE(Arheim @ 9/10/2017, 20:37)
W folklorze u południowych Slowian był jeszcze Trojan demon nocny.


Do demonologii musiał trafić późno, skoro w folklorze południowosłowiańskim opisywany jest jako władca o trzech głowach, który może się poruszać tylko nocą, gdyż ginie od słonecznego światła. Jak dla mnie wszystko to są atrybuty lunarności.

Trojan pewnie był odpowiednikiem Trzygłowa w polskim "interiorze", skoro ten ostatni poświadczony jest tylko na Pomorzu, a tymczasem w głębi lądu same Trojanowice itp.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
wiseguy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 102.220

Rysio
 
 
post 10/10/2017, 13:39 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 10/10/2017, 9:00)
QUOTE(Arheim @ 9/10/2017, 20:37)
W folklorze u południowych Slowian był jeszcze Trojan demon nocny.


Do demonologii musiał trafić późno, skoro w folklorze południowosłowiańskim opisywany jest jako władca o trzech głowach, który może się poruszać tylko nocą, gdyż ginie od słonecznego światła. Jak dla mnie wszystko to są atrybuty lunarności.

Trojan pewnie był odpowiednikiem Trzygłowa w polskim "interiorze", skoro ten ostatni poświadczony jest tylko na Pomorzu, a tymczasem w głębi lądu same Trojanowice itp.
*



Nie zabardzo chce mi sie wierzyc ze istnialo bostwo/demon z trzema glowami z podobnym imieniem....ktory nawet tez by mogl zastapic Tryglawa tak jak niektore zrodla pisza. Mojim zdaniem to juz wymysl pozniejszy kiedy probowali "zdemonowac" bostwa nie Chrzescijanskie.
I tez sama nazwa "Trojan"...nie za bardzo mi to podchodzi pochodzenia Slowanskiego...raczej zza Rzymu lub Grecji...wiec ma sens jesli ta nazwa/to imie przyszlo z krzyzem na Slownianskie ziemie. Moze sie myle.

Ten post był edytowany przez wiseguy: 10/10/2017, 13:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 10/10/2017, 23:46 Quote Post

QUOTE(wiseguy @ 10/10/2017, 13:39)
Nie zabardzo chce mi sie wierzyc ze istnialo bostwo/demon z trzema glowami z podobnym imieniem.... ktory nawet tez by mogl zastapic Tryglawa tak jak niektore zrodla pisza. Mojim zdaniem to juz wymysl pozniejszy kiedy probowali "zdemonowac" bostwa nie Chrzescijanskie.
I tez sama nazwa "Trojan"...nie za bardzo mi to podchodzi pochodzenia Slowanskiego.
*



Dla naszych uszu dzisiaj imię Trojan brzmi dziwnie, ale jakbyś żył w średniowieczu i miał jednego kolegę, co się nazywa Poznan, drugiego, co się nazywa Ciechan i trzeciego, co go wołają Chocian albo Bojan, to wrażenie jego egzotyki zapewne byłoby mniejsze. Także czasownik 'troić' był dawniej wśród ludu popularniejszy niż dziś (troić się = przywidzieć się; troi ci się = głupstwa przychodzą ci do głowy, np. "wam kobietom przy kądzieli troi się tak i owak"; troje-niewidy = bałamuctwa), zatem imię imiesłowowe nawiązujące do przemian księżyca jest tu jak najbardziej na miejscu.

Druga rzecz: bóstwa mogły mieć przydomki, czy tytuły, które rozlazły się ze słowiańszczyzną w trzy strony świata i z czasem usamodzielniły jako nazwa właściwa. To tłumaczyłoby zarówno popularność trikefalizmu, jak i nazwy "Trojan" u nas i na południu. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć, że obca jakoby nazwa trafiła do nas pod strzechy, gdzie zachowała pogańskie konotacje mityczne (rojnik wśród polskiego ludu zwano dawniej także Gromotrzaskiem bądź Trojanem, a jest to roślina, którą rzucało się na strzechy w celach przeciwpiorunowych)?



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
wiseguy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 102.220

Rysio
 
 
post 11/10/2017, 12:54 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 10/10/2017, 23:46)
QUOTE(wiseguy @ 10/10/2017, 13:39)
Nie zabardzo chce mi sie wierzyc ze istnialo bostwo/demon z trzema glowami z podobnym imieniem.... ktory nawet tez by mogl zastapic Tryglawa tak jak niektore zrodla pisza. Mojim zdaniem to juz wymysl pozniejszy kiedy probowali "zdemonowac" bostwa nie Chrzescijanskie.
I tez sama nazwa "Trojan"...nie za bardzo mi to podchodzi pochodzenia Slowanskiego.
*



Dla naszych uszu dzisiaj imię Trojan brzmi dziwnie, ale jakbyś żył w średniowieczu i miał jednego kolegę, co się nazywa Poznan, drugiego, co się nazywa Ciechan i trzeciego, co go wołają Chocian albo Bojan, to wrażenie jego egzotyki zapewne byłoby mniejsze. Także czasownik 'troić' był dawniej wśród ludu popularniejszy niż dziś (troić się = przywidzieć się; troi ci się = głupstwa przychodzą ci do głowy, np. "wam kobietom przy kądzieli troi się tak i owak"; troje-niewidy = bałamuctwa), zatem imię imiesłowowe nawiązujące do przemian księżyca jest tu jak najbardziej na miejscu.

Druga rzecz: bóstwa mogły mieć przydomki, czy tytuły, które rozlazły się ze słowiańszczyzną w trzy strony świata i z czasem usamodzielniły jako nazwa właściwa. To tłumaczyłoby zarówno popularność trikefalizmu, jak i nazwy "Trojan" u nas i na południu. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć, że obca jakoby nazwa trafiła do nas pod strzechy, gdzie zachowała pogańskie konotacje mityczne (rojnik wśród polskiego ludu zwano dawniej także Gromotrzaskiem bądź Trojanem, a jest to roślina, którą rzucało się na strzechy w celach przeciwpiorunowych)?
*


Ano interesujace....
A co do roslin...nawet nie myslalem zeby tam zajzec...ale pierwszy skok po Google
(wiem ze nie najlepsze zrodlo)... "Trojanek Szlachetny": https://pl.wikipedia.org/wiki/Przylaszczka_...rze_i_symbolice
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej