Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mapy Piri Reisa, Co o nich sądzicie
     
krychu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 7.880

 
 
post 23/10/2005, 14:35 Quote Post

No właśnie co sądzicie o tych mapach. Cz mają one żódło we wcześnijszych mapach jak niektórzy utrzymują . Cz były to poprostu ściśle tajne mapy tureckich kupców lub wojskowych. Może teraz troche o samym Piri Reisie .
Piri Reis, właśc. Hadżi Muhammad (ok. 1465 - 1554) - admirał (reis) turecki, kartograf.

Piri Reis urodził się ok. 1465 r. na półwyspie Gallipoli. Początkowo działał jako pirat, następnie jako korsarz na zlecenie beja Tunisu (od ok. 1490 r.), ale zrażony jego okrucieństwem przeniósł się na służbę sułtana Osmańskiego (ok. 1494 r.) przeciwko flotom państw chrześcijańskich (Hiszpania, Wenecja, Genua). Pierwsze zwycięstwo (nad flotą hiszpańską) uzyskał w 1500 r.


Mapa świata Piri Reisa.Piri Reis jest obecnie głównie znany jako kartograf, sporządził wiele dokładnych map. W 1525 r. ukończył dzieło swojego życia - Bahrije ("Księga mórz"), będące atlasem 210 map, wraz z opisami, niejednokrotnie wierszowanymi, pisanymi pod pseudonimem Piri. Po zmianie sułtana (w 1520 r. został nim Sulejman I), cieszył się łaskami również nowego władcy (został "Komendantem Indyjskim", czyli dowodził flotą Morza Czerwonego) i w 1528 r. ofiarował mu mapę świata zawierającą wybrzeża Ameryki Północnej.

W 1554 r. poniósł klęskę w walce przeciwko flocie portugalskiej na Morzu Czerwonym i sułtan rozkazał ściąć mu głowę. Prace Piri Reisa zostały zapomniane.

A oto pare map

user posted image
user posted imageuser posted image
user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
krychu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 7.880

 
 
post 23/10/2005, 16:12 Quote Post

Rczej nie ma takiej możliwości gdyż,mapy te zostały odnalezione w 1929 w muzeum w stambule ,a zaznaczone tam są np. góry na Antarktydzie . Odkryte dopiero w 1956r. Tak więc jeżeli miały by być on sfałszowane w 1929 to nie byłyby tam zaznaczone owe góry.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
elninio19krk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 8.328

Zawód: Student
 
 
post 23/10/2005, 17:11 Quote Post

no to sprawa robi się ciekawa, a są jakieś teorie o pochodzeniu tych map, a dokładniej skąd autor miał takie dokładne informacje?? może rzeczywiście przed nami istniała na ziemi jakaś wysoko rozwinięta cywilizacja, a to pozostałośc po niej?? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
xArchonX
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 9.545

Bartek
 
 
post 23/10/2005, 17:18 Quote Post

Hmm fajie to wyglada szkoda ze takie ma sa wieksze?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
krychu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 7.880

 
 
post 24/10/2005, 15:10 Quote Post

Oto co znalazłem :
"Sam Piri Reis w opisie sporządzonym własnoręcznie na marginesie mapy wyjaśnia, że korzystał ze starych rysunków z Biblioteki Sułtańskiej. Niestety, do dzisiaj nie zostały one odnalezione.
Dziwne zaiste rysunki trafiły w ręce żeglarza. Uwzględniono na nich - i to prawidłowo - siatkę geograficzną i kulistość Ziemi. Można by pomyśleć, że sporządzali ją współcześni kartografowie. Z jedną, ale zasadniczą różnicą. Na źródłowych mapach, z których korzystał admirał, przybrzeżne obszary Antarktydy, między innymi część Ziemi Królowej Maud, były wolne od lodu. Tymczasem obecnie leży nad nimi skorupa lodowa grubości półtora kilometra!
Mapa Piri Reisa została zbadana przez kartografów z Oddziału Rozpoznania Technicznego US Air Force. Orzekli oni, że odwzorowanie Antarktydy jest poprawne, zgodne z wynikami współczesnych badań sejsmograficznych"
"Piri Reis w swoich uwagach (spisanych na marginesach map) wspomina, że Krzysztof Kolumb, gdy odkrył nowe ziemie, zaopatrzony był w mapy, które mówiły o istnieniu jakiegoś lądu na drugiej półkuli. Piri Reis wspomina również, że swoją mapę zawdzięcza jednemu z uczestników wyprawy Kolumba."
Dowiedziałem się także ,że mapy Piri Reisa nie były jedyne a mianowicie:
"W 1559 roku turecki kartograf Hadji Ahmed opracował mapę obejmującą część półkuli północnej. Alaskę z Syberią łączył na niej pas lądu szerokości 150 km."
"Nie istniejący kontynent
W średniowiecznej i renesansowej Europie powstawało mnóstwo map na potrzeby flot handlowych. Niektóre śmieszą dziś naiwnością obrazu świata w kształcie płaskiego talerza. Inne zaskakują doskonałością nie znajdującą uzasadnienia stanem ówczesnej wiedzy.
Nie znana, nie odkryta jeszcze Antarktyda pojawiła się nie tylko na mapie Piri Reisa, ale także na opracowanej w 1531 roku przez Orontiusa Finaeusa - francuskiego astronoma i kartografa. Widać, że jest ona kompilacją kilku starych map, bowiem autor połączył tam różne rzuty kartograficzne.
Ale czego to dowodzi? Kopie, którymi posługiwał się Piri Reis, trafiły do rąk Francuza. Mogło przecież być ich wiele.
Otóż były one odmienne. Na francuskiej znacznie większa część lądu jest wolna od lodu. Ukazuje ona grzbiety górskie i koryta rzek - zgodnie z tym, co współcześnie wiadomo o ukształtowaniu kontynentu. Mapy, na których oparł się Finaeus musiały być zatem sporządzone wcześniej niż mapa Piri Reisa.
Ale na tym nie koniec. Najsławniejszym kartografem europejskim XVI stulecia był Gerard Kremer zwany inaczej Mercatorem. To on stworzył rzut kartograficzny, używany do dzisiaj przy opracowywaniu map świata. W 1569 roku Mercator wydał atlas świata. Widnieje w nim oplątana siecią południków i równoleżników nie znana wówczas Antarktyda.
Kilkakrotnie też opracowywał mapy Antarktydy, zlodowaciałej w części środkowej. Niektóre fragmenty wybrzeża, zatoki, półwyspy są ukazane dokładniej niż na mapie Orontiusa Finaeusa. Najwyraźniej Mercator znalazł jeszcze inne starożytne"
"Ile ich było?
Sporo. Niecałe 200 lat później, w 1733 roku, Antarktyda po raz kolejny znalazła się na mapie. Autorem rysunku był francuski geograf Philippe Buache. Jego mapa przedstawiała Antarktydę całkowicie wolną od lodu, z przesmykami między wyspami, z rzekami, łańcuchami górskimi i dolinami."

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 28/10/2005, 20:23 Quote Post

A jeżeli te mapy zostały sfałszowane poźniej niż żył Piri, a wcześniej niż zostały odkryte one w Stambule? Poza tym może to tylko przypadek, że mapy te tak dobrze odwzorowują góry na Antarktydzie, zresztą z tego co wiem, że na mapie tej są także rażące błędy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
gotfryd_de
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 4.837

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 28/10/2005, 23:04 Quote Post

Po oglądnięciu tych map nasuwa mi się parę wniosków.

1. Mapa pierwsza tak naprawdę opiera się na innych danych niż druga. Zarys lądów jest inny. tzn. w mapie pierwszej, która budzi (wg mnie) najwięcej kontrowersji wybrzeże Argentyny jest dłuższe i trochę bliższe rzeczywistemu. Do tego wydaje się że A.Pd. oddziela od Antarktydy jakiś kanał.

2. Natomiast mapa druga wydaje się prawdopodobną mapą wyobrażeń Europejczyków o Atlantyku jeszcze sprzed odkrycia cieśniny Magellana. Zadałem sobie trudu i ściągnąłem te drugą mapę w trochę większym rozmiarze i jakości i zobaczyłem, że w niej nie ma żadnego kanału pomiędzy A.Pd a Antarktydą (jak na pierwszej). Nie ma ponieważ wg mnie tuż za La Platą mapa obrazuje zatokę San Matias a potem wygląda jakby mapa była po prostu dywagacją autora który nie dopłynął dalej ale sobie wyobraża co może dalej być skoro ląd odchyla się znów na wschód. Przy czym dokładność odwzorowania brzegów Afryki i Brazylii w porównaniu z brakiem jej przy Antylach wskazywało by bardziej na Portugalczyków jako jej autorów.

3. Mapa Pierwsza jest nie wiem czemu z opisami po łacinie (skoro zrobiona ją dla Sułtana Osmańskiego), natomiast druga ma opisy (prawdopodobnie z kroju zdań) po arabsku.

4. Pierwsza mapa jest po prostu swobodnym odwzorowaniem kontynentów (niektórych) w dosyć dowolnych odległościach od siebie, natomiast druga jest doskonałym instrumentem przeznaczonym do żeglugi po Atlantyku, szczególnie pomiędzy Afryka a Brazylią. (ma tu bardzo wiernie odwzorowane odległości ulegające coraz bardziej zniekształceniu w kierunku południowym a po zatoce San Matias praktycznie jest to fantastyka.

Tak więc mamy tu autora który by stworzył wg różnych koncepcji metod, używając różnego języka do opisu, mapy z odmiennymi liniami wybrzeży… Czy to możliwe? Wg mnie nie. Ja bym optymował za koncepcją, że mapa druga jest mapą zdobyta albo wprost od Portugalczyków albo na podst. ich wynurzeń czy szkiców, a pochodząca jeszcze sprzed odkrycia cieśniny Magellana.

Natomiast mapa druga jest wobec z jednej strony „wysoce szczegółowej” wiedzy tyczącej Antarktydy a drugiej zupełnej indolencji wzgl. odległości między kontynentami czy Wybrzeży Azji lub istnienia Australii po prostu sprytnym fałszerstwem (b. prawdopodobne) albo późniejsza kompilacją nowych odkryć i map powstałych jeszcze w starożytności (które to mapy na pd sytuowały zupełnie nieokreślony stały ląd, a pomijały ważne szczegóły lądów znajdujących się znacznie bliżej).

Tak bym to widział.

Pozdro smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
krychu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 7.880

 
 
post 29/10/2005, 10:05 Quote Post

Mój błąd mapa pierwsza to dzieło Oronteusa Finaeusa, znanego też jako Oronce Fine, był profesorem matematyki na uniwersytecie w Paryżu. Był też jednym z największych kartografów francuskich XVI wieku. Najbardziej znanym jego dziełem jest mapa: Nova et integra universi orbis descriptio (Nowy i pełen opis okrągłego Wszechświata), wydana w 1531, która przedstawia odkrytą dopiero ok. 300 lat później Antarktydę
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
gotfryd_de
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 4.837

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 29/10/2005, 10:15 Quote Post

A własnie tak mi się zdawało, bo gdy wstukuje się Piri Reis w wyszukiwarkach to wychodzi tylko mapa druga. Ale nie chcialem pisać bo myslałem że nie umiem po prostu dobrze szukac wink.gif

Pozdro smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Henry Miller
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 2.745

 
 
post 29/10/2005, 14:45 Quote Post

Problem w tym ze o mapach Piri Reisa pisal glownie Daniken i Ci, którzy przepisywali od niego. Nie trafilem jak dotad na zadne naprawde fachowe opracowanie tego tematu dokonane przez naukowców, nie zas hochsztaplerów jak wspomniany wyzej pan. Stad nabralem przekonania, by stwierdzenia w rodzaju: "Antarktyda na mapie wykazuje zadziwiajace podobienstwo do rzeczywistej" traktowac z daleko posunieta rezerwa. Mam przed soba obecna mape Antarktydy i nie uwazam zeby podobienstwo to bylo tak duze, by nie mozna je bylo nazwac calkowicie przypadkowym. Zwlaszcza ze wielkosc owej "Antarktydy" zupelnie nie odpowiada prawdziwej. A juz twierdzenia ze mapa obrazuje ten kontynent pozbawiony czapy lodowej, tudziez ze charakterystyczne odksztalcenia swiadcza o tym, ze zostala ona sporzadzona na podstawie zdjecia kosmicznego, sa dla mnie zupelnie niezrozumiale. Jak dziecko narysuje na kartce jakis zarys to tez sie w nim mozna doszukac podobienstw z istniejacym na Ziemi obiektem, ale niby czego to dowodzi? Dlatego przylaczam sie do watpliwosci Godfryda de: jezeli ludzie dysponowali tak wspanialymi mapami, to dlaczego tylko Antarktyda tak dobrze im sie udala, a ziemie nawet stosunkowo bliskie sa calkowicie zdeformowane?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
siupakabras
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 11.664

 
 
post 7/12/2005, 23:37 Quote Post

Z wiedzy jaką posiadam, sądzę, że jak już zostało wcześniej wspomniane mapy te są kopiami kopii oryginałów, a wszystkie oryginały znajdowały sie już dużo wcześniej w egipskich bibliotekach. Kopiowanie map z oryginału przeważnie dotyczyło dokładnej kopii wybranego jej fragmętu, więc odstępstwa w niektórych fragmętach. Po dugie mapy te nie były kserowane lecz rysowane stąd dodatkowe odstepstwa. Poprzednia odpowiedź wydje mi się trochę pozbawiona sensu, ponieważ pobyt praludzi na ziemi "kosmitów" którzy nadali prawa, wiedzę i stworzyli rządy, jest w tej chwili obecnej najbardziej prawdopododobną teorią i zarazem logiczną. Co więcej to od egiptu zaczyna sie rozwój wszystkich starożytnych cywilizacji. Stąd podejrzenie, że na terenach egiptu istniały dokładne mapy świata już ok. 12 000 lat przed Chrystusem które przetrwały przechowywane jako rzeczy boskie, później skopiowane do różnych potrzeb.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
siupakabras
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 11.664

 
 
post 7/12/2005, 23:44 Quote Post

Większe zdjęcie mapy Piri Reisa: http://www.prep.mcneese.edu/engr/engr321/preis/pirimap3.jpg
możecie porównać z satelitarnym zdjęciem świata z roku 2000: http://demo.ermapper.com/ecwearth/asps/ecw...r2Url=&type=jp2
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ilion
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 21.256

kamil hojarczyk
Zawód: student
 
 
post 10/09/2006, 22:00 Quote Post

Czytałem bodajże w Focusie że najprawdopodobniej swoje mapy wzorował na podstawie map z Bagdadu ta z kolei biorąc pod uwagę przeszłość perską były one dziełem dziełem Fenicjan. Nie jest zresztą rzeczą nową że mówi się że Fenicjanie dopłynęli do Ameryki bo na jednej z Wysp Karaibskich odkryto monety fenickie, które jak we wszystkich tajemniczych historiach zaginęły smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Ilion
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 21.256

kamil hojarczyk
Zawód: student
 
 
post 10/09/2006, 22:04 Quote Post

Pozatym już od Starożytności sądzono że za Indiami znajduje się olbrzymi ląd nazwany Terra Australis przypominał on kontynet stworzony z połaczenia Australii i Antarktydy, wiec nie jest to rzecz nowa
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 10/09/2006, 23:39 Quote Post

Uwaga dla oponentów: wygląd aktualnych map Antarktydy winien znacznie różnić się od tego, co te mapy pokazują- bo my znamy granice lądolodu, a nie znajdującego się pod nim lądu. Dlatego są różnice, nawet Daeniken je dobrze tłumaczył- choć jego uwaga o wynikach najnowszych badań - jest hmmm... dyskusyjna wink.gif
Zwolennicy "ufologii" wierzą, że przedstawiony jest zarys lądów sprzed podniesienia się poziomu wody w oceanach ok. 12 000 lat temu.

Mapy są dobrze dopasowane do ducha epoki (psiogłowcy, jednorożce)- ale to o niczym nie świadczy. Są południki i równoleżniki. Południk "0" nie biegnie przez Greenwich.

Nie jestem zwolennikiem różnych sensacyjek. Ale te mapy są dość dobrze zrobione. Można by nawet zakładać, że powstały na tyle dawno temu, że kontynenty zdążyły zmienić swe położenie biggrin.gif

Z kolei teza, że Kolumb posługiwał się takimi, czy podobnymi mapami jest nie do przyjęcia. Wiedziałby przecież, że na drodze do Indii ma "kawałek" lądu i następny "kawałek" morza wink.gif

Ciekawe, skąd takie mapy się wzięły... i czemu brak o nich informacji w wiarygodnych źródłach. Teorie spiskowe raczej odrzucam!


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej