Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kronika Dzierzwy
     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 16/11/2010, 15:24 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 16/11/2010, 9:50)
Banaszkiewicz na pewno bardzo dokładnie przyglądnął się kwestii Kroniki Dzierzwy, gdyż poświęcił jej nawet całą książkę. Natomiast było to za czasów jego młodości i mogło się już coś zmienić w naszej wiedzy. Gdzieś czytałem o późniejszym ustosunkowaniu się do tej pracy, ale skleroza...
*



"Kronika Dzierwy XIV-wieczne kompendium historii ojczystej" powstała jako praca doktorska Jacka Banaszkiewicza.

QUOTE(marlon @ 16/11/2010, 10:13)
QUOTE
Banaszkiewicz na pewno bardzo dokładnie przyglądnął się kwestii Kroniki Dzierzwy


no to ja wiem - ale mógł się niespecjalnie przyglądnąć kwestii roczników małopolskich - a o tym pisałem. Banaszkiewicz na sto procent pisał po ukazaniu się artykułu Labudy o początkach rocznikarstwa. Doprecyzuję - Gerard Labuda "Główne linie rozwoju rocznikarstwa polskiego w wiekach średnich" Kwartalnik historyczny tom 78 z.4/1971 podaje na swoim wykresie, że Dzierzwa odpisywał nie z Annales Polonorum deperditi ale z odpisu B (2) tego zabytku. Z wykresu wynika, że Dzierzwa nie mógł znać roczników małopolskich
*



Zgadza się książka Banaszkiewicza ukazała się w 1979 r. ale, że jak napisałem wyżej był to jego rozprawa doktorska więc napisał ją kilka lub więcej lat wcześniej.
marlon powołuje się na wykres filiacji roczników polskich zamieszczony w artykule Labudy, ale z tego wykresu wynika też, że Kronika Dzierzwy (Mierzwy) nalezy to tego samego pnia co Rocznik małopolski, z którego z kolei czerpią cztery inne roczniki małopolskie więc może jednak znał przynajmniej Rocznik małopolski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 16/11/2010, 17:16 Quote Post

QUOTE
marlon powołuje się na wykres filiacji roczników polskich zamieszczony w artykule Labudy, ale z tego wykresu wynika też, że Kronika Dzierzwy (Mierzwy) nalezy to tego samego pnia co Rocznik małopolski, z którego z kolei czerpią cztery inne roczniki małopolskie więc może jednak znał przynajmniej Rocznik małopolski.


do tego samego pnia ale jest "potomkiem" APD i kopii B-2. Tak Labuda. Drelicharz dowodzi bezpośrednich związków z APD. Tak czy inaczej wypowiedź Banaszkiewicza jest niejasna i nieprecyzyjna. Badacze używają terminu "roczniki małopolskie" w odniesieniu do konkretnych 4 roczników i ich przodka. Pozostałe znane i nieznane roczniki tez są pochodzenia małopolskiego ale nie określa się ich tym mianem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Zbigniew_Z
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 69.013

 
 
post 10/01/2015, 17:03 Quote Post

Witam

Pytam jako laik w tym temacie - czy istnieje tłumaczenie na jezyk polski całej Kroniki Dzierzwy, kroniki wielkopolskiej Boguchwała, czy Kadłubka? A może Bielskiego? Jeżeli ktoś z Państwa wie, gdzie można nabyć przetłumaczone te pozycje lub jakieś kompedium na ten temat to bardzo proszę o informacje. Może ktoś wie, gdzie nabyć Kronikę Dzierzwy Pana Jacka Banaszkiewicza? Będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Zbyszek
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
usunięty 14/01/18
 

Unregistered

 
 
post 10/01/2015, 17:46 Quote Post

Zbigniew_Z
CODE
czy istnieje tłumaczenie na jezyk polski całej Kroniki Dzierzwy

Nie słyszałem o takowym przekładzie.

CODE
kroniki wielkopolskiej Boguchwała

Kronika wielkopolska, tłum. K. Abgarowicz, wstęp i komentarze B. Kürbisówna, Kraków 2010.

CODE
czy Kadłubka?

Ta akurat miała masę wydań, chyba czterokrotnie była tłumaczona na język polski.

CODE
A może Bielskiego?

Bielski to już nie średniowiecze, tylko XVI w. I czy on nie pisał po polsku?
 
Post #19

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 10/01/2015, 17:57 Quote Post

QUOTE(Zbigniew_Z @ 10/01/2015, 17:03)
Witam

Pytam jako laik w tym temacie - czy istnieje tłumaczenie na jezyk polski całej Kroniki Dzierzwy, kroniki wielkopolskiej Boguchwała, czy Kadłubka? A może Bielskiego? Jeżeli ktoś z Państwa wie, gdzie można nabyć przetłumaczone te pozycje lub jakieś kompedium na ten temat to bardzo proszę o informacje. Może ktoś wie, gdzie nabyć Kronikę Dzierzwy Pana Jacka Banaszkiewicza? Będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Zbyszek
*


http://www.historycy.org/index.php?showtopic=113326

Wyżej kol. wymienił, przekładu K. Dzierzwy nie mamy, ostatnio wyszła edycja krytyczna Pawłowskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Zbigniew_Z
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 69.013

 
 
post 10/01/2015, 18:25 Quote Post

Dziękuję za wszelkie informacje. Oczywiście nie łączę Bielskiego ze średniowieczem. Miałem na myśli jego publikacje odnoszące się do w/w kronik.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
usunięty 14/01/18
 

Unregistered

 
 
post 10/01/2015, 21:04 Quote Post

QUOTE(Zbigniew_Z @ 10/01/2015, 18:25)
Dziękuję za wszelkie informacje. Oczywiście nie łączę Bielskiego ze średniowieczem. Miałem na myśli jego publikacje odnoszące się do w/w kronik.
*


To pomyliłeś renesansowego kronikarza Bielskiego z XIX-wiecznym wydawcą Bielowskim:
http://pl.wikipedia.org/wiki/August_Bielowski
 
Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej