Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wilkołaki i berserki, Szamańskie wtajemniczenia
     
Slawista
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 12.950

Lukasz
 
 
post 21/01/2006, 14:50 Quote Post

QUOTE(Jaksa @ 10/01/2006, 1:20)
Istotą problemu jaki postawiłem, było potwierdzone występowanie w kulturze ludowej Ukrainy zachodniej postaci Berserka. Czy jest to scheda po Wikingach czy też ślad rodzimej tradycji. Jeżeli to drugie, to dlaczego nie sposób odnaleźć podobnych śladów w Polsce?
*


Pytanie od kiedy ta tradycje na Ukrainie mozemy datowac?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Wojen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 12.565

Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/01/2006, 3:43 Quote Post

Opierajac sie o najnowszy slownik etymologiczny Borysia "mis" wlasnie pochodzi od niedzwiedz (sam bym sobie tego akurat nie wymyslil). Ale to szczegol.

Co do berserka na Ukrainie, to nie bardzo mnie to przekonuje - zbyt luzna poszlaka.

A tak jeszcze offtopicowo - powiedzenia "nie wywoluj wilka z lasu" nie wiazalbym z tabu na jego imie (ktore sie przeciez zachowalo). Raczej kojarzy mi sie to z godowym (wigilijnym) zapraszaniem wilka na uczte slowami: "wilku, wilku chodz do grochu, a jak nie przyjdziesz tu do grochu, to nie przychodz az do nowego roku"

A co do niedzwiedzia, to widzialem niedawno taka ksiazke "niedzwiedzie i ludzie" Kiersnowskiego zdaje sie - jest to o kulcie niedzwiedzia w roznych kulturach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Sylfida
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 16.319

Magdalena
Stopień akademicki: student
Zawód: konsultant
 
 
post 6/04/2006, 11:22 Quote Post

QUOTE(Jaksa @ 4/12/2005, 18:24)
Wilkołaki (wilcza skóra) - to grupy młodych mężczyzn, którzy pod wpływem praktyk szamańskich ( w tym na skutek używek halucynogennych) identyfikowali się z wilkami. Podobno była to swoista forma inicjacji a także metoda na "wyprowadzenie" zagrożenia dla "starych" przywódców plemienia poza ich terytorium; tam mieli łupić i walczyć z obcymi. Stąd ponoć wywodzi się mit wilkołaka - człowieka wilka, który napada na odludziu na podróżnych.
Berserki (niedźwiedzia skóra) - analogicznie, z tym że ponoć (jak twierdzi mój znajomy z Ukrainy) byli to wojownicy którzy harcowali przed bitwą ubrani jedynie w niedźwiedzią skórę i byli przekonani, że dysponują siłą misia. Nie słyszałem o podobnych mitach i legendach z terenów Polski. Czy berserki są właściwe dla kultury Wikingów (tutaj z terenów Rusi)
proszę o informacje i komentarze.
Jaksa
*


Również polecam książkę P. Słupeckiego, ale pod tytułem "Wilkołactwo". W tej pracy P. Słupecki pisze m.in. że tzw.Likantropia (Licantropea)-wilkołactwo - wywodzi się z mitologii greckiej (historia króla Licaona i jego synów), a przemiana w wilkołaka następowała pod wpływem adrenaliny, wyzwalanej podczas walki. Stąd Berserkowie i noszenie skór niedźwiedzi lub wilków na karku - wierzono, że podczas walki zamieniają sie w dzikie bestie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Sigrun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 43.058

Sylwia
Zawód: studentka
 
 
post 19/03/2008, 22:36 Quote Post

Witam wszystkich
mam takie oto pytanie
pisze prace licencjacka o berserkach i tylko nie wiem jak to ugryzc. Moglby mi ktos pomoc, jakis temat podsunąć moze? Chcialabym odkryc cos sama, badac, porownywac.Help!!!
Licze na obszerne posty od Was, miłosnikow tematu
pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Rad
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 37.650

 
 
post 27/10/2010, 18:57 Quote Post

A ja tylko tak na marginesie o tych wilkach z Pomorza - ród Borków mówił o sobioe - plemię Wilków, swoją jedna z siedzib nazwali Gniazdem Wilków. Zresztą Bork, znaczy wilk, a jedno z imion zgermanizowanego już nieco Borka, to Wolf.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 27/10/2010, 20:34 Quote Post

QUOTE
ród Borków mówił o sobioe - plemię Wilków, swoją jedna z siedzib nazwali Gniazdem Wilków. Zresztą Bork, znaczy wilk, a jedno z imion zgermanizowanego już nieco Borka, to Wolf.


a możesz podać źródło?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.346
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/10/2010, 20:44 Quote Post

QUOTE(Wojen @ 24/01/2006, 3:43)
"niedzwiedzie i ludzie" Kiersnowskiego zdaje sie - jest to o kulcie niedzwiedzia w roznych kulturach.
*



Nie tylko, są tam informacje o wierzeniach, zwyczajach z nim związanych, mitach, polowaniach na niedźwiedzie, kulinaria... czyli właściwie przekrój wszystkich aspektów związanych z kontaktami ludzi z miśkiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Rad
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 37.650

 
 
post 29/10/2010, 20:07 Quote Post

chociażby Edward Rymar PIERWSZE GENERACJE RODU POMORSKICH BORKÓW (XII-XIVW.) w:Prowincjonalny Okazjonalnik Literacki,przedruk z PRZEGLĄDU ZACHIODNIOPOMORSKIEGO

poniżej wersja elektroniczna.

http://free.art.pl/labuz/archiwlabuz/048labuz.html

To tak ogólnie, jesli chcesz więcej, to zwyczajnie historia tego rodu

Ten post był edytowany przez Rad: 29/10/2010, 20:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej