Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Postaci z II WŚ

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 4/04/2019, 20:28 Quote Post

Z Rumunii może być księżniczka Marina Ştirbey. Pomysłodawczyni i pilotka Escadrila Alba.
http://samolotypolskie.blogspot.com/2012/0...czka-i-rwd.html

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

Varyag

VI ranga
Nr użytkownika: 88.193

post 4/04/2019, 23:10 Quote Post

QUOTE(Andrea$ @ 4/04/2019, 17:40)
Czy to, że Dirlewanger i jego siepacze byli mordercami oznacza, że należy o nich zapomnieć? Nie. Należy o nich przypominać jak najczęściej, pokazywać, że potwory nie istnieją tylko w bajkach. Jakby nie patrzeć - Dirlewanger był niezwykłym człowiekiem.
*

A czy ja powiedziałem, że należy o nich zapomnieć? Absolutnie zgadzam się z tym, że należy o nich jak najczęściej przypominać - ze szczególnym uwzględnieniem tego, jak Dirlewanger skończył. Jak to tam było? "Czy to potwory? Gorzej, to LUDZIE." I "ludzie ludziom zgotowali ten los". Zaiste, stopień zbydlęcenia i upodlenia, do którego może się człowiek posunąć bywa tak frapujący, że aż niezwykły.

Ten post był edytowany przez Varyag: 4/04/2019, 23:11

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

Daweo

VI ranga
Nr użytkownika: 77.396

post 5/04/2019, 12:22 Quote Post

QUOTE(Andrea$ @ 3/04/2019, 20:50)
Zwłaszcza szukam takich bohaterów z mniej znanych państw(...)
*

Myślę, że ten warunek spełnia Charles Upham pochodzący z Nowej Zelandii, w skrócie jako dowódca wielokrotnie wykazywał się odwagą w obliczu nieprzyjaciela. Odznaczony Victoria Cross dwukrotnie (jedyny taki przypadek w czasie II wojny światowej).

User is offline  PMMini Profile Post #18

Andrea$

VII ranga
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student

post 5/04/2019, 12:44 Quote Post

A czy ja powiedziałem, że należy o nich zapomnieć? Absolutnie zgadzam się z tym, że należy o nich jak najczęściej przypominać - ze szczególnym uwzględnieniem tego, jak Dirlewanger skończył. Jak to tam było? "Czy to potwory? Gorzej, to LUDZIE." I "ludzie ludziom zgotowali ten los". Zaiste, stopień zbydlęcenia i upodlenia, do którego może się człowiek posunąć bywa tak frapujący, że aż niezwykły.

I dlatego będzie i Dirlewanger. Dobrze byłoby znaleźć kogoś podobnego z Armii Czerwonej. Może Błochin by się nadał.

User is offline  PMMini Profile Post #19

Kkkkkkk

III ranga
Nr użytkownika: 103.587

post 5/04/2019, 15:52 Quote Post

Sierżant Harrison Summers.
Major Reaney Chidson.

Pierwszy podczas lądowania w Normandii niemal samodzielnie oczyścił niemieckie koszary. Drugi m.in. zdołał wywieźć z Holandii zapas diamentów po wkroczeniu Niemców.

User is offline  PMMini Profile Post #20

Andrea$

VII ranga

post 6/04/2019, 20:25 Quote Post

Sierżant Harrison Summers.
Major Reaney Chidson.

Dziękuję, dobre propozycje. smile.gif Pomyślałem sobie, że warto byłoby dodać jeszcze Johna Frosta.

User is offline  PMMini Profile Post #21

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 6/04/2019, 21:21 Quote Post

Pytanie do założyciela tematu. Czym wsławili się bracia po za tym, że wszyscy zginęli na tym samym okręcie?
CODE
- bracia Sullivan, członkowie załogi USS Juneau

Z Dani może Thomas Sneum oraz Kjeld Pedersen? Obaj przelecieli z okupowanej Danii do Wlk. Brytanii na DH87B Hornet Moth. Ten pierwszy dostarczył jeszcze zdjęcia niemieckich radarów.

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 6/04/2019, 21:28

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

1234

Wielki Wuj
Nr użytkownika: 4.636

post 6/04/2019, 22:22 Quote Post

Jak jeszcze przy statkach byśmy byli to Paul Buck, Kenneth Willet i Edwin Joseph O'Hara ze Stephena Hopkinsa.

User is offline  PMMini Profile Post #23

Daweo

VI ranga
Nr użytkownika: 77.396

post 9/04/2019, 13:23 Quote Post

Jack Churchill - ten brytyjski oficer ruszał do walki uzbrojony w łuk oraz miecz, dowódca Number 2 Commando, znany również jako Mad Jack.

User is offline  PMMini Profile Post #24

Andrea$

VII ranga

post 9/04/2019, 14:35 Quote Post

Pytanie do założyciela tematu. Czym wsławili się bracia po za tym, że wszyscy zginęli na tym samym okręcie?

Właśnie tym. Tu nie chodzi o wsławianie się wiekopomnymi czynami, tylko o niezwykłych ludzi i niezwykłe sytuacje. To nie ma być poczet najwyżej odznaczonych z różnych krajów.

Tak samo, czym wsławił się doktor Münch? Tym, że był lekarzem w Auschwitz, który pozostał wierny przyrzeczeniu lekarskiemu. Nie dokonał - wydawałoby się - żadnego bohaterskiego czynu. Ale pozostał człowiekiem w bezmiarze okrucieństwa i zła. Bracia Sullivan to tragiczna, smutna historia i pięć listów, które otrzymała ich rodzina, wszystkie zawierające złą wiadomość.

Po namyśle stwierdziłem, że warto byłoby dodać jeszcze:

- kpr. Lachhiman Gurung, ''jednoręki Gurkha'', który sam powstrzymał japońskie natarcie, będąc ciężko rannym w maju 1945 roku. Otrzymał Krzyż Wiktorii.
- "Bull" Allen, znany ze Szlaku Kokoda za ocalenie 12 amerykańskich żołnierzy
- Sakae Oba, kapitan japońskiej armii na Saipanie, który ukrywał się ponad rok i unikał amerykańskich obław (tu mocnym kontrkandydatem jest Hiroo Onoda)

Ten post był edytowany przez Andrea$: 9/04/2019, 19:20

User is offline  PMMini Profile Post #25

Andrea$

VII ranga

post 2/05/2019, 16:34 Quote Post

Po dłuższym namyśle uznałem, że pewnych rzeczy nie da się rozwinąć, a pisanie biografii mi kiepsko idzie.

Już tłumaczę o co mi chodzi: nie chciałbym, żeby ten projekt przeistoczył się w zbiór biografii, raczej chodzi mi o zbiór ciekawych historii i niezwykłych wydarzeń, w które wplecione są pewne postaci (np. opisuję koktajle Mołotowa w wojnie zimowej --> pojawia się postać Einara Schadewitza, który pukał do czołgów, zanim je zniszczył). Chodzi mi o to, żeby nie postać była główną zawartością, a historia sama w sobie.

Na ten moment widzę to tak:

- czołgi KW i historia spod Rosieni i Krasnogwardiejska 1941 (Zinowiej Kołobanow i jego 22 zwycięstwa)
- czołg Tiger i historia np. spod Malinowki 1944
- bitwa HMS Glowworm z Hipperem
- rajd na St. Nazaire i np. odznaczenie sierżanta Durranta na wniosek niemieckiego oficera
- ''tchórzliwi Włosi'' i ich bój w ZSRR
- ostatnie, dramatyczne dni kotła stalingradzkiego, z wplecionymi różnymi postaciami, jak np. wnoszony siłą na pokład samolotu gen. Hans Hube.

Itd. itd.

Tak, żeby w każdej historii pojawiła się jakaś postać, ale nie była ona podstawą, tylko dodatkiem. Wiem, że miotam się strasznie, ale szukam złotego środka i bardzo przepraszam za bałagan.

Możecie mi jakoś doradzić?

User is offline  PMMini Profile Post #26

michczu

I ranga
*
Nr użytkownika: 102.423

Stopień akademicki: Obywatel

post 3/05/2019, 12:17 Quote Post

Na pewno ciekawe są historie różnych partyzantów, np. chińsko-mandżursko-koreańskich którzy to przebili się z okrążenia w warunkach -30 stopni mrozu i kampania ta jest ważnym wydarzeniem historycznym dla Korei Północnej;
partyzanci Jugosławii którzy dorobili się własnego "partyzanckiego" lotnictwa oraz sytuacja w której Niemcy zaatakowali kwaterę tow. Tito i o niebezpieczeństwie zaalarmował go pies;
japoński porucznik Hiro Onoda ukrywający się przez 30 lat na Filipinach, dopóki nie dostał zgody na kapitulację;
Mao Anying, syn przew. Mao, który na ochotnika zaciągnął się do radzieckiej Armii Czerwonej i bodajże walczył pod Stalingradem;
Marat Kaziej, 14-letni partyzant na Białorusi, napadnięty przez SSmanów wysadził się (i ich też) granatem

User is offline  PMMini Profile Post #27

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 3/05/2019, 15:43 Quote Post

QUOTE(michczu @ 3/05/2019, 12:17)
Na pewno ciekawe są historie różnych partyzantów, np. chińsko-mandżursko-koreańskich którzy to przebili się z okrążenia w warunkach -30 stopni mrozu i kampania ta jest ważnym wydarzeniem historycznym dla Korei Północnej;
partyzanci Jugosławii którzy dorobili się własnego "partyzanckiego" lotnictwa oraz sytuacja w której Niemcy zaatakowali kwaterę tow. Tito i o niebezpieczeństwie zaalarmował go pies;
japoński porucznik Hiro Onoda ukrywający się przez 30 lat na Filipinach, dopóki nie dostał zgody na kapitulację;
Mao Anying, syn przew. Mao, który na ochotnika zaciągnął się do radzieckiej Armii Czerwonej i bodajże walczył pod Stalingradem;
Marat Kaziej, 14-letni partyzant na Białorusi, napadnięty przez SSmanów wysadził się (i ich też) granatem
*

"Marynarki" też. wink.gif Był nawet Tygrysek o tym pt. "Diabły Adriatyku' Majewskiego.

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 3/05/2019, 15:47

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

2 Strony < 1 2 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej