Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

20 Strony « < 18 19 20 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historycznosc Jezusa

Quinque

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 103.687

post 21/11/2018, 20:13 Quote Post

Kuzynsotwo to nie rodzeństwo

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #286

indigo

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister

post 21/11/2018, 21:12 Quote Post

Rodzeństwo to adelphoi (i tak są określani w Ewangelii bracia Jezusa), kuzynostwo to anepsios.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #287

Paweł Gajtkowski

V ranga
Nr użytkownika: 2.023

post 22/11/2018, 1:19 Quote Post

QUOTE(Quinque @ 21/11/2018, 15:23)
Ale co to ma wspólnego z moim pytaniem to nie mam pojęcia.
*

Zadałeś pytanie stricte uściślające - więc uściśliłem.

Co chrześcijan powinna obchodzić opinia judaistów to też nie mam pojęcia
*

Kwestią historyka nie jest ustalać co jakie powinno być lub nie być, tylko jakie było. Stąd, podobnie jak w sądzie, świadectwo drugiej strony jest bezcenne dla sformułowania bezstronnego osądu odnośnie tego, które z dwóch sprzecznych świadectw jest bardziej prawdopodobne. Wycofanie się Ew Jn z pseudohistorycznego świadectwa postulującego jako fakt bajkowe okoliczności narodzin Jezusa wskazuje, że w czasie narodzin wiary chrześcijańskiej autorzy tekstów kanonicznych przejmowali się opinią judaistów. Być może czujesz się na siłach mówić ewangelistom co im wolno, a co nie, ale to nie ma nic wspólnego z badaniem historii tekstu biblijnego.

Lol, jakie znaczenie dla wiary chrzescijańskiej ma rodowód Jezusa?
*

Wiara chrześcijańska opiera się na NT, a dla autorów NT rodowód najwyraźniej miał znaczenie, skoro sprokurowali aż dwa konkurencyjne.

sednem tej wiary jest zmarwtychwstanie.
*

Wypowiadasz się tylko za siebie. A tymczasem w 2013 r. 48% katolików wcale nie wierzyło w zmartwychwstanie.

Sondaż TNS z 2013 r.:
95% ankietowanych zadeklarowało katolicyzm;
81% ankietowanych zadeklarowało wiarę w Boga;
47% ankietowanych zadeklarowało wiarę w zmartwychwstanie.

Np. To co napisałem wyżej(ewolucja i odkupienie) ma znaczenie w kontekście wiary ale nie jakiś tam rodowód.
*

To jest wątek o historyczności Jezusa i w jego ramach postanowiłem bronić Celsusa jako wartościowego źródła. Wartości, jakie w nim dostrzegam, przedstawiłem. Jeśli się nie zgadzasz, spróbuj obalić stawiane przeze mnie tezy, zamiast przekierowywać rozmowę na boczne tory przy użyciu teologicznej zwrotnicy.

To czy Jezus ustanowił Piotra na papieża ma znaczenie a nie jakiś tam rodowód
*

Jezus nie ustanawiał prymatu, tylko karcił pyszałków, co się pchali do pierwszego szeregu:

A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich (Mk 10,43)

W istocie prymat przewidywany był dubeltowo - jeden po lewej stronie, drugi po prawej (Mk 10,40) - w mesjańskim królestwie, które miało nastąpić po rychłej apokalipsie, która nie zakładała wcale powstania państwa Watykan:

w owe dni, po tym ucisku, słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku.
Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte.

[...]
Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie.
Niebo i ziemia przeminą

Mk 13,24-31

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #288

Quinque

I ranga
*

post 22/11/2018, 1:44 Quote Post

QUOTE("Paweł")
Wypowiadasz się tylko za siebie. A tymczasem w 2013 r. 48% katolików wcale nie wierzyło w zmartwychwstanie

Super że wyciągacie jakieś nie mające odbicia w rzeczywistości sondaże rodem z kwejka. Polecam gorąco. Abstrahując od tego że nawet przyjmując zaprawdę to co piszesz, to takie osoby automatycznie nie są katolikami smile.gif

QUOTE("")
Jezus nie ustanawiał prymatu

Owszem ustanowił. Wtedy gdy gdy przekazał Piotrowi klucze i nakazał paść jego owce. Poza tym prymat papieża od zawsze był uznawany w chrześcijaństwie i nawet prawosławni to potwierdzają

QUOTE("")
To jest wątek o historyczności Jezusa i w jego ramach postanowiłem bronić Celsusa

Jest to o tyle ciekawe że rodowód Jezusa nie ma związku z jego historycznoscią. Gubisz się we własnej argumentacji hermano

QUOTE("")
Wiara chrześcijańska opiera się na NT

Nie chrześcijańska a protestancka. A to spora różnica. Chrześcijańska opiera się na objawieniu Bożym oraz Tradycji i wierze Kościoła. Natomiast protestanci czczą papierowego cielca

QUOTE("")
Zadałeś pytanie stricte uściślające - więc uściśliłem

Nie?

QUOTE("")
Kwestią historyka nie jest ustalać co jakie powinno być lub nie być, tylko jakie było

Ergo, rodowód Jezusa dla chrześcijańskiej wiary jak nie miał znaczenia tak nie ma

Ten post był edytowany przez Quinque: 22/11/2018, 1:47

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #289

Arheim

VII ranga
Nr użytkownika: 70.627

post 22/11/2018, 11:30 Quote Post

Festus już nie żył, a Albinus wyjechał; więc [Ananiasz] zwołał Sanhedryn i stawił przed sądem Jakuba, brata Jezusa zwanego Chrystusem, oraz kilku innych. Oskarżył ich o naruszenie prawa i skazał na ukamienowanie.

– Józef Flawiusz, Dawnych dziejach Izraela, ks. XX.9.1

Początek tej nazwie dał Chrystus, który za panowania Tyberiusza skazany był na śmierć przez prokuratora Poncjusza Piłata; a przytłumiony na razie zgubny zabobon znowu wybuchnął, nie tylko w Judei, gdzie się to zło wylęgło, lecz także w stolicy, dokąd wszystko, co potworne albo sromotne, zewsząd napływa i licznych znajduje zwolenników.

– Tacyt, Annales, 15, 44

Swetoniusz 49r.n.e.
„Wyrzucił z Rzymu wszystkich Żydów, którzy ciągle wywoływali rozruchy, podburzeni przez niejakiego Chrestosa”

To powinno wystarczyć na historyczność Chrystusa,ale jest też wzmianka w Talmudzie.

Ten post był edytowany przez Arheim: 22/11/2018, 11:53

User is online!  PMMini Profile Post #290

Julius I

III ranga
Nr użytkownika: 98.832

post 22/11/2018, 17:48 Quote Post

@Quinque

Ale co to ma wspólnego z moim pytaniem to nie mam pojęcia. Co chrześcijan powinna obchodzić opinia judaistów to też nie mam pojęcia

Według mnie Paweł wyczerpująco przedstawił o co mu chodziło. A że nie potrafisz jasno i wyraźnie sformułować pytania to nie dziw się, że nie dostajesz informacji jakich potrzebujesz. Poza tym Paweł słusznie zwrócił uwagę, że jest to wątek odnośnie historyczności Jezusa, a nie o tym co dla kogo ma znaczenie.

Super że wyciągacie jakieś nie mające odbicia w rzeczywistości sondaże rodem z kwejka. Polecam gorąco.

To podaj inne źródła mające według Ciebie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Do sondaży można mieć wiele zastrzeżeń. Ale sprowadzanie TNSu do kwejka to chyba przesada.

Wiara chrześcijańska opiera się na NT

Nie chrześcijańska a protestancka. A to spora różnica. Chrześcijańska opiera się na objawieniu Bożym oraz Tradycji i wierze Kościoła. Natomiast protestanci czczą papierowego cielca

A to protestancka to nie chrześcijańska??? A jaka to jest ta "spora" różnica? A to w protestantyzmie nie ma Kościołów? A to chrześcijaństwo nie opiera się na NT??? Zarzucasz komuś gubienie się w argumentacji, a sam zaczynasz mieszać. Chyba że jakiś nowy podział wyznań i Kościołów wprowadzasz.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #291

Paweł Gajtkowski

V ranga

post 22/11/2018, 18:55 Quote Post

QUOTE(Quinque @ 22/11/2018, 1:44)
Super że wyciągacie jakieś nie mające odbicia w rzeczywistości sondaże rodem z kwejka. Polecam gorąco.
*

Dlaczego mówisz do mnie w liczbie mnogiej confused1.gif
Podałem Ci rok badania i nazwę sondażowni. Masz lepsze sondaże to linkuj, chętnie poczytam. Póki co żaden ze znanych mi katolików nie wierzy w zmartwychwstanie ciała, co dla mnie osobiście w pełni potwierdza miarodajność sondażu.

Abstrahując od tego że nawet przyjmując zaprawdę to co piszesz, to takie osoby automatycznie nie są katolikami smile.gif
*

Równie automatycznie katolikami powinni więc być faryzeusze... rolleyes.gif

Owszem ustanowił. Wtedy gdy gdy przekazał Piotrowi klucze i nakazał paść jego owce.
*

Sprzeczne z Markiem, który jest starszy i mniej zmanipulowany.

Jest to o tyle ciekawe że rodowód Jezusa nie ma związku z jego historycznoscią.
*

Zmiana rodowodu Jezusa z ziemskiego na mistyczny w najmłodszej ewangelii potwierdza wartość Celsusa, który jest jednym ze źródeł do badania historyczności Jezusa. Twierdzenie, że brak tu związku jest zaklinaniem rzeczywistości wbrew dowodzonym przeze mnie tezom, i to bez oparcia się na jakimkolwiek kontrargumencie poza własnymi efemerycznymi impresjami.

Gubisz się we własnej argumentacji hermano
*

Jest wręcz przeciwnie, co wykazałem powyżej. Impresje i własne widzimisię to słaba amunicja przeciwko rzeczowym argumentom.

Nie?
*

"Nie?" - co? confused1.gif

Ergo, rodowód Jezusa dla chrześcijańskiej wiary jak nie miał znaczenia tak nie ma
*

Rodowód ma znaczenie historyczne. Ale rozumiem, że nie wszystkich użytkowników forum historycznego historycy.org interesuje historia... sad.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #292

BLyy

VII ranga
Nr użytkownika: 18.604

Micha³

post 23/11/2018, 0:17 Quote Post

QUOTE(Quinque @ 21/11/2018, 20:13)
Kuzynsotwo to nie rodzeństwo
*

Kuzynostwo Jezusa to wynalazek IV wieku, który zapoczątkował Hieronim. Przed nim nikt nie słyszał o kuzynostwie. Wcześniej wszyscy owych "braci Pańskich" traktowali jako synów Józefa i Marii lub synów Józefa z pierwszego małżeństwa. Innych poglądów na ich temat do IV wieku nie było.

Ten post był edytowany przez BLyy: 23/11/2018, 0:18

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #293

Quinque

I ranga
*

post 2/12/2018, 21:15 Quote Post

Oczywiście nic takiego nie miało miejsca. W Biblii ani razu nie pada stwierdzenie że Jezus miał rodzonych braci. A jest to bynajmniej ważna informacja. Więc nie łżyj z łaski swojej

QUOTE("Paweł")
Sprzeczne z Markiem, który jest starszy i mniej zmanipulowany

No i znowu. Informacje wyciągnięte z dupy pod wybraną tezę

QUOTE("")
Zmiana rodowodu Jezusa z ziemskiego na mistyczny w najmłodszej ewangelii potwierdza wartość Celsusa, który jest jednym ze źródeł do badania historyczności Jezusa. Twierdzenie, że brak tu związku jest zaklinaniem rzeczywistości wbrew dowodzonym przeze mnie tezom, i to bez oparcia się na jakimkolwiek kontrargumencie poza własnymi efemerycznymi impresjami

Albo wykaż że rodowód Jezusa ma znaczenie dla wiary chrzescijanskiej co postulowałeś. albo przestań odwracać kota ogonem i przestań używać słów który znaczenia najprawdopodobniej nie rozumiesz. Mówiłem "rodowód Jezusa nie ma znaczenia dla wiary chrzescijanskiej" Jeżli ma to udowodnij to. Bo narazie tego nie zrobiłeś

QUOTE("")
Póki co żaden ze znanych mi katolików nie wierzy w zmartwychwstanie ciała

Doprawdy? Więc nie są katolikami. Mogą się tak nimi nazywać co nie zmienia faktu że nimi nie są

QUOTE("Juluis")
A to protestancka to nie chrześcijańska

Sekciarska Ale nie chrześcijańska. Prawowierne chrześcijaństwo czyli katolickie nie opiera swojej wiary na Biblii

Informacje wyciągnięte z dupy pod wybraną tezę
Wulgaryzm. Kosztowna sprawa na Forum.
Moderator N_S

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 3/12/2018, 0:56

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #294

Julius I

III ranga
Nr użytkownika: 98.832

post 5/12/2018, 10:31 Quote Post

@Quinque

A to protestancka to nie chrześcijańska?

Sekciarska Ale nie chrześcijańska. Prawowierne chrześcijaństwo czyli katolickie nie opiera swojej wiary na Biblii

Sekciarska: zapomniałeś dodać - według Ciebie lub Tobie podobnych, a wówczas będziemy mieli już sektę inaczej myślących o wspólnotach protestanckich.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #295

Paweł Gajtkowski

V ranga

post 5/12/2018, 22:58 Quote Post

QUOTE(Quinque @ 2/12/2018, 21:15)
W Biblii ani razu nie pada stwierdzenie że Jezus miał rodzonych braci.
*

W Biblii ani razu też nie pada stwierdzenie, że Jezus nie miał rodzonych braci.

A jest to bynajmniej ważna informacja.
*

Na wypadek, gdybyś był obcokrajowcem, linkuję słownik, żebyś się doszkolił z polszczyzny:

https://mm.pwn.pl/doro/396/008/00817/008177-00.png

No i znowu. Informacje wyciągnięte [ smile.gif ] pod wybraną tezę
*

Wyciągnąłem je konkretnie z Goodacre'a - The Synoptic Problem: A Way Through the Maze.

https://archive.org/details/synopticproblemw00good/page/n3

W sposób naukowy pokazuje tam, w jaki sposób synoptycy są zależni tekstowo od Ew Mk i w jaki sposób manipulują pozyskiwanym z Ew Mk materiałem. Jeśli z czymś się nie zgadzasz, napisz z czym i dlaczego, żebyśmy byli w stanie odróżnić Twoje przekonania doktrynalne od przekonań badawczych.

Albo wykaż że rodowód Jezusa ma znaczenie dla wiary chrzescijanskiej co postulowałeś. albo przestań odwracać kota ogonem
*

„Święta Matka Kościół uważa, na podstawie wiary apostolskiej, księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne, dlatego że spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane” (KKK 105).

Genealogie Jezusa mają znaczenie dla Twojej wiary, ponieważ według KKK umieścił je w Biblii sam Bóg.

i przestań używać słów który znaczenia najprawdopodobniej nie rozumiesz.
*

Których konkretnie?

Doprawdy? Więc nie są katolikami. Mogą się tak nimi nazywać co nie zmienia faktu że nimi nie są
*

Jak zwał tak zwał. Ważne, że nie są przeciwko Jezusowi i pragną poznać Boga:

Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał (Jn 6,44)

Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami (Mk 9,40)

Zresztą wśród księży pewnie rozkłada się to podobnie - ostatnio słyszałem, jak ksiądz w mojej parafii Ezechiela w dolinie suchych kości interpretował duchowo, a nie dosłownie.

*

Jedyne prawowierne chrześcijaństwo to judeochrześcijaństwo, bo tylko oni dalej są wierni Prawu smile.gif :

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.
Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.
Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
(Mt 5,17-20)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #296

Medu

II ranga
**
Nr użytkownika: 95.925

post 8/12/2018, 21:11 Quote Post

Ja sądzę, że ruch, który uformował się wokół osoby Jezusa Chrystusa za jego życia nie był zbyt liczny, jego liczba "wzrosła" na kartach ewangelii, natomiast jestem bardziej sceptyczny co do teorii, że ruch chrześcijan ukształtował się pod wpływem tylko i wyłącznie mitu, który tyczy się również podważeniu historyczności Jezusa z Nazaretu. Jednym zdaniem - ewangelia jest według mnie odbiciem pewnej historii, do której z czasem wplatano coraz to nowe wątki, aż mamy stan jaki jest dzisiaj.

User is offline  PMMini Profile Post #297

Paweł Gajtkowski

V ranga

post 8/12/2018, 23:25 Quote Post

QUOTE(Medu @ 8/12/2018, 21:11)
Ja sądzę, że ruch, który uformował się wokół osoby Jezusa Chrystusa za jego życia nie był zbyt liczny, jego liczba "wzrosła" na kartach ewangelii
*

Ewangelie właściwie nie podają tej liczby, chyba żeby uznać Dzieje Apostolskie za jedno dzieło z Ew Łk - Dz 1,15 podaje liczebność uczniów na 120 osób i wydaje się, że ta kanoniczna ilość uczniów jest dość skromna, skoro poza apostołami i Jakubem aż 500 świadków miało widzieć zmartwychwstałego Jezusa (ale ta liczba pojawia się dopiero w listach Pawła - 1 Kor 15,6).

QUOTE(Medu @ 8/12/2018, 21:11)
natomiast jestem bardziej sceptyczny co do teorii, że ruch chrześcijan ukształtował się pod wpływem tylko i wyłącznie mitu, który tyczy się również podważeniu historyczności Jezusa z Nazaretu. Jednym zdaniem - ewangelia jest według mnie odbiciem pewnej historii, do której z czasem wplatano coraz to nowe wątki, aż mamy stan jaki jest dzisiaj.
*

Podstawą chrześcijaństwa musi być realny żywot Jezusa, gdyż w innym razie nie da się logicznie wytłumaczyć wyraźnie widocznych procesów rugowania z opowieści o Jezusie wszelkich niedoskonałości (niespełnionych przepowiedni, medycyny ludowej, szorstkości na linii Jezus-rodzina czy też Jezus-apostołowie, kontrowersji itp.) zawartych w najstarszych przekazach, o którym to wybielaniu pisze również krytyk Celsus:

Następnie jacyś wierni - mówi - jak w pijanym widzie nadpisali ewangelię w jej pierwotnie spisanej formie, trzy razy, cztery i po wielokroć przekształcając ją tak, aby móc odeprzeć wysuwane względem niej zarzuty (Przeciw Celsusowi, II 27).

A więc Celsus, wczesny krytyk z II w., oraz źródła żydowskie, na których się opierał - najbardziej zainteresowane obnażeniem czegoś tak fundamentalnego, jak rzekomy fakt nieistnienia Jezusa i bynajmniej nie wykorzystujące sposobności do tego typu ataków - poświadczają tym samym realność Jego życia. Więcej nawet, źródła żydowskie nigdzie nie podważają zdolności Jezusa do czynienia cudów, co poza realnością Rabbiego dowodzi również jakichś aspektów nadprzyrodzonych Jego osoby. Żydzi nie wiedzieli nawet na pewno, czy to właśnie uczniowie sfingowali Jego zmartwychwstanie zabierając ciało (tak w ewangeliach) - według Tertulliana (De spectaculis - 197-202 r. n.e.) oraz jednej z wersji Toledot Jeszu zbieżnej z jej zachowanymi aramejskimi fragmentami z III-IV w., można wnioskować, że Żydzi uważali, że ciało zabrał ogrodnik rozdrażniony tym, że wędrujący do grobu uczniowie zadeptują uprawianą przez niego sałatę (hortulanus detraxit, ne lactucae suae frequentia commeantium adlaederentur).

Ten post był edytowany przez Paweł Gajtkowski: 8/12/2018, 23:26

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #298

Alexander Malinowski 4

III ranga
Nr użytkownika: 103.808

Alexander Malinowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informatyk

post 8/12/2018, 23:40 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 5/12/2018, 22:58)

Jedyne prawowierne chrześcijaństwo to judeochrześcijaństwo, bo tylko oni dalej są wierni Prawu  smile.gif :

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.
Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.
Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
(Mt 5,17-20)
*

No tak, bo chrześcijaństwo jest owocem genialnej wizji Pawła, że można tę religię sprzedać Rzymianom, jeśli zniesie się wymagania etniczne żydowskie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #299

Paweł Gajtkowski

V ranga

post 9/12/2018, 13:33 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 4 @ 8/12/2018, 23:40)
No tak, bo chrześcijaństwo jest owocem genialnej wizji Pawła, że można tę religię sprzedać Rzymianom, jeśli zniesie się wymagania etniczne żydowskie.
*

Chrześcijaństwo jako takie jest owocem genialnej nauki Jezusa, a tylko jego dejudaizacja i masowa popularyzacja jest owocem genialnej wizji Pawła, nota bene pobożnego żyda (Dz 18,18), Rzymianina (Dz 22,27-29) i mistyka (2 Kor 12,1-5).

Trzeba również zaznaczyć, że rabin Hillel, Jan Chrzciciel, Jezus Mesjasz i Paweł z Tarsu stoją w jednym diachronicznym szeregu duchowych (re)interpretatorów judaizmu. Hillel całe Prawo sprowadził do złotej zasady, Chrzciciel duchowo zreinterpretował nakaz rytualnego obmycia, Jezus duchowo podchodził do m.in. przepisów o czystości, obmyciu i sprowadzał całe Prawo do złotej zasady (Mk 7, Mt 22,39-40), a Paweł duchowo podchodził do Prawa, w tym przepisów o obrzezaniu (Ga 5,6) i sprowadzał całe Prawo do złotej zasady (Ga 5,14). Tak więc w szerszej perspektywie narodziny niePrawowiernej, chrześcijańskiej gałęzi judaizmu to nie tyle pojedynczy przebłysk duchowego geniuszu, co raczej coraz bardziej pogłębiająca się schizma.

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post.
Przyszli więc do Niego i pytali:
«Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą,
a Twoi uczniowie nie poszczą?»
Jezus im odpowiedział:

[...]
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania.
W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze [część] ze starego ubrania
i robi się gorsze przedarcie.
Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków.
W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki; i wino przepadnie, i bukłaki.
Lecz młode wino [należy wlewać] do nowych bukłaków».

(Mk 2,18-22)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #300

20 Strony « < 18 19 20 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej