Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Unieważnienie ślubu kościelnego, Jak to działa?
     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 21/11/2018, 17:38 Quote Post

A co za problem okłamać psychologa?
Poza tym, jak pisałam, zasady unieważnienia powstały długo przed współczesnym podejściem do małżeństwa.

To, co powinieneś podnieść w tym wątku, to nie istnienie w przepisach KK stwierdzenia nieważności sakramentu, tylko codzienna praktyka, jak się te przepisy interpretuje, chociażby na przykładzie Marty eks-Dubienieckiej.

Ten post był edytowany przez Elfir: 21/11/2018, 17:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 21/11/2018, 21:48 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 21/11/2018, 16:01)
QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 21/11/2018, 1:55)
Ja rozumiem, że nie potrafisz być cywilizowanym ateistą/agnostykiem i każdy temat związany z Kościołem Cię irytuje ale jeśli nie chcesz dostrzec różnicy między "unieważnieniem" a "stwierdzeniem nieważności" (co notabene jest kwestią prawną) i silisz się na złośliwości to nikt nie będzie Ci tu na siłę pomagał.
*


Sądziłem, że złośliwość jest ogólnie ludzką przywarą i nie potrzebuje określenia cywilizowany, niecywilizowany. Użycie przymiotnika nie jest z Twojej strony złośliwością? wink.gif

Nie chcę, czy nie potrafię? Biblia, a więc święta księga chrześcijan w tym katolików nie rozróżnia obu tych pojęć i jasno głosi, że od małżonka nie można odejść bez względu na okoliczności. Chyba, że mi coś umknęło.


QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 21/11/2018, 1:55)
QUOTE("")
Zapewne mądrzejsi ode mnie ojcowie kościoła wyłożyli całą wykładnię, ale i tak pachnie mi to hipokryzją


A mi to pachnie ignorancją w wypowiadanym się temacie. Polecam najpierw zapoznać się z tym czy praktyka przez Ciebie w ogóle ma miejsce. Zamiast powtarzać kłamstwa o rzekomym "unieważnieniu małżeństwa w KK"(patrz wyżej)
*


Wystarczy prześledzić temat, aby dowiedzieć się, że starałem się dowiedzieć. rolleyes.gif
Oba pojęcia sprowadzają się też do tego samego skutku - byli parą/małżeństwem, nie są nimi.
*


Jak chcesz do Biblii stosować zasadę sola scriptura to idź do kolegów z forum którzy wyznają idee Lutra czy Kalwina itd.
W Biblii nie jest wprost napisane, że zakazane jest stosowanie antykoncepcji; uważasz że Kościół i to sobie wziął z sufitu?

Druga cytowana wypowiedź nie jest moja, lecz Quinque.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/11/2018, 22:38 Quote Post

QUOTE
chociażby na przykładzie Marty eks-Dubienieckiej.


A są jakieś przecieki co do tej pani. Jaka przyczyna bądź przyczyny stały za stwierdzeniem nieważności jej małżeństwa?
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 21/11/2018, 23:08 Quote Post

Pan Dubieniecki, który okazał się niegodny ręki Marty biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Sghjwo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.526
Nr użytkownika: 97.523

 
 
post 21/11/2018, 23:10 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 22/11/2018, 4:38)
QUOTE
chociażby na przykładzie Marty eks-Dubienieckiej.

A są jakieś przecieki co do tej pani. Jaka przyczyna bądź przyczyny stały za stwierdzeniem nieważności jej małżeństwa?
*


Pewnie te same przyczyny, ktore stosowalo sie od wiekow, polityka i pieniadze. W tym przypadku mozna powiedziec o zachowaniu tradycji kosciola wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 22/11/2018, 1:50 Quote Post

QUOTE("")
Jak chcesz do Biblii stosować zasadę sola scriptura to idź do kolegów z forum którzy wyznają idee Lutra czy Kalwina itd.


Zaraz co? Przecież jestem katolikiem i odrzucam niebezpieczne herezje tj. Nieutracalność zbawienia czy nie uznaje bzdur typu sola scriptura czy dopuszczania rozwodów oraz antykoncepcji. Tak jak to czynią protestanci. Przynajmniej od 1930r.(jeśli chodzi o antykoncepcje)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.421
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/11/2018, 9:40 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 21/11/2018, 17:38)
CODE
Nie chcę, czy nie potrafię? Biblia, a więc święta księga chrześcijan w tym katolików nie rozróżnia obu tych pojęć i jasno głosi, że od małżonka nie można odejść bez względu na okoliczności. Chyba, że mi coś umknęło.

Umknęło. To nie jest małżonek ponieważ ślub od swojego początku był nieważny, KK jedynie ten fakt stwierdza.
*



A potrafisz przytoczyć cytat z Biblii stwierdzający, kiedyś ślub jest nieważny? Kościół w argumentacji w stosunku do różnych osób, zachowań, czy też procesów często podpiera się właśnie słowami z tej księgi. Tutaj tego nie ma. A, gdy przytoczysz wówczas się zgodzę.

QUOTE
W oczach Boga, w oczach Kościoła przez jakiś czas było uznawane niesłusznie za ważne.

Można, więc prosić o telefon, adres, meila do Boga? wink.gif

QUOTE(Elfir @ 21/11/2018, 17:38)
A co za problem okłamać psychologa?
*


Powiedziałbym, że problem. Jeżeli miałaś do czynienia to powinnaś sobie zdawać z tego sprawę, a jeżeli nie to dopiero się przekonasz.

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 21/11/2018, 21:48)
Jak chcesz do Biblii stosować zasadę sola scriptura to idź do kolegów z forum którzy wyznają idee Lutra czy Kalwina itd.
W Biblii nie jest wprost napisane, że zakazane jest stosowanie antykoncepcji; uważasz że Kościół i to sobie wziął z sufitu?

*



Wprost nie jest napisane, ale jest wyraźnie dane do zrozumienia, że seks ma się równać prokreacji. Uważasz, że czemu tak usilnie propagowana jest metoda kalendarzykowa. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 22/11/2018, 10:15 Quote Post

ChochlikTW
CODE
A potrafisz przytoczyć cytat z Biblii stwierdzający, kiedyś ślub jest nieważny?

Nie, ale co to zmienia?
W biblii nie ma nic o wielu aspektach naszego postępowania do których KK się w taki czy inny sposób ustosunkowuje. Chociażby in vitro.

CODE
Można, więc prosić o telefon, adres, meila do Boga?

Nie wiem czy na prawdę nie potrafisz tego zrozumieć czy nie chcesz.
Analogicznie jest z sądami powszechnymi, jest coś ustalane, wydaje się że zgodnie z prawem. Później może się okazać że dana umowa/wyrok był bezprawny i może być anulowany. Na domiar złego i tak nie mamy 100% pewności czy wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem. Sąd czy to kościelny czy nie kieruje się(powinien kierować się) tym materiałem jaki posiada, a jaka jest prawda? "Bóg jeden wie".

CODE
Wprost nie jest napisane, ale jest wyraźnie dane do zrozumienia, że seks ma się równać prokreacji.

Jest to nieprawda.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 22/11/2018, 11:14 Quote Post

QUOTE(Quinque @ 22/11/2018, 2:50)
QUOTE("")
Jak chcesz do Biblii stosować zasadę sola scriptura to idź do kolegów z forum którzy wyznają idee Lutra czy Kalwina itd.


Zaraz co? Przecież jestem katolikiem i odrzucam niebezpieczne herezje tj. Nieutracalność zbawienia czy nie uznaje bzdur typu sola scriptura czy dopuszczania rozwodów oraz antykoncepcji. Tak jak to czynią protestanci. Przynajmniej od 1930r.(jeśli chodzi o antykoncepcje)
*


Przecieź to nie było do Ciebie tylko do Chochlika rolleyes.gif
Zwroc uwagę jaka nazwa uzytkownika jest nad cytowaniem. Twoją wymieniłem nizej, bo Chochlik przypisal mi Twoją wypowiedz wiec nalezalo sie sprostowanie.

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 22/11/2018, 11:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.421
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/11/2018, 14:33 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 22/11/2018, 10:15)
CODE
A potrafisz przytoczyć cytat z Biblii stwierdzający, kiedyś ślub jest nieważny?

Nie, ale co to zmienia?
W biblii nie ma nic o wielu aspektach naszego postępowania do których KK się w taki czy inny sposób ustosunkowuje. Chociażby in vitro.
*


O telefonach też nic nie masz, o Harrym Potterze, o "niewłaściwych" bajkach dla dzieci też nie, czy o innych rzeczach też nie masz. rolleyes.gif I, co związku z tym?
A, małżeństwie cytaty są, które odnoszą się do nierozerwalności związku.
W dyskusji o in vitro Kościół posługuje się Biblią w kontekście świętości życia.
Więc, jak widać Kościół posługuję się Biblią w sposób wybiórczy, i kiedy mu aktualnie pasuje.

QUOTE(misza88 @ 22/11/2018, 10:15)
CODE
Wprost nie jest napisane, ale jest wyraźnie dane do zrozumienia, że seks ma się równać prokreacji.

Jest to nieprawda.
*


Zawstydzę Cię.

Rodzaju 1:27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. 28 Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi».

Rdz 38, 8-10

Wtedy Juda rzekł do Onana: "Idź do żony twego brata i dopełnij z nią obo­wiązku swego brata, a tak sprawisz, że twój brat będzie miał potomstwo". Onan wiedząc, że potomstwo nie będzie jego, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia, aby nie dać potomstwa swemu bratu. Złe było w oczach Pana to, co on czynił, i dlatego także zesłał na niego śmierć.


W Nowym Testamencie śladów działań antykoncepcyjnych można dopatrzyć się w stwierdzeniu św. Pawła: "…kobiety ich przemieniły po­życie zgodne z naturą na przeciwne naturze" (Rz 1, 26), jednak autor tych słów nie precyzuje dokładnie, o jakiego rodzaju wynaturzenia cho­dzi. Według nowszych interpretacji może tu być mowa o współżyciu wykluczającym poczęcie, czyli o antykoncepcji. Podobnie w Ga 5, 20 pod greckim terminem farmakeia kryją się środki działające przeciw poczęciu lub nawet poronne. Nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w tłumaczeniach polskich, które koncentrują się na czarach i guślarstwie. Tymczasem słowo to może być tłumaczone jako trucicielstwo polegające na podawaniu magicznych napojów (por. Ap 9, 21; 18, 23; 21, 8; 22, 15).
https://www.deon.pl/pro-life/antykoncepcja/...guslarstwo.html

A, jak cytowałeś moja słowa to należało to robić przyzwoicie.

Uważasz, że czemu tak usilnie propagowana jest metoda kalendarzykowa. wink.gif

Skoro Kościół za jedyną słuszną uznaje powyższą metodę, której skuteczność można porównać do stosunku przerywanego to należałoby się zastanowić czemu ją preferuje.

CODE
Nie wiem czy na prawdę nie potrafisz tego zrozumieć czy nie chcesz.
Analogicznie jest z sądami powszechnymi, jest coś ustalane, wydaje się że zgodnie z prawem. Później może się okazać że dana umowa/wyrok był bezprawny i może być anulowany. Na domiar złego i tak nie mamy 100% pewności czy wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem. Sąd czy to kościelny czy nie kieruje się(powinien kierować się) tym materiałem jaki posiada, a jaka jest prawda? "Bóg jeden wie".


Sacrum = Profanum? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 22/11/2018, 16:00 Quote Post

Poddaję się. Dalsza dyskusja nie ma sensu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/01/2019, 10:47 Quote Post

Przy okazji ostatniej publikacji ISKK parę danych liczbowych w temacie.

QUOTE
W 2017 r. do sądów kościelnych pierwszej instancji wniesiono na wokandę 4,3 tys. spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, i rozstrzygnięto 3,9 tys. takich spraw. W 2,8 tys. przypadków stwierdzono nieważność małżeństwa, co stanowi 71% rozstrzygniętych w ciągu roku spraw. W 907 sprawach wydano wyrok przeciw nieważności. W 94 przypadkach zrzeczono się procesu. Liczba spraw wniesionych na wokandę w trybie „procesu skróconego” w 2017 r. wyniosła 10. Z tego 8 zakończyło się orzeczeniem nieważności małżeństwa.


https://www.gosc.pl/doc/5273894.Religijnosc...-najnowsze-dane

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 14/01/2019, 10:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Sławomir prezbiter
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 104.478

Slawomir Abramowski
Stopień akademicki: dr
Zawód: lekarz med.; ksiadz
 
 
post 3/02/2019, 22:26 Quote Post

[quote=Grzegorz_B,20/11/2018, 19:40]
[quote=ChochlikTW,20/11/2018, 18:32]Mnie zastanawia bardziej, jak Kościół połączył unieważnianie z nauką Jezusa płynącą z Biblii oraz z tekstem przysięgi małżeńskiej. [/quote]

Sakramentu małżeństwa udzielaja sobie wzajemnie małzonkowie, w zwiazku z czym sakrament działa duchowo tylko wtedy, kiedy jest zawarty w pełnej wolności i swiadomości z kim się zawiera slub.
Są oczywiście przeszkody, dyskwalifikujące w ogóle możliwośc zawarcia np. miedzy bliskimi krewnymi, wiek itp. ale są rzadkie. Natomiast najczęsciej prawnicy kościelni stwierdzają nieważność sakramentu:
- kiedy jedna z osób ukrywa jakąś istotna swoją cechę, o której druga strona gdyby wiedziała, może nie chciałaby zawrzeć ślubu. W tym może być nawet palenie papierosów.
- kiedy sakrament został zawarty pod jakąś presją, kogos lub wydarzenia (np. dziecko w drodze), bez pełnej wolności
- kiedy jakaś cecha osobowości (np. narcyzm), niedojrzałość lub uzależnienie mogło być przyczyną tego, że jedna z osób nie miała pełni świadomości obowiazków małzeńskich, więc nie mogła ich podjąć dojrzale, o czym druga strona nie wiedziała, bo i skąd?

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 3/02/2019, 22:56 Quote Post


CODE

Sakramentu małżeństwa udzielaja sobie wzajemnie małzonkowie, w zwiazku z czym sakrament działa duchowo tylko wtedy, kiedy jest zawarty w pełnej wolności i swiadomości z kim się zawiera slub.
Są oczywiście przeszkody, dyskwalifikujące w ogóle możliwośc zawarcia np. miedzy bliskimi krewnymi, wiek itp. ale są rzadkie. Natomiast najczęsciej prawnicy kościelni stwierdzają nieważność sakramentu:
- kiedy jedna z osób ukrywa jakąś istotna swoją cechę, o której druga strona gdyby wiedziała, może nie chciałaby zawrzeć ślubu. W tym może być nawet palenie papierosów.
- kiedy sakrament został zawarty pod jakąś presją, kogos lub wydarzenia (np. dziecko w drodze), bez pełnej wolności
- kiedy jakaś cecha osobowości (np. narcyzm), niedojrzałość lub uzależnienie mogło być przyczyną tego, że jedna z osób nie miała pełni świadomości obowiazków małzeńskich, więc nie mogła ich podjąć dojrzale, o czym druga strona nie wiedziała, bo i skąd?

pozdrawiam


To jest tylko teoria.

W praktyce każdy, kto ma pieniądze i dobre kontakty w kościele może sobie swoje małżeństwo anulować.
Przykład: Marta Kaczyńska.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 4/02/2019, 12:10 Quote Post

Nie anulować. Bo takiej praktyki nie ma w KK. Można jedynie stwierdzić że małżeństwa nigdy nie było. A jeżeli małżeństwo zostało prawnie zawarte to nawet papież ci nie pomoże
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej