Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Spartańskie przysłowia
     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 8/01/2009, 19:53 Quote Post

QUOTE
Film angielski, ciekawe czy starożytni Spartanie posługiwali się tym językiem, raczej nie
Jedyne spartańskie przysłowie (o ile można to nazwać przysłowiem), które słyszałem i które rozumiem w oryginale to "Molon labe". Jeśli zaczniemy tu mówić greką, do zapisu używając greckiego alfabetu, większość userów będzie musiała pomagać sobie słownikiem smile.gif
A film, gwoli ścisłości, amerykański.
Do zbioru przysłów można dodać jeszcze inne słynne słowa Spartan - kiedy Filip Macedoński zapytał ich, w jakim charakterze ma przybyć na Peloponez, wroga czy przyjaciela, odpowiedzieli: "W żadnym". Kolejny lakoniczny tekst w stylu "molon labe" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Konrad44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 52.463

KJ
Zawód: uczeñ
 
 
post 8/01/2009, 20:14 Quote Post

Przepraszam, ale jedyne wytłumaczenie jakie mam na usprawiedliwienie to jest to, że dziele się z Wami moja podróżą do Grecji i rozmową z dyplomowanym przewodnikiem, którego zdanie zamieszczam w 2 poprzednich postach. Po to jest forum, żeby dzielić się swoim zdaniem i doświadczeniami, a nie żeby rywalizować ze sobą. Skoro kładziecie taki nacisk na te powiedzenia, dobrze, zgadzam się z nimi, ale pamiętajcie, że są one PRZETŁUMACZONE na język polski i nie muszą być takie same, jak te, czysto greckie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Konrad44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 52.463

KJ
Zawód: uczeñ
 
 
post 8/01/2009, 20:45 Quote Post

Brawo Blake.
Wreszcie ktoś napisał jakieś poprawne powiedzenie w jęyku greckim.
BRAWO. O to mi chodzi, czyste greckie powiedzenie, nie skażone tłumaczeniem.
O to mi chodzi Sargon i anders, czyste greckie powiedzenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 8/01/2009, 21:54 Quote Post

QUOTE(Konrad44 @ 8/01/2009, 20:45)
Brawo Blake.
Wreszcie ktoś napisał jakieś poprawne powiedzenie w jęyku greckim.
BRAWO. O to mi chodzi, czyste greckie powiedzenie, nie skażone tłumaczeniem.
O to mi chodzi Sargon i anders, czyste greckie powiedzenie.
*
Skoro o takie "czyste greckie" Ci chodzi, to poproszę o jakiekolwiek powiedzenie, które w tym filmie wypowiedziano w grece.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Konrad44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 52.463

KJ
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/09/2009, 16:27 Quote Post

[quote=Anders,6/01/2009, 22:28]
Plutarch, Powiedzenia królów i wodzów, 58.1.

Co do Plutarcha i jego dzieła w którym daje pprzykłady powiedzeń Leonidasa, mam dużo zastrzeżeń, chodzi mi oto, czy w ogóle słowa, które padły, rzeczywiście były wypowiedziane.
Plutarch żył w I w.n.e....Termopile 480 r.p.n.e, ponad 500 lat upłynęło od wojny, a Wy ślepo wierzycie w to co napisał w swoim dziele, trochę krytycyzmu. Nie myślcie, że odbieram wielkość Plutarchowi, bo tak nie jest.
Przecież Termopile miały miejsce w roku 480 p.n.e . Herodot, z pewnością lepiej zorientowany w tej wojnie, nie wspomniał o żadnym powiedzeniu, które wg Plutarch miały paść.
To taka moja konstatacja.

Gwoli ścisłości Molon labe oznacza - PRZYJDŹ I WEŹ, to odpowiedź Kserksesowi. O ile takie słowa padły.

To co wyżej wymieniłem nie zmienia faktu, że bitwa pod Termopilami jest najpiękniejszą w historii, oczywiście dla mnie.
A piękniejszego epitafium jakie stworzył dla poległych Spartan Simonides, po prostu nie ma.
" Przechodniu, powiedz Sparcie, iż wierni jej prawom tutaj spoczywamy "
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Hauer
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 476
Nr użytkownika: 47.198

PD
Zawód: BANITA
 
 
post 21/09/2009, 21:06 Quote Post

CODE
A piękniejszego epitafium jakie stworzył dla poległych Spartan Simonides, po prostu nie ma.
" Przechodniu, powiedz Sparcie, iż wierni jej prawom tutaj spoczywamy "

A skad on tak dobrze znał polszczyzne ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Konrad44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 52.463

KJ
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/09/2009, 21:16 Quote Post

QUOTE(Hauer @ 21/09/2009, 21:06)
CODE
A piękniejszego epitafium jakie stworzył dla poległych Spartan Simonides, po prostu nie ma.
" Przechodniu, powiedz Sparcie, iż wierni jej prawom tutaj spoczywamy "

A skad on tak dobrze znał polszczyzne ?
*



ὦ ξεῖν', ἀγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ὅτι τῇδε κείμεθα τοῖς κείνων ῥήμασι πειθόμενοι

Proszę bardzo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 21/09/2009, 23:28 Quote Post

Panowie... bez uszczypliwości.

QUOTE
Co do Plutarcha i jego dzieła w którym daje pprzykłady powiedzeń Leonidasa, mam dużo zastrzeżeń, chodzi mi oto, czy w ogóle słowa, które padły, rzeczywiście były wypowiedziane.
Plutarch żył w I w.n.e....Termopile 480 r.p.n.e, ponad 500 lat upłynęło od wojny, a Wy ślepo wierzycie w to co napisał w swoim dziele, trochę krytycyzmu. Nie myślcie, że odbieram wielkość Plutarchowi, bo tak nie jest.
Przecież Termopile miały miejsce w roku 480 p.n.e . Herodot, z pewnością lepiej zorientowany w tej wojnie, nie wspomniał o żadnym powiedzeniu, które wg Plutarch miały paść.


Oczywiście Plutarcha bezkrytycznie traktować nie należy, ale z pewnością korzystał on z dzieł nam już nie znanych oraz tradycji. Niezależnie od wątpliwości pozostaje dla nas w wielu aspektach nieocenionym źródłem informacji (szczególnie w Żywotach, acz nie tylko). Krytykowanie jego zbioru przysłów a priori na podstawie dat życia jest równie sensowne co odrzucanie większości dzieł Liwiusza, Diodora Sycylijskiego czy Kasjusza Diona chociażby. Veto.

Krytycyzm jasne - ale oparty na jakichś podstawach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Hauer
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 476
Nr użytkownika: 47.198

PD
Zawód: BANITA
 
 
post 22/09/2009, 6:50 Quote Post

CODE
A piękniejszego epitafium jakie stworzył dla poległych Spartan Simonides, po prostu nie ma

Osobiście brzydzę się propagandą, dlatego nie podoba mi się, ze np. zapomniał o Tespijczykach. Zresztą całe to uwielbienie dla Spartan, kórego przejawem jest i ten wątek, jest już od jakiegoś czasu niesmaczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 22/09/2009, 8:43 Quote Post

QUOTE
Osobiście brzydzę się propagandą, dlatego nie podoba mi się, ze np. zapomniał o Tespijczykach. Zresztą całe to uwielbienie dla Spartan, kórego przejawem jest i ten wątek, jest już od jakiegoś czasu niesmaczne.


Nie określiłbym tego epitafium mianem dzieła propagandowego. Co do Twoich odczuć nt. Sparty - są inne wątki w których możesz dyskutować z fascynatami tego polis o jego wyższości/niższości wobec innych, w tym dyskutujmy raczej o przysłowiach Spartan.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
lupuspl
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 58.748

Zawód: student
 
 
post 26/09/2009, 13:27 Quote Post

Nie są to ściśle rzecz biorąc przysłowie, ale przykład swositego bon mot.
Do Spartan pzrybyła delegacja pomniejszej polis na Peloponezie z prośbą o pomoc wojskową. Posłowie w dłuuugiej mowie, pięknych i wyszukanych słowach zaklinali Spartan by nie odrzucili prośby. Spartanie odpowiedzieli: ,,Wasza mowa była tak długa, że końca nie rozumiemy, bo zapomnieliśmy co było na początku."
W Sparcie był zwyczaj, że młodzież przy każdej okazji ustępowała starszym miejsca siedziące. Poza tym w Sparcie, ze względu na małą liczebność obywateli, panował istny kult płodności. Pewien młodzieniec odmówił więc ustąpienia miejsca samemu królowi (który był bezdzietny), twierdząc: ,,Nie ustąpię, bo nie płodzisz tych, którzy mnie będą ustępować".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
AshenLady
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 58.427

Stopień akademicki: przyzwoity :)
 
 
post 2/10/2009, 18:59 Quote Post

Konrad44, mam pytanie - znasz grekę, czy po prostu znalazłeś ten bon mot w internecie? jeśli tak, to na jakiej stronie? czysta ciekawośc smile.gif

i jeśli to strona, to czy znajdują się tam jakiekolwiek wyrażenia w koine? bo tu widzę przykład greki klasycznej
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 2/10/2009, 19:10 Quote Post

QUOTE
Konrad44, mam pytanie - znasz grekę, czy po prostu znalazłeś ten bon mot w internecie? jeśli tak, to na jakiej stronie? czysta ciekawośc smile.gif

i jeśli to strona, to czy znajdują się tam jakiekolwiek wyrażenia w koine? bo tu widzę przykład greki klasycznej


Mam okrutnie nieprzyzwoite podejrzenia, że to skopiowane z polskiej wikipedii wink.gif
A wyrażeń w koine tam nie ma tongue.gif
QUOTE


A skad on tak dobrze znał polszczyzne ?

Musiał się gdzieś nauczyć. Wszak Symonides napisał sporo książek po polsku, jak choćby "Prawo międzynarodowe publiczne" biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
AshenLady
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 58.427

Stopień akademicki: przyzwoity :)
 
 
post 2/10/2009, 19:19 Quote Post

QUOTE(Blake @ 2/10/2009, 20:10)
QUOTE
Konrad44, mam pytanie - znasz grekę, czy po prostu znalazłeś ten bon mot w internecie? jeśli tak, to na jakiej stronie? czysta ciekawośc smile.gif

i jeśli to strona, to czy znajdują się tam jakiekolwiek wyrażenia w koine? bo tu widzę przykład greki klasycznej


Mam okrutnie nieprzyzwoite podejrzenia, że to skopiowane z polskiej wikipedii wink.gif
A wyrażeń w koine tam nie ma tongue.gif

i wyszło, że leniwa jestem, bo sama nie sprawdziłam rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Legion
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 458
Nr użytkownika: 58.730

Stopień akademicki: Basileus
Zawód: student
 
 
post 13/12/2009, 20:48 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Symonides

Link do tej osławionej znajomości Greki. Szósta linijka wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej