Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Socjaliści, komuniści, lewicowi ludowcy, wpływy w społeczeństwie II RP
 
Wasze sympatie polityczne
*PPS [ 17 ]  [41.46%]
*PPS d.FR [ 3 ]  [7.32%]
*PPS-Lewica [ 1 ]  [2.44%]
*KPP,KPZU,KPZB [ 13 ]  [31.71%]
*Niezależna Partia Chłopska [ 1 ]  [2.44%]
*PSL "Wyzwolenie" [ 3 ]  [7.32%]
*inne polskie formacje lewicy (np.Stronnictwo Chłopskie, NSPP, anarchosyndykaliści) [ 1 ]  [2.44%]
*Bund [ 1 ]  [2.44%]
*Niemiecka Socjalistyczna Partia Pracy [ 0 ]  [0.00%]
*Hromada [ 0 ]  [0.00%]
*inne mniejszościowe formacje lewicy (np.Żydowska Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza) [ 1 ]  [2.44%]
Suma głosów: 41
Goście nie mogą głosować 
     
maly1944
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 382
Nr użytkownika: 72.035

Zawód: antyfaszysta
 
 
post 15/07/2011, 11:42 Quote Post

Obecnie modne jest twierdzenie że lewica w Polsce nigdy nie miała poparcia, że była formacjami marginalnymi.

W świetle danych:

Ruch socjalistyczny

PPS- 21 do 55 tysięcy członków ( w wyborach 1928 poparło ją 1.500 tysięcy osócool.gif

Związek Stowarzyszeń Zawodowych (klasowe zz) 160 tysięcy

Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych- 12 tysięcy członków
OM TUR- 8 tysięcy członków
Czerwone Harcerstwo- 6 tysięcy

łącznie co najmniej jakieś 250-300 tysięcy

Ruch komunistyczny


Przed wojną KPP/KZMP,KPZU/KZMZU,KPZB/KZMZB,MOPR oraz różnego rodzaju organizacje związkowe, młodzieżowe,społeczne,oświatowe oraz legalne partie,stowarzyszenia, komitety wyborce które były parawanem dla nielegalnej kompartii np. Lewica Związkowa,Lewica Akademicka/ZNMS Życie,Sel-Rob Lewica,Hramada,ZNMS Spartakus,Związek Proletariatu Miast i Wsi,PPS-Lewica (jednolitofrontowcy potem komuniści),Niezależna Partia Chłopska zrzeszały ok. 80 000-180 000, a liczbę jej sympatyków, wyborców szacowano na ok. 400 000-800 000 (wybory 1928 i 1930 na listy prokomunistyczne) i to w warunkach szykan.

Sama NPCH w chwili delegalizacji miała 20 tysięcy członków
Białoruska Włościańsko-Robotnicza Hromada liczyła 100-120 tysięcy ludzi
Ukraińskie Włościańsko-Robotnicze Zjednoczenie Socjalistyczne "Jedność" ok 20 000 ludzi


ruch ludowy

PSL "Wyzwolenie" miała ok 30 000 członków, oraz poparcie ok. 900 000 wyborców

Mam nadzieje na miłą i kulturalną wymianę zdań towarzysze/obywatele wśród ludzi myślących. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez maly1944: 15/07/2011, 11:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 15/07/2011, 11:52 Quote Post

Zacznijmy od tego, że PPS (główna jego część) brzydził się czerwonymi braćmi z KPP i innych komunistycznych partii. Wyrazem tego jest postawa PPS, która wykazała się patriotyczną postawą wobec inwazji Armii Czerwonej, nawołując do walki z czerwonym najeźdźcą. Była najsilniejszą partią lewicową, ale na tle partii nacjonalistycznych, chrześcijańskich i ludowych, była słaba.

PSL Wyzwolenie nie była partią lewicową. Dla mnie to takie "lewe centrum" - bliżej im było do prawicowego PSL Piast niż do lewicy.



Najbardziej zamożne części Polski, czyli obszaru zaboru pruskiego, w większości głosowały na partie prawicowe (wliczając PSL Piast), średnio od 80 do 90%. A partie lewicowe (wliczając PSL Wyzwolenie) cieszyły się poparciem ... na poleskich bagnach, biednej Lubelszczyźnie i Zagłębiu Dąbrowskim (Ślązacy uważali, że zaczyna się tam Azja).

* Tak, mój błąd. Oczywiście PSL

Ten post był edytowany przez Czarny Smok: 15/07/2011, 13:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 15/07/2011, 11:52 Quote Post

Zagłosowałem na KPP.

Czarny Smoku!
Czy nie mylą Ci się przypadkiem skróty PPS i PSL?

Ten post był edytowany przez Samuel Łaszcz: 15/07/2011, 12:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 15/07/2011, 12:04 Quote Post

QUOTE(Samuel Łaszcz @ 15/07/2011, 11:52)
Zagłosowałem na KPP.
*


Jak oryginalnie , nie ma to jak agentura obcego mocarstwa , otwarcie wzywająca do wydania na rzecz wschodniego sąsiada więcej niż polowy kraju sleep.gif , dodatkowo zrzeszająca samych głuchych i ślepych na to co się w Sojuzie działo - Wielki Głód , ludobójstwo , upodlenie człowieka i absolutny brak wolności , i to towarzysze z KPP chcieli wprowadzić w Polsce , brawo Samuelu , tak trzymaj .
 
Post #4

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 15/07/2011, 12:54 Quote Post

Mimo że za "towarzysza" jakoś się też nie uznaję, sympatyzuję generalnie z lożami, to wziąłem udział w ankiecie - stosunkowo najbliżej mi do PPS na politycznej scenie 1918-1939. Ogólnie jeszcze taka uwaga do tej ankiety. Jeszcze wśród środowisk robotniczych popularne było ugrupowanie zasadniczo wywodzące się z szeroko pojętej endecji - Narodowa Partia Robotnicza (stosunkowo chyba najbardziej znany polityk - Karol Popiel).

Ten post był edytowany przez szapur II: 15/07/2011, 13:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 15/07/2011, 13:23 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 15/07/2011, 12:04)
QUOTE(Samuel Łaszcz @ 15/07/2011, 11:52)
Zagłosowałem na KPP.
*


Jak oryginalnie , nie ma to jak agentura obcego mocarstwa , otwarcie wzywająca do wydania na rzecz wschodniego sąsiada więcej niż polowy kraju sleep.gif , dodatkowo zrzeszająca samych głuchych i ślepych na to co się w Sojuzie działo - Wielki Głód , ludobójstwo , upodlenie człowieka i absolutny brak wolności , i to towarzysze z KPP chcieli wprowadzić w Polsce , brawo Samuelu , tak trzymaj .
ps
w ankiecie nie brałem udziału nie jestem towarzyszem wacko.gif
*


No przepraszam, ale prześladowani w sporej części także i przez Stalina, w sporej części nie przeżyli czystki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 15/07/2011, 13:59 Quote Post

W sumie każdy ma prawo mieć swoje poglądy, ale ktoś, kto jest za KPP ciężko nazwać Polakiem. Zresztą Stalin sam się na nich poznał i w 1938 roku przeczyścił trochę KPP. Niestety, nie do końca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 15/07/2011, 14:04 Quote Post

QUOTE
W sumie każdy ma prawo mieć swoje poglądy, ale ktoś, kto jest za KPP ciężko nazwać Polakiem. Zresztą Stalin sam się na nich poznał i w 1938 roku przeczyścił trochę KPP.

To jest Stalin dostrzegł, ze to nie Polacy i dlatego ich wykosił? Stalin stawiał po scianą degeneratów? Porządnych ludzi nie ruszał?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Balto
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.946
Nr użytkownika: 73.530

Zawód: BANITA
 
 
post 15/07/2011, 14:12 Quote Post

Ja z różnych powodów na PPS, może dlatego, że swoją wartość pokazał już za czasów autonomii galicyjskiej? A może dlatego że Daszyński był tym kim był? Po prostu naprawdę wielkim politykiem...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 15/07/2011, 14:26 Quote Post

QUOTE(balum @ 15/07/2011, 14:04)
To jest Stalin dostrzegł, ze to nie Polacy i dlatego ich wykosił? Stalin stawiał po scianą degeneratów? Porządnych ludzi nie ruszał?


Nie wiem co odbiło Stalinowi, pewnie jakieś nazwiska mu się nie spodobały, albo KPP była tak beznadziejna (patrz jakim poparciem się cieszyła w Polsce), że ja zlikwidował.

Gdyby wszystkich tam ruszył, to może bym nawet go polubił. Gdyby padł tam Bierut, Wasilewska czy Jaroszewicz, nie byłaby to wielka strata dla Polski. Dobrze, że Samuel Łaszcznie żył w tamtych czasach, bo z wycieczki do Moskwy w 1938 roku mógłby naprawdę nie powrócić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
maly1944
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 382
Nr użytkownika: 72.035

Zawód: antyfaszysta
 
 
post 15/07/2011, 15:30 Quote Post

Naprawdę trzeba być bardzo zaślepionym żeby nie dostrzegać jakiego formatu ludzi wykończyli stalinowcy min. Maria Koszutska "Wera Kostrzewa", Adolf Warski-Warszawski, Maksymilian Horwitz,Jerzy Czeszejko-Sochacki, Julian Leszczyński-Leński (tylko ten ostatni był stalinowcem, a wykończono go za to że w latach 20 był zwolennikiem Trockiego) .

Co do NPR to solidaryzm nie jest raczej lewicą, prędzej już tzw. lewica sanacyjna czyli np. PPS d. FR

Ten post był edytowany przez maly1944: 15/07/2011, 15:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 15/07/2011, 19:14 Quote Post

Jerzy Czeszejko-Sochacki - działacz PPS, który wyszedł z pomysłem, żeby PPS wystąpiła z Rządu Obrony Narodowej, kiedy Armia Czerwona nacierała na Warszawę i przystąpiła do pseudorządu w Białymstoku. A za to, że go olano, wystąpił z partii. Ciekawy człowiek, nie powiem. Stalin wykonał wyrok za Polaków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Sarim
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 848
Nr użytkownika: 67.804

 
 
post 15/07/2011, 19:52 Quote Post

Jak mamy wybierać swoją sympatię polityczną, skoro dałeś albo lewicowe [...], albo partie lewicy niepodległościowej (dla której mam szacunek za hasła niepodległościowe, jednakże boli mnie ich zaślepienie i pragnienie ograbiania ludności z ich należycie przysługujących im dóbr).
Następnym razem daj nam przynajmniej wybór gdy zakładasz ankietę.

Ten post był edytowany przez Woj: 20/07/2011, 13:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Balto
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.946
Nr użytkownika: 73.530

Zawód: BANITA
 
 
post 15/07/2011, 21:24 Quote Post

Stalin robił czystkę w Kominternie z bardzo prostego powodu - chciał by funkcje tam sprawowały mu osoby albo podległe, albo preferujące jego punkt widzenia. Osobna sprawa, że w latach 30 ileś delegacji europejskich wyjeżdżało do ZSRR zapoznawać się z rajem komunizmu i bywa że po trudach wracali nie przekonani do nowego systemu, a jako robotnicy "zaprzyjaźnieni" byli opłacani ekstra. Bodajże członkowie austriackiej kompartii napisali taką ciekawą książeczkę o tym jak to w Sojuzie bywało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 15/07/2011, 21:42 Quote Post

Witam!
QUOTE(Sarim @ 15/07/2011, 20:52)
Jak mamy wybierać swoją sympatię polityczną, skoro dałeś albo lewicowe [...], albo partie lewicy niepodległościowej (dla której mam szacunek za hasła niepodległościowe, jednakże boli mnie ich zaślepienie i pragnienie ograbiania ludności z ich należycie przysługujących im dóbr).
Następnym razem daj nam przynajmniej wybór gdy zakładasz ankietę.
*


Jakbyś zadał sobie trud przeczytania tematu, wiedziałbyś, do kogo jest skierowana ankieta... Nie miej zatem pretensji do jej twórcy, on załączył niezbędne informacje.

W ankiecie oddałbym głos na PPS, ale tego z pewnych przyczyn nie zrobię. W życiu nie zagłosowałbym natomiast na formacje w stylu KPP-zdrada Najjaśniejszej w imię nierealnej, idyllicznej idei jest, była i będzie zawsze złem.

Ten post był edytowany przez Woj: 20/07/2011, 13:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

9 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej