Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

121 Strony « < 119 120 121 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie Listopadowe - czy miało szansę wygrać?, Czyli historia PL według Łojka

Lord of Prussia

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 75.661

Adam Kowalczyk
Zawód: inzynier budowlany

post 14/05/2017, 14:00 Quote Post

I jeszcze słowo o tym rzekomym "micie" wyszkolenia. Rzeczywiście ładować i strzlać salwami żołnierza można było nauczyc w kilka dni, Ale taki żołnierz może iść do ataku pędzony fanatyzmem. Nie może za to wytrzymywać godzinami pod ogniem gdy przyjdzie mu stąpać po wyprutych z brzucha flakach stojącego obok kolegi. Jak zalegnie to i tak zginie. A gdy każą mu wykonać jakieś manewry po ostrzałęm to skończy się to sromotną ucieczką i rzezią dokonaną przez ścigającego nieprzyjaciela. Wyszloenie jest po to by w nieludzkich warunkach pozbawić żołnierza naturalnych ludzkich reakcji i zamienic go w maszynę. Inaczej zginie. A nawet zwykłe przemarsze. Ile miesiecy potrzeba na doprowadzenie wojska do jakiejś sensownej kondycji pozwalającej na przemarsze. Wystarczy popatrzeć na mapę nawet tak małęgo państwa jak Królestwo. Wypad wojska z Warszawy do np. Brześcia i powrót do stlicy. Na piechotę i z wyposażeniem na plecach. Ile to kilometrów? A potem z marszu do boju.
Całkowicie tu pominąłem sprawę wyposażenia nie tylko w broń i amunicję ale choćby w kotły do gotowania zupy. W końcu wojsko maszeruje na pełnych żołądkach. To wszystko trzeba skądś zdobyć, zorganizować, zaopatrzyć i zgrać ze sobą. W tydzień to można żołnierza nauczyć nosić mundur bo z salutowaniem już jest gorzej. Co wiem z własnych doświadczeń ze szkolenia żołnierzy będących przecież na zdecydowanie wyższym poziomie niż analfabeci z 1830 roku.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1801

Krzysiek1025

II ranga
**
Nr użytkownika: 101.667

Zawód: Uczeñ

post 15/05/2017, 22:05 Quote Post

Myślę że chłopi nawet z kosami, w Powstaniu mogliby się przydać. Stosunek sił liczebnych naszych w porównaniu do Rosji, jak na powstanie był bardzo dobry dla nas ok. 3-4 dla Rosji. A dodatkowe oddziały, choćby z kosami, mogłoby się przydać, tak jak Kościuszce pod Racławicami.
Do mojej ostatniej wypowiedzi chciałbym też jeszcze dodać, że o klęsce powstania zadecydowały niestety niektóre decyzje naszych dowódców i gdyby byłe one lepsze , to powstanie mogłoby się potoczyć inaczej.

Ten post był edytowany przez Krzysiek1025: 15/05/2017, 22:07

User is offline  PMMini Profile Post #1802

Lord of Prussia

IV ranga

Adam Kowalczyk

post 16/05/2017, 7:43 Quote Post

QUOTE(Krzysiek1025 @ 15/05/2017, 22:05)
A dodatkowe oddziały, choćby z kosami, mogłoby się przydać, tak jak Kościuszce pod Racławicami.
*

Przydały się. Ale powstanie przegraliśmy. Naprawdę, bitwy wygrywają silniejsze bataliony. To stara prawda. Gdyby starczały kosy to nikt by nie zawracał sobie głowy jakimiś bombami atomowymi. Żeby wygrać bitwę trzeba mieć lepsze wojsko. Żeby wygrać wojnę trzeba mieć kraj silniejszy ekonomicznie. Proste jak konstrukcja cepa. Nie trzeba daleko szukać. Nasza własna historia pokazuje jak w laboratorium, że bohaterstwo bez wyszkolenia i wyposażenia prowadzi tylko do rzezi czyli obiektywnie rzecz biorąc sprzyja wrogowi.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1803

jkobus

IX ranga
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik

post 16/05/2017, 9:54 Quote Post

Nie wiem Koledzy, jak Wy możecie w ogóle poważnie traktować i nawet dyskutować z wpisami o jawnie komunistycznym stylu i treści? Szczerze pisząc, to wprost podpada pod paragraf i administracja forum powinna się tym zająć...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1804

Lord of Prussia

IV ranga

Adam Kowalczyk

post 16/05/2017, 17:58 Quote Post

QUOTE(jkobus @ 16/05/2017, 9:54)
Nie wiem Koledzy, jak Wy możecie w ogóle poważnie traktować i nawet dyskutować z wpisami o jawnie komunistycznym stylu i treści? Szczerze pisząc, to wprost podpada pod paragraf i administracja forum powinna się tym zająć...
*

No i zostałem ściągnięty na ziemię sad.gif Co racja to racja. Ale ciągle pozostaje we mnie jakaś nadzieja, że może uda się przekonać kogoś do logicznego myślenia.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1805

SaperPolska

Nowicjusz
Nr użytkownika: 101.674

post 23/05/2017, 22:52 Quote Post

Powstanie Listopadowe nie miało najmniejszych szans na zwycięstwo bez pomocy mocarstw, na którą się nie zanosiło. Faktem jest jednak, że nia dało się uniknąć powstania. Nastroje w narodzie polskim były rewolucyjne, i powstanie z pewnością by wybuchło, najpóźniej w 1848.

User is offline  PMMini Profile Post #1806

bartoszb

VII ranga
Nr użytkownika: 44.299

post 24/05/2017, 8:42 Quote Post

Stąd tyle dyskusji czy można było się wstrzymać do 1848-53, i czy Aleksander mógł/ chciał dołączyć ziemie 3 zaboru rosyjskiego (bez Kurlandii ale z Białymstokiem), co ułatwiłoby to pierwsze, a może nawet i związało nas z Rosją na dłużej, z obupólną korzyścią.

User is offline  PMMini Profile Post #1807

Lord of Prussia

IV ranga

Adam Kowalczyk

post 25/05/2017, 20:20 Quote Post

Myślę, że dałoby się wytrzymać bez problemu bo nie było realnych powodów do buntu. Rzecz jednak w tym, że nasze elity - z księciem Adamam co mnie zdumiewa - nie były skłonne bronić istnienia Królestwa przed nieodpowiedzialnymi gówniarzami, którzy przecież zawsze i wszędzie rozrabiają gdy ktoś popuści im cugli. Zmarnowano coś konkretnego i cennego ulegając patriotycznemu szantażowi, że użyję określenia Mażewskiego.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1808

121 Strony « < 119 120 121 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej