Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Śmierć w połogu, Czy i jak próbowano pomóc kobietom
     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/10/2013, 21:47 Quote Post

QUOTE(Miss Ugly @ 1/10/2013, 21:38)
Z tego co mi wiadomo, nie. Taki numer może wyciąć łożysko każdej "samicy" wink.gif
*



Zgadza się ale, ja pytałem czy w takim przypadku nie ma większego prawdopodobieństwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Miss Ugly
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 83.901

Marta Krajewska
Stopień akademicki: mgr
Zawód: .
 
 
post 1/10/2013, 21:59 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 1/10/2013, 22:47)

Zgadza się ale, ja pytałem czy w takim przypadku nie ma większego prawdopodobieństwa.
*



Pewna nie jestem, ale chyba nie ma to znaczenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 4/10/2013, 18:44 Quote Post

QUOTE
A coś więcej na ten temat?

Jak wszyscy uczeni ludzie wiedzą rolleyes.gif układ gwiazd ma wpływ równowagę humorów, a więc odpowiada za jej zaburzenie. I stąd zalecane leczenie przy identycznych objawach mogło być zupełnie inne dla osób o różnych horoskopach - były wymagane inne działania, aby przywrócić tą równowagę.
QUOTE
A coś więcej na ten temat?

Czasami trafiały się perełki takie jak pieczone chrząszcze, wyciąg z nietoperza, gotowany psi płód...
QUOTE
Kiedy stosowano cesarskie cięcie ? Czy w tamtych czasach kobiety w ogóle przeżywały taką operację ?

Rozcinano wtedy kiedy i tak spodziewano śmierci matki w wyniku komplikacji porodowej i chciano jedynie ratowano dziecko ?

Cesarskie cięcia stosowano ratunkowo, kiedy matka zmarła w trakcie porodu albo przed, w zaawansowanej ciąży. Tak było np. z Ludwikiem Jagiellończykiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 6/10/2013, 22:01 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 4/10/2013, 18:44)
zalecane leczenie przy identycznych objawach mogło być zupełnie inne dla osób o różnych horoskopach
*



Nie do końca.
Jeżeli gwiazdy zalecały jakieś leczenie a wiedza o chorobie podpowiadała inne to olewano gwiazdy.

QUOTE
Czasami trafiały się perełki


Trafiały się różne perełki tylko najfajniejsze jest to, że sporą część tych perełek usprawiedliwia współczesna nauka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Heksagram
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 634
Nr użytkownika: 67.028

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/10/2013, 13:14 Quote Post

Czytam właśnie biografię Filipa II Hiszpańskiego Geoffreya Parkera, seria biograficzna PIW. O Elżbiecie Walezjuszce, trzeciej żonie Filipa pisze, że omal nie umarła na gorączkę połogową po urodzeniu pierwszej córki. Czyli jednak można było z tego wydobrzeć, o ile informacja jest ścisła.

Fakt, nie jest to średniowiecze, ale dość blisko.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 10/10/2013, 15:50 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 4/10/2013, 18:44)
QUOTE
A coś więcej na ten temat?

Jak wszyscy uczeni ludzie wiedzą rolleyes.gif układ gwiazd ma wpływ równowagę humorów, a więc odpowiada za jej zaburzenie. I stąd zalecane leczenie przy identycznych objawach mogło być zupełnie inne dla osób o różnych horoskopach - były wymagane inne działania, aby przywrócić tą równowagę.


A na czym się opierasz? Bo owszem, potoczny pogląd mógł być taki, ale czy podobnie patrzyła na to uniwersytecka medycyna?


EDIT:
Coś takiego wygrzebałem:
http://it.wikipedia.org/wiki/De_passionibu..._et_post_partum

i to:
http://en.wikipedia.org/wiki/Trotula

http://de.wikipedia.org/wiki/Trotula


Ten post był edytowany przez Kakofonix: 10/10/2013, 18:36
 
Post #36

     
jessica.rabbit
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 96.059

 
 
post 3/01/2015, 17:31 Quote Post

QUOTE(kalev @ 24/09/2013, 21:03)
Modłami wszystkie problemy próbowano rozwiązywać z wiadomym skutkiem, ale tak poważnie? Ludowa medycyna nie stała na złym poziomie i nieraz okazywała się skuteczna. Może są jakieś źródła na temat tego, jak radzono sobie z gorączką połogową? Bo w końcu nie każda kobieta na to umierała, a nie wszędzie wiedźm/znachorów palono na stosie.
*



Witam, zasadniczo tak, kobiety umierały. Mniejsze zagrożenie powstawało przy porodach domowych, gorzej w szpitalach. Jeszcze rok temu w wywiadzie z ordynatorem jednego ze szpitali przeczytałam, że jedna kobieta na trzy przeżywała poród. Polecam książkę "Stulecie chirurgii", większy nacisk kładzie na cesarskie cięcie ale wspomina również o gorączce połogowej. Jednym słowem rodzić to było duże ryzyko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/01/2015, 17:35 Quote Post

QUOTE
A na czym się opierasz? Bo owszem, potoczny pogląd mógł być taki, ale czy podobnie patrzyła na to uniwersytecka medycyna?

Teorią humorów i astrologią mogła się interesować wyłącznie uniwersytecka medycyna, bo to wyższe sztuki.
QUOTE
Mniejsze zagrożenie powstawało przy porodach domowych, gorzej w szpitalach. Jeszcze rok temu w wywiadzie z ordynatorem jednego ze szpitali przeczytałam, że jedna kobieta na trzy przeżywała poród. Polecam książkę "Stulecie chirurgii", większy nacisk kładzie na cesarskie cięcie ale wspomina również o gorączce połogowej. Jednym słowem rodzić to było duże ryzyko.

Jakie rodzenie w szpitalach w Średniowieczu??? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 3/01/2015, 18:10 Quote Post

Nastepna sprawa to ta ponad 30 % śmiertelność przy porodach. Jakoś nie bardzo mi to pasuje. Co do szpitalnych porodów w tym okresie to rzecz jasna pomyłka choć w starożytności izby porodowe w Egipcie bywały LO kowane przy świątyniach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej