Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Staropolskie Urzędy
     
kayman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 28.946

S³awek
Zawód: student
 
 
post 1/03/2007, 0:00 Quote Post

Witam,wertuje różne źródła na ten temat i niestety nie mogę dojść do pewnych informacji,dokładnie:
Kazimierz Wielki w swej "Ordynacji" z roku 1368 "powołał" do życia 3 urzędy:
- żupnika
- bachmistrza
- podokomorzego krakowskiego
Niestety nigdzie odnalazłem informacji do kiedy się utrzymały te urzędy. Wiem, że żupnik był do XVIII wieku, ale chodzi mi o dokładną datę. Ja doszedłem do momentu kiedy Franciszek Maksymilian Ossoliński przekazał urząd żupnika bocheńskiego i wielickiego generałowi Wilhelmowi de Mieren. Na tym mi się ślad urywa. Co do innych urzędów nie dotarłem do jakiś szczegółowych informacji na ich temat. Jak by ktoś posiadał wiedzę na ten temat byłbym bardzo wdzięczny.
ps jeżeli temat był już poruszany na forum, to przepraszam ale widocznie funkcja wyszukiwania u mnie nie działa
Pozdrawiam sławek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 1/03/2007, 13:49 Quote Post

Twoje pytanie częściowo wykracza poza średniowiecze. Zerknij może do książki Zbigniewa Góralskiego pt. Urzędy i godności w dawnej Polsce, Warszawa 1998.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.521
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/03/2007, 15:24 Quote Post

Żupnik był zarządcą kopalń królewskich. Zajmował się ich sprawami gospodarczymi, finansami, opłacaniem górników oraz dystrybucją kopalin. Żupnik był również zarządcą składów soli w całym państwie.
Żupnicy istnieli od 1358 - czyli od roku wprowadzania prawa górniczego. Formalnie urząd żupnika zniesiono w 1775 - tereny ich działania zajęli Austriacy, więc żupnicy siłą rzeczy nie mogli już sprawować swoich funkcji.

Bachmistrz był pierwszym urzędnikiem kopalni. Był przełożonym robotników kopalni i odpowiadał za jej stan techniczny. Zanikł zapewne w tym samym okresie co żupnik.

Podkomorzy krakowski sprawował sądownictwo nad górnikami oraz wprowadzał w urzędowanie nowych żupników. Reszta obowiązków była analogiczna do podkomorzych innych ziem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
switek88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 46.186

Zawód: student
 
 
post 4/06/2008, 20:27 Quote Post

Kazimierz III Wielki powołał urzędników krakowskich: kanclerza, podkanclerza i podskarbiego krakowskiego królewskiego. Ponadto:
1339 – urząd podkomorzego królowej
1342 – urząd komornika królowej
1352 – urząd kuchmistrza nadwornego
1355 – ochmistrz

Jeśli chodzi o funkcję żupnika, bachmistrza i podokomorzego krakowskiego to na pewno znajdziesz w książce Góralskiego.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
metafizyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 52.859

andrzej
Zawód: niskoplatny
 
 
post 17/01/2009, 17:45 Quote Post

[quote=kayman,1/03/2007, 0:00]
Witam,wertuje różne źródła na ten temat i niestety nie mogę dojść do pewnych informacji,dokładnie:
Kazimierz Wielki w swej "Ordynacji" z roku 1368 "powołał" do życia 3 urzędy:
- żupnika
- bachmistrza
- podokomorzego krakowskiego
Niestety nigdzie odnalazłem informacji do kiedy się utrzymały te urzędy. Wiem, że żupnik był do XVIII wieku, ale chodzi mi o dokładną datę. Ja doszedłem do momentu kiedy Franciszek Maksymilian Ossoliński przekazał urząd żupnika bocheńskiego i wielickiego generałowi Wilhelmowi de Mieren. Na tym mi się ślad urywa. Co do innych urzędów nie dotarłem do jakiś szczegółowych informacji na ich temat. Jak by ktoś posiadał wiedzę na ten temat byłbym bardzo wdzięczny.
ps jeżeli temat był już poruszany na forum, to przepraszam ale widocznie funkcja wyszukiwania u mnie nie działa

Król nie powoływał tych urzędów, tylko ustalał ich zakres obowiązków w świetle nowego prawa. A tak w ogóle to polecam np. Urzędnicy Małopolscy XII-XV wieku. Spisy, opr. Janusz Kurtyka i inni, Wrocław-Warszawa-Kraków 1990, s. 8-21.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej