Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ostatni Piastowie, Polityka zagraniczna K.Wielk. i Łokietka
     
Pyszek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 67.234

 
 
post 26/11/2010, 10:58 Quote Post

Chciałbym prosić o jakieś lektury (artykuły w czasopismach lub same tytułu czasopism a także prace zbiorowe) na ten temat. Szukam już tego od bardzo dawna jednak niczego nie moge znaleść. Może ktoś jest tym tutaj zainteresowany i mógłby mi pomóc?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 26/11/2010, 11:10 Quote Post

Trzeba korzystać z bibliografii historii Polski, albo w wersji drukowanej, powinna być w każdej bibliotece naukowej, albo przez stronę www IPN-u.

tytułem zachęty:
Historia dyplomacji polskiej, t. I, poł. X w. - 1572, pod red. G. Labudy, M. Biskupa, Warszawa 1980;
S. Szczur, Traktaty międzypaństwowe Polski piastowskiej, Kraków 1990;
J. Kurtyka, Odrodzone królestwo. Monarchia Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego w świetle nowszych badań, Kraków 2001 (jest rozdział poświęcony pozycji międzynarodowej Polski).
Literatury naprawdę jest sporo, czy to w formie monografii, czy to w formie przyczynków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Pyszek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 67.234

 
 
post 3/12/2010, 12:01 Quote Post

A jak ma się sprawa z materiałem źródłowym? Czy zostały opublikowane jakieś źródła w języku polskim na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 3/12/2010, 12:59 Quote Post

Gdy sięgniesz do wymienionych prac, zorientujesz się co do źródeł - mogą być literackie (typu kronika Janka z Czarnkowa, lub Długosza, ale też proweniencji niepolskiej), albo źródła aktowe - dokumenty, typu:
http://archiwa.polska.pl/katalog/skarb,Por...78,cid,5830.htm
Ps. tutaj też ciekawa strona dotycząca dokumentów z czasów Piastów:
http://f.polska.pl/ead/xml/piast_polskapl.xml#a3

Ten post był edytowany przez szapur II: 3/12/2010, 13:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Pyszek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 67.234

 
 
post 6/12/2010, 18:25 Quote Post

Najgorsze jest to , że jeden z profesorów kazał odnaleść 10 prac zbiorowych , 10 artykułów z czasopism i 5 źródeł do wybranego tematu. Co do źródeł czy artykułów nie ma problemu jednak wyszukiwanie prac zbiorowych to już męki. Czy mogłbys dac mi kilka rad , jak szukać prac zbiorowych nie mając do nich dostępu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 6/12/2010, 19:06 Quote Post

QUOTE(Pyszek @ 6/12/2010, 18:25)
Czy mogłbys dac mi kilka rad , jak szukać prac zbiorowych nie mając do nich dostępu?
*



Jedną z mozliwości będzie szukanie w katalogu tytułowym pod hasłem "Księga pamiątkowa...". Takich pozycji wyszło bardzo dużo. Każda z nich zawiera po kilkanaście lub kilkadziesiąt artykułów z różnych epok historycznych więc z ostatnich Piastów też się powinno coś trafić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/12/2010, 19:48 Quote Post

QUOTE(Pyszek @ 6/12/2010, 18:25)
Najgorsze jest to , że jeden z profesorów kazał odnaleść 10 prac zbiorowych , 10 artykułów z czasopism i 5 źródeł do wybranego tematu. Co do źródeł czy artykułów nie ma problemu jednak wyszukiwanie prac zbiorowych to już męki. Czy mogłbys dac mi kilka rad , jak szukać prac zbiorowych nie mając do nich dostępu?
*


Prace zbiorowe w katalogach tradycyjnych bibliotecznych szuka się pod nazwiskiem redaktora bądż po pierwszy słowie w tytule, czyli tak jak zapisujemy zbiorówki w bibliografiach.
Ps. Księgi pamiątkowe mozna tez szukać w katalogach bibliotecznych pod nazwiskiem osoby, dla której dedykowana jest taka ksiąga - czasem w tytule nie zawierają odniesienia "księga pamiątkowa" smile.gif

Ten post był edytowany przez szapur II: 6/12/2010, 20:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej