Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obrona przed rakietami
     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 17/09/2016, 20:55 Quote Post

Witam

Zastanawiam się jak wygląda obrona przed rakietami(PPK, przeciwlotnicze). Wiem o systemach zakłóceń, flary i systemach sztora, Arena(jeśli można chciałby prosić o uzupełnienie systemów, możliwości obrony przed w.w. rakietami). chciałbym zapytać jak jest z ich skutecznością? NA ile skutecznie samolot czy czołg możw się bronić przed nimi?

Ten post był edytowany przez Urlich: 17/09/2016, 21:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 17/09/2016, 22:58 Quote Post

Flary służą do oświetlania celu, czy też pola walki.
Sztora i Arena;
Pierwszy system służy do obrony pasywnej przed PPK, czyli do ich zmylenia. Drugi system służy do niszczenia nadlatujących PPK w sposób automatyczny, po ich wykryciu.
Najlepiej to by było mieć na czołgu oba z nich.

Pierwszym takim radzieckim systemem samoobrony czołgu był 1030M "Drozd". Przeciwpociskami kierował radar mikrofalowy, pracujący na częstotliwości ok. 25 GHz. Wprowadzono go na uzbrojenie, a właściwie wyposażenie, w 1983 roku. Wyposażono w niego czołgi T-55 w liczbie ok. 250 sztuk, co mnie dziwi.
Myślałem że priorytet winny mieć T-64 i T-80.

Więcej tutaj - http://www.tanksim.pl/fire/index.php?topic=98.0
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 18/09/2016, 13:43 Quote Post

Flary nie służą do mylenia pocisków naprowadzanych na IR?

Czy w NATO istnieją jakieś odpowiedniki systemów sztora, arena?


Istnieją jakieś inne sposoby obrony przed ppk?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 18/09/2016, 14:30 Quote Post

1 - Lepiej pisać - "pułapki termiczne". Wtedy stanie się jasność.
2 - Nie wiem co z Areną, ale odpowiedniki Sztory są.
3 - Tak - Druciane stelaże od łóżek, chroniące przed "Czerwonym Kapturkiem".
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 18/09/2016, 14:37 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 18/09/2016, 14:30)
1 - Lepiej pisać - "pułapki termiczne". Wtedy stanie się jasność.
2 - Nie wiem co z Areną, ale odpowiedniki Sztory są.
3 - Tak - Druciane stelaże od łóżek, chroniące przed "Czerwonym Kapturkiem".
*




2. Pamiętasz ich nazwę?
3. Co to jest "Czerwony Kapturek"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 18/09/2016, 14:55 Quote Post

Ad.2 - W skrócie, rozchodzi się o czujnik opromieniowania laserem celowniczym, automatycznie wystrzeliwującym granaty aerozolowe.
Yankesi mają takie zestawy - "Tank Urban Survival Kit" (czołgowy zestaw do przetrwania w warunkach miejskich). W ich skład wchodzą również odpowiedniki Sztory.
Ad.3 - X-7 Rotkäppchen - Pierwszy na Świecie PPK sterowany przewodowo.
Na pewno był testowany poligonowo przed końcem wojny. Ponoć użyto go w obronie Berlina, ale nie znalazłem na to przekonujących dowodów.
Jednak skojarzyłem takie coś z improwizowaną ochroną bierną radzieckich pancerniaków przy zdobywaniu Berlina.
Tu masz coś n/t "Czerwonego Kapturka" - http://www.wehrmacht-history.com/luftwaffe...ank-missile.htm
Tam podają użytkowanika jako LuftWaffe, jednak istniała też wersja lądowa.

Ten post był edytowany przez poldas372: 18/09/2016, 14:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.218
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 19/09/2016, 20:35 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 17/09/2016, 23:58)
Pierwszy system służy do obrony pasywnej przed PPK, czyli do ich zmylenia.
*


Panie kochany, do obrony pasywnej służy wyłącznie pancerz zasadniczy, a i to stal i ceramika wink.gif
To, co masz na myśli, to aktywny system ochrony pojazdów klasy soft-kill, "niezabijający". I rzeczywiście systemy tego rodzaju mają na różne sposoby zmylić albo system naprowadzania, albo celowniczego (i w takim ujęciu asop-em jest także nasza rodzima Obra).
CODE

Drugi system służy do niszczenia nadlatujących PPK w sposób automatyczny, po ich wykryciu.

Czyli asop klasy hard-kill.
CODE

Pierwszym takim radzieckim systemem samoobrony czołgu był 1030M "Drozd".

A nie przypadkiem KAZ Azot? smile.gif

Ulrich - z systemów soft-kill masz niemieckiego MUSS-a np, oraz rosyjskie, perskie i syryjskie (czyli w praktyce też rosyjskie) "gołębniki" o nazwie, której zapomniałem, a które mają oślepiać pociski zachodnie naprowadzane laserowo. Z hard-kill jest cała wiązanka: Trophy, AMAP-ADS (dziś ADS), Zasłon, Arena, Drozd, LEDS-150, KAPS, EFA, Iron Fist, Quick Kill, ZASOP... Jest tego trochę, ale dziś realnie w służbie w sumie jest tylko izraelski Trophy. Jakby ci się nudziło, to zajrzyj do "Armii" 5/15, tam masz mój artykuł o polskich pracach w temacie. Do pobrania za friko w necie.
No i Rosjanie mają jeszcze takie śmieszne cóś do smażenia elektroniki w ppk...

Co do skuteczności - wszystkie są w stanie przechwycić klasyczne ppk, niektóre także nurkujące (np. Arena 2, Zasłon, o ile odpowiednio ustawić moduł lub moduły). Nieliczne mają zdolność zwalczania czołgowych pocisków podkalibrowych (na pewno ADS i w przypadku starszych APFSDS Zasłon).

Ten post był edytowany przez Tromp: 19/09/2016, 20:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 19/09/2016, 21:30 Quote Post

Dziękuje. Zainteresuje się tym artykułem.
Więc jak rozumiem, każdy z w.w systemów może przechwycić lub zmylić ppk ale ich skuteczność nie jest 100% prawda?

A Jak sprawa wygląda w przypadku rakiet przeciwlotniczych? jak samolot może się bronić?
Wiem o pułapkach termicznych i systemach zakłócania(walki radioelektronicznej).
Czy są jakieś inne?
Jak ze skutecznością namierzania, wykrywania samolotów stealth, oraz obrony przed lecącymi rakietami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 21/09/2016, 8:09 Quote Post

QUOTE(Urlich @ 19/09/2016, 21:30)
A Jak sprawa wygląda w przypadku rakiet przeciwlotniczych? jak samolot może się bronić?
Wiem o pułapkach termicznych i systemach zakłócania(walki radioelektronicznej).
Czy są jakieś inne?

Są, np. holowane pułapki, odnośnie F-16 cytuję:
QUOTE
Na środkowych belkach na uzbrojenie montuje się też pojemniki z holowanymi pułapkami Raytheon AN/ALE-50 Advanced Airborne Expendable Decoy (AAED). Pierwsze tego rodzaju pułapki zaczęły pojawiać się na F-16 we wrześniu 1996 r. Pułapka jest holowana na przewodzie światłowodowym, jest wyposażona w wytwornice promieniowania podczerwonego i specjalny rożek, odbijający promieniowanie radiolokacyjne. F-16 zabiera cztery pułapki, po dwie w środkowych podskrzydłowych zaczepach na uzbrojenie.

http://f-16viper.prv.pl/produkcja-seryjna-samolotu-f-16.html


 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 21/09/2016, 10:07 Quote Post

Ad. Tromp;
QUOTE
A nie przypadkiem KAZ Azot? smile.gif

Przyznam Bartku, że mnie zaciekawiłeś. Możesz coś więcej na ten temat zapodać?

Ad. Ulrich;
QUOTE
Więc jak rozumiem, każdy z w.w systemów może przechwycić lub zmylić ppk ale ich skuteczność nie jest 100% prawda?
Prawda.
Jeśli pojazd został opromieniowany/oznaczony laserem, to samo jego otoczenie chmurką aerozolu sprawy nie rozwiązuje. Trzeba zmykać z miejsca namierzenia i najlepiej się nie wystrzelać pochopnie z tych ładunków w miejscu namierzenia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.218
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 21/09/2016, 10:25 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 21/09/2016, 11:07)
Przyznam Bartku, że mnie zaciekawiłeś. Możesz coś więcej na ten temat zapodać?
*


Nie wiem, co jest w necie. Znajdź sobie w którymś numerze NTW z ostatniego roku art o rosyjskich asopach, tam będzie chyba. Generalnie to taki śmieszny wybuchowy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 22/09/2016, 11:34 Quote Post

Pierwszym systemem obrony przed ppk był drozd z 1977-1978?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Botras
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.714
Nr użytkownika: 19.101

 
 
post 22/09/2016, 12:30 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 19/09/2016, 20:35)
Ulrich - z systemów soft-kill masz niemieckiego MUSS-a np, oraz rosyjskie, perskie i syryjskie (czyli w praktyce też rosyjskie) "gołębniki" o nazwie, której zapomniałem, a które mają oślepiać pociski zachodnie naprowadzane laserowo. (...)


Zachodnie ppk naprowadzane laserowo to w sumie tylko AGM-114 Hellfire, za to jest wiele typów ppk kierowanych półautomatycznie, jak np. TOW czy Milan. Czy przypadkiem nie miałeś na myśli właśnie mylenia układów naprowadzania półautomatycznego, a konkretnie mylenia urządzenia śledzącego pocisk?
 
User is online!  PMMini Profile Post #13

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 5/06/2017, 17:43 Quote Post

Chciałbym zapytać o walkę radioelektorniczną oraz o systemu zakłóceń naprowadzania rakiety przeciwlotniczej na samolt. Innymi słowy
Jak działają te urządzenia które np powodują zakłócania radarów samolotów, jak rozróżnianiaja radar swojego samolotu od wroga?
Wystrzelono pocisk naprowadzany radarowo(Bo chyba do myślenia takich pocisków służą zasobniki przenoszone przez samloty) i w jaki sposób ten zasobnik zmyli pocisk nie "psujac" pracy własnych urządzeń? On emituje jakieś fale?
Jak duże jest prawdopodobieństwo że uda się zakłócić taki pocisk?
I ogólnie od których lat ten temat (walki radioelektornicznej) zaczął się rozwijać?(II wojna światowa?-mylenie obsługi radarów Rzeszy przez Aliantow?)
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 6/05/2019, 7:53 Quote Post

Amerykańska służba prasowa Sił Powietrznych podała, że przeprowadzono pierwsze udane testy zestrzeleń rakiet za pomocą lasera opracowanego w ramach projektu Self-Protect High Energy Laser Demonstrator (SHiELD). Amerykanie planują, że pierwsze testy lasera zamontowanego na samolocie zostaną przeprowadzone w powietrzu w 2021 roku. Laser ma być montowany na samolocie wielkości myśliwca i być zdolny do zestrzelania pocisków powietrze-powietrze i ziemia-powietrze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej