Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bożek słowiański w podkrakowskim lesie, Jeśli to nie żart, to jest to rewelacja
     
konfucjusz007
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 97.079

 
 
post 2/09/2017, 13:35 Quote Post

Kilka dni temu ktoś znalazł coś takiego w podkrakowskim lesie !!!
Jeśli to nie jest żart, to jest niesamowita rewelacja !!!
Czekam teraz na jakieś dalsze, mam nadzieję naukowe informacje.


https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0...5f7&oe=5A57B2E3
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=865...&type=3&theater

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.938
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 6/09/2017, 7:50 Quote Post

Trzeba zgłosić do muzeum. Jeśli ten zabytek na coś rokuje powinny wtedy zostać przez konserwatora i archeologów podjęte dalsze działania.

Jeśli jest to zabytek z wczesnego średniowiecza to sprawę rozjaśnią badania kontekstu znaleziska. O ile poszukiwacze wszystkiego nie rozszabrują.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
konfucjusz007
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 97.079

 
 
post 6/09/2017, 11:54 Quote Post

Wpis kolegi znalazcy na fb - "Dwa radiowozy tajników po niego przyjechały z KRK. Jedno co jest pewne to nie jest to styropian ani żadna betonowa podróba".

Chłopak opublikował to zdjęcie na profilu Archeologia(PL), przekazał policji rzeźbę zawiniętą w swoją koszulkę i wskazał miejsce znalezienia.

Mam tylko teraz nadzieję, że ta rzeźba trafi w dobre naukowe/archeologiczne ręce i wkrótce dowiemy się czegoś więcej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 7/09/2017, 11:33 Quote Post

Wybaczcie puryzm językowy, ale sprawdziłem miarką w guglu i okazało się, że z tego "podkrakowskiego lasu" bliżej do rynku w Katowicach niż w Krakowie rolleyes.gif. W każdym razie jest to dorzecze Wisły na Jurze K-Cz.

Co do samego dzieła, to wydaje się, że kłobuk i wąsiska mają wskazywać na modę słowiańską smile.gif . Jakby miał to być autentyk dry.gif, to głosuję na bóstwo lunarne (moim zdaniem nazywane Trzygłowem), któremu lud polski przypisywał trójkę jako liczbę świętą ze względu na trzy (wedle ludu) fazy (ale także na Jurze, w magii pasterskiej, opartej ściśle na fazach księżyca, powtarza się magiczna liczba 3 i jej wielokrotność - 9).

Liczba 3 powtarza się u kamiennej postaci trzykrotnie - w trójce trójkątów tworzących oczy i nos. Mamy więc i 3, i 9, obie poświadczone kultowo u jurajskich owczarzy. Uznanie tych trójkątnych oczu za symboliczne stanowi zresztą jedyne dorzeczne wytłumaczenie geometryzmu przedstawienia, jakie przychodzi mi do głowy. Z początku myślałem, że postać ma zamknięte powieki i dlatego tak dziwnie wygląda, ale nie - oczy są otwarte i w ich centrum widać źrenice.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
wiseguy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 102.220

Rysio
 
 
post 8/09/2017, 13:24 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 7/09/2017, 11:33)
...to głosuję na bóstwo lunarne (moim zdaniem nazywane Trzygłowem)...


Dlaczego kazdy od naukowcow do reszty ludzi mysli ze kazda postac wyryta w kamieniu z tamtych lat ma przedstawiac boga? To mogl byc po prostu bogaty wiesniak ktory mial duzy dom ktory byl strzezony przez kamiennych straznikow. smile.gif
W mojej opini...ten zabytek przestawia krola lub jakiegos dowodcy ktory rzadzil plemieniem lub tez osada.

PS - Sorki za Angielska klawiature

Ten post był edytowany przez welesxxi: 8/09/2017, 17:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
P.Mroczkowski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 100.921

 
 
post 8/09/2017, 14:37 Quote Post

Obstawiam że jest to falsyfikat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
konfucjusz007
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 97.079

 
 
post 8/09/2017, 17:14 Quote Post

[quote=Paweł Gajtkowski,7/09/2017, 12:33]
Wybaczcie puryzm językowy, ale sprawdziłem miarką w guglu i okazało się, że z tego "podkrakowskiego lasu" bliżej do rynku w Katowicach niż w Krakowie rolleyes.gif. W każdym razie jest to dorzecze Wisły na Jurze

To masz dokładniejsze informacje, na temat lokalizacji niż ja wink.gif Czyli gdzieś bardziej w okolicach Mysłowic to zostało odnalezione ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
konfucjusz007
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 97.079

 
 
post 8/09/2017, 17:27 Quote Post

Ciekawe jest też to, że w górnej części rzeźby został wyraźnie ludzką ręką odkuty fragment kamienia. Można z tego wnioskować, że było w tej części również coś ważnego. Być może druga twarz, albo jakieś znaki i ktoś zdecydował się to zniszczyć, zamazać.
Szkoda też, że mamy do dyspozycji tylko jedno zdjęcie rzeźby, z innych ujęć może dało by się jeszcze coś ciekawego zaobserwować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 8/09/2017, 19:09 Quote Post

QUOTE(konfucjusz007 @ 8/09/2017, 17:14)
To masz dokładniejsze informacje, na temat lokalizacji niż ja wink.gif Czyli gdzieś bardziej w okolicach Mysłowic to zostało odnalezione ?
*



E, nie. Mysłowice leżą na Wyżynie Śląskiej, nie Krakowsko-Częstochowskiej. Zresztą, przecież w dyskusji na fejsie, którą podlinkowałeś, wprost jest napisane gdzie to dokładnie było. Weles napisał, że będą szabrować, więc nie powtarzam.


QUOTE(konfucjusz007 @ 8/09/2017, 17:27)
Ciekawe jest też to, że w górnej części rzeźby został wyraźnie ludzką ręką odkuty fragment kamienia. Można z tego wnioskować, że było w tej części również coś ważnego. Być może druga twarz, albo jakieś znaki i ktoś zdecydował się to zniszczyć, zamazać.
Szkoda też, że mamy do dyspozycji tylko jedno zdjęcie rzeźby, z innych ujęć może dało by się jeszcze coś ciekawego zaobserwować.
*



Jeśli kamień leżał ukryty w ziemi, to mógł zostać zwyczajnie ukruszony lemieszem podczas prac polowych.

Szukając jakichś analogii do znaleziska znalazłem opis kościoła ze Starego Lelowa w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego" z 1890 r.:
QUOTE
"Drzwi z kruchty do kościoła mają starożytne odrzwia z kamienną figurą Matki Boskiej. Tu miał być dawniej wmurowany kamień z wyobrażeniem bożyszcza pogańskiego. Obecnie nie znajduje się".


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
konfucjusz007
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 97.079

 
 
post 10/09/2017, 1:57 Quote Post

Odnośnie miejsca, to "podkrakowski las" skojarzył mi się... lub może inaczej - rozmarzyłem się od razu, że to może z jakiejś pogańskiej świątyni "silnego księcia na Wiśle" smile.gif
Muszę jeszcze przejrzeć tą dyskusję wink.gif

Jak na rysy po lemieszu, to te linie/nakłucia chyba zbyt równo dochodzą do siebie. Pewnie jest to możliwe do stwierdzenia, czy to przypadkowe odłupanie, czy umyślne.

Ten post był edytowany przez konfucjusz007: 10/09/2017, 1:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.975
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 10/09/2017, 8:38 Quote Post

Ciekawe gdzie te odlupanie z boku,z tylu glowy czy na czubku?

QUOTE
Ciekawe jest też to, że w górnej części rzeźby został wyraźnie ludzką ręką odkuty fragment kamienia. Można z tego wnioskować, że było w tej części również coś ważnego. Być może druga twarz, albo jakieś znaki i ktoś zdecydował się to zniszczyć, zamazać.


Pokazalem to zonie i stwierdzila ze tam nic nie bylo ,najwyrazniej ktos chcial to zniszczyc. wink.gif

Ten post był edytowany przez Arheim: 10/09/2017, 8:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.565
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/09/2017, 9:34 Quote Post

Tak sobie leżał od tysiąca lat w lesie przykryty liśćmi i mchem? Wien czemu piszecie o lemieszu i polu?
Jak patrze na materiał figury i betonową nawierzchnię na której stoi, widać wyrażnie że to ten sam materiał.
Ktoś to odlał w betonie, forma z gipsu np.
Wygląda na grubą ściemę.

Ten post był edytowany przez mlukas: 10/09/2017, 9:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.975
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 10/09/2017, 9:44 Quote Post

Może próbowano go najpierw zniszczyć,ostatecznie wylądował w lesie aby go nikt nie znalazł?
W lesie sie nie orze wink.gif ,trzeba byłoby sprawdzic glebe ,ale ogolnie w lasach gleby są slabe i tam nawet kiedys nic sie nie uprawiało.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.938
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/09/2017, 10:18 Quote Post

Jak na razie jedyne co łączy tę figurę z pogańskimi Słowianami to skojarzenie odkrywcy, który najwyraźniej nie ma pojęcia o czym pisze. To nie musi być falsyfikat, tylko po prostu nowożytny element zdobniczy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 10/09/2017, 10:41 Quote Post

Dla mnie to ściema.
Zbyt ostre krawędzie jak ponad 1000 lat. Za mało się wytarły i zwietrzały.
Jakiś "Nikifor" śląsko-małopolsko-jurajski (czy gdzie to tam znaleziono) dziergał sobie w wolnych chwilach i tyle.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej