Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Córki Kazimierza Wielkiego
     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 3/03/2011, 15:03 Quote Post

Interesuje mnie osoba córki Kazimierza Wielkiego z jego pierwszego małżeństwa z Aldoną-Anną litewską-Kunegundy. co do niej istnieją następujące teorie.
1. zmarła w dzieciństwie
2. zaręczona z Ludwikiem Wittelsbachem - małżeństwo nie doszło do skutku z powodu jej śmierci
3. poślubiła w/w Ludwika w 1343 roku i urodziła 5 dzieci.
oraz ostatnia córka Kazimierza - Jadwiga wydana za mąż przez Ludwika Węgierskiego za jakiegoś bliżej nieznanego wielmożę południowosłowiańskiego ( podaję za Pawłem Jasienicą). nic o niej ani o jej męzu nie znalazłam.
pozdrawiam i dziękuję za pomoc
wkradł się bład - to był rok 1345 a nie 1343 raczej , w 1343 Elżbieta poślubiłA Bogusława V

Ten post był edytowany przez karin mansdotter: 3/03/2011, 15:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 3/03/2011, 16:14 Quote Post

Jeśli studentka historii powołuje się na Jasienicę, to można westchnąć "O di immortales!". Są przecież wydane genealogie Piastów!
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadat...howContent=true
Za moich czasów trzeba było łazić za tym do czytelni. Balzer przywołuje zapiskę z rachuków miasta Krakowa, wskazującą na poselstwo "versus Dekam ad serenissimam principem dominam Hedwigem, filiam regis Kasimiri".

Ten post był edytowany przez alcesalces1: 3/03/2011, 16:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 5/03/2011, 12:51 Quote Post

nie jestem studentką historii tylko germanistyki jeżeli już
i w dalszym ciągu sprawa Kunegundy jest niewyjaśniona.pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 5/03/2011, 14:01 Quote Post

QUOTE(karin mansdotter @ 5/03/2011, 13:51)
nie jestem studentką historii tylko germanistyki jeżeli już
i w dalszym ciągu sprawa Kunegundy jest niewyjaśniona.pozdrawiam
*


To spoko. Nie można mieć żądnych pretensji. Prawdopodbnie zmarło biedactwo w wieku dziecięcym. Balzer na podstawie breve papieża Urbana VI z 1369 r. , w którym papież legitymuje dwie córki Kazimierza: Annę i Kunegundę, obie określone jako infantes (dzieci), i udziela im dyspensy od przeszkody zawarcia małżeństwa z Wacławem IV (synem cesarza Karola). Wynikałoby, że Kunegunda była c. Jadwigi żagańskiej, którą Kazimierz poślubił nielegalnie za życia swojej poprzedniej małżonki Adelajdy heskiej.
W oparciu o wzmiankę u Jana z Czarnkowa, który wspomina o zapisach testamentowych Kazimierza dla dwóch córek Anny i Jadwigi, Balzer dochodzi do przekonania, że Kunegunda musiała już nie żyć w chwili śmierci ojca.

Swoją drogą twój temat pokazuje, że sporo jednak jest znaków zapytania, co do ostatnich Piastówien z linii kujawskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 5/03/2011, 15:29 Quote Post

dziękuję za odpowiedź ale nie o to mi chodzi. w swoim poście napisałam wyraźnie że chodzi mi o Kunegundę córkę K. Wielkiego z Aldony - Anny litewskiej. Kunegunda córka Jadwigi żagańskiej zmarła w wieku wczesnodziecięcym - to wiem. chodzi mi o pierwszą Kunegundę
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Marekos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 105
Nr użytkownika: 28.137

Zawód: Uczen
 
 
post 31/07/2011, 17:23 Quote Post

Były 2 Kunegundy:
- córka Kazimierza i Elżbiety, żona Ludwika Wittelsbacha (zm. 1357) - małżeństwo zostało zawarte w 1345, ale było chyba bezpotomne.
- córka Kazimierza i Jadwigi, zmarła w dzieciństwie, którą planowano wydać za Wacława luksemburskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 2/08/2011, 15:07 Quote Post

i właśnie o tę pierwszą Kunegundę mi idzie. a z drugiej strony wyczytałam że mieli 5 dzieci
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Marekos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 105
Nr użytkownika: 28.137

Zawód: Uczen
 
 
post 2/08/2011, 18:42 Quote Post

Nie, ich małżeństwo było bezpotomne. Zresztą Kunegunda przyjechała do kraju swego męża dopiero na kilka miesięcy przed śmiercią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 3/08/2011, 21:10 Quote Post

a jeżeli można wiedzieć skąd to wiesz ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 4/08/2011, 16:11 Quote Post

Pozdrawiam studentkę, która czyta Pawła Jasienicę, to lektura wybitna, moim zdaniem, jest wielowątkowa, bardzo epicka (nawiązania Jasienicy do krajana Wieszcza Adama jest oczywiste), wciągająca, wielkich przekłamań nie dostrzegłem i wydaje mi się, że niektórzy w ogóle go nie czytając powtarzają tylko historyków mity o braku merytoryczności tego nie tylko pisarza, bo i żółnierza AK, a piewcy Słowian na pewno.
Co do córek króla Kazimierza Wielkiego (Adam Mickiewicz powiadał, że tylko królowi chłopków przysługuje ten przydomek, o ,,niewielki" Bolesławie smile.gif)
to dostępna jest autobiografia historyczna !!! Pana Wyrozumskiego, z tego co pamiętam to jedna z nich przeznaczona do ślubu z domem austriackim, ostatecznie poślubiona na Pomorzu, w celu zacieśnienia związków z tą linią (może przeciwko Brandenburgii...).
Anna - Aldona czy raczej Aldona - Anna ? mało znajoma w litewskich źródłach, przynajmniej nie spotkałem, poszukam u Szapoki i dam znać, choć czytałem krótkie, okolicznościowe wiadomości w Delfi.lt:
http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=21911572
To z tego programu wspólnego podręcznika polskich, litewskich i białoruskich historyków - idea bardzo ciekawa...
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Marekos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 105
Nr użytkownika: 28.137

Zawód: Uczen
 
 
post 4/08/2011, 20:47 Quote Post

QUOTE(karin mansdotter @ 3/08/2011, 22:10)
a jeżeli można wiedzieć skąd to wiesz ?
*


Nie mam aktualnie książek przy sobie, więc sprawdziłem w internecie, ale informacje z internetu są oparte na źródłach historycznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 8/08/2011, 10:21 Quote Post

kolega Micza się myli. Ksiązkę Wyrozumskiego mam i czytałam; co do córek K. Wielkiego z Aldony - Anny bo to nich cały czas mowa. Elżbieta wydana za Bogusława V i Kunegunda ( o którą mi szczególnie chodzi) to odrębne dwie osoby. Los Kunegundy jest interesujący bo mało znany i zbadany.Wydana za syna cesarza niemieckiego, Ludwika Wittelsbacha chyba w 1345 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 8/08/2011, 10:30 Quote Post

równie mało znane są losy najmłodszej Kazimierzówny zrodzonej z Jadwigi żagańskiej - też Jadwigi; zabrana po śmierci ojca wraz z siostrą Anną na dwór Ludwika została wydana za władcę z południowej Słowiańszczyzny ( Wołocha?) ; podaję za Jasienicą i ślad po niej zaginął. Może ktoś coś więcej o niej wie ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 15/08/2012, 13:23 Quote Post

QUOTE(Micza @ 4/08/2011, 16:11)
Anna - Aldona czy raczej Aldona - Anna ?
*



Zdecydowanie to po prostu Anna, Aldona to imię wykoncypowane przez M. Stryjkowskiego w XVI wieku. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej