|
|
Województwa a krainy historyczne, Podział administracyjny kraju a historia
|
|
|
|
QUOTE(petroCPN SA @ 24/05/2019, 5:11) QUOTE(Domen @ 23/05/2019, 14:15) jakie były wówczas granice Gau Oberschlesien. Otóż ów Gau obejmował m.in. miasto Tschenstochau. Nie. Nie obejmował Częstochowy! Sam sprawdź dobrze. Hitler Adolf miewał różne świrnięte pomysły, ale Częstochowa jednak wylądowała w GG. Dokładniej: w dystrykcie Radom. QUOTE(Mścisław100 @ 23/05/2019, 15:05) nie dolnośląskie i śląskie, bo to zaciemnianie obrazu. Jak ktoś mieszka na Śląsku, nawet Dolnym [...] ma prawo nazwać siebie Ślązakiem [...] nie ma tu nic do rzeczy, że jest grupa ludzi, która uważa inaczej. [...] [...] Dlaczego proponujesz pomorskie i zachodniopomorskie, a nie wschodniopomorskie i pomorskie? 1 Województwo śląskie ze stolicą w Katowicach istniało w latach 1922-1939 a następnie 1945-1950 (wprawdzie po wojnie często używano nazwy "śląsko-dąbrowskie", ale dokumentu o oficjalnej zmianie nazwy nie ma). No i od dwóch dekad też jest śląskie. Jeśli coś istnieje przez lat wiele, na dodatek w kilku różnych okresach historycznych - to obrasta tradycją. I taka właśnie jest polska tradycja nazewnicza: by wschodnią część Śląska nazywać po prostu Śląskiem. Pojęcie zadawnionej tradycji wymyka się tradycyjnym ocenom z punktu widzenia nazewniczej logiki - ono jest ponad to. 2 Jeśli nawet Kargule z Pawlakami (albo młody Paździoch sprzedający kota, który "z miasta Łodzi pochodzi") mieszkają na Dolnym Śląsku - to jakoś dziwnie sami siebie nie chcą nazywać "Ślązakami". I nikt ich to tego nie przymusi. 3 Polską tradycją NIE jest nazywanie ziem wokół Szczecina i Koszalina "Pomorzem" oraz ziem wokół Gdańska i Torunia - "Prusami Zachodnimi". Pomorskim - zwało się polskie województwo ze stolicą w Toruniu (do roku 1939) oraz ze stolicą w Bydgoszczy (do roku 1950).
Dużo piszesz, ale tak naprawdę chodzi o to by Śląsk rozgraniczyć na Dolny i Górny i finito. To służy Polsce. Oczywiście jeśli nie czytałeś mego memento wcześniej, to jestem w stanie powtórzyć całą teorię, ale po cóż aż tak? A jednak mimo wszystko: Śląśk dzieli się na Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Jak ktoś uważa, że Śląśk dzieli się na Śląsk i Dolny śląsk, to musi wiedzieć, że jest podejrzanym w swym nieuctwie.
Ten post był edytowany przez Mścisław100: 24/05/2019, 17:05
|
|
|
|
|
|
|
|
QUOTE(Mścisław100 @ 24/05/2019, 17:02) tak naprawdę chodzi o to by Śląsk rozgraniczyć na Dolny i Górny i finito. [...] Śląśk dzieli się na Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Tytuł wątku raz jeszcze: "Województwa a krainy historyczne". A niech tam się Śląsk (=kraina) nadal dzieli na Dolny i Górny. Ale w ramach aktualnego podziału Polski na województwa mamy realnie: dolnośląskie i górnośląskie oraz coś tam pomiędzy nimi . . . Coś się nie zgadza?
|
|
|
|
|
|
|
|
Naturalna granica Pomorza od południa biegnie wzdłuż rzek Odra, Warta, Noteć, Wisła, Drwęca, Osa, Wisła i Nogat:
Współczesne granice województw prawie idealnie się z tym pokrywają (Ziemia Chełmińska to część Pomorza*). Dwa godne uwagi wyjątki to przynależność Krajny do woj. wielkopolskiego i Pomezanii do woj. pomorskiego - oba podyktowane względami historycznymi sięgającymi wstecz po kilkaset lat.
*Wg. alternatywnego poglądu pierwotnie Ziemię Chełmińską zamieszkiwali Kujawianie.
W obu przypadkach pasuje do woj. kujawsko-pomorskiego.
Ten post był edytowany przez Domen: 20/08/2020, 0:10
|
|
|
|
|
|
|
|
Ostatnio powróciłem do swojego pomysłu alternatywnej reformy administracyjnej w RON i dokonałem lekkich modyfikacji. Najpierw odniosę się do dość dziwnych uwag jednego z użytkowników, podział francuski nie był aż tak rewolucyjny, jako że w głównej mierze zachowywał historyczne granice, zaś centralizacja Francji nie była taka dla niej zła, skoro w jej trakcie miał miejsce skok francuskojęzycznej liczby ludności z 45% w 1870 do 90% w 1910. Bardziej rewolucyjne były w tym samym czasie podziały zaborców na ziemiach podzielonej RON, na których były zupełnie przypadkowe granice nowych okręgów z przypadkowo dobranymi, ciągle zmienianymi stolicami (np. w Nowej Galicji w ciągu 12 lat były aż 3 zmiany w podziale na cyrkuły). Swój podział oparłem w większym stopniu na faktycznym podziale RON i wprowadzeniu jego równomierności (sytuacja, w której województwo na zachodzie było mniejsze niż powiat na wschodzie była nawet w tamtym czasie jak na warunki europejskie średnio normalna). Województwa mają powierzchnię średnio 4–10 tys. km², zaś ludność na terenach Korony wynosi średnio 130 tys. mieszkańców (według stanu z 1790), na jej północnych, rzadko zaludnionych terenach na północ od linii Noteć–Wisła–Bug 50 tys., a na terenie WXL i rzadko zaludnionego woj. kijowskiego 80 tys. mieszkańców. Kurlandia bez większych zmian (poza ujednoliceniem powiatu piltyńskiego). Miasta stołeczne w miarę ważności i dobrej liczby ludności starałem się zachować, jak Brześć Kujawski, Rawa Mazowiecka, Inowrocław (Bydgoszcz przed 1772 była mało istotna), Drohiczyn, Oświęcim, Pilzno, Biecz, w innych miejscach jednak trzeba było wymienić miasta na faktycznie istotniejsze, ludniejsze, jak np. Częstochowa (w miejsce Lelowa), Kielce (w miejsce Chęcin), Bochnia (w miejsce Szczyrzyca), Stanisławów (w miejsce Halicza), Tarnopol (w miejsce Trembowli), Zaleszczyki (w miejsce Czerwonogrodu). Awansowane też były ludne w tamtym czasie, lecz ignorowane przez RON miasta, jak Piotrków, Zamość, Rzeszów, Białystok. No i OTL w RON były tendencje do reformy, jako że miała miejsce w 1793 (którą też się inspirowałem, jak Merecz czy podział ziemi sandomierskiej i krakowskiej), wcześniej powstało woj. gnieźnieńskie (1768) i powiat postawski (1791). Zmiana podziału także w Polsce mogłaby doprowadzić do centralizacji jej obszaru, lepszego zarządzania peryferyjnych obszarów kresowych, a w dalszej mierze ich polonizacji, co też dla Polski mogłoby być korzystne. Lista liczy 120 województw i wygląda tak: 1. Abawa – Tukum 2. Barycz – Wschowa 3. Dolna Berezyna – Bobrujsk 4. Górna Berezyna – Borysów 5. Bieszczady – Sanok 6. Górny Boh – Płoskirów 7. Dolny Boh – Bracław 8. Brda – Tuchola 9. Górny Bug – Złoczów 10. Dolny Bug – Ostrów Mazowiecka 11. Bystrzyca – Lublin 12. Bystrzyca i Dniestr – Stanisławów 13. Górna Bzura – Łęczyca 14. Dolna Bzura – Rawa Mazowiecka 15. Górny Dniepr – Orsza 16. Dniepr i Pronia – Mohylew 17. Dolny Dniepr – Czerkasy 18. Górny Dniestr – Sambor 19. Druć i Dniepr – Rohaczew 20. Drwęca Wschód – Dobrzyń 21. Drwęca Zachód – Toruń 22. Drysa – Połock 23. Dubisa – Rosienie 24. Dubna – Dyneburg 25. Dzisna – Brasław 26. Dzitwa – Lida 27. Górna Dźwina – Wieliż 28. Dolna Dźwina – Zelbork 29. Engure – Piltyń 30. Gopło – Gniezno 31. Hniłopiat – Berdyczów 32. Horyń – Równe 33. Górny Horyń – Zasław 34. Ikwa – Krzemieniec 35. Kamionka – Humań 36. Kraków – Kraków 37. Krzna – Łuków 38. Lelupa – Mitawa 39. Luciąża – Piotrków Trybunalski 40. Łosośna – Grodno 41. Łoswida – Witebsk 42. Łubań – Rzeczyca 43. Ług – Włodzimierz Wołyński 44. Łyna – Lidzbark 45. Łysica – Kielce 46. Maścio – Telsze 47. Miadziołka – Postawy 48. Muchawiec – Kobryń 49. Muchawiec i Bug – Brześć 50. Murahwa – Mohylów 51. Narew – Łomża 52. Newel – Newel 53. Nida – Proszowice 54. Niewiaża – Poniewież 55. Górna Noteć – Bydgoszcz 56. Dolna Noteć – Wałcz 57. Nurzec i Bug – Drohiczyn 58. Obra – Międzyrzecz 59. Oszmianka – Oszmiana 60. Pełtew – Lwów 61. Dolna Pilica – Warka 62. Pina i Prypeć – Pińsk 63. Pomorze – Gdańsk 64. Poznań – Poznań 65. Prosna – Kalisz 66. Dolna Prosna – Pyzdry 67. Prut – Kołomyja 68. Dolna Prypeć – Czarnobyl 69. Ptycz i Prypeć – Mozyrz 70. Raba – Bochnia 71. Radomka – Radom 72. Rekijowskie – Szawle 73. Ropa – Biecz 74. Roś i Dniepr – Biała Cerkiew 75. Roś i Niemen – Wołkowysk 76. Roztocze Południowe – Bełz 77. Roztocze Północne – Zamość 78. Dolny San – Sandomierz 79. Sawranka – Józefów (Bałta) 80. Górny Seret – Tarnopol 81. Dolny Seret – Zaleszczyki 82. Skrwa – Płock 83. Słucz Południowa – Zwiahel 84. Słucz Północna – Słuck 85. Smotrycz – Kamieniec Podolski 86. Sob – Hajsyn 87. Soż – Homel 88. Stryj – Stryj 89. Styr – Łuck 90. Supraśl – Białystok 91. Szczara – Słonim 92. Święta – Wilkomierz 93. Górna Świsłocz – Ihumeń 94. Dolna Świsłocz – Mińsk 95. Świteź – Nowogródek 96. Tatry – Nowy Sącz 97. Teterów – Żytomierz 98. Troki – Troki 99. Uherka i Bug – Chełm 100. Usza – Owrucz 101. Warszawa – Warszawa 102. Górna Warta – Częstochowa 103. Widawka – Sieradz 104. Wiechra – Mścisław 105. Wiedrycz – Rzeczyca 106. Wierzyca – Świecie 107. Wigry – Merecz 108. Wilia – Wilno 109. Wilia i Niemen – Kowno 110. Windawa – Goldynga 111. Górna Wisła – Oświęcim 112. Dolna Wisła – Elbląg 113. Wisłok – Rzeszów 114. Wisłoka – Pilzno 115. Wisznia – Przemyśl 116. Wkra – Ciechanów 117. Wołk – Latyczów 118. Zgłowiaczka – Brześć Kujawski 119. Zhar – Winnica 120. Złota Lipa – Brzeżany
Mapa z województwami i zaznaczonymi stolicami
Ten post był edytowany przez carantuhill: 2/05/2022, 6:51
|
|
|
|
|
|
|
|
Na mapie jest błąd - Dolny Dniestr zamiast Górnego z Samborem . I nazwanie województwa z Bracławiem Dolny Dniestr zamiast rzeki, nad którą Bracław leży, czyli Boh (powiedzmy Dolny lub Środkowy), byłoby zapewne źle odebrane. Boh kojarzy się z tamtymi okolicami, zaś Dniestr niekoniecznie i stanowił tam jedynie taką samą granicę z Mołdawią, jak gdzie indziej.
Podobnie województwo noszące nazwę Prypeci obejmuje jedynie niewielką część tejże, zaś obszar z Prypecią kojarzony, czyli Polesie ma inne nazwy.
Napisałem to, bo ówczesnych ludzi zapewne by jedno i drugie raziło.
Natomiast jak ma się to do krain historycznych? Czasem może i ma, jak w przypadku województwa Prut i Pokucia. W innych przypadkach to raczej podzielenie krain historycznych/geograficznych/etnicznych na jeszcze więcej bytów - czasem z sensem, a czasem nie.
|
|
|
|
|
|
|
|
QUOTE Na mapie jest błąd - Dolny Dniestr zamiast Górnego z Samborem Dzięki za czujność, poprawka już wstawiona.
Ten post był edytowany przez Ferdas: 1/05/2022, 19:33
|
|
|
|
|
|
|
|
Errata: usunięcie 3 małych i słabo ludnych województw (Brda, Drwęca Wschód /ziemia dobrzyńska/, Dolny Bug), w zamian dodanie 4 województw na wschodzie. Aktualnie lista wygląda tak: 1. Abawa – Tukum 2. Barycz – Wschowa 3. Dolna Berezyna – Bobrujsk 4. Górna Berezyna – Borysów 5. Bieszczady – Sanok 6. Górny Boh – Płoskirów 7. Dolny Boh – Bracław 8. Brda – Tuchola 9. Górny Bug – Brody 10. Bystrzyca – Lublin 11. Bystrzyca i Dniestr – Stanisławów 12. Górna Bzura – Łęczyca 13. Dolna Bzura – Rawa Mazowiecka 14. Górny Dniepr – Orsza 15. Dniepr i Pronia – Mohylew 16. Dolny Dniepr – Czerkasy 17. Górny Dniestr – Sambor 18. Druć i Dniepr – Rohaczew 19. Drwęca – Toruń 20. Drysa i Dźwina – Połock 21. Dubisa – Rosienie 22. Dubna i Dźwina – Dyneburg 23. Dzisna – Brasław 24. Dzitwa – Lida 25. Górna Dźwina – Wieliż 26. Dolna Dźwina – Zelbork 27. Engure – Windawa 28. Gopło – Gniezno 29. Hniłopiat – Berdyczów 30. Horyń – Równe 31. Górny Horyń – Zasław 32. Ikwa – Krzemieniec 33. Kamionka – Humań 34. Kraków – Kraków 35. Krzna – Łuków 36. Lelupa – Mitawa 37. Luciąża – Piotrków Trybunalski 38. Łachwa i Dniepr – Mohylew 39. Łosośna – Grodno 40. Łoswida i Dźwina – Witebsk 41. Łubań – Rzeczyca 42. Ług – Włodzimierz Wołyński 43. Łyna – Lidzbark 44. Łysica – Kielce 45. Maścio – Telsze 46. Muchawiec – Kobryń 47. Muchawiec i Bug – Brześć Litewski 48. Murahwa – Mohylów 49. Narocz – Postawy 50. Narew – Łomża 51. Newel – Newel 52. Nida – Proszowice 53. Niewiaża – Poniewież 54. Górna Noteć i Mień – Inowrocław 55. Dolna Noteć – Wałcz 56. Nurzec i Bug – Drohiczyn 57. Obra – Międzyrzecz 58. Oszmianka – Oszmiana 59. Pełtew – Lwów 60. Dolna Pilica i Liwiec – Warka 61. Pina i Prypeć – Pińsk 62. Pomorze – Gdańsk 63. Poznań – Poznań 64. Pronia i Soż – Czausy 65. Prosna i Warta – Kalisz 66. Dolna Prosna – Pyzdry 67. Prut – Kołomyja 68. Dolna Prypeć – Czarnobyl 69. Ptycz i Prypeć – Mozyrz 70. Raba – Bochnia 71. Radomka – Radom 72. Rakiewo – Szawle 73. Ropa – Biecz 74. Roś – Biała Cerkiew 75. Roś i Dniepr – Bohusław 76. Roś i Niemen – Wołkowysk 77. Roztocze Południowe – Bełz 78. Roztocze Północne – Zamość 79. Dolny San – Sandomierz 80. Sawranka – Józefów (Bałta) 81. Górny Seret – Tarnopol 82. Dolny Seret – Zaleszczyki 83. Skrwa – Płock 84. Słucz Południowa – Zwiahel 85. Słucz Północna – Słuck 86. Smotrycz – Kamieniec Podolski 87. Sob – Hajsyn 88. Soż – Homel 89. Stryj – Stryj 90. Styr – Łuck 91. Supraśl – Białystok 92. Szczara – Słonim 93. Święta – Wilkomierz 94. Górna Świsłocz – Mińsk 95. Dolna Świsłocz – Ihumeń 96. Świteź – Nowogródek 97. Tatry – Nowy Sącz 98. Teterów – Żytomierz 99. Troki – Troki 100. Tykicz Gniły – Zwinogródka 101. Uherka i Górna Prypeć – Chełm 102. Usza – Owrucz 103. Warszawa – Warszawa 104. Górna Warta – Częstochowa 105. Widawka i Warta – Sieradz 106. Wiechra i Soż – Mścisław 107. Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca 108. Wigry – Merecz 109. Wilia – Wilno 110. Wilia i Niemen – Kowno 111. Windawa – Goldynga 112. Górna Wisła – Oświęcim 113. Dolna Wisła – Elbląg 114. Wisłok – Rzeszów 115. Wisłoka – Pilzno 116. Wisznia – Przemyśl 117. Wkra – Ciechanów 118. Wołk – Latyczów 119. Zgłowiaczka – Brześć Kujawski 120. Zhar – Winnica 121. Złota Lipa – Brzeżany
Jednocześnie próbowałem podzielić je na powiaty, których liczba wyniosła 453. Na terenie centralnej Polski można było bez większego problemu przepisać podział OTL z Xięstwa Warszawskiego (z dodanymi kilkoma powiatami, m.in. na północnym Mazowszu, gdzie jednak było silne rozdrobnienie pomimo niskiej gęstości zaludnienia, zachowane w reformie z 1793, za to za Napoleona były tam wręcz duże powiaty).
Pomorze – Gdańsk, Puck, Kartuzy, Kościerzyna, Tczew Dolna Wisła – Malbork, Elbląg, Sztum Brda – Człuchów, Tuchola, Świecie, Starogard Dolna Noteć – Czarnków, Chodzież, Wałcz, Nakło Górna Noteć i Mień – Bydgoszcz, Inowrocław, Rypin, Lipno Drwęca – Toruń, Chełmno, Brodnica, Grudziądz, Lubawa Łyna – Braniewo, Lidzbark, Reszel, Olsztyn Poznań – Oborniki, Poznań, Śrem, Środa Obra – Międzychód, Międzyrzecz, Buk, Szamotuły Barycz – Wschowa, Kościan, Krobia, Babimost Dolna Prosna – Krotoszyn, Pleszew, Września, Pyzdry Prosna i Warta – Odolanów, Kalisz, Konin, Koło Gopło – Gniezno, Mogilno, Kcynia, Powidz, Szubin Zgłowiaczka – Radziejów, Brześć Kujawski, Kowal Widawka i Warta – Ostrzeszów, Wieluń, Sieradz, Warta Luciąża – Szadek, Piotrków Trybunalski, Radomsko Górna Bzura – Łęczyca, Piątek, Brzeziny, Kutno Dolna Bzura – Gostynin, Sochaczew, Rawa, Mszczonów Warszawa – Warszawa, Błonie, Stanisławów Dolna Pilica i Liwiec – Grójec, Warka, Garwolin, Kałuszyn Górna Warta – Częstochowa, Pilica, Żarki, Jędrzejów Radomka – Radom, Kozienice, Solec, Szydłowiec Łysica – Opoczno, Końskie, Kielce, Włoszczowa Dolny San – Opatów, Staszów, Sandomierz, Tarnobrzeg, Nisko Nida – Proszowice, Miechów, Szydłów, Skalbmierz, Stopnica Bystrzyca – Lublin, Lubartów, Kazimierz, Kraśnik Uherka i Górna Prypeć – Krasnystaw, Chełm, Luboml, Ratno Roztocze Północne – Zamość, Hrubieszów, Tarnogród, Tomaszów Lubelski Skrwa – Płock, Sierpc, Mława, Płońsk Wkra – Ciechanów, Maków, Przasnysz, Pułtusk Narew – Ostrołęka, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Wizna Wigry – Sejny, Merecz, Kalwaria, Olita Supraśl – Augustów, Tykocin, Białystok, Bielsk Nurzec i Bug – Drohiczyn, Węgrów, Łosice Krzna – Żelechów, Łuków, Siedlce, Radzyń Podlaski Kraków – Olkusz, Siewierz, Krzeszowice, Kraków
Polska południowa (OTL Galicja, tu też bez większych zmian).
Górna Wisła – Biała, Oświęcim, Żywiec, Myślenice Raba – Wieliczka, Bochnia, Brzesko Wisłoka – Dąbrowa, Tarnów, Pilzno, Ropczyce, Mielec Wisłok – Kolbuszowa, Rzeszów, Łańcut Wisznia i San – Jarosław, Przemyśl, Jaworów, Mościska Tatry – Nowy Targ, Limanowa, Nowy Sącz, Grybów, Muszyna, Lubowla Ropa – Biecz, Jasło, Strzyżów, Krosno Bieszczady – Brzozów, Sanok, Lesko, Dobromil Roztocze Południowe – Lubaczów, Rawa Ruska, Bełz, Żółkiew Pełtew – Gródek, Lwów, Rudki, Bóbrka Górny Dniestr – Turka, Stary Sambor, Sambor, Drohobycz Stryj – Stryj, Żydaczów, Dolina, Kałusz Górny Bug – Busk, Brody, Złoczów, Zborów Złota Lipa – Przemyślany, Rohatyn, Brzeżany, Podhajce Górny Seret – Tarnopol, Skałat, Trembowla Bystrzyca i Dniestr – Stanisławów, Tłumacz, Bohorodczany, Nadwórna Prut – Kołomyja, Horodenka, Śniatyń, Kosów Dolny Seret – Czortków, Kopyczyńce, Zaleszczyki, Borszczów
Kresy wschodnie, tu już był większy problem, podział można ustalić następująco:
Ług – Włodzimierz Wołyński, Kowel, Horochów Styr – Kołki, Łuck, Ołyka, Beresteczko Ikwa – Krzemieniec, Dubno, Wiśniowiec, Zbaraż Horyń – Równe, Bereźne, Ostróg, Stepań Górny Horyń – Zasław, Sławuta, Starokonstantynów, Bazalia Słucz Południowa – Zwiahel, Korzec, Połonne, Lubar Teterów – Żytomierz, Cudnów, Trojanów, Korosteszów, Radomyśl Usza – Owrucz, Olewsk, Malin Smotrycz – Kamieniec Podolski, Dunajowce, Uszyca, Gródek Górny Boh – Płoskirów, Jarmolińce, Satanów, Felsztyn Wołk – Latyczów, Derażnia, Międzybóż, Chmielnik Murahwa – Mohylów, Wierzbowiec, Bar, Szarogród Zhar – Lityń, Winnica, Lipowiec, Niemirów Dolny Boh – Bracław, Tulczyn, Jampol, Pieszczana Sawranka – Olhopol, Berszad, Józefów (Bałta), Sawrań Sob – Hajsyn, Ilińce, Monasterzyska, Teplik Hniłopiat – Berdyczów, Machnówka, Brusiłów, Pawołocz Dolna Prypeć – Czarnobyl, Borodzianka, Hostomel Kamionka – Humań, Talne, Targowica, Hołowaniewsk Tykicz Gniły – Zwinogródka, Lisianka, Szpoła, Złotopol Roś – Biała Cerkiew, Byszów, Skwira, Piatyhory Roś i Dniepr – Taraszcza, Bogusław, Korsuń, Kaniów Dolny Dniepr – Czerkasy, Śmieła, Czehryń Łosośna i Niemen – Lipsk, Sokółka, Grodno, Brzostowica Muchawiec – Kobryń, Dywin, Prużany, Bereza Kartuska Roś i Niemen – Wołkowysk, Świsłocz, Zelwa Szczara – Zdzięcioł, Słonim, Kosów Muchawiec i Bug – Włodawa, Biała, Brześć Litewski, Kamieniec Litewski Górna Berezyna – Borysów, Dokszyce, Łohojsk, Chołopienicze Górna Świsłocz – Mińsk, Radoszkowice, Uzda, Kojdanów Dolna Świsłocz – Puchowicze, Śmiłowicze, Ihumeń, Berezyna Świteź – Nowogródek, Mir, Stołpce, Stołowicze Słucz Północna – Słuck, Nieśwież, Kleck, Starobin Dolna Berezyna – Bobrujsk, Hłusk, Lubań, Ozarycze Pina i Prypeć – Pińsk, Stolin, Dąbrowica, Motol Ptycz i Prypeć – Dawidgródek, Turów, Petryków, Mozyrz Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca, Narowla, Chojniki, Brahin Troki – Troki, Ejszyszki, Stokliszki Dzitwa – Wasiliszki, Lida, Iwie Oszmianka – Oszmiana, Smorgonie, Wołożyn, Mołodeczno Narocz – Postawy, Święciany, Wilejka, Miadzioł Wilia – Wilno, Szyrwinty, Niemenczyn Dzisna – Brasław, Druja, Widze Maścio – Kretynga, Telsze, Płungiany Rakiewo – Szawle, Żagory, Szadów Dubisa – Taurogi, Rosienie, Kiejdany Wilia i Niemen – Mariampol, Kowno, Preny, Janów Święta – Wiłkomierz, Malaty, Kupiszki, Jeziorosy Niewiaża – Birże, Poniewież, Poswol Dubna i Dźwina – Dyneburg, Warklany, Liwenhof Łubań – Rzeczyca, Lucyn, Marienhaus Łoswida i Dźwina – Witebsk, Gródek, Suraż, Sienno Drysa i Dźwina – Drysa, Połock, Oświej Lepel – Dzisna, Lepel, Czaszniki Newel – Siebież, Newel Górna Dźwina – Wieliż, Uświat Górny Dniepr – Orsza, Czereja, Babinowicze, Kopyś Łachwa i Dniepr – Mohylew, Stary Bychów, Propojsk Pronia i Soż – Górki, Czausy, Drybin, Czeryków Druć i Dniepr – Rohaczew, Strzeszyn, Czeczersk Wiechra i Soż – Mścisław, Klimowicze, Kościukowicze Soż – Homel, Bielica, Wietka Windawa – Grobin, Hazenpot, Goldynga Abawa – Tukum, Talsen, Kandawa Lelupa – Mitawa, Bawsk, Doblen Dolna Dźwina – Zelbork, Iłukszta, Jakobstadt Engure – Windawa, Piltyń
Mapa z podziałem: https://i.ibb.co/r2NhkBc/1800woj-nazwy-red.png
Mapa z uwzględnieniem powiatów: https://i.ibb.co/qpGF5vs/1800woj-nazwy-powiaty-red.png
Kompetencjami powiatów stają się nadzór policyjny, sądownictwo, geodezja, szkolnictwo powiatowe i średnie z językiem polskim jako urzędowym, każdy powiat posiada też swój szpital powiatowy i jednostkę straży pożarnej.
Możliwość dalszej reformy, ok. 1970 (jeśli RON do tego czasu jakoś przetrwa): konsolidacja województw w 11 większych regionów.
1. Prusy Królewskie (Pomorze, Dolna Wisła, Brda, Łyna, Drwęca) 2. Wielkopolska (Dolna Noteć, Górna Noteć i Mień, Poznań, Obra, Barycz, Dolna Prosna, Górna Bzura, Prosna i Warta, Gopło, Zgłowiaczka, Widawka i Warta, Luciąża) 3. Mazowsze-Podlasie (Dolna Bzura, Warszawa, Skrwa, Wkra, Narew, Dolna Pilica i Liwiec, Supraśl, Nurzec i Bug) 4. Małopolska (Górna Warta, Radomka, Łysica, Dolny San, Nida, Bystrzyca, Krzna, Kraków, Górna Wisła, Raba, Wisłoka, Wisłok, Tatry, Ropa) 5. Ruś Czerwona (Uherka i Górna Prypeć, Roztocze Północne, Bieszczady, Roztocze Południowe, Wisznia i San, Pełtew, Górny Dniestr, Stryj, Górny Bug, Złota Lipa, Górny Seret, Bystrzyca i Dniestr, Prut) 6. Wołyń-Ukraina (Ług, Styr, Ikwa, Horyń, Górny Horyń, Słucz Południowa, Teterów, Usza, Hniłopiat, Dolna Prypeć, Roś, Roś i Dniepr) 7. Podole (Dolny Seret, Smotrycz, Górny Boh, Wołk, Murahwa, Zhar, Dolny Boh, Sawranka, Sob, Kamionka, Tykicz Gniły, Dolny Dniepr) 8. Litwa (Wigry, Łosośna i Niemen, Troki, Dzitwa, Oszmianka, Narocz, Wilia, Dzisna, Maścio, Rakiewo, Dubisa, Wilia i Niemen, Święta, Niewiaża) 9. Ruś Czarna-Polesie (Muchawiec i Bug, Muchawiec, Pina i Prypeć, Ptycz i Prypeć, Roś i Niemen, Szczara, Świteź, Słucz Północna) 10. Ruś Biała (Górna Berezyna, Dolna Świsłocz, Górna Świsłocz, Dolna Berezyna, Wiedrycz i Dniepr, Łoswida i Dźwina, Drysa i Dźwina, Lepel, Newel, Górna Dźwina, Górny Dniepr, Łachwa i Dniepr, Pronia i Soż, Druć i Dniepr, Wiechra i Soż, Soż) 11. Kurlandia-Inflanty (Dubna i Dźwina, Łubań, Windawa, Abawa, Lelupa, Dolna Dźwina, Engure)
Stolice: 1. Gdańsk 2. Poznań 3. Warszawa 4. Kraków 5. Lwów 6. Żytomierz 7. Kamieniec Podolski 8. Wilno 9. Brześć Litewski 10. Mińsk 11. Dyneburg
Ten post był edytowany przez Ferdas: 8/05/2022, 13:28
|
|
|
|
|
|
|
|
Kolejna errata, zamiast Zelbork powinno być Frydrychsztad. Zelbork przestał istnieć w 1704.
|
|
|
|
|
|
|
|
Odpowiadając po czasie:
QUOTE Dear Ferdas Gratulacje! Odwaliłeś solidny kawał nikomu niepotrzebnej roboty. Może bez takich komentarzy.
QUOTE Obalenie wcześniejszego podziału na krainy historyczne, księstwa, marchie i coś tam jeszcze oraz zastąpienie tego wszystkiego departamentami było częścią większego rewolucyjnego planu. Chodziło o całkowite przekształcenie rzeczywistości we wszelkich sferach życia. (…) Tak czy owak, Francuzom-rewolucjonistom chodziło o wykreowanie całkiem nowego społeczeństwa i nowego człowieka, wyrwanego z korzeniami z tradycji w której wyrastały wcześniejsze pokolenia wcześniejsze. To jest w znacznej mierze mit, podział francuski w dużej mierze opierał się na wcześniejszym na prowincje, większość granic prowincji zachowano, zmiany były relatywnie niewielkie typu miasto przechodzi z departamentu A do B, ogólnie zmiany były dużo mniej rewolucyjne niż te, które zupełnie arbitralnie, z czapy i z pogwałceniem dotychczasowych granic, w dodatku co chwila zmieniane, jak w Galicji (6 reform) czy w Nowej Galicji (3 reformy w 12 lat!), czy osobne zasady podziału dla Prus Południowych i Nowowschodnich, tworzyli OTL zaborcy. Tak samo prawie żadna spośród niemal 40 stolic prowincji (z 2 wyjątkami) nie straciła statusu stołecznego jako stolica departamentu, na terenie zaborów nie muszę mówić, co było. No i inspiracja Francją OTL była, rok po reformie we Francji, w 1791 równolegle z K3M wprowadziliśmy część nowych powiatów, które otrzymały nazwy właśnie od rzek (horyński, nadsłucki, nadbohski, naddnieprski), kolejne zagęszczenie (no już przy okrojonych granicach) było w 1793, co tym bardziej świadczy, że tendencje do kompleksowej reformy podziału na tę modłę były.
QUOTE Chodziło też o zglajchszaltowanie całego państwa: odtąd cała Francja miała chodzić jak na sznurkach pociąganych wyłącznie z Paryża. Czy Polakom także mogło chodzić o wykorzenianie? We Francji doszło do znaczącego wzrostu odsetka ludności francuskojęzycznej, co byłoby złego, gdyby ludność RON „chodząca na sznurkach pociąganych z Warszawy” się spolonizowała? Silniejsze państwo miałoby łatwiejszy start w XX wiek, jeśli ma przebiec tak jak OTL lub z niewielkimi zmianami.
QUOTE Wszystko co powyżej, to rzecz jedna. Ale rzecz druga to taka: po co jeszcze wykreowano tyle bytów zbędnych (brzytwa Ockhama nie zadziałała)? Nie dość bowiem, że tworzono nowe, liczne i małe jednostki administracyjne, to jeszcze wymyślano im nowe, ahistoryczne nazwy, najczęściej wzięte od nazw rzek i gór. Bo właśnie o to chodzi, że jednostki mają być w miarę równe pod względem ludności i powierzchni. No i kilka małych województw o powierzchni typowo „francuskiej”, jak inowrocławskie, brzeskokujawskie, płockie, rawskie, łęczyckie mieliśmy już od kilku wieków, w tym przypadku byłoby „wyrównanie” tendencji na obszarze całego RON. No i względy komunikacyjne też odgrywają istotną rolę.
Ten post był edytowany przez Ferdas: 17/05/2023, 10:04
|
|
|
|
|
|
|
|
Plus dodatkowo aktualna wersja koncepcji: 124 województwa, 503 powiaty.
1. Abawa – Tukum 2. Dolna Berezyna – Bobrujsk 3. Górna Berezyna – Borysów 4. Bieszczady – Sanok 5. Górny Boh – Płoskirów 6. Boh i Rusawa – Bracław 7. Brda – Tuchola 8. Górny Bug – Brody 9. Bystrzyca i Dniestr – Stanisławów 10. Bystrzyca i Wieprz – Lublin 11. Górna Bzura – Łęczyca 12. Dolna Bzura – Rawa Mazowiecka 13. Cybina i Warta – Poznań 14. Dniepr i Pronia – Mohylew 15. Górny Dniestr – Sambor 16. Druć i Dniepr – Rohaczew 17. Drwęca i Wisła – Toruń 18. Drysa i Dźwina – Połock 19. Dubisa – Rosienie 20. Dubna i Dźwina – Dyneburg 21. Dunajec – Nowy Sącz 22. Dzisna – Brasław 23. Dzitwa – Lida 24. Dolna Dźwina – Iłłukszta 25. Gopło – Brześć Kujawski 26. Hańcza i Niemen – Grodno 27. Hniłopiat – Berdyczów 28. Horyń – Równe 29. Horyń i Prypeć – Stolin 30. Huczwa – Hrubieszów 31. Górny Horyń i Górna Słucz – Zasław 32. Ikwa – Krzemieniec 33. Jatrań i Boh – Humań 34. Krzna – Łuków 35. Lelupa – Mitawa 36. Luciąża – Piotrków Trybunalski 37. Łachwa i Dniepr – Mohylew 38. Łoswida i Dźwina – Witebsk 39. Łubań – Rzeżyca 40. Ług – Włodzimierz Wołyński 41. Łyna – Lidzbark 42. Łysica – Kielce 43. Maścio – Telsze 44. Mereczanka – Merecz 45. Mieża i Dźwina – Wieliż 46. Muchawiec – Kobryń 47. Muchawiec i Bug – Brześć Litewski 48. Narocz – Postawy 49. Narew – Łomża 50. Newel – Newel 51. Nida – Proszowice 52. Niewiaża – Poniewież 53. Nogat – Elbląg 54. Górna Noteć i Mień – Inowrocław 55. Dolna Noteć – Wałcz 56. Nurzec i Bug – Drohiczyn 57. Obra – Wschowa 58. Obra i Warta – Międzyrzecz 59. Orszyca i Dniepr – Orsza 60. Oszmianka – Oszmiana 61. Pełtew – Lwów 62. Dolna Pilica i Liwiec – Warka 63. Pina i Prypeć – Pińsk 64. Prądnik i Wisła – Kraków 65. Pronia i Soż – Czausy 66. Prosna i Warta – Kalisz 67. Dolna Prosna – Pyzdry 68. Prut – Kołomyja 69. Prypeć i Dniepr – Czarnobyl 70. Ptycz i Prypeć – Mozyrz 71. Raba – Bochnia 72. Radomka – Radom 73. Rakiewo – Szawle 74. Ropa – Biecz 75. Roś – Biała Cerkiew 76. Roś i Dniepr – Bohusław 77. Roś i Niemen – Wołkowysk 78. Roztocze Zachodnie – Zamość 79. Roztocze Wschodnie – Bełz 80. Rów – Bar 81. San i Wisła – Sandomierz 82. Sawranka i Boh – Józefów (Bałta) 83. Górny Seret – Tarnopol 84. Seret i Dniestr – Zaleszczyki 85. Słucz Północna – Słuck 86. Słucz Południowa – Zwiahel 87. Smotrycz – Kamieniec Podolski 88. Sob i Boh – Hajsyn 89. Sokołda – Sokółka 90. Soła i Wisła – Zator 91. Soż – Homel 92. Stryj – Stryj 93. Styr – Łuck 94. Supraśl – Białystok 95. Szczara – Słonim 96. Święta – Wiłkomierz 97. Górna Świsłocz – Mińsk 98. Świsłocz i Berezyna – Ihumeń 99. Świteź – Nowogródek 100. Taśmin – Czerkasy 101. Tebera – Hazenpot 102. Teterów – Żytomierz 103. Troki – Troki 104. Tykicz Gniły – Zwinogródka 105. Uherka i Górna Prypeć – Chełm 106. Usza – Owrucz 107. Górna Warta i Górna Pilica – Częstochowa 108. Wełna – Gniezno 109. Widawka i Warta – Sieradz 110. Wiechra i Soż – Mścisław 111. Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca 112. Wilia – Wilno 113. Wilia i Niemen – Kowno 114. Windawa – Goldynga 115. Wisła i Mrowa – Warszawa 116. Wisła Nadmorska – Gdańsk 117. Wisłok – Rzeszów 118. Wisłoka – Pilzno 119. Wisznia i San – Przemyśl 120. Górna Wkra i Wisła – Płock 121. Wkra – Ciechanów 122. Wołk – Latyczów 123. Zhar i Boh – Winnica 124. Złota Lipa – Brzeżany
Powiaty: Wisła Nadmorska – Gdańsk, Puck, Mirachowo Nogat – Malbork, Elbląg, Sztum Brda – Człuchów, Tuchola, Świecie, Kościerzyna, Tczew Dolna Noteć – Czarnków, Chodzież, Wałcz, Złotów, Nakło Górna Noteć i Mień – Bydgoszcz, Inowrocław, Rypin, Lipno, Dobrzyń Drwęca i Wisła – Toruń, Chełmno, Brodnica, Grudziądz, Lubawa Łyna – Braniewo, Lidzbark, Reszel, Olsztyn Cybina i Warta – Oborniki, Poznań, Śrem Obra i Warta – Międzychód, Międzyrzecz, Buk, Szamotuły Obra – Wschowa, Kościan, Krobia, Babimost Dolna Prosna – Krotoszyn, Pleszew, Środa, Pyzdry Prosna i Warta – Odolanów, Kalisz, Konin, Koło Wełna – Gniezno, Mogilno, Wągrowiec, Szubin Gopło – Radziejów, Brześć Kujawski, Kowal Widawka i Warta – Ostrzeszów, Kępno, Wieluń, Sieradz, Warta Luciąża – Szadek, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Koniecpol Górna Bzura – Łęczyca, Piątek, Brzeziny, Kutno Dolna Bzura – Gostynin, Sochaczew, Rawa, Mszczonów Wisła i Mrowa – Miasto Stołeczne Warszawa, Błonie, Stanisławów, Kamieńczyk Dolna Pilica i Liwiec – Czersk, Warka, Garwolin, Liw Górna Warta i Górna Pilica – Częstochowa, Lelów, Pilica, Żarnowiec Radomka – Radom, Kozienice, Solec, Szydłowiec Łysica – Opoczno, Końskie, Kielce, Jędrzejów San i Wisła – Opatów, Staszów, Sandomierz, Tarnobrzeg, Nisko Nida – Proszowice, Szydłów, Skalbmierz, Stopnica, Dąbrowa Bystrzyca i Wieprz – Lublin, Lubartów, Kazimierz, Krasnystaw, Turobin Krzna – Ryki, Łuków, Siedlce, Parczew Uherka i Górna Prypeć – Chełm, Łęczna, Luboml, Ratno Roztocze Zachodnie – Zamość, Biłgoraj, Tarnogród, Kraśnik Huczwa – Hrubieszów, Dubienka, Grabowiec, Tomaszów Górna Wkra i Wisła – Płock, Sierpc, Mława, Wyszogród Wkra – Ciechanów, Maków, Przasnysz, Pułtusk Narew – Ostrołęka, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Wizna, Kolno Supraśl – Goniądz, Tykocin, Białystok, Bielsk, Brańsk Nurzec i Bug – Drohiczyn, Sokołów, Mielnik Prądnik i Wisła – Sławków, Siewierz, Krzeszowice, Kraków Soła i Wisła – Biała, Zator, Żywiec, Wadowice Raba – Skawina, Wieliczka, Bochnia, Myślenice, Limanowa Wisłoka – Tarnów, Pilzno, Mielec, Ropczyce, Kolbuszowa Wisłok – Rzeszów, Leżajsk, Przeworsk, Jarosław Wisznia i San – Przemyśl, Jaworów, Mościska, Dobromil Dunajec – Brzesko, Nowy Targ, Nowy Sącz, Muszyna, Lubowla Ropa – Grybów, Biecz, Jasło, Strzyżów Bieszczady – Krosno, Brzozów, Sanok, Lesko Roztocze Wschodnie – Lubaczów, Rawa Ruska, Bełz, Sokal Pełtew – Gródek, Żółkiew, Lwów, Rudki, Bóbrka Górny Dniestr – Turka, Stary Sambor, Sambor, Drohobycz Stryj – Stryj, Żydaczów, Dolina, Skole Górny Bug – Busk, Brody, Złoczów, Załoźce, Przemyślany Złota Lipa – Rohatyn, Brzeżany, Podhajce, Buczacz Górny Seret – Tarnopol, Skałat, Trembowla Bystrzyca i Dniestr – Kałusz, Halicz, Stanisławów, Tyśmienica, Nadwórna Prut – Delatyn, Kołomyja, Horodenka, Śniatyń, Kuty Seret i Dniestr – Czortków, Husiatyn, Zaleszczyki, Borszczów Ług – Włodzimierz Wołyński, Kowel, Kamień Koszyrski, Horochów Styr – Kołki, Rafałówka, Łuck, Beresteczko Ikwa – Krzemieniec, Dubno, Wiśniowiec, Zbaraż, Lachowce Horyń – Równe, Bereźne, Ostróg, Stepań Górny Horyń i Górna Słucz – Zasław, Sławuta, Starokonstantynów, Krasiłów, Bazalia Słucz Południowa – Zwiahel, Korzec, Połonne, Lubar Teterów – Żytomierz, Cudnów, Czerniachów, Korosteszów, Radomyśl Usza – Owrucz, Olewsk, Iskorość, Malin Smotrycz – Kamieniec Podolski, Orynin, Dunajowce, Uszyca Górny Boh – Płoskirów, Jarmolińce, Satanów, Gródek Wołk – Zinków, Latyczów, Stara Sieniawa, Chmielnik Rów – Mohylów, Wierzbowiec, Bar, Szarogród Zhar i Boh – Lityń, Pików, Winnica, Lipowiec, Niemirów Boh i Rusawa – Bracław, Tulczyn, Krasne, Tomaszpol, Jampol Sawranka i Boh – Pieszczana, Olhopol, Berszad, Józefów (Bałta), Sawrań Sob i Boh – Hajsyn, Granów, Ilińce, Monasterzyska, Teplik Hniłopiat – Berdyczów, Machnówka, Brusiłów, Pawołocz, Pohrebyszcze Prypeć i Dniepr – Czarnobyl, Borodzianka, Dymir Jatrań i Boh – Humań, Talne, Hołowaniewsk, Krzywe Jezioro Tykicz Gniły – Zwinogródka, Lisianka, Szpoła, Złotopol Roś – Biała Cerkiew, Chwastów, Skwira, Tetyjów, Piatyhory Roś i Dniepr – Taraszcza, Bohusław, Korsuń, Kaniów, Kahorlik Taśmin – Czerkasy, Smiła, Horodyszcze, Czehryń Hańcza i Niemen – Sejny, Augustów, Grodno, Skidel Mereczanka – Merecz, Kalwaria, Preny, Wyłkowyszki, Ejszyszki Sokołda – Dąbrowa, Sokółka, Krynki Muchawiec i Bug – Włodawa, Biała Radziwiłłowska, Brześć Litewski, Wysokie Litewskie, Kamieniec Litewski Muchawiec – Kobryń, Drohiczyn Poleski, Szereszów, Prużany, Bereza Kartuska Roś i Niemen – Wołkowysk, Świsłocz, Zelwa Szczara – Zdzięcioł, Słonim, Kosów Górna Berezyna – Borysów, Dokszyce, Łohojsk, Chołopienicze Górna Świsłocz – Mińsk, Radoszkowice, Uzda, Kojdanów Świsłocz i Berezyna – Śmiłowicze, Ihumeń, Berezyna Świteź – Nowogródek, Mir, Stołpce, Stołowicze Słucz Północna – Słuck, Nieśwież, Kleck, Starobin Dolna Berezyna – Bobrujsk, Hłusk, Ozarycze Pina i Prypeć – Motol, Pińsk, Kożangródek Horyń i Prypeć – Lubieszów, Dąbrowica, Stolin, Turów Ptycz i Prypeć – Petryków, Mozyrz, Narowla Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca, Brahin, Łojów Troki – Troki, Żyżmory, Olkieniki Dzitwa – Wasiliszki, Lida, Iwie Oszmianka – Oszmiana, Smorgonie, Wołożyn, Mołodeczno Narocz – Postawy, Głębokie, Święciany, Wilejka, Miadzioł Wilia – Wilno, Szyrwinty, Niemenczyn, Malaty Dzisna – Brasław, Druja, Widze, Jeziorosy Maścio – Kretynga, Telsze, Płungiany, Szkudy Rakiewo – Szawle, Janiszki, Szadów, Okmiany Dubisa – Retów, Taurogi, Jurborg, Rosienie, Kiejdany Wilia i Niemen – Władysławów, Kowno, Janów Święta – Wiłkomierz, Onikszty, Kupiszki, Rakiszki, Uciana Niewiaża – Birże, Poniewież, Poswol, Pokroje Dubna i Dźwina – Dyneburg, Warklany, Liwenhof, Krasław Łubań – Rzeżyca, Lucyn, Marienhaus Łoswida i Dźwina – Witebsk, Gródek, Suraż, Sienno Drysa i Dźwina – Drysa, Połock, Oświej, Ułła Lepel – Dzisna, Lepel, Czaszniki Newel – Siebież, Newel, Juchowicze Mieża i Dźwina – Wieliż, Uświat, Ilino Orszyca i Dniepr – Orsza, Czereja, Babinowicze, Kopyś Łachwa i Dniepr – Mohylew, Stary Bychów, Propojsk, Szkłów Pronia i Soż – Górki, Dąbrowna, Czausy, Czeryków Druć i Dniepr – Rohaczew, Żłobin, Czeczersk, Krasnopole Wiechra i Soż – Mścisław, Chosławicze, Krzyczew, Klimowicze, Kościukowicze Soż – Homel, Bielica, Wietka Windawa – Grobin, Windawa, Goldynga, Frauenburg Abawa – Tukum, Talsen, Kandawa Lelupa – Mitawa, Bawsk, Doblen Dolna Dźwina – Frydrychsztad, Iłłukszta, Jakobstadt Tebera – Hazenpot, Piltyń, Dondangen
Mapa z podziałem: https://i.ibb.co/qYLZ7cD/1800woj-nazwy.png
Mapa z uwzględnieniem powiatów: https://i.ibb.co/LY680Gz/1800woj-nazwy-powiaty.png
Dodatkowo nieoficjalnie województwa są konsolidowane w 11 większych regionów.
1. Prusy Królewskie (Wisła Nadmorska, Nogat, Brda, Łyna, Drwęca i Wisła) 2. Wielkopolska (Dolna Noteć, Górna Noteć i Mień, Cybina i Warta, Obra i Warta, Obra, Dolna Prosna, Górna Bzura, Prosna i Warta, Wełna, Gopło, Widawka i Warta, Luciąża) 3. Mazowsze-Podlasie (Dolna Bzura, Wisła i Mrowa, Górna Wkra i Wisła, Wkra, Narew, Dolna Pilica i Liwiec, Supraśl, Nurzec i Bug) 4. Małopolska (Górna Warta i Górna Pilica, Radomka, Łysica, San i Wisła, Nida, Bystrzyca i Wieprz, Krzna, Roztocze Zachodnie, Prądnik i Wisła, Soła i Wisła, Raba, Wisłoka, Dunajec, Ropa) 5. Ruś Czerwona (Uherka i Górna Prypeć, Huczwa, Bieszczady, Roztocze Wschodnie, Wisłok, Wisznia i San, Pełtew, Górny Dniestr, Stryj, Górny Bug, Złota Lipa, Górny Seret, Bystrzyca i Dniestr, Prut) 6. Wołyń-Ukraina (Ług, Styr, Ikwa, Horyń, Górny Horyń i Górna Słucz, Słucz Południowa, Teterów, Usza, Hniłopiat, Prypeć i Dniepr, Roś, Roś i Dniepr) 7. Podole (Seret i Dniestr, Smotrycz, Górny Boh, Wołk, Rów, Zhar i Boh, Boh i Rusawa, Sawranka i Boh, Sob i Boh, Jatrań i Boh, Tykicz Gniły, Taśmin) 8. Litwa (Łosośna i Niemen, Mereczanka, Sokołda, Troki, Dzitwa, Oszmianka, Narocz, Wilia, Dzisna, Maścio, Rakiewo, Dubisa, Wilia i Niemen, Święta, Niewiaża) 9. Ruś Czarna-Polesie (Muchawiec i Bug, Muchawiec, Pina i Prypeć, Horyń i Prypeć, Ptycz i Prypeć, Roś i Niemen, Szczara, Świteź, Słucz Północna, Dolna Berezyna, Wiedrycz i Dniepr) 10. Ruś Biała (Górna Berezyna, Świsłocz i Berezyna, Górna Świsłocz, Łoswida i Dźwina, Drysa i Dźwina, Lepel, Newel, Mieża i Dźwina, Orszyca i Dniepr, Łachwa i Dniepr, Pronia i Soż, Druć i Dniepr, Wiechra i Soż, Soż) 11. Kurlandia-Inflanty (Dubna i Dźwina, Łubań, Windawa, Abawa, Lelupa, Dolna Dźwina, Tebera)
Stolice: 1. Gdańsk 2. Poznań 3. Warszawa 4. Kraków 5. Lwów 6. Żytomierz 7. Kamieniec Podolski 8. Wilno 9. Brześć Litewski 10. Mińsk 11. Dyneburg
Ten post był edytowany przez Ferdas: 17/05/2023, 22:50
|
|
|
|
|
|
|
|
Plus dodatkowo aktualna wersja koncepcji: 124 województwa, 504 powiaty.
1. Abawa – Tukum 2. Dolna Berezyna – Bobrujsk 3. Górna Berezyna – Borysów 4. Bieszczady – Sanok 5. Górny Boh – Płoskirów 6. Boh i Rusawa – Bracław 7. Brda – Tuchola 8. Górny Bug – Brody 9. Bystrzyca i Dniestr – Stanisławów 10. Bystrzyca i Wieprz – Lublin 11. Górna Bzura – Łęczyca 12. Dolna Bzura – Rawa Mazowiecka 13. Cybina i Warta – Poznań 14. Dniepr i Pronia – Mohylew 15. Górny Dniestr – Sambor 16. Druć i Dniepr – Rohaczew 17. Drwęca i Wisła – Toruń 18. Drysa i Dźwina – Połock 19. Dubisa – Rosienie 20. Dubna i Dźwina – Dyneburg 21. Dunajec – Nowy Sącz 22. Dzisna – Brasław 23. Dzitwa – Lida 24. Dolna Dźwina – Iłłukszta 25. Gopło – Brześć Kujawski 26. Hańcza i Niemen – Grodno 27. Hniłopiat – Berdyczów 28. Horyń – Równe 29. Horyń i Prypeć – Stolin 30. Huczwa – Hrubieszów 31. Górny Horyń i Górna Słucz – Zasław 32. Ikwa – Krzemieniec 33. Jatrań i Boh – Humań 34. Krzna – Łuków 35. Lelupa – Mitawa 36. Luciąża – Piotrków Trybunalski 37. Łachwa i Dniepr – Mohylew 38. Łoswida i Dźwina – Witebsk 39. Łubań – Rzeżyca 40. Ług – Włodzimierz Wołyński 41. Łyna – Lidzbark 42. Łysica – Kielce 43. Maścio – Telsze 44. Mereczanka – Merecz 45. Mieża i Dźwina – Wieliż 46. Muchawiec – Kobryń 47. Muchawiec i Bug – Brześć Litewski 48. Narocz – Postawy 49. Narew – Łomża 50. Newel – Newel 51. Nida – Proszowice 52. Niewiaża – Poniewież 53. Nogat – Elbląg 54. Górna Noteć i Mień – Inowrocław 55. Dolna Noteć – Wałcz 56. Nurzec i Bug – Drohiczyn 57. Obra – Wschowa 58. Obra i Warta – Międzyrzecz 59. Orszyca i Dniepr – Orsza 60. Oszmianka – Oszmiana 61. Pełtew – Lwów 62. Dolna Pilica i Liwiec – Warka 63. Pina i Prypeć – Pińsk 64. Prądnik i Wisła – Kraków 65. Pronia i Soż – Czausy 66. Prosna i Warta – Kalisz 67. Dolna Prosna – Pyzdry 68. Prut – Kołomyja 69. Prypeć i Dniepr – Czarnobyl 70. Ptycz i Prypeć – Mozyrz 71. Raba – Bochnia 72. Radomka – Radom 73. Rakiewo – Szawle 74. Ropa – Biecz 75. Roś – Biała Cerkiew 76. Roś i Dniepr – Bohusław 77. Roś i Niemen – Wołkowysk 78. Roztocze Zachodnie – Zamość 79. Roztocze Wschodnie – Bełz 80. Rów – Bar 81. San i Wisła – Sandomierz 82. Sawranka i Boh – Józefów (Bałta) 83. Górny Seret – Tarnopol 84. Seret i Dniestr – Zaleszczyki 85. Słucz Północna – Słuck 86. Słucz Południowa – Zwiahel 87. Smotrycz – Kamieniec Podolski 88. Sob i Boh – Hajsyn 89. Sokołda – Sokółka 90. Soła i Wisła – Zator 91. Soż – Homel 92. Stryj – Stryj 93. Styr – Łuck 94. Supraśl – Białystok 95. Szczara – Słonim 96. Święta – Wiłkomierz 97. Górna Świsłocz – Mińsk 98. Świsłocz i Berezyna – Ihumeń 99. Świteź – Nowogródek 100. Taśmin – Czerkasy 101. Tebera – Hazenpot 102. Teterów – Żytomierz 103. Troki – Troki 104. Tykicz Gniły – Zwinogródka 105. Uherka i Górna Prypeć – Chełm 106. Usza – Owrucz 107. Górna Warta i Górna Pilica – Częstochowa 108. Wełna – Gniezno 109. Widawka i Warta – Sieradz 110. Wiechra i Soż – Mścisław 111. Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca 112. Wilia – Wilno 113. Wilia i Niemen – Kowno 114. Windawa – Goldynga 115. Wisła i Mrowa – Warszawa 116. Wisła Nadmorska – Gdańsk 117. Wisłok – Rzeszów 118. Wisłoka – Pilzno 119. Wisznia i San – Przemyśl 120. Górna Wkra i Wisła – Płock 121. Wkra – Ciechanów 122. Wołk – Latyczów 123. Zhar i Boh – Winnica 124. Złota Lipa – Brzeżany
Powiaty: Wisła Nadmorska – Gdańsk, Puck, Mirachowo Nogat – Malbork, Elbląg, Sztum Brda – Człuchów, Tuchola, Świecie, Kościerzyna, Tczew Dolna Noteć – Czarnków, Chodzież, Wałcz, Złotów, Nakło Górna Noteć i Mień – Bydgoszcz, Inowrocław, Rypin, Lipno, Dobrzyń Drwęca i Wisła – Toruń, Chełmno, Brodnica, Grudziądz, Lubawa Łyna – Braniewo, Lidzbark, Reszel, Olsztyn Cybina i Warta – Oborniki, Poznań, Śrem Obra i Warta – Międzychód, Międzyrzecz, Buk, Szamotuły Obra – Wschowa, Kościan, Krobia, Babimost Dolna Prosna – Krotoszyn, Pleszew, Środa, Pyzdry Prosna i Warta – Odolanów, Kalisz, Konin, Koło Wełna – Gniezno, Mogilno, Wągrowiec, Szubin Gopło – Radziejów, Brześć Kujawski, Kowal Widawka i Warta – Ostrzeszów, Kępno, Wieluń, Sieradz, Warta Luciąża – Szadek, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Koniecpol Górna Bzura – Łęczyca, Piątek, Brzeziny, Kutno Dolna Bzura – Gostynin, Sochaczew, Rawa, Mszczonów Wisła i Mrowa – Miasto Stołeczne Warszawa, Błonie, Stanisławów, Kamieńczyk Dolna Pilica i Liwiec – Czersk, Warka, Garwolin, Liw Górna Warta i Górna Pilica – Częstochowa, Lelów, Pilica, Żarnowiec Radomka – Radom, Kozienice, Solec, Szydłowiec Łysica – Opoczno, Końskie, Kielce, Jędrzejów San i Wisła – Opatów, Staszów, Sandomierz, Tarnobrzeg, Nisko Nida – Proszowice, Szydłów, Skalbmierz, Stopnica, Dąbrowa Bystrzyca i Wieprz – Lublin, Lubartów, Kazimierz, Krasnystaw, Turobin Krzna – Ryki, Łuków, Siedlce, Parczew Uherka i Górna Prypeć – Chełm, Łęczna, Luboml, Ratno Roztocze Zachodnie – Zamość, Biłgoraj, Tarnogród, Kraśnik Huczwa – Hrubieszów, Dubienka, Grabowiec, Tomaszów Górna Wkra i Wisła – Płock, Sierpc, Mława, Wyszogród Wkra – Ciechanów, Maków, Przasnysz, Pułtusk Narew – Ostrołęka, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Wizna, Kolno Supraśl – Goniądz, Tykocin, Białystok, Bielsk, Brańsk Nurzec i Bug – Drohiczyn, Sokołów, Mielnik Prądnik i Wisła – Sławków, Siewierz, Krzeszowice, Kraków Soła i Wisła – Biała, Zator, Żywiec, Wadowice Raba – Skawina, Wieliczka, Bochnia, Myślenice, Limanowa Wisłoka – Tarnów, Pilzno, Mielec, Ropczyce, Kolbuszowa Wisłok – Rzeszów, Leżajsk, Przeworsk, Jarosław Wisznia i San – Przemyśl, Jaworów, Mościska, Dobromil Dunajec – Brzesko, Nowy Targ, Nowy Sącz, Muszyna, Lubowla Ropa – Grybów, Biecz, Jasło, Strzyżów Bieszczady – Krosno, Brzozów, Sanok, Lesko Roztocze Wschodnie – Lubaczów, Rawa Ruska, Bełz, Sokal Pełtew – Gródek, Żółkiew, Lwów, Rudki, Bóbrka Górny Dniestr – Turka, Stary Sambor, Sambor, Drohobycz Stryj – Stryj, Żydaczów, Dolina, Skole Górny Bug – Busk, Brody, Złoczów, Załoźce, Przemyślany Złota Lipa – Rohatyn, Brzeżany, Podhajce, Buczacz Górny Seret – Tarnopol, Skałat, Trembowla Bystrzyca i Dniestr – Kałusz, Halicz, Stanisławów, Tyśmienica, Nadwórna Prut – Delatyn, Kołomyja, Horodenka, Śniatyń, Kuty Seret i Dniestr – Czortków, Husiatyn, Zaleszczyki, Borszczów Ług – Włodzimierz Wołyński, Kowel, Kamień Koszyrski, Horochów Styr – Łuck, Kołki, Rafałówka, Beresteczko, Dubno Ikwa – Krzemieniec, Szumsk, Wiśniowiec, Zbaraż, Lachowce Horyń – Równe, Bereźne, Ostróg, Stepań Górny Horyń i Górna Słucz – Zasław, Sławuta, Starokonstantynów, Krasiłów, Bazalia Słucz Południowa – Zwiahel, Korzec, Połonne, Lubar Teterów – Żytomierz, Cudnów, Czerniachów, Korosteszów, Radomyśl Usza – Owrucz, Olewsk, Iskorość, Malin Smotrycz – Kamieniec Podolski, Orynin, Dunajowce, Uszyca Górny Boh – Płoskirów, Jarmolińce, Satanów, Gródek Wołk – Zinków, Latyczów, Stara Sieniawa, Chmielnik Rów – Mohylów, Wierzbowiec, Bar, Szarogród Zhar i Boh – Lityń, Pików, Winnica, Lipowiec, Niemirów Boh i Rusawa – Bracław, Tulczyn, Krasne, Tomaszpol, Jampol Sawranka i Boh – Pieszczana, Olhopol, Berszad, Józefów (Bałta), Sawrań Sob i Boh – Hajsyn, Granów, Ilińce, Monasterzyska, Teplik Hniłopiat – Berdyczów, Machnówka, Brusiłów, Pawołocz, Pohrebyszcze Prypeć i Dniepr – Czarnobyl, Borodzianka, Dymir Jatrań i Boh – Humań, Talne, Hołowaniewsk, Krzywe Jezioro Tykicz Gniły – Zwinogródka, Lisianka, Szpoła, Złotopol Roś – Biała Cerkiew, Chwastów, Skwira, Tetyjów, Piatyhory Roś i Dniepr – Taraszcza, Bohusław, Korsuń, Kaniów, Kahorlik Taśmin – Czerkasy, Smiła, Horodyszcze, Czehryń Hańcza i Niemen – Sejny, Augustów, Grodno, Skidel Mereczanka – Merecz, Kalwaria, Preny, Wyłkowyszki, Ejszyszki Sokołda – Dąbrowa, Sokółka, Krynki Muchawiec i Bug – Włodawa, Biała Radziwiłłowska, Brześć Litewski, Wysokie Litewskie, Kamieniec Litewski Muchawiec – Kobryń, Drohiczyn Poleski, Szereszów, Prużany, Bereza Kartuska Roś i Niemen – Wołkowysk, Świsłocz, Zelwa Szczara – Zdzięcioł, Słonim, Kosów Górna Berezyna – Borysów, Dokszyce, Łohojsk, Chołopienicze Górna Świsłocz – Mińsk, Radoszkowice, Uzda, Kojdanów Świsłocz i Berezyna – Śmiłowicze, Ihumeń, Berezyna Świteź – Nowogródek, Mir, Stołpce, Stołowicze Słucz Północna – Słuck, Nieśwież, Kleck, Starobin Dolna Berezyna – Bobrujsk, Hłusk, Ozarycze Pina i Prypeć – Motol, Pińsk, Kożangródek Horyń i Prypeć – Lubieszów, Dąbrowica, Stolin, Turów Ptycz i Prypeć – Petryków, Mozyrz, Narowla Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca, Brahin, Łojów Troki – Troki, Żyżmory, Olkieniki Dzitwa – Wasiliszki, Lida, Iwie Oszmianka – Oszmiana, Smorgonie, Wołożyn, Mołodeczno Narocz – Postawy, Głębokie, Święciany, Wilejka, Miadzioł Wilia – Wilno, Szyrwinty, Niemenczyn, Malaty Dzisna – Brasław, Druja, Widze, Jeziorosy Maścio – Kretynga, Telsze, Płungiany, Szkudy Rakiewo – Szawle, Janiszki, Szadów, Okmiany Dubisa – Retów, Taurogi, Jurborg, Rosienie, Kiejdany Wilia i Niemen – Władysławów, Kowno, Janów Święta – Wiłkomierz, Onikszty, Kupiszki, Rakiszki, Uciana Niewiaża – Birże, Poniewież, Poswol, Pokroje Dubna i Dźwina – Dyneburg, Warklany, Liwenhof, Krasław Łubań – Rzeżyca, Lucyn, Marienhaus Łoswida i Dźwina – Witebsk, Gródek, Suraż, Sienno Drysa i Dźwina – Drysa, Połock, Oświej, Ułła Lepel – Dzisna, Lepel, Czaszniki Newel – Siebież, Newel, Juchowicze Mieża i Dźwina – Wieliż, Uświat, Ilino Orszyca i Dniepr – Orsza, Czereja, Babinowicze, Kopyś Łachwa i Dniepr – Mohylew, Stary Bychów, Propojsk, Szkłów Pronia i Soż – Górki, Dąbrowna, Czausy, Czeryków Druć i Dniepr – Rohaczew, Żłobin, Czeczersk, Krasnopole Wiechra i Soż – Mścisław, Chosławicze, Krzyczew, Klimowicze, Kościukowicze Soż – Homel, Bielica, Wietka Windawa – Grobin, Windawa, Goldynga, Frauenburg Abawa – Tukum, Talsen, Kandawa Lelupa – Mitawa, Bawsk, Doblen Dolna Dźwina – Frydrychsztad, Iłłukszta, Jakobstadt Tebera – Hazenpot, Piltyń, Dondangen
Mapa z podziałem: https://i.ibb.co/cNGsqJV/1800woj-nazwy.png
Mapa z uwzględnieniem powiatów: https://i.ibb.co/wptYTmS/1800woj-nazwy-powiaty.png
Dodatkowo nieoficjalnie województwa są konsolidowane w 11 większych regionów.
1. Prusy Królewskie (Wisła Nadmorska, Nogat, Brda, Łyna, Drwęca i Wisła) 2. Wielkopolska (Dolna Noteć, Górna Noteć i Mień, Cybina i Warta, Obra i Warta, Obra, Dolna Prosna, Górna Bzura, Prosna i Warta, Wełna, Gopło, Widawka i Warta, Luciąża) 3. Mazowsze-Podlasie (Dolna Bzura, Wisła i Mrowa, Górna Wkra i Wisła, Wkra, Narew, Dolna Pilica i Liwiec, Supraśl, Nurzec i Bug) 4. Małopolska (Górna Warta i Górna Pilica, Radomka, Łysica, San i Wisła, Nida, Bystrzyca i Wieprz, Krzna, Roztocze Zachodnie, Prądnik i Wisła, Soła i Wisła, Raba, Wisłoka, Dunajec, Ropa) 5. Ruś Czerwona (Uherka i Górna Prypeć, Huczwa, Bieszczady, Roztocze Wschodnie, Wisłok, Wisznia i San, Pełtew, Górny Dniestr, Stryj, Górny Bug, Złota Lipa, Górny Seret, Bystrzyca i Dniestr, Prut) 6. Wołyń-Ukraina (Ług, Styr, Ikwa, Horyń, Górny Horyń i Górna Słucz, Słucz Południowa, Teterów, Usza, Hniłopiat, Prypeć i Dniepr, Roś, Roś i Dniepr) 7. Podole (Seret i Dniestr, Smotrycz, Górny Boh, Wołk, Rów, Zhar i Boh, Boh i Rusawa, Sawranka i Boh, Sob i Boh, Jatrań i Boh, Tykicz Gniły, Taśmin) 8. Litwa (Łosośna i Niemen, Mereczanka, Sokołda, Troki, Dzitwa, Oszmianka, Narocz, Wilia, Dzisna, Maścio, Rakiewo, Dubisa, Wilia i Niemen, Święta, Niewiaża) 9. Ruś Czarna-Polesie (Muchawiec i Bug, Muchawiec, Pina i Prypeć, Horyń i Prypeć, Ptycz i Prypeć, Roś i Niemen, Szczara, Świteź, Słucz Północna, Dolna Berezyna, Wiedrycz i Dniepr) 10. Ruś Biała (Górna Berezyna, Świsłocz i Berezyna, Górna Świsłocz, Łoswida i Dźwina, Drysa i Dźwina, Lepel, Newel, Mieża i Dźwina, Orszyca i Dniepr, Łachwa i Dniepr, Pronia i Soż, Druć i Dniepr, Wiechra i Soż, Soż) 11. Kurlandia-Inflanty (Dubna i Dźwina, Łubań, Windawa, Abawa, Lelupa, Dolna Dźwina, Tebera)
Stolice: 1. Gdańsk 2. Poznań 3. Warszawa 4. Kraków 5. Lwów 6. Żytomierz 7. Kamieniec Podolski 8. Wilno 9. Brześć Litewski 10. Mińsk 11. Dyneburg
Ten post był edytowany przez Ferdas: 24/05/2023, 0:05
|
|
|
|
|
|
|
|
Errata w numeracji: 2. Górna Berezyna – Borysów 3. Dolna Berezyna – Bobrujsk
|
|
|
|
|
|
|
wiselel
|
|
|
Nowicjusz |
|
|
|
Grupa: Użytkownik |
|
Postów: 5 |
|
Nr użytkownika: 109.967 |
|
|
|
Pawe³ Wisn |
|
Stopień akademicki: brak |
|
Zawód: student |
|
|
|
|
Widzę, że jest bardziej wyszczególniony temat (ten post wstawiłem też tu >>> http://www.historycy.org//index.php?showtopic=8091&st=270 )
CZAS SKOŃCZYĆ Z OBECNYM SYNTETYCZNYM I SZTUCZNYM PODZIAŁEM ADMINISTRACYJNYM POLSKI !!!
Oto moja propozycja nowego podziału administracyjnego Polski, który częściowo nawiązuje do krain etnograficznych, historycznych oraz geograficznych.
Mapa:
Moja propozycja to 3 miasta wydzielone oraz 12 Województw podzielone na 60 powiatów i na około 2400 gmin( w tym dzielnic miast wydzielonych). Piękne liczby, prawda?
Główne cele: -Zmniejszenie ilości województw na rzecz tworzenia mocniejszych regionów gospodarczych na wzór europejskich państw. -Łączenie ze sobą terenów o zbliżonym charakterze społeczno-kulturowym oraz historycznym w skali wojewódzkiej i powiatowej. --Poprowadzenie granic tak, aby jak najlepiej odzwierciedlały tereny ziem historycznych oraz obszary zamieszkania grup etnicznych czy występowania wpływów kulturowych. -Przywrócenie znaczenia mniejszych ośrodków miejskich (stolic nowoutworzonych 60 powiatów) w celu ograniczenia uciążliwej migracji do większych miast. Ma to pogodzić interesy mniejszych miejscowości. Jest to alternatywa dla podziału administracyjnego sprzed 1999 roku (48 województw) -Zwiększenie roli (nowych, większych) powiatów w celu ułatwienia załatwienia spraw urzędowych przez mieszkańców. Tworzenie w głównych ośrodkach powiatowych oddziałów lub filii niektórych instytucji, które były dotychczas ulokowane w głównym ośrodku wojewódzkim. -Wydzielenie trzech miast od macierzystego województwa (wraz z gęsto zaludnionymi, przymiastowymi gminami) w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju obu regionów. Wybrane miasta taką rolę kilkukrotnie w historii pełniły nawet jako samodzielne państwa. -Integrowanie społeczności o tych samych lub podobnych tradycjach i tej samej kulturze (dialekt/język, potrawy, architektura regionu, obyczaje, legendy itp.) w skali powiatowej oraz wojewódzkiej oraz promowanie regionu. -Zwiększenie poczucia przynależności i tożsamości kulturowej do regionu pochodzenia. -Tworzenia na podstawie województw lub powiatów okręgów wyborczych aby nadały one prawdziwej cechy reprezentowania regionu przez wybranych posłów albo radnych. Obecny podział na okręgi wyborcze jest sztuczny, absurdalny i bez żadnego kontekstu.
Nazwy województw nazwałem w formie rzeczownikowej. Trochę czasu rozmyślałem jak nazwać “Łódzkie” .Widziałem,że została poświęcona specjalna dyskusja na tym forum i każdy miał inne zdanie http://www.historycy.org/index.php?showtopic=76058. Mam trochę propozycji jak inaczej nazwać to województwo: Międzypolska (między Małopolską i Wielkopolską),Środkowopolska, Centropolska, Ziemia Sieradzka i Łęczycka, Sieradzczyza i Łęczycczyzna (nawet nie wiem czy tak to się powinno odmieniać), Zawarcie/ Przedwarcie (Czyli “za Wartą”/ “przed Wartą” jak np. Podkarpacie “pod Karpatami), Nadnerze (“nad rzeką Ner”) Podkujawy, Przymazowsze i najbardziej absurdalne: Łódzczyzna, Łódźlandia. Bawić się językiem można w nieskończoność. Chciałbym aby powiaty również nosiły nazwy nawiązujące do regionu etnograficznego np.powiat podhalański, geograficznego np.powiat świętokrzyski, historycznego np. powiat chełmiński, od największego miasta np.powiat koszaliński albo wersje mieszane np.powiat zamojsko-roztoczański
Stolice “moich” województw, to miasta, które uważam, że bezwarunkowo na to zasługują, bo są najbardziej reprezentującymi miejscowościami danego regionu. Co do powiatowych stolic, to nie zawsze kierowałem się zasadą, że największe miasto, to najważniejsze. Wiele wybranych przeze mnie stolic powiatu to kontrowersyjna decyzja. Raczej patrzyłem na lokalizację lub zwyczajnie bogactwo historyczne grodu.
Lista miast wydzielonych: 1. Miasto Stołeczne Warszawa 2. Miasto Królewskie Kraków 3. Miasto Wolności Gdańsk
Lista województw: 1. Zachodnie Pomorze - Szczecin 2. Wschodnie Pomorze - Toruń (siedziba wojewody), Gdańsk 3. Warmia i Mazury - Olsztyn 4. Kujawy - Bydgoszcz 5. Mazowsze - Płock (siedziba wojewody), Warszawa 6. Sudowia i Podlasie - Białystok 7. Wielkopolska - Poznań 8. Międzypolska - Łódź 9. Północna Małopolska - Lublin 10. Południowa Małopolska - Rzeszów (siedziba wojewody), Kraków 11. Dolny Śląsk - Wrocław 12. Górny Śląsk- Katowice
Lista głównych ośrodków powiatowych: Jest ich 60. Pokazane zostały na mapie. Widać na niej wyraźnie ich nazwy i główne ośrodki.
Ten post był edytowany przez wiselel: 14/08/2023, 14:09
|
|
|
|
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:
Śledź ten temat
Dostarczaj powiadomienie na email, gdy w tym temacie dodano odpowiedź, a ty nie jesteś online na forum.
Subskrybuj to forum
Dostarczaj powiadomienie na email, gdy w tym forum tworzony jest nowy temat, a ty nie jesteś online na forum.
Ściągnij / Wydrukuj ten temat
Pobierz ten temat w innym formacie lub zobacz wersję 'do druku'.
|
|
|
|