Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna polsko-bolszewicka 1920, Sowieckie zbrodnie wojenne
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 27/03/2011, 7:31 Quote Post

Temat zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w wojnie z lat 1919 – 1920 przewija się marginalnie w pracach poświęconych poszczególnym bitwom i kampaniom. Chodzi mi o zbrodnie tak na jeńcach np. udokumentowane fotograficznie nabijanie jeńców na pale, tortury zakończone mordem ( między innymi ks. Radziwiłła ), jak i na ludności cywilnej, mordy i gwałty dokonane przez Rosjan w czasie tego konfliktu. Jakie znacie przykłady udokumentowane źródłowo? Jak oceniacie skalę tego zjawiska? Czyli wszystko o zbrodniach wojennych Rosjan w wojnie z lat 1919 – 1920.

Ten post był edytowany przez Hieronim Lubomirski: 27/03/2011, 7:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
widiowy7
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 216
Nr użytkownika: 15.054

jacek
Stopień akademicki: nie mam
Zawód: drukarz
 
 
post 27/03/2011, 12:08 Quote Post

Co prawda nie na temat sad.gif ale pamiętam opowieści swojej ś.p Babci. Opowiadała, że gdy Rosjanie się zbliżali, kobiety i dziewczyny uciekały do lasu. Pacholęciem będąc, mocno się dziwiłem, po co?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Król Julian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 72.065

Ka³at Piotr
Zawód: uczeñ
 
 
post 27/03/2011, 20:55 Quote Post

Rosjanie jak to Rosjanie. Gdzie nie pójdą to zbrodnie,podczas każdego konfliktu w którym uczestniczyli.
Czerwonoarmiści po wzięciu jeńców najpierw zdzierali z nich ubrania i buty,następnie pędzili w pole a kawaleria zarąbując szablami uciekających na oczach wieśniaków. Najbardziej zawzięci byli na oficerów męcząc ich przez kilka godzin przed egzekucją,w ich ujęciu to było przesłuchanie.
W takich praktykach przodowali żołnierze Budionnego,zła sława która im towarzyszyła wywierała ogromny efekt psychologiczny na wroga. Robiono wszystko byle się z Budionnym nie spotkać.
Przedstawiciele stanu szlacheckiego którzy stanęli na drodze Bolszewików buli zakopywani żywcem,paleni,rozcinani szablami.
Terror był popierany przez wyższe dowództwo jako element psychologiczny w prowadzonej wojnie.
Zbieranie informacje na ten temat jest bardzo ważne by nie zapomnieć ponieważ generacja uczestnicząca w tym konflikcie już odeszła,Rosjanie zaś coraz częściej poruszają kwestie losów jeńców radzieckich w naszej niewoli.
Natchnąłeś mnie do zagłębienia się w ten przykry temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
widiowy7
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 216
Nr użytkownika: 15.054

jacek
Stopień akademicki: nie mam
Zawód: drukarz
 
 
post 28/03/2011, 20:57 Quote Post

QUOTE(Król Julian @ 27/03/2011, 20:55)
Rosjanie jak to Rosjanie. Gdzie nie pójdą to zbrodnie,podczas każdego konfliktu w którym uczestniczyli.
Czerwonoarmiści po wzięciu jeńców najpierw zdzierali z nich ubrania i buty,następnie pędzili w pole a kawaleria zarąbując szablami uciekających na oczach wieśniaków. Najbardziej zawzięci byli na oficerów męcząc ich przez kilka godzin przed egzekucją,w ich ujęciu to było przesłuchanie.
W takich praktykach przodowali żołnierze Budionnego,zła sława która im towarzyszyła wywierała ogromny efekt  psychologiczny na wroga. Robiono wszystko byle się z Budionnym nie spotkać.
Przedstawiciele stanu szlacheckiego którzy stanęli na drodze Bolszewików buli zakopywani żywcem,paleni,rozcinani szablami.
Terror był popierany przez wyższe dowództwo jako element psychologiczny w prowadzonej wojnie.
Zbieranie informacje na ten temat jest bardzo ważne by nie zapomnieć ponieważ generacja uczestnicząca w tym konflikcie już odeszła,Rosjanie zaś coraz częściej poruszają kwestie losów jeńców radzieckich w naszej niewoli.
Natchnąłeś mnie do zagłębienia się w ten przykry temat.
*


Mam tylko jedno pytanie.
Źródła.
Nie jestem ani rusofilem ani rusofobem, niemniej powyższe stwierdzenia domagają się potwierdzenia w dokumentach.

Za utrudnienia przepraszam.

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 28/03/2011, 21:11 Quote Post

Źródeł jest sporo, gównie rzecz jasna relacje tych co przeżyli i widzieli, Karta wydała w zeszłym roku bardzo ciekawy album 1920. Wojna o Polskę, będący montażem zdjęci i właśnie w dużej mierze relacji/wspomnień. Jest tam też sporo o zbrodniach popełnianych przez bolszewików (zarówno żołnierzy jak i Czeka). Warto też sięgnąć do Babla.

Gwoli pełnego obrazu to i nasi czasami nie mieli pardonu dla poddających się jeńców, nie usprawiedliwiam ich, ale w sumie to też im się nie dziwię, gdy widzieli co wcześniej bolszewicy robili z ich towarzyszami broni.

Ten post był edytowany przez Gnome: 28/03/2011, 21:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Król Julian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 72.065

Ka³at Piotr
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/03/2011, 17:08 Quote Post

Bitwa Warszawska, Dokumenty operacyjne, T.2, Warszawa 1996.
Tuchola. Obóz jeńców internowanych 1917-1923, oprac. Karpus ,Rezmer, Toruń 1998.
Izaak Babel, Dziennik 1920, Warszawa 1990
Coś jeszcze u Pruszyńskiego chyba było w „Dramacie Piłsudskiego wojna 1920”.Ale pewny tego ostatniego nie jestem tylko mi tak miga coś.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Król Julian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 72.065

Ka³at Piotr
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/03/2011, 17:11 Quote Post

Przed chwilą coś jeszcze znalazłem:
http://www.konflikty.pl/a,607-0,Pozna_nowo..._1919-1920.html

http://niniwa2.cba.pl/zapomniani_polscy_jency_1920_roku.htm

Jeszcze poszukam czegoś.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 29/03/2011, 18:19 Quote Post

QUOTE(Król Julian @ 27/03/2011, 20:55)
Rosjanie jak to Rosjanie. Gdzie nie pójdą to zbrodnie,podczas każdego konfliktu w którym uczestniczyli.
Czerwonoarmiści po wzięciu jeńców najpierw zdzierali z nich ubrania i buty,następnie pędzili w pole a kawaleria zarąbując szablami uciekających na oczach wieśniaków. Najbardziej zawzięci byli na oficerów męcząc ich przez kilka godzin przed egzekucją,w ich ujęciu to było przesłuchanie.
W takich praktykach przodowali żołnierze Budionnego,zła sława która im towarzyszyła wywierała ogromny efekt  psychologiczny na wroga. Robiono wszystko byle się z Budionnym nie spotkać.
Przedstawiciele stanu szlacheckiego którzy stanęli na drodze Bolszewików buli zakopywani żywcem,paleni,rozcinani szablami.
Terror był popierany przez wyższe dowództwo jako element psychologiczny w prowadzonej wojnie.
Zbieranie informacje na ten temat jest bardzo ważne by nie zapomnieć ponieważ generacja uczestnicząca w tym konflikcie już odeszła,Rosjanie zaś coraz częściej poruszają kwestie losów jeńców radzieckich w naszej niewoli.
Natchnąłeś mnie do zagłębienia się w ten przykry temat.
*


Trzeba rozdzielic temat na 2 czesci- zbrodnie Bolszewikow (ale nie tylko etnicznych Rosjan)w ogole czy zbrodnie przeciw Polakow? Np. powstancy armii Nestora Machno tez lubili rubac jencow (w tym i bolszewikow) szablami, ale nie dlatego, co byli monstrami rolleyes.gif , a prosto dla ekonomii nabojow dla rusznic-to byl zawsze deficyt.. ..Taka tradicia byla i wsrod zolnierzow Simona Petlury,jakij walczyl przeciw bolszewikow, i wsrod samich bolszewikow..
Zydow rubali praktyczno wszcystkie sily -chyba okrom Nestora Machno, jakij rozstrzeliwal za antysemityzm..
Dlatego, jak bylo takie okrucienstwo i apokalipsis, to dlaczego przeciw polskich zolnierzow nie moglo byc inaczej? Z innej strony, tutaj troszke nierozumienie wojny jak zjawiska ..Kazdy czlowiek mysle, co on nie jest monstrem i nie biedzie robic cos strachnie..Ale potym czemys robic smile.gif Przyklad- Wietnam 1965-74 r..-ludzi, jaki wyrosli w Miami ta Baltymorie, Alabama i t.p..odrezali wycha na suweniry, rozbiwali glowy , gwaltowali dzieci it.p..I to byli nawet nie slowianie, a ludzi Zachody!-Wojna jest wojna..
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 29/03/2011, 19:08 Quote Post

QUOTE
Rosjanie jak to Rosjanie. Gdzie nie pójdą to zbrodnie,podczas każdego konfliktu w którym uczestniczyli.


Ah, przecież Rosjanie to nie ludzie, więc zawsze kierują się złymi pobudkami, zawsze mordują, zawsze gwałcą itd.
Jesteś kolego rusofobem?


Bolszewicy najwięcej namordowali samych Rosjan. Jednak o tym nikt nie pamięta...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Król Julian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 72.065

Ka³at Piotr
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/03/2011, 19:17 Quote Post

QUOTE
"Taka tradicia byla i wsrod zolnierzow Simona Petlury"


Jak można takie potworności tradycją nazywać!

QUOTE
"Dlatego, jak bylo takie okrucienstwo i apokalipsis, to dlaczego przeciw polskich zolnierzow nie moglo byc inaczej?"


Tłumaczysz zbrodnie przeciw polakom tym że wobec innych także takie metody stosowano!

To tak jakbyś dawał na to wszystko przyzwolenie bo każdy był przez bolszewików zabijany i bity,jakby tłumaczyło ich to że nawet wobec swoich ziomków byli okrutni.

Nie jestem wrogiem Rosjan ale oni wyjątkowo podczas większości konfliktów wykazywali się wyjątkowym bestialstwem. Często za przyzwoleniem dowódców(Stalin i sprawa gwałtów na Węgrach które próbował tłumaczyć tym że żołnierze walczą i daleko od domu są).Nie można tego ukazywać jako normy!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Król Julian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 72.065

Ka³at Piotr
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/03/2011, 19:38 Quote Post

Temat jest trudny i przykry. Rusofobem nie jestem choć raczej za nimi nie przepadam. Moje otoczenie,ta starsza generacja,dziadkowie czy sąsiedzi mają o nich jedno zdanie i nie jest ono pochlebne. Chyba na wyrost użyłem słów „ Rosjanie jak to Rosjanie. Gdzie nie pójdą to zbrodnie,podczas każdego konfliktu w którym uczestniczyli”,za co przepraszam.

Lecz z moich słów płynie gorzka prawda,bo czy ktoś zaprzeczy że Rosjanie byli okrutni w tym właśnie konflikcie.

QUOTE
Bolszewicy najwięcej namordowali samych Rosjan. Jednak o tym nikt nie pamięta...


Rosjanie też od swoich wycierpieli ale jeszcze raz powtarzam to ich z win wobec innych nie tłumaczy.

Jeśli kogoś obraziłem jeszcze raz przepraszam.

P.S.Drogi Alamgirze proponuje stworzyć nowy temat o zbrodniach Bolszewików wobec swoich ziomków,to rzeczywiście słabo omawiany na naszym forum temat(tak mi się wydaje).
Dziekuje za szczerą krytykę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 29/03/2011, 19:46 Quote Post

Pamiętajmy też, że wielu Bolszewików nie było Rosjanami. Stalin, Dzierżyński itd.

Dzięki za pomysł, zastanowię się nad nowym tematem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 29/03/2011, 20:11 Quote Post

[quote=Król Julian,29/03/2011, 19:17]
[quote]"Taka tradicia byla i wsrod zolnierzow Simona Petlury"[/quote]

Jak można takie potworności tradycją nazywać!

rolleyes.gif A dlaczego Pan mysle, co sam by nie robil tak samo? confused1.gif czlowiek to jest strachna okrutna bestia...niestety..Bez obrazy, ale to jest twoje opinii nowozhytniego czlowieka..A jak ze Niemcy? Nu, dobrze .. rolleyes.gif Rosijanie to barbary i t.p..-wplyw narodow Wschody moze byl..Mongolow ..czy innych barbarow..Ale z Niemcy to prawdziwy ewropejcy, nawet wiecej , niz Polacy..Wlasnie, niemcy to prawdziwa Ewropa..Polowa co my czytajemo, to dali nam niemcy-Gete, Chiller, Gejne i t.p..Malarstwo-Durer ta innie.. Muzyka Mocarta ,Bacha,Ludwika Bethowena..Ja yuz nie pisze pro filozofow -ich prawie polowa od wszystkich swiaty..
I co z tego confused1.gif Niech Pan poczyta pro zbrodnie w Namibia, pro totalny rzecz narody Gerero i t.p..Ja yuz nie pisze pro lata 1939-45 9szegolnie w biedna Bielorussia , gdzie byl prosto Apokalipsys..
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
El Muerte
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 66.246

Stopień akademicki: magister
 
 
post 29/03/2011, 22:37 Quote Post

No coz,to po prostu Niemcy w IIWS byli bardziej wyksztalconymi mordercami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 29/03/2011, 22:43 Quote Post

QUOTE
No coz,to po prostu Niemcy w IIWS byli bardziej wyksztalconymi mordercami.


A co to ma do rzeczy? Obozy koncentracyjne w Afryce przed I WŚ były pokazem wykształcenia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej