Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szkoci, Irlandczycy i Walijczycy w polskich gorach,
     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 13/09/2006, 16:35 Quote Post

Za Kazimierza Wielkiego zaczęło się rozwijać osadnictwo w górach. W takich rejonach jak Podkarpackie, Góry Świętokrzyskie i Południowa Małopolska. I tu zaczyna się dla mnie wielka niewiadoma. Kazimierz osiedlał tam Irlandczyków, Walijczyków i Szkotów.
Czy wiecie w jakich okolicznościach pojawili się ci osadnicy na ziemiach polskich.

Z góry dziękuje za odpowiedzi smile.gif

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Swoj_chlop
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 18.366

TopiltzinCeAcatlQuetzalcoatl
Stopień akademicki: Marcin Woźniak
Zawód: uczen
 
 
post 13/09/2006, 21:51 Quote Post

Pierwszy raz o czymś takim słyszę, czy to jest udokumentowane w jakiś sposób??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 18/09/2006, 19:41 Quote Post

Słyszałem o osadnictwie polskim, wołoskim, niemieckim, ale żeby Celtowie... Są jakieś źródło, ktoś o tym pisał?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 20/09/2006, 21:50 Quote Post

Też mnie lekko zamurowało. Wiedziałem, że sporo Gaelów pojawiło sie w Rzplitej w XVII i XVIII wieku, zwłaszcza na fali religijnej emigracji (stąd choćby Nowe Szoty gdzieś tam w Gdańsku i Hasling Kettling of Elgin) ale żeby już za Kazika?? Dołączam do przedmówców: Sewerze, skąd ta informacja??
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 20/09/2006, 21:56 Quote Post

Irlandczycy opuszczali wyspę na fali "odlotów dzikich gęsi" po upadku Jakuba, W średniowieczu pierwsze słyszę. My na południu to Wołosi, czyli Saso-dakowie, choć Wołosi to też obcy, czyli Welsh...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 21/09/2006, 19:49 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 20/09/2006, 22:50)
Też mnie lekko zamurowało. Wiedziałem, że sporo Gaelów pojawiło sie w Rzplitej w XVII i XVIII wieku, zwłaszcza na fali religijnej emigracji (stąd choćby Nowe Szoty gdzieś tam w Gdańsku i Hasling Kettling of Elgin) ale żeby już za Kazika?? Dołączam do przedmówców: Sewerze, skąd ta informacja??
*



Dowiedziałem się tego od mojego nauczyciela historii. To jest pewne źródło bo dość dużo wie o górach i góralach.
smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 21/09/2006, 20:17 Quote Post

QUOTE
Dowiedziałem się tego od mojego nauczyciela historii. To jest pewne źródło bo dość dużo wie o górach i góralach.

A mógłbyś zapytać twojego nauczyciela o źródła lub/i publikacje dotyczące tego ciekawego zagadnienia???
Jak widać z postów jest wiele osób, które by się z chęcią dowiedziały czegoś więcej...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Wolfram
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 18.892

P. Wihajster
Stopień akademicki: Majster
Zawód: Proletariusz
 
 
post 24/09/2006, 18:53 Quote Post

A może autor tej teori uzył "skrótu myślowego"? Może miał na mysli starożytnych Celtów z regionu Karpat Zachodnich, których resztki może jakimś cudem przetrwały do czasów osadnictwa słowiańskiego?
A tak swoja drogą osadnictwo w Karpatach i na południu Polski to i bez Szkotów, Irland. etc. to b. ciekawy temat - i tu jestem osobiście zainteresowany bo jeden mój dziadek spod Dukli się wywodził.

Np. tacy pasterze wołoscy to była niezła mieszanka - pochodząca od Daków, Gotów, Słowian, rzymskich legionistów i osadników z całego imperium rzymskiego (którymi Trajan zasiedlił Dację po masakrze tamtejszej ludności) - pewnie można by listę przodków Wołochów ciągnąć dalej, a ludy tureckie, finougryjskie etc. .
No i osadnictwo niemieckie było liczne (pozostało w nazwach, np. Tymbark, Szynwałd, Frywałd, Lanckorona itd ).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 24/09/2006, 18:58 Quote Post

Zachowało się jeszcze sporo nazw wołoskich, pomimo, że pasterze wołoscy docierający np do Beskidu Zachodniego byli już spolonizowani. Przykładowo miejscowość pojawiająca się w Polsce i na Słowacji Tarnawa (Trnawa) to nic innego jak terra nova.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Wolfram
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 18.892

P. Wihajster
Stopień akademicki: Majster
Zawód: Proletariusz
 
 
post 24/09/2006, 19:07 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 24/09/2006, 19:58)
Zachowało się jeszcze sporo nazw wołoskich, pomimo, że pasterze wołoscy docierający np do Beskidu Zachodniego byli już spolonizowani. Przykładowo miejscowość pojawiająca się w Polsce i na Słowacji Tarnawa (Trnawa) to nic innego jak terra nova.
*



No to teraz to mnie całkiem zaskoczyło - "Terra Nova"?
Znam nawet jedną Tarnawę pod Krakowem, truskawek tam kiedyś dużo było, ale myślałem ze to od jakieś tarniny czy coś takiego.
Co do Celtów w Karpatach, na Słowacji niedaleko od Liptowskiego Mikulasza jest park archeologiczny poświęcony Celtom w miejscu wykopalisk - nazwy sobie tylko nie mogę przypomnieć.

Aha, tak na marginesie ładna sygnaturka - wygłada prawie jak Zamek Ogrodzieniec o zachodzie słońca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Dan23
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 5.531

 
 
post 27/07/2007, 7:36 Quote Post

Świetna dyskusja o Wałasach:

http://www.bulgaricus.com/forum/viewtopic.php?pid=30667

.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej