Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Karol XII i Kurpie, Karolusa przygody w Puszczy Zielonej :)
     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 19/07/2008, 16:14 Quote Post

QUOTE
Tak wiec widzisz, że te rejony- płn. Mazowsza, czy Białostocczyzny najdłuzej stawiały opór czerwonej władzy.
---------------------------------------
A jestem ciekawy co wtedy robili górale...


W mojej rodzinnej miejscowości {w górach } milicjanci nie pojawiali się nawet w latach 60-tych. Jak coś chcieli to przysyłali kogoś z sąsiedniej wioski. Ale to chyba specyfika izolowanych miejsc, do dzisiaj panuje tam taka "sycylijska" atmosfera, a obcym nie jest łatwo.

Kurpiów szanuję za ich ducha niezależności i waleczność, którą Sienkiewicz opisywał w "Trylogii" i "Krzyżakach".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 19/07/2008, 16:21 Quote Post

Dodam, że wg Anusika szwedzkie przemarsze przez Kurpiowszczyznę kosztowały Karola ok. 1000 ludzi i dużą liczbę koni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 31/12/2008, 0:28 Quote Post

"Johannes" - ja tez jestem kurpiem, co prawda z Kurpii Bialych, a nie z Zielonych (jestem z obrzezy kurpii bialych, czyli z Pultuska). Tez jestem dumny z naszej Kurpiowskiej historii. Z tymi partyzantami na ziemiach Kurpiowszczyzny to naprawde tak bylo, ze u nas to bili sie z komuchami najdluzej (nawet moj pradziadek byl partyzantem - do czasu wielkiej amestji). Pozdro
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
leman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 86.435

Lem R
Zawód: zolnierz
 
 
post 24/12/2013, 17:32 Quote Post

Z racji, że od dłuższego czasu szukam informacji o bitwie pod Kopańskim Mostem chciałbym odświeżyć post. Będę wdzięczny za wszelkie źródła. A przy okazji mam pytanie czy wskazana książka Władysława Rymkiewicza - Noc saska coś wspomina o tym interesującym mnie wydarzeniu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
lukasiek2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 33.988

Lukasz
Zawód: student
 
 
post 4/04/2016, 10:05 Quote Post

QUOTE(leman @ 24/12/2013, 18:32)
Z racji, że od dłuższego czasu szukam informacji o bitwie pod Kopańskim Mostem chciałbym odświeżyć post. Będę wdzięczny za wszelkie źródła. A przy okazji mam pytanie czy wskazana książka Władysława Rymkiewicza - Noc saska coś wspomina o tym interesującym mnie wydarzeniu?
*



Temat dawno zamarł ale odświeżając go:
1. Kopański most. Do dzisiaj najlepsza jest praca W. Majewskiego: Walki Kurpiów ze Szwedami w dobie Wielkiej Wojny Północnej, "Kwartalnik Historyczny", R. 66 nr 2 (1959), s. 404-423. Tam w przypisach odpowiednie źródła. Nie ma tego wiele.
2. Co do książki Rymkiewicza: to jest powieść. Wykorzystuje oczywiście wątki walki Kurpiów ze Szwedami. W artykule W. Woźniaka pt. "Mit wolnego Kurpia w literaturze" znajduje się taka mini-recenzja książki Rymkiewicza:
"W Rzeczypospolitej drugiej i pół, czyli ludowej, tradycje kurpiowskie wzbudziły nową uwagę — w artykułach i książkach historyków z pierwszej połowy lat pięćdziesiątych wyeksponowany został wątek walki Kurpiów z „uciskiem feudalnym".(Przykłady tytułów podaję w swojej publikacji). Przypomnę, że literackim odbiciem tego nowego ujęcia tematu kurpiowskiego jest mierna powieść Władysława Rymkiewicza „Saska noc". W powieści tej nastąpiło znamienne przekomponowanie obrazu walki Kurpiów: zwycięstwo na Kopańskim Moście autor ukazuje jako prolog wiktorii wojsk Piotra I nad Szwedami pod Połtawą. W powieści tej w parze występują: negatywne przedstawianie panów polskich, saskich i szwedzkich oraz uniżona apologia władców carskiej Rosji (szlachetny Bolesta, postać pozytywna tej powieści, układa „odą na cześć zwycięskiego władcy Rosjan "). Pamiętam, że lektura powieści Rymkiewicza zdumiała mnie — toż nawet funkcjowanie naszej PRL jako nowego protektoratu rosyjskiego, wtedy „radzieckiego", nie zmuszało pisarza polskiego do apologii carskiej Rosji i takiego fałszowania historii XVIII wieku. Ta powieść pozostanie chyba najbardziej haniebnym przykładem ujęcia wątków kurpiowskich".

---
Dodajmy jeszcze, że Kurpiami miał dowodzić niejaki Borowy - postać moim zdaniem podobnego kalibru co Stach Konwa. Obie postaci mogły istnieć, ale wiedza o nich jest - delikatnie mówiąc - skromna.

Więcej o Kopańskim moście i innych walkach do czasów Konfederacji Barskiej włącznie poniżej. W. Majewski pisał chyba najlepiej o walkach Kurpiów ze Szwedami.
http://mazowsze.hist.pl/28/Zeszyty_Naukowe...640/1998/23062/


Ten post był edytowany przez lukasiek2: 4/04/2016, 10:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej