Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konstantyn Wielki w Inforteditions
     
Luxe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 67.411

Adam
Stopień akademicki: Skawka
Zawód: student
 
 
post 2/09/2010, 14:08 Quote Post

Z posiadanych przeze mnie informacji (choć, przyznaję, z drugiej ręki) wynika, że niedługo w infort ukaże się książka tycząca się Konstantyna Wielkiego. Także ponownie starożytność, ale ta "późniejsza" smile.gif Co wy na to?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
smiglu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 51.785

Michal Smigielski
Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/09/2010, 20:47 Quote Post

Kwestie militarne za jego panowania to walka o tron i rąbanka z Germanami nad Dunajem i Renem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Shell
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.115
Nr użytkownika: 19.685

 
 
post 3/09/2010, 7:12 Quote Post

jak juz piałem w innym temacie to być może chodzi o pracę p. Kozłowskiego, którą miałem przyjemność przeczytać w wersji pracy magisterskiej.

Jeżeli to byłoby to to dostaniemy opis drogi do jedynowładztwa Konstantyna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 4/09/2010, 17:06 Quote Post

Na stronie Zakładu Historii Społeczeństw Antycznych UAM-u mamy potwierdzenie tej informacji: http://www.staff.amu.edu.pl/~zhsa/index.ph...task=view&id=95 Jestem tylko ciekaw kiedy to nastąpi? smile.gif

Shell czy czytałeś tą pracę magisterską w formie pdf., która swego czasu była dostępna na Allegro? Czy też zdobyłeś najnowszy tom Scripta Minora, w którym owa praca została zawarta? Za odpowiedź z góry dziękuję.

Pozdrawiam!
DW

Ten post był edytowany przez Damian W.: 4/09/2010, 17:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Shell
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.115
Nr użytkownika: 19.685

 
 
post 4/09/2010, 20:29 Quote Post

kupiłem na allegro smile.gif

Jak chcesz mogę Ci podesłać, gdzieś mam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 4/09/2010, 20:52 Quote Post

QUOTE(Shell @ 4/09/2010, 21:29)
kupiłem na allegro smile.gif

Jak chcesz mogę Ci podesłać, gdzieś mam.
*



Też chciałem kupić, ale szybko ta aukcja zniknęła. Zresztą trochę dziwnie zrobili najpierw wypuścili ebook-a, a teraz tradycyjną książkę.

Jeżeli to nie problem to bym poprosił.

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Luxe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 67.411

Adam
Stopień akademicki: Skawka
Zawód: student
 
 
post 5/09/2010, 16:47 Quote Post

Witam,

Też pamiętam tą aukcję, ale to było ho ho ho, dawno temu (pewnie zaraz po obronie autora). Bodajże dwie osoby kupiły, ja się wstrzymałem i aukcja po 1 (2?) dniach zniknęła. W sumie dobrze, że nie kupiłem, bo jednak wersja książkowa to zupełnie inna sprawa:) Ciekaw jestem treści, bo poza Lisieckim i Krawczukiem to chyba nic Polacy nie napisali...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 5/09/2010, 17:21 Quote Post

QUOTE(Luxe @ 5/09/2010, 17:47)
Witam,

Też pamiętam tą aukcję, ale to było ho ho ho, dawno temu (pewnie zaraz po obronie autora). Bodajże dwie osoby kupiły, ja się wstrzymałem i aukcja po 1 (2?) dniach zniknęła. W sumie dobrze, że nie kupiłem, bo jednak wersja książkowa to zupełnie inna sprawa:) Ciekaw jestem treści, bo poza Lisieckim i Krawczukiem to chyba nic Polacy nie napisali...
*



Może to była aukcja krótkoterminowa mająca promować pracę wydaną w formie książkowej? Dla mnie zresztą to była dziwna aukcja. Tylko nie wiadomo (mówię o tomie Scripta Minora) kiedy ma się ukazać w formie książkowej? Po polsku jeszcze wyszła broszurka Bralewskiego wink.gif

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Luxe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 67.411

Adam
Stopień akademicki: Skawka
Zawód: student
 
 
post 6/09/2010, 12:57 Quote Post

Witam,

Pytanie do osób czytających już manuskrypt (Scripta Minora nigdzie nie ma!): Jak pozycja wygląda merytorycznie? Czy autor ma tzw. "styl" czy nie bardzo?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 19/09/2010, 13:05 Quote Post

QUOTE(Luxe @ 6/09/2010, 13:57)
Witam,

Pytanie do osób czytających już manuskrypt (Scripta Minora nigdzie nie ma!): Jak pozycja wygląda merytorycznie? Czy autor ma tzw. "styl" czy nie bardzo?
*



Scripta Minora na pewno już (w końcu!) jest do nabycia w Poznaniu wink.gif Czytałem tylko, co ciekawsze części tej pracy. Autor oczywiście posiada "styl" wink.gif i nie jest najgorszy. Jeżeli chodzi o kwestie polityczne i religijne to nie mam zarzutów. Co do kwestii wojskowych, to tu się zaczynają schody. Przede wszystkim nie wychodzi poza źródła i przyjęte w poważniejszych pracach informacje. Ponadto brak opisu bitew z "prawdziwego zdarzenia" (tu wychodzi lakoniczność źródeł więc nie mam tu również zastrzeżeń) czy opisu armii rzymskiej doby reform Dioklecjana i Konstantyna. Ale jest to magisterka, która właśnie miała się skupiać na kwestiach politycznych więc nie ma, co na p. Kozłowskim, co drzeć kotów wink.gif

Mam dwie nadzieje. Pierwsza, że w swojej pracy p. Kozłowski oprócz tego, co zawarł w swojej magisterce pokaże nam coś nowego i ją poszerzy. Czemu o tym piszę? Czytałem jego artykuły o kampanii italskiej, i o obrazie wrogów Konstantyna, które po porównaniu odpowiednich fragmentów jego magisterki były tylko trochę zmienione i poszerzone! wink.gif Drugą to ta, że nie chcę po wydaniu tej książki otrzymać tego "samego kotleta" tylko w innym opakowaniu. Czego się trochę obawiam. Ale (to już trzecia wink.gif) wierzę, że mój osąd będzie mylny wink.gif

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
J.Kozłowski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 67.947

 
 
post 2/10/2010, 12:02 Quote Post

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. Chciałbym się ustosunkować do kilku kwestii.

Moja praca ukazała się w Scripta Minora, o czym Państwo doskonale wiedzą, jako publikacja pracy magisterskiej. Nakład tego wydania jest jednak śmiesznie mały (100 egzemplarzy) i stanowi raczej symboliczne wyróżnienie. Muszę się przyznać, iż jeszcze przed uzyskaniem nagrody kontaktowałem się z wydawnictwem Inforteditions w celu publikacji (z oczywistych powodów)jednak z uczestnictwa w konkursie zrezygnować już nie mogłem. Z tego względu publikacja w Inforcie nie będzie pracą zupełnie nową, co czytelnicy Scripty na pewno zauważą. Jednak kilka zmian nastąpi. Nie będzie to na pewno poszerzenie kwestii militarnych (bo nie chcę uciekać w fikcję literacką) ani opis reform wojskowych Dioklecjana czy Konstantyna Wielkiego, gdyż te kwestie wykraczają poza tematykę pracy. To, czego czytelnicy mogą się spodziewać to szersze wykorzystanie niektórych źródeł (np korpusy inskrypcji czy chociażby dzieło Filostorgiusza czy Excerpta Valesiana), szersza krytyka źródeł oraz dokładniejsze omówienie niektórych zagadnień (jak np. Kwestia zdrady Basjana) związane z dalszym poszerzaniem przeze mnie wiedzy odnośnie omawianej epoki. Co do wspomnianych przez Pana Damiana W. artykułów to ma Pan absolutną rację:nieodzownym elementem pracy nad szerszą publikacją jest chęć publikowania niektórych jej fragmentów w celu uzyskania odzewu środowiska i możliwości uniknięcia błędów bądź uproszczeń. Co do niewychodzenia poza źródła antyczne, to również sprawa jest jasna: nie ma możliwości wychodzenia poza źródła (pomijam oczywiście kwestię ich interpretacji, częstokroć diametralnie różną dla różnych historyków) epigraficzne, numizmatyczne czy literackie. Kwestia działań militarnych jest w przypadku Konstantyna tematem niezwykle kłopotliwym, gdyż podstawowe źródła (Zosimos, Excerpta Valesiana czy źródła chrześcijańskie) nie przedstawiają zbytniej wartości odnośnie do konkretnych manewrów czy liczebności walczących wojsk. Mam jednak nadzieję, iż, pomimo wymienionych wcześniej ograniczeń, lektura pracy sprawi Państwu przyjemność i pozwoli sięgnąć po dalszą, niezwykle bogatą i pasjonującą, literaturę związaną z panowaniem Konstantyna Wielkiego.

Z wyrazami szacunku,
Jakub Kozłowski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 2/10/2010, 13:38 Quote Post

QUOTE(J.Kozłowski @ 2/10/2010, 13:02)
Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. Chciałbym się ustosunkować do kilku kwestii.

Moja praca ukazała się w Scripta Minora, o czym Państwo doskonale wiedzą, jako publikacja pracy magisterskiej. Nakład tego wydania jest jednak śmiesznie mały (100 egzemplarzy) i  stanowi raczej symboliczne wyróżnienie. Muszę się przyznać, iż jeszcze przed uzyskaniem nagrody kontaktowałem się z wydawnictwem Inforteditions w celu publikacji (z oczywistych powodów)jednak z uczestnictwa w konkursie zrezygnować już nie mogłem. Z tego względu publikacja w Inforcie nie będzie pracą zupełnie nową, co czytelnicy Scripty na pewno zauważą. Jednak kilka zmian nastąpi. Nie będzie to na pewno poszerzenie kwestii militarnych (bo nie chcę uciekać w fikcję literacką) ani opis reform wojskowych Dioklecjana czy Konstantyna Wielkiego, gdyż te kwestie wykraczają poza tematykę pracy. To, czego czytelnicy mogą się spodziewać to szersze wykorzystanie niektórych źródeł (np korpusy inskrypcji czy chociażby dzieło Filostorgiusza czy Excerpta Valesiana), szersza krytyka źródeł oraz dokładniejsze omówienie niektórych zagadnień (jak np. Kwestia zdrady Basjana) związane z dalszym poszerzaniem przeze mnie wiedzy odnośnie omawianej epoki. Co do wspomnianych przez Pana Damiana W. artykułów to ma Pan absolutną rację:nieodzownym elementem pracy nad szerszą publikacją jest chęć publikowania niektórych jej fragmentów w celu uzyskania odzewu środowiska i możliwości uniknięcia błędów bądź uproszczeń. Co do niewychodzenia poza źródła antyczne, to również sprawa jest jasna: nie ma możliwości wychodzenia poza źródła (pomijam oczywiście kwestię ich interpretacji, częstokroć diametralnie różną dla różnych historyków) epigraficzne, numizmatyczne czy literackie. Kwestia działań militarnych jest w przypadku Konstantyna tematem niezwykle kłopotliwym, gdyż podstawowe źródła (Zosimos, Excerpta Valesiana czy źródła chrześcijańskie) nie przedstawiają zbytniej wartości odnośnie do konkretnych manewrów czy liczebności walczących wojsk. Mam jednak nadzieję, iż, pomimo wymienionych wcześniej ograniczeń, lektura pracy sprawi Państwu przyjemność i pozwoli sięgnąć po dalszą, niezwykle bogatą i pasjonującą, literaturę związaną z panowaniem Konstantyna Wielkiego.

Z wyrazami szacunku,
Jakub Kozłowski
*



Cieszy nas to, że Autor przyszłej publikacji odezwał się na forum smile.gif

Po pierwsze proszę bez "panowania" jak można wink.gif

Tylko 100 egzemplarzy! sad.gif Dobrze, że zaopatrzyłem się w wersję pdf. wink.gif To cholernie (przepraszam za wyrażenie) mało. Trochę szkodo bo jednak praca warta uwagi.

To mnie cieszy, że jednak zmiany będą. Nie żebym miał jakieś pretensje, co do wcześniejszych Pana prac, ale jak wspomniałem wyżej - nie chcę po prostu zjeść tego samego kotleta wink.gif Wiedząc już czego mam się spodziewać, to chyba jednak sobie ją odpuszczę. Magisterka mi na razie starczy wink.gif

Co do kwestii militarnej, to można zawsze pokusić się o rekonstrukcję. Np. niezbyt udaną, ale jako przykład może być - opis bitwy przy Moście Mulwijskim w pracy Michałka o Bizancjum. Biorąc pod uwagę ówczesną taktykę i ukształtowanie terenu. Spróbować można za to jeszcze bowiem nie "mordują" wink.gif

W kwestii źródeł to się również zgadzam. Sam skrobałem o Konstantynie i przy opisie działań wojennych raczej utrudniały niż pomagały. Pozostaje mieć nikłą nadzieję, że może odnajdzie się jakiś rękopis, który będzie zawierał interesujący opis wojen tego władcy.

Mam również taką nadzieję smile.gif Życzę również Panu sukcesu książki i powodzenia przy następnych pracach pisarskich smile.gif

Pozdrawiam serdecznie,
DW

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 3/10/2010, 11:16 Quote Post

AkuratKolega Damian jest przykładem szczęśliwca mającego wcześniejszą wersję owej pracy. Zaś ponieważ ja do takowych się nie zaliczam, przeto zapewne owe dzieło nabędę smile.gif
Swoją drogą jakieś rekonstrukcje działań zbrojnych buy się przydały - np. jedno z większych moich zastrzeżeń do pracy o powstaniu Bar-Kochby to kompletny brak nawet prób rekonstrukcji - sa opisy kopleksow jaskiniowych, jest sporo o polityce, o składzie rszymskiej armii... ale o działańach zbrojnych praktycznie inc - a warto byłoby poczytać, w jaki sposób żydowscy "partyzanci" wycięli jeden legion...
 
Post #13

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 3/10/2010, 13:05 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 3/10/2010, 12:16)
AkuratKolega Damian jest przykładem szczęśliwca mającego wcześniejszą wersję owej pracy. Zaś ponieważ ja do takowych się nie zaliczam, przeto zapewne owe dzieło nabędę smile.gif
*



Jeżeli Kolega chce mogę mu ową pracę podesłać wink.gif Zawsze te kilkadziesiąt złotych do przodu, a przede wszystkim posiada się wartościową rzecz smile.gif

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 5/10/2010, 18:25 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 3/10/2010, 13:05)
QUOTE(Darth Stalin @ 3/10/2010, 12:16)
AkuratKolega Damian jest przykładem szczęśliwca mającego wcześniejszą wersję owej pracy. Zaś ponieważ ja do takowych się nie zaliczam, przeto zapewne owe dzieło nabędę smile.gif
*



Jeżeli Kolega chce mogę mu ową pracę podesłać wink.gif Zawsze te kilkadziesiąt złotych do przodu, a przede wszystkim posiada się wartościową rzecz smile.gif

Pozdrawiam!
DW
*




Jesli do Bozego Narodzenia sie w Poznaniu ostanie to sobie z wielka checia kupie. Wczesniej w Polsce mnie niestaty nie bedzie. Rozumiem, ze jesli wPoznaniu to znaczy w Kapitalce?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej