Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nowa Marchia (Drezdenko, Santok)
     
notracks
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 29.619

Adrian Marczuk
Zawód: uczen
 
 
post 11/03/2007, 16:15 Quote Post

Witam!
Jest to mój pierwszy temat, związany z pracą, jaka została mi zadana w szkole :-)

Poszukuję informacji nt. losów Drezdenka i Santoka w czasie panowania Kazimierza Wielkiego i Władysława Łokietka.
Ciężko jest w internecie znaleźć konkretne wiadomości na ten temat. Wszystko zaczyna się podczas rozbicia dzielnicowego i walk pomiędzy Bolesławem Pobożnym a Marchią Brandenburską. Jest wtedy mowa o tym, iż w 1260r. Bolesław oddał w posagu kasztelanię santocką, jednak bez Santoka, który wkrótce został spalony itd. Jednak nie chodzi mi o to. Chciałbym się dowiedzieć co działo się z tymi grodami, gdy Łokietek przejmował władzę i gdy rządził Kazimierz Wielki. Jakie są ich dalsze losy po tym, jak w 1270r. zostały zdobyte przez Ottona V Długiego? Prosiłbym o skupienie się nad samym okresem rządzenia Łokietka i Wielkiego, ich dalsze losy podczas rozbicia dzielnicowego można zawrzeć jako ciekawostkę.

Dotychczas byłem Waszym biernym czytelnikiem, który od czasu do czasu szuka jakichś informacji, teraz jednak jestem zmuszony do poproszenia Was o pomoc. Będę bardzo wdzięczny. Prosiłbym o jak najszybsze odpowiedzi!

Dziękuję z góry i pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 12/03/2007, 0:02 Quote Post

Poszukaj w:
J. Elminowski, Stosunki polityczne między Piastami, Luksemburgami i Witelsbachami w pierwszej połowie XIV wieku, Toruń 2002
J. Gąsiorek, 1300 lat Santoka, Santok 1997.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 12/03/2007, 13:22 Quote Post

QUOTE(notracks @ 11/03/2007, 16:15)
Chciałbym się dowiedzieć co działo się z tymi grodami, gdy Łokietek przejmował władzę i gdy rządził Kazimierz Wielki.
*


W okresie jednoczenia ziem polskich przez Władysława Łokietka oba grody znajdowały się w rękach margrabiów brandenburskich. W 1317 roku margrabia Waldemar sprzedał gród i miasto Drezdenko z okolicami braciom Henrykowi i Burkhardowi von Osten za 2000 marek brandenburskich srebra.

QUOTE(notracks @ 11/03/2007, 16:15)
Jakie są ich dalsze losy po tym, jak w 1270r. zostały zdobyte przez Ottona V Długiego? Prosiłbym o skupienie się nad samym okresem rządzenia Łokietka i Wielkiego, ich dalsze losy podczas rozbicia dzielnicowego można zawrzeć jako ciekawostkę.
*


W 1365 roku Kazimierz Wielki odzyskał Santok i Drezdenko. W obliczu zawirowań politycznych w Marchii Brandenburskiej czterej panowie von Osten (Dobrogost, Arnold, Holryk i Bartold), którzy posiadali oba grody z ramienia margrabiego, zdecydowali się na zbliżenie z Polską. Złożyli hołd lenny Kazimierzowi Wielkiemu i otrzymali Santok i Drezdenko jako lenno od polskiego króla.

Z literatury polecam jeszcze biografię Kazimierza Wielkiego, napisaną przez Jerzego Wyrozumskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
notracks
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 29.619

Adrian Marczuk
Zawód: uczen
 
 
post 12/03/2007, 18:40 Quote Post

Tak, znalazłem dziś w książce Wyrozumskiego nt. Kazimierza Wielkiego krótkie informacje o hołdzie lennym z 1365r. Spodziewałem sie jeszcze czegoś za czasów samego Łokietka, przeszukałem chyba połowe internetu, ale bez skutku :-)
Widocznie to wszystko, co powinienem wiedzieć na lekcji.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 13/03/2007, 2:12 Quote Post

QUOTE(notracks @ 12/03/2007, 18:40)
Spodziewałem sie jeszcze czegoś za czasów samego Łokietka, przeszukałem chyba połowe internetu, ale bez skutku :-)
*


Nic ciekawego wówczas nie działo się na tych rubieżach Marchii Brandenburskiej, może z wyjątkiem polsko-litewskiej wyprawy z 1326 roku, która jednak skierowała się na Frankfurt nad Odrą i chyba przyniosła Władysławowi Łokietkowi jakieś zdobycze terytorialne w okolicach Międzyrzecza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 19/02/2021, 12:16 Quote Post

QUOTE
Nic ciekawego wówczas nie działo się na tych rubieżach Marchii Brandenburskiej, może z wyjątkiem polsko-litewskiej wyprawy z 1326 roku, która jednak skierowała się na Frankfurt nad Odrą i chyba przyniosła Władysławowi Łokietkowi jakieś zdobycze terytorialne w okolicach Międzyrzecza.


w wyniku pokoju w Landsbergu przyłączono do Polski Międzyrzecz i Skwierzynę. Ale wyprawa Łokietka miała głównie łupieżczy charakter. Chodziło o odstraszenie zapędów brandenburskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.878
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 19/05/2021, 12:52 Quote Post

Edward Rymar - Historia polityczna i społeczna Nowej Marchii w średniowieczu (do roku 1535).
Tam znajdziesz wszelkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Przyjemnej lektury.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej