Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skąd Wasza fascynacja średniowieczem ?
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/04/2008, 2:47 Quote Post

Zaczeło się dawno temu od fascynacji światem w którym jak mi się wydawało panuja proste "westernowe" reguły,ostry podział na "białych i czarnych" potem nastąpił szok i świadomość, że to jednak nie tak, w ten sposób zostałem wyznawcą relatywizmu i życiowym pesymistą wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 27/04/2008, 10:53 Quote Post

Zainteresowanie średniowieczem wzięło się z niezgody na bełkot panujący w massmediach i tzw "środowiskach oświeconych", które dużo zrobiły dla zohydzenia tej epoki najczęściej zresztą nic o niej nie wiedząc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Jaroslawska
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 37.007

 
 
post 27/04/2008, 12:23 Quote Post

Ja będę oryginalna: NIE PAMIĘTAM. wink.gif
Poważnie, od tak dawna interesuję się Krzyżakami, że nie pamiętam od kiedy. Zdaje się, że wcześniej niż nauczyłam się czytać czyli jakiś 5 rok życia albo mniej. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 27/04/2008, 15:12 Quote Post

Moje zainteresowanie Średniowieczem ginie w pomroce dziejów. wink.gif Epoka ta zaczęła mnie fascynować podobnie jak inne okresy historyczne czyli mniej więcej jak miałem 2 latka! Do tego, że tak bardzo ciekawi mnie Średniowiecze przyczynił się w dużej mierze film "Krzyżacy" ( który znam na pamięć). Z pewnością olbrzymią rolę odegrała także ówczesna wojskowość, a także ten niesamowity klimat ciemności, stosów, zabobonów, czarów, wielkich epidemii, ale i honoru. W przeciwieństwie do innych Formuowiczów to nie fantastyka nakierowała mnie na Średniowiecze, a Średniowiecze na fantastykę.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 27/04/2008, 15:15 Quote Post

Ja prawdopodobnie (piszę prawdopodobnie bo dokładnie, już niepamiętam wink.gif), swoją fascynację średniowieczem, zacząłem od brania udziału, w różnorakich konkursach historycznych przede wszystkim, zaś w Dziejach Oręża Polskiego. Który, do dzisiaj sobie, jeszcze wspominam, z pewną "łezką w oku" smile.gif. Oraz od zakupu bądź otrzymania, jakiejś książki o tym okresie wink.gif.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Jaroslawska
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 37.007

 
 
post 27/04/2008, 19:51 Quote Post

Gronostaj: to możemy uścisnąć sobie łapki! Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
haniap
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 43.670

Hania Pernak
Zawód: uczen
 
 
post 6/05/2008, 16:41 Quote Post

Średniowiecze jest epoką, którą nie od razu doceniłam, ale z perspektyey czasu, widzę, że odegrało baaardzo ważną rolę w kształtowaniu naszej europejskiej kultury i cywilizacji. Po za tym jak ktoś czyta książki to w fantasy są wątki ze średniowiecza...
Poza tym pieśń o Rolandzie, Tristan i Izolda. Podoba mi się że w średniowieczu tyle się działo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
ramzes_00
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 45.282

 
 
post 9/05/2008, 9:57 Quote Post

U mnie to w sumie zaczęła się fascynacja średniowieczem w gimnazjum jak przeczytałem "Krzyżaków" potem szło jakoś z górki a jeszcze bardziej się pogłębiło gdy wróciłem z Turnieju Rycerskiego w Boguchwale koło Rzeszowa, od tamtej pory muzyka średniowieczna w moich głośnikach to codzienność smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Vampirella
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 45.991

Sara
Zawód: Uczen
 
 
post 29/05/2008, 14:28 Quote Post

Czuję do średniowiecza respekt.gif !!
Często śni mi się, że to nie moja epoka.
Poprostu jestem wub.gif w tym okresie czasowym !!
Naprawdę worthy.gif
<hahaha>
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
tokorz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 46.646

barbara tokarczyk
Zawód: student
 
 
post 26/06/2008, 9:24 Quote Post

a ja się boję średniowiecza...
studiując historię im dalej w przeszłość tym mi się podoba bardziej epoka z tym, że średniowiecze jst jednak na swój sposób wyjątkowe. Tyle się mówi i czyta, że była to epoka ciemna i zacofana, regresu kulturalnego w stosunku do bogatej spućcizny antycznej, a jednak wcale się z tym nie zgadzam. W tym czasie pełnej wojen i ogólnego chaosu wszystko było jednak idealnie uporządkowanie, a myśli politycznej niektórych władców mogliby szczerze pozazdrościć dzisiejsi politycy....



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Sajan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 30.383

 
 
post 26/06/2008, 13:11 Quote Post

Fascynację zacząłem w miarę normalnie w 10-11 roku życia od podstawowych encyklopedii do dzisiejszych poważnych książek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 26/06/2008, 16:30 Quote Post

ja zacząłem jakoś w 3 klasie podstawówki (w młotka zacząłem grać w 6) od zabaw w rycerzy na podwórku i jakoś tak mi zostało... (ktoś się chwalił że zna krzyżaków na pamięć? ja znam MP i święty gral)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
rycerzXXIw.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 383
Nr użytkownika: 37.050

Zawód: prawnik
 
 
post 26/06/2008, 18:21 Quote Post

Ja zacząłem się interesować średniowieczem relatywnie późno-13 lat. Zaraziły mnie książki fantasy, utrzymane w klimacie średniowiecza, później przyszła fascynacja Templariuszami, pokazy rycerskiej i w końcu zacząem się bawić w rekonstrukcję biggrin.gif . Ogólny wniosek: średniowieczne jako epoka WYMIATA respekt.gif worthy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 27/06/2008, 9:37 Quote Post

Moja fascynacja średniowieczem wyszła od filozofii. To jedna z najwspanialszych epok w dziejach rozwoju filozofii. Dzieła św Tomasza z Akwinu nie mają sobie równych chyba w całej historii.
Logika, spójność i elegancja wywodów z ogromną dbałością o szczegóły i bardzo rozbudowana wiedza poprzedzona wnikliwymi studiami. Później odkryłem, że średniwiecze to niebywały rozwój nauki, sztuki, formowanie nowoczesnej państwowości i ustawodawstwa.
Cóż można porównać z katedrami gotyckimi? Albo ze zdobnictem (dziś nazwalibyśmy "wzornictwem przemysłowym")? Albo przypomnijcie sobie Pawła Wodkowica który pierwszy przyznawał niechrześcijanom takie same prawa, jakie mają chrześcijanie do niezakłóconego posiadania
państw, rodzin i wszelkiej własności.
To wszystko średniowiecze. Początek Średniwiecza to rozproszone, dzikie europejskie ludy i Rzym podbity przez barbarzyńców. Koniec średniowiecza to nowoczesne miasta, państwa, uniwersyty(!), wynalazki i odkrycia. To CYWILIZACJA!!!
Odrodzenie? - to w stosunku do Średniowiecza dekadencja!

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
hikaru
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 41.807

Remigiusz Gogosz
Stopień akademicki: magister
Zawód: doktorant
 
 
post 27/06/2008, 19:09 Quote Post

Szukając w pamięci nasuwają mi się baśnie i legendy o rycerzach. Uwielbiałem ich słuchać. Opowieści o smokach i dzielnych rycerzach raturących niewiasty smile.gif to mnie pociągnęło.
Tak na poważnie to po przeczytaniu Władcy Pierścieni i po wdrożeniu się w klimaty fantasy.
Od zawsze uwielbiałem starą architekturę właśnie tę z okresu średniowiecza.
Myślę, że dużo czynników było może dużo więcej niż wymieniłem ale szczerze to nie pamiętam, tak dawno było. A poza tym to tak oczywiste, że najwspanialsze jest średniowiecze wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej