Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mularczyk vs. Labuda, Macie coś na ten temat do powiedzenia?
     
werooo93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 80.741

Weronika Sobik
Zawód: student historii
 
 
post 20/02/2013, 14:32 Quote Post

Mam przygotować swoją pierwsza polemikę i chciałabym najpierw usłyszeć wasze pomysły, argumenty i opinie na ten temat . Wiem że Mularczyk twierdzi że Chrobry został koronowany w 1000 roku na podstawie monety z 1014 na którym tytułowany był królem i opiera się na tradycji ale wiem że to nie wystarczy macie jeszcze jakieś wskazówki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 20/02/2013, 14:51 Quote Post

QUOTE(werooo93 @ 20/02/2013, 14:32)
Mam przygotować swoją pierwsza polemikę i chciałabym najpierw usłyszeć wasze pomysły, argumenty i opinie na ten temat . Wiem że Mularczyk twierdzi że Chrobry został koronowany w 1000 roku na podstawie monety z 1014 na którym tytułowany był królem i opiera się na tradycji  ale wiem że to nie wystarczy macie jeszcze jakieś wskazówki?
*



Przepraszam, oo chcesz właściwie zrobić?

Mularczyk nie cieszy się poważaniem ani popularnością i to ująłem teraz delikatnie.

Żeby przygotować się do polemiki, musisz przeczytać chociażby recenzję książki Mularczyka dokonaną przez G. Labudę (RH 60, 1994). No i mieć pojęcie o temacie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/02/2013, 14:55 Quote Post

QUOTE
Mularczyk nie cieszy się poważaniem ani popularnością
Popularnościa może i tak, jako twórca "wizji alternatywnych". Daniken też jest popularny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 20/02/2013, 14:58 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 20/02/2013, 14:55)
QUOTE
Mularczyk nie cieszy się poważaniem ani popularnością
Popularnościa może i tak, jako twórca "wizji alternatywnych". Daniken też jest popularny.
*



Racja, chodziło mi o to, ze jego śmiałe tezy nie są zbyt popularne w środowisku naukowym, tzn. nie cieszą się akceptacją.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 20/02/2013, 14:59 Quote Post

Nie dotykając kwestii samej koronacji, odniosę się tylko do rzekomego dowodu na nią w postaci napisu na denarze.

W numizmatyce nie "siedzę", ale tak już jest, że tytulatura, która pojawia się na monetach (a później też na pieczęciach i dokumentach) miewa często charakter demonstracyjno-roszczeniowy. Jest zatem Chrobry "królem" na niektórych swoich denarach sprzed 1025 roku, jest i Mieszko III Stary "królem" na swoich hebrajskich denarach. O Mieszku III wiemy na pewno, że koronacji nie dostąpił...

U Chrobrego równolegle z denarami "królewskimi" mamy do czynienia z biciem (i obiegiem) monet "książęcych". Czyli albo wiedza o koronacji nie była powszechna wśród mincerzy (co wydaje się niemożliwe w tak ważnej kwestii jak emisja monety), albo właśnie jeden z rzemieślników zaprojektował ambitny wzór, który zyskał akceptację władzy (pasuje mi tu najbardziej okres wojen z Niemcami, a eksponowany tytuł królewski miał być takim "prztyczkiem w nos" Henryka II).
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
werooo93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 80.741

Weronika Sobik
Zawód: student historii
 
 
post 20/02/2013, 15:00 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 20/02/2013, 14:51)
QUOTE(werooo93 @ 20/02/2013, 14:32)
Mam przygotować swoją pierwsza polemikę i chciałabym najpierw usłyszeć wasze pomysły, argumenty i opinie na ten temat . Wiem że Mularczyk twierdzi że Chrobry został koronowany w 1000 roku na podstawie monety z 1014 na którym tytułowany był królem i opiera się na tradycji  ale wiem że to nie wystarczy macie jeszcze jakieś wskazówki?
*



Przepraszam, oo chcesz właściwie zrobić?

Mularczyk nie cieszy się poważaniem ani popularnością i to ująłem teraz delikatnie.

Żeby przygotować się do polemiki, musisz przeczytać chociażby recenzję książki Mularczyka dokonaną przez G. Labudę (RH 60, 1994). No i mieć pojęcie o temacie
*






Jestem tym faktem dosyć zdziwiona ponieważ Mularczyka polecił mi mój wykładowca który zadał mi to zadanie. Chodzi tu o zestawienie tez Labudy i Mularczyka. Moja grupa ma ze sobą Labudę a ja Mularczyka . Mam odpierać ich argumenty na podstawie Mularczyka....
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
werooo93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 80.741

Weronika Sobik
Zawód: student historii
 
 
post 20/02/2013, 15:03 Quote Post

QUOTE(althaar @ 20/02/2013, 14:59)
Nie dotykając kwestii samej koronacji, odniosę się tylko do rzekomego dowodu na nią w postaci napisu na denarze.

W numizmatyce nie "siedzę", ale tak już jest, że tytulatura, która pojawia się na monetach (a później też na pieczęciach i dokumentach) miewa często charakter demonstracyjno-roszczeniowy. Jest zatem Chrobry "królem" na niektórych swoich denarach sprzed 1025 roku, jest i Mieszko III Stary "królem" na swoich hebrajskich denarach. O Mieszku III wiemy na pewno, że koronacji nie dostąpił...

U Chrobrego równolegle z denarami "królewskimi" mamy do czynienia z biciem (i obiegiem) monet "książęcych". Czyli albo wiedza o koronacji nie była powszechna wśród mincerzy (co wydaje się niemożliwe w tak ważnej kwestii jak emisja monety), albo właśnie jeden z rzemieślników zaprojektował ambitny wzór, który zyskał akceptację władzy (pasuje mi tu najbardziej okres wojen z Niemcami, a eksponowany tytuł królewski miał być takim "prztyczkiem w nos" Henryka II).
*




Zgadzam się z ta tezą i osobiście bliżej mi jest oczywiście do tez Labudy i też myślałam o tym że Chrobry od zarania uważał się za króla więc bicie monet z tym tytułem przed 1025 rokiem nie jest niczym dziwnym a niekoniecznie dowodzi koronacji dlatego jest w kropce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 20/02/2013, 15:04 Quote Post

Cóż, zostawiam to do własnej oceny.

Kilka pomocnych linków:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=23573&hl=

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=47044&st=30
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=14353&st=0

i w kwestii innych hipotez: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=36425&st=0

Może właśnie chodzi o utrudnienie obrony?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/02/2013, 15:04 Quote Post

QUOTE
jego śmiałe tezy
Śmiałe acz trudne do obrony wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
werooo93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 80.741

Weronika Sobik
Zawód: student historii
 
 
post 20/02/2013, 15:06 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 20/02/2013, 15:04)

Dziękuje : )
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 20/02/2013, 15:13 Quote Post

Nie ma za co. ; )

Zobacz jeszcze: D.A. Sikorski: Kościół w Polsce za Mieszka I i Bolesława Chrobrego, rozdział o zjeździe gnieźnieńskim. Co prawda aspekt koronacji nie jest tam bezpośrednio poruszony, jednak niektóre uwagi mogą być bardzo cenne i pomocne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/02/2013, 22:54 Quote Post

QUOTE
Kilka pomocnych linków:
aljubarotta

Jeszcze do tych linków dorzuciłbym: Chrobry i Bizancjum. Temat podryfował w stronę rzekomej koronacji królewskiej roku 1000 oraz królów, książąt, kralów, księży, kniaziów, wodzów, wojewodów i carów słowiańskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 21/02/2013, 1:03 Quote Post

QUOTE(werooo93 @ 20/02/2013, 14:32)
Mam przygotować swoją pierwsza polemikę i chciałabym najpierw usłyszeć wasze pomysły, argumenty i opinie na ten temat . Wiem że Mularczyk twierdzi że Chrobry został koronowany w 1000 roku na podstawie monety z 1014 na którym tytułowany był królem i opiera się na tradycji  ale wiem że to nie wystarczy macie jeszcze jakieś wskazówki?
*


A my chcielibyśmy wpierw usłyszeć Twoją opinię, bo mam przeczucie, że Mularczyka nawet jeszcze nie przeczytałeś, nie mówiąc o Labudzie. Wówczas będziemy wiedzieli czy przystępujesz do dyskusji wstępnie przygotowany czy szukasz "jeleni" którzy za Ciebie temat ustawią dostarczą argumentów, a Ty na zajęciach błyśniesz. Wpierw daj coś od siebie.

Nie odbierz tej opinii jako próby wypłoszenia Cię, ale jako zachętę do samodzielnego przygotowania się.

Ten post był edytowany przez Dargas: 21/02/2013, 12:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 21/02/2013, 10:45 Quote Post

QUOTE(Dargas @ 21/02/2013, 0:03)
A my chcielibyśmy wpierw usłyszeć Twoją opinię, bo ma przeczucie, że Mularczyka nawet jeszcze nie przeczytałeś, nie mówiąc o Labudzie. Wówczas będziemy wiedzieli czy przystępujesz do dyskusji wstępnie przygotowany czy szukasz "jeleni" którzy za Ciebie temat ustawią dostarczą argumentów, a Ty na zajęciach błyśniesz. Wpierw daj coś od siebie.
I to jest bardzo dobre i zdrowe podejście. Proponuję z tego zrobić stałą zasadę. W ten sposób odsieje się tych, którzy naprawdę szukają pomocy od tych, którzy szukają frajerów.
QUOTE
Nie odbierz tej opinii jako próby wypłoszenia Cię, ale jako zachętę do samodzielnego przygotowania się.
Dokładnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
werooo93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 80.741

Weronika Sobik
Zawód: student historii
 
 
post 21/02/2013, 15:19 Quote Post


Akurat tu byś się zdziwił ; ) Osobiście wolę ideę koronacji podwójnej gdyż dobrze wiem iż Mularczyk uważa że Chrobry koronowany został w roku 1000 z rąk Ottona i poparcia papieża nie wymagał gdyż Cesarz w tym okresie miał prawo do koronowania królów , ponadto źródła dowodzą iż Papież Sylwester nie miał obiekcji co do korony Chrobrego. Mularczyk swoją ideę opiera na numizmatyce jednakże jak już wspominałam wcześniej władca mógł nakazać by na monecie wybito hasło "Elvis żyje" i trzeba było by to wybić i nikt by tego nie miał za złe więc opieranie się na tym argumencie i monecie z 1014 roku jest dla mnie niewystarczające. Z drugiej strony fakt iż żaden polski kronikarz nie wspomina ani słowem o koronacji Chrobrego z 1025 a jedynie Mieszka II jest już bardziej przekonującym faktem.
Labuda nie darzy zaufaniem Galla ,który pisze że Chrobry w 1000 roku koronowany został , upiera się przy tym iż według bizantyjskiej tytulatury Otton przyjął go do rodziny królów i mianował bratem cesarstwa i zachęcał do starania się o koronę . Słowa te opiera na Thietmarze i jego relacji , która według niego była bardziej obiektywna z czym bym się kłóciła . Dalej upiera się przy tym iż akt ten był chwilowym uniesieniem. Ponadto cesarz nie mógł go namaścić olejami.
Uważam iż jeden i drugi mają trochę racji dlatego nadal zostaje przy tzw podwójnej koronacji. Prosiłam tylko o nakierowanie mnie na wygraną w polemice. Pozdrawiam !

Ten post był edytowany przez werooo93: 21/02/2013, 15:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej