Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zgliszcza Wyszogrodu?, co odsłoniła wysychająca Wisła?
     
samb
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 97.684

 
 
post 15/08/2015, 10:36 Quote Post

Witam Szanownych Państwa,

odkryłem to wspaniałe forum niedawno i nie doczytałem jeszcze wszystkich wątków, więc jeśli umieszczam swój temat w niewłaściwym miejscu, proszę Administratorów o wyrozumiałość. wink.gif
Wiele się ostatnio mówi o zabytkach odsłanianych za sprawą bardzo niskiego stanu Wisły. W związku z powyższym postanowiłem sobie wczoraj udać się na dłuższy spacer w okolicach dawnego Wyszogrodu (żeby była jasność - tego, który znajduje się w dzisiejszych granicach Bydgoszczy, zniszczonego doszczętnie przez Krzyżaków w roku 1330).
Podczas spaceru wiślanym brzegiem znalazłem w pewnym momencie liczne ślady starej spalenizny - układające się w długą linię prostą, szeroką na ok. 1 metr. W odkrytych skarpach również długi, równy ślad spalonej warstwy drewna. W innym miejscu coś na kształt wału ze skruszonej gliny, wystającego na jakieś 20 cm z ziemi (brzeg ma charakter piaszczysto-kamienisty, glina w innych miejscach nie pojawia się), szczątki pali.
Miejsce spalenizny nie pokrywa się z resztką zachowanych i niepodmytych przez Wisłę wałów Wyszogrodu, lecz znajduje się jakieś 100 m w dół Wisły.

Wiem, że na forum wypowiada się wielu ekspertów i znawców, proszę zatem o odpowiedź. confused1.gif Czy ślady te mogą być pozostałością po zabudowaniach dawnego Wyszogrodu? Czy mogła być to np. grodowa przystań? Czy też poniosła mnie fantazja i myślenie życzeniowe? wink.gif Jeśli zatem tak jest - po czym mogły pozostać te ślady?

fotka1

fotka2

Załączam poniżej link do paru wykonanych przeze mnie fotek w wyższej rozdzielczości:

TUTAJ

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 15/08/2015, 16:43 Quote Post

Zanim się ktoś odezwie to na wszelki wypadek (lada moment może padać i woda się podniesie - na "plagi Tuska" można liczyć) zrób zdjęcie (jeśli się uda) z najwyższego punktu (górka drzewo), żeby można umiejscowić poszczególne obiekty z fotografii w przestrzeni. Myślę, że nawet jakieś pomiary i naniesienie ich na odręczny szkic też byłyby wskazane. Po niedzieli wybierz się z tym do:
QUOTE
Delegatura w Bydgoszczy ul. Jezuicka 2 85-102 BYDGOSZCZ tel. (+48 0 52) 322 44 17, 322 49 98 fax (+48 0 52) 322 44 17 e-mail: bydgoszcz@torun.wkz.gov.

Może najpierw zadzwoń pod wskazany nr. bo mogą mieć urlopy, albo być na "wykopkach" wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 15/08/2015, 16:54 Quote Post

A bez konta u Billa da radę jakoś zobaczyć te fotki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 15/08/2015, 22:02 Quote Post

No, brachu ciekawe odkrycie. Jako Twój ziomek przejadę się jutro do Fordonu i organoleptycznie sprawdzę. Na pierwszy rzut oka wygląda to na spaleniznę. Z roku 1330 lub jeszcze wcześniej. Może nawet z czasów Bolka z krzywymi ustami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 15/08/2015, 23:21 Quote Post

Bardzo interesujące... Akurat jestem w domu rodzinnym i mam blisko, może skoczę obejrzeć. W którym to miejscu dokładnie jest?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
samb
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 97.684

 
 
post 16/08/2015, 12:10 Quote Post

QUOTE
Po niedzieli wybierz się z tym do:
QUOTE
Delegatura w Bydgoszczy ul. Jezuicka 2 85-102 BYDGOSZCZ tel. (+48 0 52) 322 44 17, 322 49 98 fax (+48 0 52) 322 44 17 e-mail: bydgoszcz@torun.wkz.gov.


W rzeczy samej czas ma tu decydujące znaczenie. Wyślę jeszcze dziś tam maila, a jutro zadzwonię, żeby się upewnić, czy nie wpadł w spam. wink.gif

QUOTE
Akurat jestem w domu rodzinnym i mam blisko, może skoczę obejrzeć. W którym to miejscu dokładnie jest?


Schodzisz z zachowanych wałów zejściem dawnej fosy do Wisły. Idziesz jakieś 100-150 metrów w kierunku mostu drogowego (z biegiem rzeki). Punktem orientacyjnym jest zacumowana pogłębiarka, widoczna na jednej z fotek - musisz ją minąć. Trzeba się liczyć z podmokłym terenem.

QUOTE
  A bez konta u Billa da radę jakoś zobaczyć te fotki?


Fotka 1

Fotka2

Fotka3

Ten post był edytowany przez samb: 16/08/2015, 12:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 16/08/2015, 12:44 Quote Post

Dzięki, rzeczywiście, ciekawie to wygląda.
Czekam teraz z niecierpliwością na dalszy ciąg sprawy, mam nadzieję, że będzie jeszcze bardziej interesująco. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej