Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kazimierz Wielki
     
osnad
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 18.431

Ewa
Zawód: studentka
 
 
post 27/05/2006, 18:41 Quote Post

Poszukuję informacji o badaniach archeologicznych grobów królewskich a dokładnie Kazimierza Wielkiego. Wiem ze kiedy otworzono jego grobowiec stwierdzono ze miał złamana kończynę (zresztą pisał o tym Janko z Czarnkowa). Czy może ktos wie gdzie o tym przeczytam: ksiązka, internet
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 27/05/2006, 19:34 Quote Post

Grób Kazimierza Wielkiego został otwarty w 1869 roku. Niestety nie znam literatury na ten temat, czytałem tylko w biografii tego króla (pióra Jerzego Wyrozumskiego), że wykonano wówczas podstawowe pomiary. Sam chętnie przeczytałbym coś więcej, może ktoś z forumowiczów posiada dokładniejsze informacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 27/05/2006, 21:55 Quote Post

Witam ponownie!

W książce Jerzego Wyrozumskiego pt. Królowa Jadwiga. Między epoką piastowską a jagiellońską, znalazłem przypis odsyłający do następującej pracy:

Julian Talko-Hryncewicz, Odtworzenie kilku typów postaci historycznych spoczywających na Wawelu, Kraków, Akademia Umiejętności, 1914.

Pozdrawiam, Primo! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
mataforgana
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 18.654

Katarzyna
 
 
post 1/06/2006, 16:14 Quote Post

hej smile.gif

kilka stron na temat odkrycia grobu, jego otwarcia i badań znajdziesz w książce 'Detektywi na tropach zagadek historycznych' autorstwa Jana Widackiego, w rozdziale 'W cieniu uroczystości Kazimierzowskich'.
Sama jestem w trakcie lektury i polecam, książka jest napisana fachowo i rzetelnie, okiem fachowca zajmującego się kryminalistyką i medycyną sądową.

jeśli nie znajdziesz nigdzie tej pozycji, skontaktuj się ze mną i coś wymyślimy smile.gif


w bibliografii do tego rozdziału znajdują się też takie pozycje jak:
- J. Buszko 'Uroczystości kazimierzowskie na Wawelu w roku 1869', Kraków 1970
- J. Majer 'Postać Kazimierza Wielkiego według wymiarów dokonanych przy przekładaniu szczątków jego w dniu 7-ym lipca 1869', Rocznik Naukowy Krakowski 1869, t. XXXI
- Z. Marek 'Badania grobów wawelskich - z praktyk Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Krakowie ( w: ) Wykorzystanie metod kryminalistyki i medycyny sądowej w badaniach historycznych' pod red. J. Widackiego, Katowice 1983
- M. Rożek 'Wawelskie eksploracje grobów monarszych ( w: ) Wykorzystanie metod kryminalistyki i medycyny sądowej w badaniach historycznych' pod red. J. Widackiego, Katowice 1983
- M. Rożek 'Groby królewskie w Krakowie', Kraków 1977
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Saper 16
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 18.699

Brak
Stopień akademicki: Brak
Zawód: uczeñ liceum
 
 
post 3/06/2006, 15:56 Quote Post

informacje na ten temat znajdziesz w książce pt. dzieje polski średniowiecznej ( Roman Grodecki , Stanisław Zachorowski ) tom 2 str.98-100.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 9/06/2006, 19:43 Quote Post

Dużo znajdziesz w książce kazimierza naraza w dziale piastowie. Pozdro
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 25/06/2006, 8:41 Quote Post

Przeczytałem właśnie książke Bratkowskiego i tam także jest bardzo duzo o Kazimierzu Wielkim
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
igalla
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 28.324

 
 
post 9/06/2007, 21:55 Quote Post

hej ostatnio czytałam: Paweł Jasienica - Polska Piastów. Na Samym końcu rozdziału o kazimierzu jest wzmianka o złamaniu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Johannes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 226
Nr użytkownika: 20.688

Stopień akademicki: tech. budownictwa :)
Zawód: student
 
 
post 9/06/2007, 22:46 Quote Post

W książce Zbiniewa Swięcha "Klątwy, mikroby i uczeni", tom I jest cały interesujaćy rozdział(6) poświecony właśnie 'budzeniu' naszego króla. Swietna i wciągająca ksiażka, polecam smile.gif
pzdr

-------------------------------------------
heh zauwazyłem ze kolega szukał pomocy, ale ponad rok temu, a potem słuch po nim zaginął :], no cóż może sie wiadomosć komuś innemu przyda... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Agni
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 9.513

 
 
post 20/11/2008, 21:51 Quote Post

We wrześniu 1370 r. król przebywał w swoim zamku w Przedborzu. Wypadek zdarzył się podczas polowania w miejscowości Żeleźnica ( w miejscu upadku postawiono obelisk).
Król spadł z konia i złamał lewą nogę.
Przez wiele dni miał wysoką gorączkę. Orszak królewski, robiąc liczne postoje wracał do Krakowa, gdzie dotarł pod koniec października. Niestety gorączka nie opuszczała króla- wynika z tego, że złamanie musiało być skomplikowane. (spotkałam się również z informacją, że oprócz tego nieszczęsnego złamania, nabawił się dodatkowo zapalenia płuc- stąd wysoka gorączka)
3 listopada król podyktował swój testament, a 5 listopada zmarł.
Komisja, która badała grób i szczątki króla w 1869 r . potwierdziła istnienie złamania lewej nogi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej