Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna polsko-bolszewicka 1920, Mogily poleglych bolszewikow
     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 14/09/2006, 19:06 Quote Post

Salve Arturze,

Wiegachne dzieki - wspaniala sprawa, super!

Pozdrawiam

Gandalf de Grey
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
19krzysztof54
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 21.719

Krzysztof
 
 
post 19/09/2006, 10:13 Quote Post

Z mogiłami żołnierzy bolszewickich z 1920 r. spotkałem się w kilku miejscowościach.
Kołbiel – kilkanaście lat temu na miejscowym cmentarzu była mogiła bolszewików poległych w sierpniu 1920 r. Byli to zapewne żołnierze z grupy mozyrskiej. Na tym samym cmentarzu leżeli również Polacy (chyba z 14 DP, z grupy nacierającej z nad Wieprza).
Białystok – cmentarz wojskowy. Obok grobów polskich żołnierzy byli również pochowani żołnierze bolszewiccy z 1920 r.. Cmentarz urządzono przed wojną i to wtedy postawiono krzyże z napisami „żołnierz Armii Czerwonej” lub „żołnierz sowiecki” (już nie pamiętam). Za czasów PRL byłoby napisane „żołnierz radziecki”. Dawno tam nie byłem więc nie wiem, jak ten cmentarz teraz wygląda. Kiedyś był zadbany, bo było wiele grobów milicjantów poległych za „władzę ludową”, a także kilka mogił bojców z armii czerwonej, którzy pożegnali się z życiem w 1939 r.
Modlin – stary cmentarz przyforteczny. Byłem tam ze trzy lata temu. Są tam groby wojskowych armii carskiej, Niemców szturmujących Modlin w 1915 r., groby Polaków i bolszewików z 1920 r., groby wojskowych z okresu międzywojennego i 1939 r. Cmentarz całe lata pozostawał na terenie wojskowym. Został wtedy całkowicie zdewastowany. Dopiero ostatnio jest remontowany, ponieważ leżą tam również żołnierze niemieccy (podobno ponad 3000) z 1944-1945 r. i na jego części urządzono niemiecki cmentarz wojenny, oczywiście za niemieckie pieniądze.
ZSRR zupełnie nie interesował się grobami swoich żołnierzy poległych w 1920 r. W końcu w Modlinie, to Ludowe Wojsko Polskie dopuściło do dewastacji cmentarza wojskowego, w tym grobów bolszewików. Ironią losu jest fakt, że tym bolszewikom postawiono nagrobki w okresie międzywojennym, kiedy byli wrogami! Ambasada radziecka jakoś nie protestowała ... Słyszałem, że w miejscowości Dębe Wielkie lub Mińsku Mazowieckim pochowano bolszewików pod murem cmentarza (na zewnątrz). Towarzysze radzieccy również nie byli zainteresowani upamiętnieniem tego miejsca ...
A swoją drogą ciekawe jaki jest stan mogił żołnierzy polskich poległych w latach 1918 – 1920 na terenach, które przed 1939 r. znajdowały się w ZSRR? Np. Bobrujsk (I KP Dowbora Musnickiego, oddziały wielkopolskie), Mińsk, tereny Ukrainy, Kijów (cm. w Darnicy).
Pozdrawiam
Krzysztof

 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Kiersnowski Artur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 19.693

Kiersnowski Artur vel Soltys
Stopień akademicki: Magister
Zawód: Specjalista BHP
 
 
post 27/09/2006, 8:59 Quote Post

Z najnowszych wieści. Wczoraj rozmawiałem z jednym ze znajomych. Otóż prawdopodobnie ten cmentarz pod Porządziem, którego kilka fotek zamieściłem jest umiejscowiony na jeszcze starszym cmentarzu z okresu powstania styczniowego 1863.
Cmentarza który byl również miejscem kaźni. Gdzie carscy mieli wieszać Polaków pomagającym powstańcom. Dąb który do tego celu służył ma jeszcze stać i mają być jeszcze widoczne ślady na gałęziach po sznurach. Jako że są to wieści z drugiej ręki postaram się je skonfrontować z główny źródłem osobowym wink.gif czyli osobą która ma dokładnie wiedzieć co jak i gdzie. Jako że znajomy z którym rozmawiałem z topografią jest trochę na bakier istnieje jeszcze jedna możliwość że w bezposedniej bliskości znajduje się drugi cmentarz ten z 1863-ego roku. Jeśłi jest drugi to postaram się go znaleźći teżsfocić smile.gifsmile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
baldy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 30.045

paulus baldyman
Zawód: murarz
 
 
post 25/04/2009, 16:57 Quote Post

tak jeśli mogę to wtrącę się po latach........kości odkopano w Puławach w pobliżu dworca pks wiosną roku 1990..Byłem wtedy w wojsku(WAT) i pamiętam jak o tej wiadomości mówiono w teleexpresie..kości owe były bez mundurów i w stanie zupełnego pomieszania...dnia 26 lipca 44.roku sowieckie wojsko wkroczyło do Puław od strony Końskowoli...w tym czasie niemcy uciekli za Wisłę..(popłoch)w dawnym czartorychu znajdował się szpital polowy........Sowieci rozwalili w pobliżu dworca właśnie rannych z owego szpitala własowców..(?)ale jedno jest pewne ..nie byli to bolszewicy z roku 20....... w roku 1990 powstała telewizja puławska i wiem że zrobiono jakiś filmik na ten temat....może coś mają jeszcze w archiwum.....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej