Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Śriwidźaja, Średniowieczna potęga morska
     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/02/2013, 6:22 Quote Post

user posted image

Witam.

W tym temacie chciałbym zainteresować szanowne Koleżanki i Kolegów średniowiecznym królestwem z wysp indonezyjskich, które w pewnym momencie historii rozciągało swe wpływy od Chin po Afrykę.

Proponuję sumatrzańskie Królestwo Śriwidźaja. Nazwa tego królestwa wywodzi się z sanskrytu i oznacza "kraj zwycięstwa", zaś jego głównymi religiami były hinduizm i buddyzm. Powstało w okolicach miasta Palembang około roku 500. Początkowo obejmowało terytoria wokół Palembang i rozpościerało kontrolę nad południową Sumatrę. Władca Śriwidźaja sprawował władzę nad lokalnymi kacykami poprzez układ sojuszy i zależności.
Około 680 roku król Dżajanasa podbił położone w środkowej części wyspy Królestwo Malaja. Pod koniec stulecia władcy Śriwidźaja podbili zachodnią i środkową Jawę. Flota sumatrzańskiego królestwa opanowała wody Morza Południowochińskiego oraz Morza Jawajskiego przejmując kontrolę nad handlem wysp indonezyjskich z Chinami.
Jeszcze w pierwszej połowie VIII wieku udało się sumatrzańskim władcom opanować Półwysep Malajski. Władztwo sumatrzańskie sięgnęło aż po obecnie znajdujące się w Tajlandii północne regiony Półwyspu Malajskiego, a być może również do Kambodży, gdzie przez jakiś czas Śriwidźaja mogła panować nad państwem Khmerów.
W 825 roku, za panowania króla Samaratungga ukończona została Borobudur, buddyjska świątynia, która stała się religijnym centrum Królestwa Śriwidźaja. Środek ciężkości królestwa przenosił się wówczas z Sumatry na Jawę, dlatego też niektórzy nacjonalistycznie nastawieni historycy indonezyjscy uznają Śriwidźaja za przodka Indonezji.
W drugiej połowie IX wieku Śriwidźaja przeżywała swój złoty wiek. Bardzo ożywione kontakty handlowe z Chinami i Indiami spowodowały dalszy rozwój królestwa. Prawdopodobnie około 850 roku rozpoczęła się migracja mieszkańców Jawy i Sumatry na Madagaskar. Można przypuszczać, że Śriwidźaja rozciągnęło swe panowanie na tą afrykańską wyspę. Władcy indonezyjskiego królestwa utrzymywali kontakty z władcami odległych państw, na przykład z kalifami ommajadzkimi.
Flota indonezyjska dokonywała ataków na wietnamskie i czampijskie porty utrudniając tamtejszym kupcom handel z Chinami, jednak w XI i XII wieku jej potęga zaczęła słabnąć. Coraz więcej problemów Śriwidźaja zaczęła mieć z piratami. Przeciwko indonezyjskiemu królestwu wystąpili też zamieszkujący południowe Indie i Cejlon Tamilowie. Władca ich królestwa Radżendra Czola zaatakował w 1025 roku opanowując sporą część Półwyspu Malajskiego. Tamilowie wspierali także piratów na Morzu Południowochińskim i Jawajskim.
Najazd tamilski zaskoczył Indonezyjczyków, ale zdołali go przetrwać. Według źródeł chińskich panowali oni w tym czasie właściwie na większością terytoriów współczesnej Indonezji, może z wyłączeniem Celebesu i Kalimantanu, a także nad częścią półwyspu Malajskiego i Kambodża. W przeciągu XII i XIII wieku jednak większość z tych terytoriów uniezależniła się od Śriwidźaja z różnych powodów. Między innymi z powodu osłabnięcia spowodowanego najazdem tamilskim, działalnością piratów i wewnętrznymi zawirowaniami. Centrum polityczne wróciło na Sumatrę i przechodziło z miasta Palembang do Dżambi i z powrotem. Pod koniec XIII wieku Śriwidźaja obejmowało tylko Sumatrę, zachodnią Jawę i część Malajów. Wówczas niezależne królestwo na wschodniej Jawie Singhasari pod wodzą króla Pamalaju zdobyło zachodnią Jawę oraz miasta Dżambi i Palembang kładąc kres imperium Śriwidźaja. Jego miejsce zajęło jawajskie imperium Madżapahit, bezpośredni następca Singharasi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1


2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi(1 - 14)
     
Bezprym84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 80.561

Tomasz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/02/2013, 9:59 Quote Post

Ciekawe informacje, zwłaszcza że kilka lat temu moje zainteresowania oscylowały przez dłuższy czas na temat historii Azji Południowo-Wschodniej. Niestety wiadomości o historii tego regionu są wyjątkowo ubogie. Dzięki Arbago za podjęcie tematu.
Dysponuje ktoś literaturą na powyższy temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 20/02/2013, 11:25 Quote Post

QUOTE(Bezprym84 @ 20/02/2013, 9:59)
Ciekawe informacje, zwłaszcza że kilka lat temu moje zainteresowania oscylowały przez dłuższy czas na temat historii Azji Południowo-Wschodniej. Niestety wiadomości o historii tego regionu są wyjątkowo ubogie. Dzięki Arbago za podjęcie tematu.
Dysponuje ktoś literaturą na powyższy temat?
*


http://www.historycy.org/index.php?showtopic=88798&hl=

Dodam jeszcze tom 3 historii świata, tej radzieckiej, jest tam dużo faktografii, z której korzystał swoją drogą Zientara.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Bezprym84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 80.561

Tomasz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/02/2013, 12:40 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 20/02/2013, 11:25)
QUOTE(Bezprym84 @ 20/02/2013, 9:59)
Ciekawe informacje, zwłaszcza że kilka lat temu moje zainteresowania oscylowały przez dłuższy czas na temat historii Azji Południowo-Wschodniej. Niestety wiadomości o historii tego regionu są wyjątkowo ubogie. Dzięki Arbago za podjęcie tematu.
Dysponuje ktoś literaturą na powyższy temat?
*

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=88798&hl=
Dodam jeszcze tom 3 historii świata, tej radzieckiej, jest tam dużo faktografii, z której korzystał swoją drogą Zientara.
*

Dzięki wielkie, nie przyuważyłem wcześniej tego tematu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 20/02/2013, 13:19 Quote Post

QUOTE
W drugiej połowie IX wieku Śriwidźaja przeżywała swój złoty wiek. Bardzo ożywione kontakty handlowe z Chinami i Indiami spowodowały dalszy rozwój królestwa. Prawdopodobnie około 850 roku rozpoczęła się migracja mieszkańców Jawy i Sumatry na Madagaskar. Można przypuszczać, że Śriwidźaja rozciągnęło swe panowanie na tą afrykańską wyspę. Władcy indonezyjskiego królestwa utrzymywali kontakty z władcami odległych państw, na przykład z kalifami ommajadzkimi.

Z Madagaskarem to już nadinterpretacja , może jakiekolwiek dowody w miejsce przypuszczeń ?
 
Post #5

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/02/2013, 15:03 Quote Post

QUOTE
Z Madagaskarem to już nadinterpretacja , może jakiekolwiek dowody w miejsce przypuszczeń ?
lancaster

Pisałem to na podstawie angielskiej Wiki: "Srivijayan empire are mainly exercise their influence around coastal area in Southeast Asia, with the exception of contributing to the population of Madagascar 3,300 miles (8,000 kilometres) to the west".
Oni zaś pisali to na podstawie strony internetowej Lonely Planet: "The migration accelerated in the 9th century, when the powerful Hindu-Sumatran empire of Srivijaya controlled much of the maritime trade in the Indian Ocean."

Ci zaś to już nie wiem na jakiej podstawie pisali o kontroli Śriwidźaja nad Oceanem Indyjskim. W każdym razie nie ulega wątpliwości, że migracja na Madagaskar miała miejsce w okresie największej potęgi sumatrzańskiego królestwa w IX i X wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/02/2013, 21:47 Quote Post

QUOTE
Pisałem to na podstawie angielskiej Wiki: "Srivijayan empire are mainly exercise their influence around coastal area in Southeast Asia, with the exception of contributing to the population of Madagascar 3,300 miles (8,000 kilometres) to the west".

Pokazałem to zdanie żonie, tłumaczce z angielskiego. Problem polega na tym, że jest napisane niepoprawnie po angielsku i trudno powiedzieć na 100% co autor miał na myśli. Możliwe, że zostało przetłumaczone na angielski za pomocą programu tłumaczącego.
QUOTE
Można przypuszczać, że Śriwidźaja rozciągnęło swe panowanie na tą afrykańską wyspę.

Tam nic nie jest napisane o kontroli nad całą wyspą. Jakieś punkty, kupcy - to już bardziej.

Natomiast we wspomnianym przez aljubarottę 3 tomie historii ich wpływy polityczne sięgały "nawet do dalekiego Cejlonu".

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/02/2013, 22:24 Quote Post

QUOTE
Możliwe, że zostało przetłumaczone na angielski za pomocą programu tłumaczącego.
wysoki

Ja dosłownie rozumiem to zdanie tak: "Imperium Śriwidźaja głównie używało swoich wpływów w rejonie wybrzeży Azji Południowo-wschodniej za wyjątkiem wpływu {przyłożenia ręki do} na mieszkańców Madagaskaru, którzy znajdowali się 8000 km na zachód [od Śriwidźaja]".
Pytanie, czy emigracja na Madagaskar była wynikiem działania maharadżów Śriwidźaja, czy też było jakimś działaniem pozapaństwowym? W każdym razie chińskie źródła podają, że Śriwidźaja posiadała kolonie na prawie wszystkich wyspach Indonezji włączając w to Nową Gwineę. Jeżeli więc posiadała kolonie podlegające centrali w Palembang to migracja na Madagaskar była jak najbardziej tworzeniem kolonii. Na ile podległej centrali - nie wiem, ale podzielałbym zdanie wysokiego, że chodziłoby raczej o jakieś punkty i kupców.

QUOTE
Natomiast we wspomnianym przez aljubarottę 3 tomie historii ich wpływy polityczne sięgały "nawet do dalekiego Cejlonu".
wysoki

W końcu Radżendra zaatakował Śriwidźaje z jakiegoś powodu. Dodatkowo najazd Tamilów nazywany jest jedynym takim wydarzeniem w historii, jako, że Indie nigdy wcześniej, ani później nie prowadziły wojny z Indonezją.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Bezprym84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 80.561

Tomasz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/02/2013, 22:59 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 20/02/2013, 22:24)
Pytanie, czy emigracja na Madagaskar była wynikiem działania maharadżów Śriwidźaja, czy też było jakimś działaniem pozapaństwowym?
*


Tego to się raczej nie dowiemy. Ale z ciekawości poszperałem trochę na necie i znalazłem interesujący artykuł: http://jeznach.nowyekran.pl/post/67908,pochodzenie-malgaszow
Nie podejmuje się oceny wartości naukowej tego tekstu ale hipoteza jest ciekawa. Mianowicie z artykułu wynika że cała ludność malgaska pochodzi od 30 kobiet, które pojawiły się na wyspie około 1200 lat temu.
Przeciw teorii o kolonizacji przez Śriwidźaje świadczy fakt że według naukowców była tylko jedna taka ekspedycja - a więc mógł być to przypadek. Chociażby zepchnięcie statku z ludnością malgaską z kursu podczas sztormu. Za teoria kolonizacji przemawia natomiast aspekt istnienia owych 30 kobiet jako założycielek, członkiń rodzin kolonizatorów. Ale jak było w rzeczywistości, to z braku źródeł pisanych raczej się nie dowiemy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/02/2013, 23:29 Quote Post

QUOTE
Natomiast we wspomnianym przez aljubarottę 3 tomie historii ich wpływy polityczne sięgały "nawet do dalekiego Cejlonu".
wysoki

W końcu Radżendra zaatakował Śriwidźaje z jakiegoś powodu. Dodatkowo najazd Tamilów nazywany jest jedynym takim wydarzeniem w historii, jako, że Indie nigdy wcześniej, ani później nie prowadziły wojny z Indonezją.

Chodziło mi tylko o wskazanie, że wg stanu wiedzy reprezentowanego przez tę pracę tak wyglądały najdalsze kontakty w tamtym kierunku.

QUOTE
Nie podejmuje się oceny wartości naukowej tego tekstu ale hipoteza jest ciekawa.

Hipoteza faktycznie ciekawa. Niestety rodzi więcej pytań niż odpowiedzi smile.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 20/02/2013, 23:38 Quote Post

Ja mam pytanie na ile warstwa rządzącą tym krajem składała się z pochodzących z Indii Indoeuropejczyków mówiących w języku sanskryt.


QUOTE(Arbago @ 20/02/2013, 6:22)
Nazwa tego królestwa wywodzi się z sanskrytu i oznacza "kraj zwycięstwa", zaś jego głównymi religiami były hinduizm i buddyzm.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/02/2013, 23:53 Quote Post

QUOTE
Chociażby zepchnięcie statku z ludnością malgaską z kursu podczas sztormu.
Bezprym84

30 kobiet na statku? To albo był to statek Amazonek, albo jednak byli to koloniści.

QUOTE
Ja mam pytanie na ile warstwa rządzącą tym krajem składała się z pochodzących z Indii Indoeuropejczyków mówiących w języku sanskryt.
Alexander Malinowski2

Wydaje mi się, że dla społeczeństw hinduistycznych sanskryt był czymś w rodzaju łaciny dla Europy. Dlatego też nazwa Śriwidźaja pochodzi z języka sanskryt.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 21/02/2013, 0:00 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 20/02/2013, 15:03)
QUOTE
Z Madagaskarem to już nadinterpretacja , może jakiekolwiek dowody w miejsce przypuszczeń ?
lancaster

Pisałem to na podstawie angielskiej Wiki: "Srivijayan empire are mainly exercise their influence around coastal area in Southeast Asia, with the exception of contributing to the population of Madagascar 3,300 miles (8,000 kilometres) to the west".
Oni zaś pisali to na podstawie strony internetowej Lonely Planet: "The migration accelerated in the 9th century, when the powerful Hindu-Sumatran empire of Srivijaya controlled much of the maritime trade in the Indian Ocean."

Ci zaś to już nie wiem na jakiej podstawie pisali o kontroli Śriwidźaja nad Oceanem Indyjskim. W każdym razie nie ulega wątpliwości, że migracja na Madagaskar miała miejsce w okresie największej potęgi sumatrzańskiego królestwa w IX i X wieku.
*


Hmmmm .... źródło jak źródło raczej niej niż więcej wiarygodne , czy Szanowny Arbago znaleziono jakiekolwiek dowody archeologiczne na obecność przybyszy z Śriwidźaj na Wyspie , lub wpływy buddyzmu , ect.
 
Post #13

     
Bezprym84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 80.561

Tomasz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/02/2013, 0:29 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 20/02/2013, 23:53)
30 kobiet na statku? To albo był to statek Amazonek, albo jednak byli to koloniści.
*


Mało prawdopodobne by to były Amazonki smile.gif Na owym statku lub kilku statkach (cały czas odnoszę się do artykułu z mojego wcześniejszego postu) było z pewnością więcej osób pochodzących z wysp indonezyjskich, ale pośród nich znalazło się owych 30 kobiet które miały jakoby być antenatkami Malgaszów z Madagaskaru. Jest też możliwość że były po prostu brankami przewożonymi drogą morską gdy niesprzyjające wiatry osadziły statek u wybrzeży Madagaskaru. Lub uciekinierami z państwa Śriwidźaja. Możemy tylko domniemywać. Na poparcie którejś z hipotez brak dowodów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 21/02/2013, 0:39 Quote Post

Ogólnie przyjmuje się, że Madagaskar zasiedlony został przez ludność indonezyjską wyznającą religie tradycyjne, lub w bardzo minimalnym stopniu dotkniętą wpływami religii hinduistycznej. Może to wskazywać również na to, że emigracja miała miejsce z powodów religijnych.
Ceramika malgaska różni się od indonezyjskiej brakiem zdobień, lecz sposób jej wytwarzania jest podobny. Bardzo podobne były także metody uprawy ziemi. Również język malgaski przypomina język używany na wyspach indonezyjskich w I tysiącleciu.
Nie jestem pewien co do indonezyjskich artefaktów na Madagaskarze, lecz w Azji południowo-wschodniej znajdowane są przedmioty wykonane z minerałów występujących na Madagaskarze.

Jednakże prawdą jest, że nie ma twardych dowodów, na to, że zasiedlenie Madagaskaru zorganizowała Śriwidźaja jako państwo.

Ten post był edytowany przez Arbago: 21/02/2013, 0:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej