Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nazizm, narodowy socjalizm a hitleryzm
     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.103
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/06/2009, 9:33 Quote Post

Teoretycznie nazizm to niemiecki skrót od narodowy socjalizm, ale tu zgodzę się z Ironside'em, że nazwa nie do końca odpowiadała rzeczywistości. Połączenie nacjonalizmu z socjalizmem to raczej takie ruchy jak w Polsce przedwojenny NZR czy wspomniane już żółte związki. Co do systemu Hitlera.. Nacjonalizm sensu stricte to to nie był, w końcu kto tam był podmiotem, Niemcy, nordycy, aryjczycy? Co do socjalizmu, brak jest typowych stosunków własnościowych-zastąpienia własności prywatnej przez państwową, choć gospodarka była centralnie sterowana. Bardziej mi to wygląda na coś w stylu korporacjonizmu choć bardziej amorficznego.
Co do rozbudowanego socjalu.. a czy aby na pewno istnieje związek socjalu z socjalizmem? System emerytalny to już konserwatysta Bismarck wprowadzał, z kolei w krajach komunistycznych opiekuńczość państwa nie była szczególnie rozwinięta. Do tego socjal nazistowski wypływał z innych źródeł, niż socjaldemokratyczno-chadecki, nie chodziło o godność jednostki etc. ale o hodowlę ludzi. Człowiekowi bez nóg w dzisiejszych Niemczech państwo kupi drogie protezy węglowe, ale w latach 30-stych zmieliliby go na klej do tapet..
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 1/07/2009, 14:12 Quote Post

QUOTE("kmat")
Bardziej mi to wygląda na coś w stylu korporacjonizmu

Raczej nie. Korporacjonizm to próba odtworzenia społeczeństwa stanowego, konserwatywnego, autonomicznego wobec rządu, gdzie jednostka chroniona jest przed państwem za pomocą bufora w rodzaju korporacji. Hitler oczywiście nie miał zamiaru nadawać żadnej niezależności niemieckiemu społeczeństwu, a wręcz przeciwnie, totalitaryzm polegał na zespoleniu społeczeństwa z państwem. Dlatego nazisotwski ustrój nie miał nic wspólnego z korporacjonizmem - tym konserwatywnym, opracowanym teoretycznie przez kościół, a nie tym faszystowskim, w którym korporacje to tylko przedłużenie totalitarnego państwa. Centralne planowanie to atrybut państw socjalistycznych/komunistycznych, a nie korporacjonistycznych.

QUOTE
Do tego socjal nazistowski wypływał z innych źródeł, niż socjaldemokratyczno-chadecki, nie chodziło o godność jednostki etc. ale o hodowlę ludzi.

Socjaldemokratom chodzi o to samo, choć nie nazywają tego wprost : przełamywanie tradycji za pomocą manipulowania narodem przy użyciu m.in. socjalu, odpowiedniego systemu podatkowego, biurokracji itd. Chadecy tak naprawdę też są socjaldemokratami, bo jaki oni mają stosunek do demokracji i państwa socjalnego jednocześnie ? Pozytywny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Bonsante
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 56.740

Zawód: student
 
 
post 2/07/2009, 14:39 Quote Post

Pojęcie narodowego socjalizmu istniało na długo przed pojawieniem się Hitlera. Choćby w Austro-Węgrach a konkretnie w Czechach działała czeska partia narodowych socjalistów, która z nazizmem jaki znamy z III Rzeszy nie miała wiele wspólnego. Nazizm czy hitleryzm to nic innego jak nazwy niemieckiego narodowego socjalizmu (czyli odmiany bardziej, że tak powiem ogólnego faszyzmu) jaki ukształtował się w Niemczech po dojściu do władzy NSDAP. Jak już napisano przede mną istniało wiele ugrupowań lub organizacji na świecie przed i po, które w jakiś sposób się do nazwy "narodowy socjalizm" odwoływały.

Podobnie z "frankizmem" w Hiszpanii, który był hiszpańską odmianą tradycyjnego autorytaryzmu połączonego z korporacjonizmem, jednak nie używa się nigdy tej nazwy w odniesieniu do żadnego innego kraju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 7/07/2009, 14:10 Quote Post

QUOTE(pseudomiles)
gdy jakiś prawicowiec stara się utworzyć państwo socjalne - nie mylić z korporacjonizmem - to czyni to pod wpływem myśli socjalistycznej właśnie; im większym ktoś jest zwolennikiem takiego modelu państwa, tym mniejszym jest konserwatystą

Można uznać prawdziwość tego zdania tylko pośrednio. Mianowicie, pojawienie się projektów socjalnych w myśli i programach prawicy było zazwyczaj reakcją na wzrost wpływów socjalistów. Jednakże nie da się stwierdzić, że są to "wpływy myśli socjalistycznej" - to jest po prostu nieprawda.
Klasyczni niemieccy konserwatyści pisali o potrzebie roztoczenia przez państwo opieki nad biedakami już na początku XIX wieku, a więc wówczas, kiedy Marks nosił pieluchy. W Wielkiej Brytanii od końca XIX wieku państwo opiekuńcze budowali Torysi, wywodząc jego idee ze swojej żelaznej zasady ONE NATION CONSERVATISM. W ogóle od samego początku konserwatyzm sprzeciwiał się liberalnemu lesseferyzmowi również na polu społecznym. Wszystko to jest zawsze motywowane społecznym solidaryzmem i jako takie nie ma z socjalizmem nic wspólnego. Podobnie rzecz się ma z nowoczesnym liberalizmem, w którym to uzasadnieniem państwa opiekuńczego jest nowa koncepcja umowy społecznej.

Krótko mówiąc, nie da się absolutnie stwierdzić, że im większym ktoś jest zwolennikiem takiego (opiekuńczego) modelu państwa, tym mniejszym jest konserwatystą. Fakty temu przeczą.

 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 7/07/2009, 15:25 Quote Post

QUOTE
Wszystko to jest zawsze motywowane społecznym solidaryzmem i jako takie nie ma z socjalizmem nic wspólnego.

A ja miałem na myśli to, co ma coś wspólnego z socjalizmem. Gdyby dziś Kaczyński domagał się ograniczenia wolnego rynku by odnowić społeczeństwo stanowe albo wprowadzić korporacjonizm - byłoby to myślenie konserwatywne. Ale gdy ów polityk popiera np. opodatkowanie progresywne w celu "zmniejszania różnic społecznych" to jest to już myślenie socjalistyczne i nieprawicowe. Należy odróżnić rzeczywiście solidaryzm społeczny połączony z wizją społeczeństwa jako organizmu i z hierarchizmem typowym dla konserwatyzmu, od lewicowych teorii egalitarnych i ujednolicania narodów w duchu utopijnej równości(niwelowanie różnic), którymi przesiąka współczesna pseudoprawica demokratyczna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 7/07/2009, 17:18 Quote Post

Tyle tylko, że owo rozróżnienie jest czysto teoretyczne - tzn. daje się poznać tylko w sferze ideologii. W praktyce zaś nie ma w zasadzie różnicy między motywowanym solidaryzmem działaniem konserwatywnej prawicy, a motywowanymi zupełnie odmiennie działaniami różnej maści socjalistów.

Tak samo ma się też sprawa z Hitlerem - nie ulega wątpliwości, że w III Rzeszy stworzono instytucje państwa opiekuńczego. Nie ulega również wątpliwości, że bardzo podobne instytucje stworzyli w Niemczech chadecy po roku 1949. A jednak wspólnego mianownika nie ma - jest to zapewne jedyne podobieństwo. Podobnie rzecz się ma z porównaniem nazizmu do socjaldemokracji. Welferyzm socjalistyczny jest podyktowany - jak słusznie wskazałeś - egalitaryzmem. W nazizmie natomiast nie ma nawet śladu egalitaryzmu. Ideologia ta jest przesiąknięta hierarchizmem. Jest to oczywiście hierarchizm bardzo różny od tego tradycyjnego konserwatywnego, ale jednak. Również dlatego o inspiracji socjalistycznej nie ma tu mowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.103
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/07/2009, 22:31 Quote Post

W zasadzie to motywacja do wprowadzania socjalu u socjaldemokratów i chadeków jest podobna, chodzi o pomoc ludziom w gorszej sytuacji życiowej, bo nie można człowieka tak zupełnie na lodzie zostawić, bo trzeba zapewnić minimum godności itp (mniejsza o słuszność tych założeń). W nazizmie nie było śladu tej postawy, socjal służył jedynie poprawie wydajności nadludzia Aryjczyka. A jeśli ktoś nie był użyteczny dla państwa mrowiska, cóż..
Jest silny dysonans między traktowaniem odbiorcy świadczeń w demoliberalizmie i nazizmie, tu bardziej jako podmiot, tam zdecydowanie jako przedmiot. Ciekawie wygląda to w komunizmie, taka forma pośrednia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Francisco Franco
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 68.517

Dawid Markiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 27/10/2010, 9:51 Quote Post

Ja sam jestem Narodowym-radykałem i znam się trochę na tych tematach.
Mam kolegów Neo-nazistów i różnica pomiędzy Nazizmem a Hitleryzmem polega na tym że Hitleryzm to bez graniczna wiara w Filera z kolei moi koledzy Naziści mają podzielone zdania na jego temat,
są wśród nich tacy co uważają go za kogoś złego bądż osobę nie godną do naśladowania ale są też tacy co go Ubustwiają. Wiem trochę to dziwne ale według mnie to tym to się właśnie różni.
Co do Narodowego-Socjalizmu i Nazizmu, Nazizm to wiara w te rasy i tak dalej Socjalizm w gospodarce rzecz jasna, ale Narodowy Socjalizm taki zwykły to nie jest związany z Nazizmem naprzykład
mogę być Narodowcem i chcieć Państwa Socjalistycznego ale nie wierzę w Rasy, w skrócie
Nazizm=Narodowy Socjalizm+Rasizm

To mój pierwszy post, mam nadzieję że mnie nie wyklniecię za Narodowy-radykalizm i kumplowanie się z naziolami confused1.gif

Ten post był edytowany przez Francisco Franco: 27/10/2010, 9:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 27/10/2010, 13:25 Quote Post

QUOTE(Francisco Franco @ 27/10/2010, 10:51)
Ja sam jestem Narodowym-radykałem i znam się trochę na tych tematach.
Mam kolegów Neo-nazistów i różnica pomiędzy Nazizmem a Hitleryzmem polega na tym że Hitleryzm to bez graniczna wiara w Filera z kolei moi koledzy Naziści mają podzielone zdania na jego temat,
są wśród nich tacy co uważają go za kogoś złego bądż osobę nie godną do naśladowania ale są też tacy co go Ubustwiają. Wiem trochę to dziwne ale według mnie to tym to się właśnie różni.
Co do Narodowego-Socjalizmu i Nazizmu, Nazizm to wiara w te rasy i tak dalej Socjalizm w gospodarce rzecz jasna, ale Narodowy Socjalizm taki zwykły to nie jest związany z Nazizmem naprzykład
mogę być Narodowcem i chcieć Państwa Socjalistycznego ale nie wierzę w Rasy, w skrócie
Nazizm=Narodowy Socjalizm+Rasizm

To mój pierwszy post, mam nadzieję że mnie nie wyklniecię za Narodowy-radykalizm i kumplowanie się z naziolami  confused1.gif
*




Psze pana, a ołtarzyki Ci "ubustwiajacy" - cokolwiek to znaczy, budują?
Mein Kampf na oczy widzieli? Czy tylko, zachwycili się tym, że "Hitler zlikwidował bezrobocie", a?
Za dziesięc lat zapraszamy panie "Narodowy-radykale".
Wierzą w rasy? Pozwól, że oświecę: tu wiary nie trzeba, wystarczy spojrzec na moją Chihuahuę i na jakiegokolwiek innego psa.

Jeszcze jedno... co to, psze pana, "narodowy radykalizm"? Założę się, że pan nie wiesz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Keymann
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 19.712

Pawel
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 27/10/2010, 14:00 Quote Post

QUOTE(Francisco Franco @ 27/10/2010, 9:51)
Ja sam jestem Narodowym-radykałem i znam się trochę na tych tematach.
Mam kolegów Neo-nazistów i różnica pomiędzy Nazizmem a Hitleryzmem polega na tym że Hitleryzm to bez graniczna wiara w Filera z kolei moi koledzy Naziści mają podzielone zdania na jego temat,
są wśród nich tacy co uważają go za kogoś złego bądż osobę nie godną do naśladowania ale są też tacy co go Ubustwiają. Wiem trochę to dziwne ale według mnie to tym to się właśnie różni.
Co do Narodowego-Socjalizmu i Nazizmu, Nazizm to wiara w te rasy i tak dalej Socjalizm w gospodarce rzecz jasna, ale Narodowy Socjalizm taki zwykły to nie jest związany z Nazizmem naprzykład
mogę być Narodowcem i chcieć Państwa Socjalistycznego ale nie wierzę w Rasy, w skrócie
Nazizm=Narodowy Socjalizm+Rasizm

To mój pierwszy post, mam nadzieję że mnie nie wyklniecię za Narodowy-radykalizm i kumplowanie się z naziolami  confused1.gif
*



Pomijając błędy stylistyczne i ortograficzne, za Chiny Ludowe nie jestem w stanie pojąć twojego toku myślenia i sensu który próbowaleś przekazać niniejszym postem.
Ni to ładu ni to składu.
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Francisco Franco
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 68.517

Dawid Markiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 28/10/2010, 8:17 Quote Post

Już tłumaczę, nazizm to rasism i w sprawach gospodarczych socjalizm państwo opiekuńcze itp
Narodowy Socjalizm jako taki nie nawołuje do rasizmu i wiary Pogańskiej ale reszta jest taka jak w Naziżmie
Hitleryzm dla mnie to ubustwianie Adolfa, znam nazistów co go nie lubią, tak samo jak Komunista i trockista, trockiści nienawidzą Stalina prawda?
Mam nadzieje że jest już wszystko jasne.
ps. Przepraszam za błedy ortograficzne jestem Dyslektykiem i Dysgrafem

Mam nadzieje że jest już wszystko jasne. Nic z tego, obydwa posty to jeden wielki metlik.
Przepraszam za błedy ortograficzne jestem Dyslektykiem i Dysgrafem
Zacznij uzywac funkcje Edytora bo inaczej twoje posty beda znikac.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 29/10/2010, 3:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.214
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 28/10/2010, 10:38 Quote Post

Witam!
QUOTE(Francisco Franco @ 28/10/2010, 9:17)
Już tłumaczę, nazizm to rasism i w sprawach gospodarczych socjalizm państwo opiekuńcze itp
Narodowy Socjalizm jako taki nie nawołuje do rasizmu i wiary Pogańskiej ale reszta jest taka jak w Naziżmie
Hitleryzm dla mnie to ubustwianie Adolfa, znam nazistów co go nie lubią, tak samo jak Komunista i trockista, trockiści nienawidzą Stalina prawda?
Mam nadzieje że jest już wszystko jasne.
*


Nie. Narodowy socjalizm=nazizm. I kropka, nazizm to po prostu skrót. Jak chadecja i chrześcijańska demokracja. Tak po prostu jest. Natomiast nazizm nie jest równy hitleryzmowi, co wyjaśniono wyżej.
CODE

ps. Przepraszam za błedy ortograficzne jestem Dyslektykiem i Dysgrafem

Znaczy leniem? tongue.gif Wybacz, ale do mnie to nie przemawia. Jak nie znałem tabliczki mnożenia (co moja sąsiadka nazywała "dyskalkulią", to się jej nauczyłem. A, mała rada-czytaj dużo książek, to pomaga lepiej sobie radzić z ortografią wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 29/10/2010, 8:04 Quote Post

QUOTE
Ja sam jestem Narodowym-radykałem i znam się trochę na tych tematach.

I dobrze się z tym czujesz? Jak te poglądy okazujesz?
QUOTE
Znaczy leniem? tongue.gif  Wybacz, ale do mnie to nie przemawia. Jak nie znałem tabliczki mnożenia (co moja sąsiadka nazywała "dyskalkulią", to się jej nauczyłem. A, mała rada-czytaj dużo książek, to pomaga lepiej sobie radzić z ortografią wink.gif

Podobno również jestem dysgrafikiem, pisze tak że tylko sam mogę to później przeczytać. Ale jestem dysgrafikiem bo jestem leniem.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
jacek66
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 67.780

Zawód: lesnik
 
 
post 29/10/2010, 16:52 Quote Post

Wczoraj o koszmarnej porze (00:50) TVP emitowała dokument o narodzinach faszyzmu. Polecam !
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich Forumowiczów .
Dokładnie chodziło o historię ZSRR i jej związek z początkami faszyzmu w Niemczech.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 29/10/2010, 17:44

Załączony/e plik/i
Dodany plik  http.doc ( 19k ) Liczba pobrań: 168
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Francisco Franco
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 68.517

Dawid Markiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 29/10/2010, 19:05 Quote Post

Proszę komentować to co napisałem a nie to z jakiego obozu politycznego jestem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej