Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Miecław/masław, Poganin?!
     
Sfazowany tapicer
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 86.256

p
Stopień akademicki: p
Zawód: student
 
 
post 15/12/2014, 21:19 Quote Post

Ostatnio dowiedziałem się o istnieniu w Polsce ruchu rodzimowierczego. Postanowiłem z ciekawości przejrzeć ich fora i jedno mnie zainteresowało. Otóż zauważyłem, że jednym z głównych ich bohaterów jest wspomniany w temacie Miecław/Masław. I tu moje pytanie. Są jakiekolwiek dowody, że był poganinem? Moim zdaniem to bardzo wątpliwe biorąc pod uwagę jego stanowisko cześnika.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/12/2014, 14:55 Quote Post

Samo powiązanie Miecława z ruchem pogańskim (?) - o ile z czymś takim mieliśmy do czynienia - jest wbrew istniejącym przekazom. Szczególnie w świetle Kroniki Anonima tzw. Galla - widać wyraźnie, że "reakcja pogańska", choć właściwie w ujęciu dziejopisa trzeba by mówić o "reakcji przeciw chrześcijaństwu/Kościołowi".
Czytamy więc - "Niewolnicy powstali na panów, wyzwoleńcy przeciw szlachetnie urodzonym, sami się do rządów wynosząc, i jednych z nich na odwrót zatrzymali u siebie w niewoli, drugich pozabijali, a żony ich pobrali sobie w sprośny sposób i zbrodniczo rozdrapali dostojeństwa. Nadto jeszcze, porzucając wiarę katolicką - czego nie możemy wypowiedzieć bez płaczu i lamentu - podnieśli bunt przeciw biskupom i kapłanom Bożym i niektórych z nich, jakoby w zaszczytniejszy sposób, mieczem zgładzili, a innych jakoby rzekomo godnych lichszej śmierci, ukamieniowali. ..."
Potem mamy relację o najeździe czeskim i oświetlenie losów Mazowsza - "Ci zaś, co uszli z rąk wrogów lub którzy uciekali przed buntem swoich poddanych, uchodzili za rzekę Wisłę na Mazowsze". Por. też podobna uwaga z I, 20 - "By bowiem pewien człowiek, imieniem Miecław, cześnik i sługa jego ojca Mieszka, a po śmierci tegoż we własnym przekonaniu książę i naczelnik Mazowszan. W tym czasie mianowicie Mazowsze było tak gęsto zaludnione przez Polaków, którzy, jak powiedziano, uciekali tam poprzednio, iż pola roiły się od oraczy, pastwiska od bydła, a miejscowości od mieszkańców". Następnie Anonim podaje opisy dwóch bitew Kazimierza, pierwsza z Miecławem, druga z Pomorzanami. Pierwszy przeciwnik, czyli wojska Miecława, został określony jako "fałszywi chrześcijanie". Drugi, czyli Pomorzanie, jako "poganie". Abstrahując od tego, co oznacza "fałszywi chrześcijanie", różne teorie można wysnuć, zdarzały sie nawet tu na forum interpretacje tego zwrotu, to jednak wyraźnie widać - Miecław nie był przedstawicielem tzw. "reakcji pogańskiej".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2



 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej