Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najbardziej prawdopodobny rok narodzin Mieszka I,
     
Wyszomir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 315
Nr użytkownika: 73.359

 
 
post 28/07/2011, 12:25 Quote Post

Mam pytanie do szanownych forumowiczów: jaki był rok narodzin Mieszka I?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/07/2011, 12:51 Quote Post

Rok ten był nieznany, nieznanym jest do dziś i takim pozostanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Wyszomir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 315
Nr użytkownika: 73.359

 
 
post 28/07/2011, 12:57 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 28/07/2011, 12:51)
Rok ten był nieznany, nieznanym jest do dziś i takim pozostanie.
*



Oficjalnie to tak, ale w Wikipedii wyczytałem, że jakiś rocznik małopolski wskazuje na rok 920 lub 931 jako na rok narodzin Mieszka I. Tylko nie wiem, o jaki rocznik chodzi. Z tego co wyczytałem na forum to w kronice tzw. "wielkopolskiej" jest podany rok narodzin Mieszka.

Ten post był edytowany przez Wyszomir: 28/07/2011, 15:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/07/2011, 15:56 Quote Post

QUOTE(Wyszomir @ 28/07/2011, 13:57)
QUOTE(welesxxi @ 28/07/2011, 12:51)
Rok ten był nieznany, nieznanym jest do dziś i takim pozostanie.


Oficjalnie to tak, ale w Wikipedii wyczytałem, że jakiś rocznik małopolski wskazuje na rok 920 lub 931 jako na rok narodzin Mieszka I. Tylko nie wiem, o jako rocznik chodzi. Z tego co wyczytałem na forum to w kronice tzw. "wielkopolskiej" jest podany rok narodzin Mieszka.

Chodzi najpewniej o Rocznik Traski należący do grupy tak zwanych roczników małopolskich, choć Labuda twierdził, że miał wielkopolską proweniencję.
Co się tyczy meritum; ponieważ badacze nie dawali wiary informacjom ze wspomnianego rocznika, wyliczali ten rok po swojemu. I tak: Oswald Balzer zaproponował rok 922; Stanisław Kętrzyński 930 i 940-945; Kazimierz Jasiński 922-942. Pewna jest data śmierci Mieszka, czyli rok 992. Jak łatwo wyliczyć w chwili śmierci mógł być między 50 a 70 rokiem życia.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Wyszomir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 315
Nr użytkownika: 73.359

 
 
post 28/07/2011, 16:14 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 28/07/2011, 15:56)
Chodzi najpewniej o Rocznik Traski należący do grupy tak zwanych roczników małopolskich, choć Labuda twierdził, że miał wielkopolską proweniencję.


Ale przecież rocznik Traski obejmuje lata od 965 do 1340 (podaję za Wikipedią).

QUOTE(Vapnatak @ 28/07/2011, 15:56)
Co się tyczy meritum; ponieważ badacze nie dawali wiary informacjom ze wspomnianego rocznika, wyliczali ten rok po swojemu. I tak: Oswald Balzer zaproponował rok 922; Stanisław Kętrzyński 930 i 940-945; Kazimierz Jasiński 922-942.


Aha...

QUOTE(Vapnatak @ 28/07/2011, 15:56)
Jak łatwo wyliczyć w chwili śmierci mógł być między 50 a 70 rokiem życia.


Tu jak sądzę napisałeś czym kierował się Kazimierz Jasiński w ustalaniu daty narodzin Mieszka. Czy mógłbyś napisać czym kierowali się pozostali badacze w ustalaniu dat narodzin Mieszka?

Ten post był edytowany przez Wyszomir: 28/07/2011, 16:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/07/2011, 16:28 Quote Post

QUOTE(Wyszomir @ 28/07/2011, 17:14)
Ale przecież rocznik tzw. "traski" obejmuje lata od 965 do 1340 (podaję za Wikipedią).

A to coś przeszkadza by podać wiedzę historyczną w tekście typu rocznik? Ot choćby jako ciekawostka lub pochwalenie się rocznikarza wiedzą.

QUOTE
Tu jak sądzę napisałeś czym kierował się Kazimierz Jasiński w ustalaniu daty narodzin Mieszka. Czy mógłbyś napisać czym kierowali się pozostali badacze w ustalaniu dat narodzin Mieszka?

Nie, samodzielnie wyliczyłem sumując wszystkie proponowane daty urodzenia Mieszka. smile.gif
A co do pytania; sprawdź samodzielnie, wszak biblioteki i czytelnie czynne są w wakacje. smile.gif
O. Balzer, Genealogia Piastów (1895, 2005).
K. Jasiński, np. Rodowód pierwszych Piastów (1993).
S. Kętrzyński, Na marginesie "Genealogii Piastów" O. Balzera (1931), Ze studiów genealogicznych (1934), Polska X-XI wieku, pod red. A. Gieysztora (1961).

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Wyszomir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 315
Nr użytkownika: 73.359

 
 
post 28/07/2011, 16:40 Quote Post

A Waszym zdaniem która z dat proponowanych przez wymienionych wyżej badaczy wydaje się najwłaściwsza?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/07/2011, 16:51 Quote Post

Tutaj odwołam się do posta welexxiego, który napisał, że rok ten jest nieznany i takowy pozostanie. Te są tylko i wyłącznie propozycjami - fakt - opartymi o badania, ale w dalszym ciągu jedynie propozycjami. Prześledź dokładnie czym się ci trzej badacze kierowali w ustaleniach i myślę, że sam wybierzesz tę, która bardziej przemawia do Ciebie.

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 28/07/2011, 16:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
marcin 1018
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 48.941

marcin ch
Zawód: BANITA
 
 
post 28/07/2011, 18:44 Quote Post

Zdaniem Thietmara Mieszko zmarł dożywszy sędziwego wieku. Nadto miał mięć kilka żon /pewnie naraz/ przed Dobrawką, więc pewnie bliższy wiek w chwili śmierci to ok. 70 lat iż 50. Nadto chyba Chrześćjaństwa nie wprowadzał bezpośrednio po objęciu władzy. Jednakże faktycznie nic nie wiemy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/07/2011, 18:53 Quote Post

QUOTE(marcin 1018 @ 28/07/2011, 19:44)
Zdaniem Thietmara Mieszko zmarł dożywszy sędziwego wieku.

Użył zdaje się sformułowania: dux iam senex et febricitans, czyli "trzęsący się starzec" czy coś w ten deseń. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Narodowiec1906
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 55.714

Michal
Zawód: uczen
 
 
post 29/07/2011, 0:38 Quote Post

QUOTE(marcin 1018 @ 28/07/2011, 19:44)
Zdaniem Thietmara Mieszko zmarł dożywszy sędziwego wieku. Nadto miał mięć kilka żon /pewnie naraz/ przed Dobrawką, więc pewnie bliższy wiek w chwili śmierci to ok. 70 lat  iż 50. Nadto chyba Chrześćjaństwa nie wprowadzał bezpośrednio po objęciu władzy. Jednakże faktycznie nic nie wiemy.
*



Datę objęcia władzy przez Mieszka I mnie więcej znamy, ok. 960 roku, chrzest był w 966 więc zależy czy ok. 6 lat uważamy za długo czy krótko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 29/07/2011, 10:05 Quote Post

QUOTE(Narodowiec1906 @ 29/07/2011, 1:38)
QUOTE(marcin 1018 @ 28/07/2011, 19:44)
Chrześćjaństwa nie wprowadzał bezpośrednio po objęciu władzy. Jednakże faktycznie nic nie wiemy.
*



Datę objęcia władzy przez Mieszka I mnie więcej znamy, ok. 960 roku, chrzest był w 966 więc zależy czy ok. 6 lat uważamy za długo czy krótko.
*


Skąd ta wiedza, o dogodnym czasie przyjęcia chrztu lub objęciu władzy przez Mieszka? Czy domniemany rok 960 nie pojawia się tylko dlatego, że pierwsza wzmianka o Mieszku to rok 963? Znaczenie łacińskiego terminu senex, jakim Thietmar określił Mieszka w momencie śmierci, jest już zbadany i obejmuje on bardzo szeroki przedział wieku. Nic precyzyjnego na jego podstawie nie można wnioskować o wieku ludzi tak określonych.
Jedyna przesłanka, która może wskazywać na wiek Mieszka w chwili małżeństwa z Dobrawą, to brak wiadomości o starszym rodzeństwie Bolesława, pochodzącym z wcześniejszych małżeństw. Dlatego trudno założyć, żeby Mieszko żeniąc się z Dobrawą był starszy niż 30 lat, gdyż w tym czasie był to już wiek zaawansowany, małżeństwa zawierano wcześniej.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
marcin 1018
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 48.941

marcin ch
Zawód: BANITA
 
 
post 29/07/2011, 10:18 Quote Post


[QUOTE]Datę objęcia władzy przez Mieszka I mnie więcej znamy, ok. 960 roku, chrzest był w 966 więc zależy czy ok. 6 lat uważamy za długo czy krótko.
*

[/quote]
Skąd ta wiedza, o dogodnym czasie przyjęcia chrztu lub objęciu władzy przez Mieszka? Czy domniemany rok 960 nie pojawia się tylko dlatego, że pierwsza wzmianka o Mieszku to rok 963? Znaczenie łacińskiego terminu senex, jakim Thietmar określił Mieszka w momencie śmierci, jest już zbadany i obejmuje on bardzo szeroki przedział wieku. Nic precyzyjnego na jego podstawie nie można wnioskować o wieku ludzi tak określonych.
Jedyna przesłanka, która może wskazywać na wiek Mieszka w chwili małżeństwa z Dobrawą, to brak wiadomości o starszym rodzeństwie Bolesława, pochodzącym z wcześniejszych małżeństw. Dlatego trudno założyć, żeby Mieszko żeniąc się z Dobrawą był starszy niż 30 lat, gdyż w tym czasie był to już wiek zaawansowany, małżeństwa zawierano wcześniej.
*

[/quote][/QUOTE]

Istotnie trudno uznać jaki okres jest dobry dla wprowadzenia nowej religi.
Małżeństwo z Dobrawą było czysto polityczne dlatego wiek małżonków nie miał żadnego znaczenia.Myślę, że w układzie małżeńskim /który był przypieczętowaniem nowego sojuszu/ mogło być nie tylko oddalenie pogańskich żon, ale przede wszystkim pozbawienie ich dzieci prawa do dziedziczenia. Myślę, że Bolesławowi Czeskiemu i Dobrawie nawet bardziej zależało na pozbawieniu dzieci pogańskich żon prawa do dziedziczenia , niż samemu wydaleniu żon.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Mr. Neutron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 212
Nr użytkownika: 67.437

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/07/2011, 11:39 Quote Post

[quote=marcin 1018,29/07/2011, 11:18]
[QUOTE]Datę objęcia władzy przez Mieszka I mnie więcej znamy, ok. 960 roku, chrzest był w 966 więc zależy czy ok. 6 lat uważamy za długo czy krótko.
*

[/quote]
Skąd ta wiedza, o dogodnym czasie przyjęcia chrztu lub objęciu władzy przez Mieszka? Czy domniemany rok 960 nie pojawia się tylko dlatego, że pierwsza wzmianka o Mieszku to rok 963? Znaczenie łacińskiego terminu senex, jakim Thietmar określił Mieszka w momencie śmierci, jest już zbadany i obejmuje on bardzo szeroki przedział wieku. Nic precyzyjnego na jego podstawie nie można wnioskować o wieku ludzi tak określonych.
Jedyna przesłanka, która może wskazywać na wiek Mieszka w chwili małżeństwa z Dobrawą, to brak wiadomości o starszym rodzeństwie Bolesława, pochodzącym z wcześniejszych małżeństw. Dlatego trudno założyć, żeby Mieszko żeniąc się z Dobrawą był starszy niż 30 lat, gdyż w tym czasie był to już wiek zaawansowany, małżeństwa zawierano wcześniej.
*

[/quote][/QUOTE]

Istotnie trudno uznać jaki okres jest dobry dla wprowadzenia nowej religi.
Małżeństwo z Dobrawą było czysto polityczne dlatego wiek małżonków nie miał żadnego znaczenia.Myślę, że w układzie małżeńskim /który był przypieczętowaniem nowego sojuszu/ mogło być nie tylko oddalenie pogańskich żon, ale przede wszystkim pozbawienie ich dzieci prawa do dziedziczenia. Myślę, że Bolesławowi Czeskiemu i Dobrawie nawet bardziej zależało na pozbawieniu dzieci pogańskich żon prawa do dziedziczenia , niż samemu wydaleniu żon.
*

[/quote]

Sądzę, że starszy człowiek, wychowany i żyjący jako poganin raczej samowolnie nie dałby się ochrzcić. Pozostałby wierny temu, co go kształtowało - stąd też wydaje mi się, że raczej objął władzę ok. 940 roku. Z tym, że jest to bardzo hipotetyczne.
Poza tym, nie sądzę, żeby ludzie żyli wtedy powyżej 70 lat (mam na myśli ziemie polskie).
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
marcin 1018
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 48.941

marcin ch
Zawód: BANITA
 
 
post 29/07/2011, 14:39 Quote Post


Poza tym, nie sądzę, żeby ludzie żyli wtedy powyżej 70 lat (mam na myśli ziemie polskie).
*

[/quote]
Myślę, że owa niska średnia długość życia była mocno zaniżana przez umierające noworodki i małe dzieci. A zapewne często jak ktoś dożył wieku dojrzałego i nie zginął w walce to mógł tak długo żyć.
Czy był starszy czy nie, chrzest przyjmował z pewnością również /a może przede wszystkim z pobudek politycznych- na protestantyzm też często przechodzili ludzie dojrzali/ . Może było tak , że już jego ojciec szykował państwo do wprowadzenia chrześcjąństwa??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej