Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowiańskie style fryzur/uczesania, Łaszczówka, podgolony łeb, wąsy,osełedec

asank neo

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 97.641

post 19/04/2016, 15:59 Quote Post

Tu jeszcze inne ujęcie rzeźby z Merserburga: Załączony obrazek

Na stronie skąd wziąłem te pierwsze obrazki rzeźby merseburskiej jest też figurka siedzącego człowieka: Załączony obrazek

To wiek XI-XII Najpierw nie zwracałem na nią uwagi, ale potem zobaczyłem szkic sporządzony przez jakieś państwowe biuro konserwacji: Załączony obrazek

Jest też inna drewniana figurka z Wolina z X wieku http://www.lda-lsa.de/landesmuseum_fuer_vo...ts/2012/januar/ : Załączony obrazek

Ten post był edytowany przez asank neo: 19/04/2016, 15:59

User is offline  PMMini Profile Post #46

asank neo

II ranga
**

post 19/04/2016, 16:54 Quote Post

A tutaj jeszcze inna ciekawostka: https://pl.wikisource.org/wiki/Encyklopedia...polska/Czupryna
To znaczy, że w okresie sarmatyzmu rozróżniano różne typy "podgolonych łbów" czy też czupryn. Bogata terminologia tongue.gif O ewolucji czupryny za Augusta III pisze też trochę Kitowicz.
Ciekawe, czy nazywając "czuprynę staropolską" staropolską właśnie Gloger ma na myśli dziadków, czy raczej jeszcze czasy średniowieczne. Jeśli jednak dobrze rozumiem, to "staropolska" najbardziej odpowiada właśnie średniowiecznej polskiej i słowiańskiej połabskiej. Tu wizerunek Jana III sprzed 1696 (z Wikipedii, artykuł Jan III Sobieski):

Załączony obrazek

Mam też oczywisty argument logiczny na to, że to na rzeźbie z Merserbuga nie jest hełmem - jest za wysoko. Jeśli popatrzeć, to hełm taki odsłania pół czoła, uszy, skronie, cały kark razem z potylicą czyli najsłabsze części ludzkiej głowy. Czyni go to prawie bezużytecznym.
Jest też inne ujęcie figury z Altfriesack, gdzie widać, że cokolwiek to jest, sięga nad uszy, tak samo z tyłu głowy:

Załączony obrazek

Ten post był edytowany przez asank neo: 19/04/2016, 17:27

User is offline  PMMini Profile Post #47

kmat

Podkarpacki Rabator
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 19/04/2016, 20:04 Quote Post

Że to nie hełm, to nie zamierzam polemizować. Nie mniej zastanawia mnie, czy to nie jest aby jakiś typ czapki czy kapelusza. Nie zawsze to łatwo określić na prymitywniejszych przedstawieniach, przykładowo egipskie wizerunki Ludów Morza w doniczkach na głowie:
user posted image

Ten post był edytowany przez kmat: 19/04/2016, 20:05

User is offline  PMMini Profile Post #48

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 19/04/2016, 20:55 Quote Post

QUOTE(kmat @ 19/04/2016, 21:04)
Że to nie hełm, to nie zamierzam polemizować. Nie mniej zastanawia mnie, czy to nie jest aby jakiś typ czapki czy kapelusza. Nie zawsze to łatwo określić na prymitywniejszych przedstawieniach, przykładowo egipskie wizerunki Ludów Morza w doniczkach na głowie:
user posted image
*

Spojrzyj na pana obok, który jest przedstawiony z boku i on pod tą "donicą" wink.gif ma pokazane włosy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludy_Morza#/m...amses_III14.JPG .
Widać to też w innych przypadkach przedstawień: https://en.wikipedia.org/wiki/Sea_Peoples#/...painting%29.png .
Jeszcze inne przykłady na s. nr 5: https://ospreypublishing.com/sea-peoples-of...1400-bc-1000-bc .

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

asank neo

II ranga
**

post 19/04/2016, 21:39 Quote Post

QUOTE(kmat @ 19/04/2016, 20:04)
user posted image
*

Hm, niby tak, ale jednocześnie jedyny kapelusz słowiański o jakim słyszałem to tego rodzaju jaki jest na posągu Światowida. Słyszałem też, że Słowianie nosili jakiś "pogański kapelusz i płaszcz."

Jednocześnie nie podchodzi to pod żaden kapelusz, bo kapeluszem tego nie można nazwać, najwyżej czapką. O słowiańskich czapkach nic mi nie wiadomo. Jednocześnie jednak od wieku XII aż do XIV nie jest wyszczególniany w kronikach jako specyficzna cecha żaden typ czapki lecz fryzura. Istnieje zatem ciągłość historyczna. Dodatkowo porównaj sobie kształt fryzury z XIV-wiecznego ślubu Henryka Brodatego(masz w linku, strona 1, post 1) i kształt głów/fryzur postaci z Wolina, tego siedzącego ludka i figurki ze Świecia. Poza tym na postaciach ze Świecia i siedzącego ludka są zaznaczone włosy( https://www.facebook.com/1558835367699594/p...?type=3&theater ). Nie wiem tylko, dlaczego od razu przyjmuje się, że to był jakiś bożek smile.gif Zatem mamy te wszystkie dane, i nagle, kiedy znajdziemy coś bardzo podobnego, tylko mniej trójwymiarowego gorzej zachowanego, to nagle przyjmujemy, że to jakiś typ słowiańskiej czapki, która wystaje na czole i tworzy wielki wał(patrz ta figura z Altfriesacku) żeby się czoło pociło smile.gif

Ten post był edytowany przez asank neo: 19/04/2016, 21:42

User is offline  PMMini Profile Post #50

asank neo

II ranga
**

post 23/04/2016, 17:10 Quote Post

Tu bardziej szczegółowe zdjęcia "Altfriesacke Götze" http://swinow.livejournal.com/58500.html
Załączony obrazek
Załączony obrazek

User is offline  PMMini Profile Post #51

kmat

Podkarpacki Rabator
Nr użytkownika: 40.110

post 23/04/2016, 22:15 Quote Post

Okej, przekonaliście mnie. W sumie takie fryzury to i dzisiaj można spotkać laugh.gif

User is offline  PMMini Profile Post #52

Aquarius

VII ranga
Nr użytkownika: 15.327

A.F.

post 23/04/2016, 23:14 Quote Post

QUOTE(asank neo @ 19/04/2016, 21:39)
to nagle przyjmujemy, że to jakiś typ słowiańskiej czapki, która wystaje na czole i tworzy wielki wał(patrz ta figura z Altfriesacku) żeby się czoło pociło smile.gif
*

Bo Słowianie nie znosili kiedy im się czoło poci...
Ci tutaj:
http://images7.fotosik.pl/818/e1f0cf4bc1694a56.jpg
http://x02.szkolnictwo.pl/rysunki_lekcje/3...%20polskiej.jpg
mieli już na spocone czoło inne zapatrywania.

User is offline  PMMini Profile Post #53

Chajrefont

II ranga
**
Nr użytkownika: 74.477

Stopień akademicki: magister

post 23/04/2016, 23:36 Quote Post

No ale ten to raczej na helm wyglada z ta oslona na nos. Chyba, ze artysta tak nos widzial razem z wlosami

Załączony obrazek

Ten post był edytowany przez Chajrefont: 23/04/2016, 23:40

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

asank neo

II ranga
**

post 26/04/2016, 10:39 Quote Post

Chajrefont - wcale nie. Po pierwsze dlatego bo są tam zaznaczone włosy, a po drugie, z tego samego powodu co w poście nr. #47 Cała potylica jest odsłonięta, chociażby.

Aquarius - coś w tym jest smile.gif tylko, że to grubo ponad tysiąc lat różnicy. Poza tym, może to wyglądać nieco podobnie w przypadku figury z Altfriesacku, ale pod resztę tego już się nie da podciągnąć. Zresztą nawet w przypadku figury z Altfriesacku niespecjalnie wiem z którym nakryciem głowy miało by być to podobne. No i zresztą - skąd u jednej figury nagle by się wzięło takie dziwne nakrycie, skoro jest dużo innych źródeł, gdzie go nie ma a zamiast tego są właśnie czupryny? Musiałbyś dać jakieś źródło potwierdzające, że Słowianie na przestrzeni wieków nosili nakrycie głowy przypominające borowika lub kanię.

User is offline  PMMini Profile Post #55

asank neo

II ranga
**

post 1/05/2016, 9:51 Quote Post

Znalazłem dość ciekawą stronę: http://www.if.pw.edu.pl/~fornal/zdjecia_rzezb.html
Są tam zdjęcia różnych rzeźb z prawie całej Słowiańszczyzny. Co prawda ich jakość jest prawie tak tragiczna jak ilość opisów pod spodem, ale jednak niektóre są ciekawe.
Dodaję także zdjęcie Belbuka. Nie wiem z jakiego jest okresu, powiat szczeciniecki, znaleziony w jeziorze Łubowo. Da się jednak zauważyć na głowie zaznaczoną linię, zupełnie jak u rzeźby z Merserburga. Ciekawa ta słowiańska skłonność do zaznaczania tych linii dookoła głowy. Zastanawia mnie to.
Załączony obrazek

Oprócz tego jeszcze 2 zdjęcia: bardzo ciekawe zdjęcie ze Starej Ładogi, X w. Podgolenie to nie jest, więc co? Kapelusz? A może to jakaś kitka?
Załączony obrazek

A tu to już chłop nic nie opisał...
Nie wiem w ogóle co to.
Załączony obrazek Załączony obrazek

Ten post był edytowany przez asank neo: 1/05/2016, 9:58

User is offline  PMMini Profile Post #56

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 1/05/2016, 10:07 Quote Post

Ale to co teraz wrzuciłeś to akurat dla mnie bardziej przypomina hełmy. Oczywiście trudno dyskutować nad inwencją twórczą (oraz umiejętnościami) danego autora, a przenoszenie dzisiejszych skojarzeń na ówczesne jest bardzo ryzykowne, jednak ten pierwszy to może być dosłownie wszystko; ten drugi może być w hełmie z jakąś kitą/ozdobą albo ta góra to po prostu element ozdobny całości, niekoniecznie powiązany z postacią człowieka; trzeci (z lewej) zupełnie jak hełm; czwarty - brak w miarę prostej linii nad czołem, jest zakrzywiona.

Nie za bardzo coś wiadomo o nakryciach głowy Słowian, jednak przecież coś nosić musieli, choćby w zimie. Hełmy też nie zawsze były robione wg jednej sztancy; nakładając na to wyobraźnię i umiejętności autora, stopień zniszczenia - trudno powiedzieć na 100% co dana rzeźba przedstawia. Te podawane wcześniej dla mnie wyglądają zdecydowanie na fryzury, choć zawsze oczywiście trzeba zaznaczyć, iż pozostaje pewien procent możliwości złej interpretacji. Jednak te przykłady w zupełności wystarczają, aby spokojnie postawić teorię, że Słowianie się podgalali, i mieć na to argumenty.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

asank neo

II ranga
**

post 1/05/2016, 10:16 Quote Post

http://www.archeologia.ur.edu.pl/wp-conten...a_suplement.pdf

Wywody na temat autentyczności Światowida ze Zbrucza. Jednocześnie jednak na pierwszych stronach jest kilka ciekawych zdjęć różnych rzeźb. Widać jak wyglądał ten "pogański kapelusz" słowiański. Jednocześnie jednak kapelusz ten ma rondo, jest bardziej spiczasty i nie szło by go przedstawić przez zwykły obrys wokół głowy. Mi to wygląda na dwie tendencje: przedstawienie postaci ze słowiańskim kapeluszem, oraz bez kapelusza czyli z podgoleniem. Chociażby Sakso nic nie wspomina o kapeluszu, ale mówi o włosach u posągu arkońskiego.
Inne zdjęcia z poprzedniej strony:
Załączony obrazek
Wiadomo jedynie, że z Czech
Załączony obrazek
Behren, XI-XII wiek
Załączony obrazek
Jakaś rzeźba z Holzgerlingen
Załączony obrazek
Słonim, Białoruś
Załączony obrazek
Szczecin XI w.
Załączony obrazek
Szkłów, Białoruś

Załączony obrazekZałączony obrazekZałączony obrazek
Te zdjęcia tylko do porównania sobie wyglądu osoby posiadającej czuprynę z niektórymi z rzeźb.

User is offline  PMMini Profile Post #58

asank neo

II ranga
**

post 1/05/2016, 10:20 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 1/05/2016, 10:07)
Ale to co teraz wrzuciłeś to akurat dla mnie bardziej przypomina hełmy. Oczywiście trudno dyskutować nad inwencją twórczą (oraz umiejętnościami) danego autora, a przenoszenie dzisiejszych skojarzeń na ówczesne jest bardzo ryzykowne, jednak ten pierwszy to może być dosłownie wszystko; ten drugi może być w hełmie z jakąś kitą/ozdobą albo ta góra to po prostu element ozdobny całości, niekoniecznie powiązany z postacią człowieka; trzeci (z lewej) zupełnie jak hełm; czwarty - brak w miarę prostej linii nad czołem, jest zakrzywiona.

Nie za bardzo coś wiadomo o nakryciach głowy Słowian, jednak przecież coś nosić musieli, choćby w zimie. Hełmy też nie zawsze były robione wg jednej sztancy; nakładając na to wyobraźnię i umiejętności autora, stopień zniszczenia - trudno powiedzieć na 100% co dana rzeźba przedstawia. Te podawane wcześniej dla mnie wyglądają zdecydowanie na fryzury, choć zawsze oczywiście trzeba zaznaczyć, iż pozostaje pewien procent możliwości złej interpretacji. Jednak te przykłady w zupełności wystarczają, aby spokojnie postawić teorię, że Słowianie się podgalali, i mieć na to argumenty.
*

Tak, wiem, najlepiej byłoby tu mieć jakieś porządniejsze zdjęcia. Chodzi mi głównie o porównanie, nie twierdzę, że na tych rzeźbach musowo muszą być czupryny. Słyszałem gdzieś tylko wspominkę o tym, że ktoś aby dostać się do świątyni arkońskiej musiał założyć "pogański(czy tam słowiański) kapelusz i płaszcz". Sprawa tych kapeluszy też mnie trochę ciekawi, ale widać wyraźnie, że występował jakiś kapelusz "na krasnala".

User is offline  PMMini Profile Post #59

asank neo

II ranga
**

post 1/05/2016, 10:27 Quote Post

Mam tę wspominkę: dokument https://pl.scribd.com/doc/143782160/Wczesno...-XIII-wieku-doc
Wpisać sobie w wyszukiwanie "kapelusz" i wyskoczy w dokumencie.
Nawiasem mówiąc, co do tej strony z rzeźbami słowiańskimi jestem trochę ostrożny, gość tam nawet wstawił zdjęcie rzeźby przy drodze w Polsce.

Tak właściwie, to nie interesuje mnie tylko to, czy ta fryzura była u Połabian, ale w ogóle jaki zasięg miała na Słowiańszczyźnie.

Ten post był edytowany przez asank neo: 1/05/2016, 13:04

User is offline  PMMini Profile Post #60

5 Strony « < 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej