Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hakownica/muszkiet wałowy a małe działa
     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 20/12/2011, 10:47 Quote Post

Czym dokładnie różniły się zadania na polu bitwy zadania hakownicy/muszkietu wałowego a małych działek np rabinetu, miały podobny kaliber, tylko że jedno było działem, a drugie właśnie hmm dużym muszkietem.
Domyślam się że przez grubsze ścianki, można było używać większej ilości prochu, co równa się większemu zasięgowi.
Ale w takim razie do czego w ogóle służyły hakownice ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 20/12/2011, 14:06 Quote Post

Witam!
QUOTE(Świętosław @ 20/12/2011, 11:47)
Czym dokładnie różniły się zadania na polu bitwy
*


Na polu-poza wozami taborowymi i sporadycznym strzelaniem przez specjalne, ciężkie tarcze-niczym, bo ich nie używano w polu.
CODE

zadania hakownicy/muszkietu wałowego

To zdecydowanie nie to samo-nie ta epoka.
CODE

a małych działek np rabinetu, miały podobny kaliber, tylko że jedno było działem, a drugie właśnie hmm dużym muszkietem.

Małych działek w polu raczej nie używano, w każdym razie coś na kształt pół- czy ćwierćfuntówki było bardzo rzadko spotykane. Za to do obrony twierdz znaczna szybkostrzelność, możliwość sklecenia organków czy łatwość przetaczania na wałach były dość cenne.
CODE

Domyślam się że przez grubsze ścianki, można było używać większej ilości prochu, co równa się większemu zasięgowi.

Do tego lekkie działka miały pewnie dłuższe lufy.
CODE

Ale w takim razie do czego w ogóle służyły hakownice ?

A co sugeruje ich konstrukcja?
I jak to się ma do o wiele późniejszych muszkietów wałowych?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/12/2011, 16:33 Quote Post

Działko posiada stałą podstawę, więc w mniejszym stopniu podlega drganiom w przypadku broni indywidualnej uzależnionym od np. nieświadomych poruszeń strzelca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 20/12/2011, 16:50 Quote Post

I właśnie z tego co znalazłem bywały używane w polu, były na takich oto lawetach (załącznik) więc i stabilność była.
I z tego co się orientuje to nazwa hakownica jest poprawna, i używana zamiennie.
Dalej takie cudo było dłuższe Klik i Klik

Są tam dane, i długość około 2,5 metra to więcej, niż przeciętne krótkie działko, więc i do czegoś służyć musiało, ale do czego confused1.gif

Ten post był edytowany przez Świętosław: 20/12/2011, 18:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/12/2011, 16:55 Quote Post

Załącznika nie ma a linki mi się nie otwierają, ponoć strona jest niedostępna.
QUOTE
ale do czego
Do celnego porowadzenia ognia na dużą odległość przez indywidualnego strzelca znajdującego się za jakąś formą osłony o którą bron można było oprzeć/zahaczyć.
Trochę rozważań o samym rabinecie tu: http://www.historycy.org/index.php?showtop...l=Rabinet&st=30

Ten post był edytowany przez lancelot: 20/12/2011, 17:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 21/12/2011, 8:50 Quote Post

O rabinecie to tam za dużo nie ma, zresztą temat czytałem.

A z jakiegoś powodu załącznik nie chce się dodać więc zrobię to inaczej Hakownica

A linki mi działały jak dodawałem, może jeszcze zadziałają wink.gif

CODE
Do celnego porowadzenia ognia na dużą odległość przez indywidualnego strzelca znajdującego się za jakąś formą osłony o którą bron można było oprzeć/zahaczyć.


Tylko jaki to miało zasięg ? bo mam dziwne wrażenie że dużo mniejszy niż działa, działka, więc nie bardzo wiem do czego to mogło być używane, chyba że jako broń przeciwpancerna, bo z tego to raczej żadna zbroja nie wytrzyma strzału.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 21/12/2011, 19:31 Quote Post

QUOTE
Tylko jaki to miało zasięg ?
Większy zasięg i większą celnośc niż muszkiety mniejszego kalibru, nie bez powodu obecnie produkuje się karabiny snajperskie kal. 0,5 cala.
QUOTE
więc nie bardzo wiem do czego to mogło być
Raczej jako karabiny wyborowe/snajperskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 22/12/2011, 9:07 Quote Post

QUOTE
Większy zasięg i większą celnośc niż muszkiety mniejszego kalibru, nie bez powodu obecnie produkuje się karabiny snajperskie kal. 0,5 cala.


Tylko że w naszych czasach używa się ich w zasadzie do lekko opancerzonych celów.
A samo to że w polu miało takie ustrojstwo obsługiwać 2-3 osoby trochę zmniejsza tego przydatność.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 22/12/2011, 13:19 Quote Post

QUOTE
Tylko że w naszych czasach używa się ich w zasadzie do lekko opancerzonych celów.
Nie tylko, kaliber broni nie decyduje wyłącznie o sile rażenia, również o podatności pocisku na czynniki zewnętrzne np. wiatr czy "zawadzenie" o źdźbło trawy.
QUOTE
A samo to że w polu miało takie ustrojstwo obsługiwać 2-3 osoby
Ja piszę o broni indywidualnej, nawet w XIX w. występują karabiny forteczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gaweł II
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 860
Nr użytkownika: 22.080

 
 
post 24/12/2011, 12:37 Quote Post


Zarówno ciężkie muszkiety ważące 20 funtów i strzelające kulami ołowianymi 2 uncjowymi jak i najmniejsze działka ważące 23-37 kg i strzelające kulami żelaznymi 2 uncjowymi lub kulami ołowianymi 3 uncjowymi służyły do zwalczania siły żywej npl z dużej odległości tj. do 500 m. Drobna szlachta, nie posiadająca z reguły własnej artylerii, używała strzelb wałowych do obrony dworków przed zakusami Tatarów, Kozak lub własnych poddanych. Duże twierdze posiadały do obrony od 50 do 100 dział słusznego kalibru i od 200 do 400 strzelb wałowych. Ponieważ oblegający starali się zbliżyć do wałów na odległość nie większa niż 50-70 m, to strzelby wałowe służyły do zwalczania pojedynczych saperów i oficerów wroga. Na okrętach liniowych poza przepisową ciężka artyleria burtową instalowano na najwyższych pokładach a nawet na masztach tzw. działka relingowi, które również służyły do „zdejmowania” najważniejszych oficerów a nawet admirałów. Trzecie zadanie dla strzelb wałowych to obrona dyliżansów na amerykańskich preriach. Tak, więc miedzy najmniejszymi działkami i największymi muszkietami istniał tylko i wyłącznie różnica w budowie i zasięgu działania. Natomiast cel dla pocisków był ten sam. Z tym ze najmniejsze działka używano ponadto do szkolenia artylerzystów (niższe koszty nauki) oraz w czasie rezurekcji, stąd ich nazwa wiwatówki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 24/12/2011, 13:59 Quote Post

QUOTE
Czym dokładnie różniły się zadania na polu bitwy zadania hakownicy/muszkietu wałowego a małych działek np rabinetu,

Czy nazwa "muszkiet wałowy" nie wskazuje dość wyraźnie, że nie był on stosowany w polu?
QUOTE
miały podobny kaliber, tylko że jedno było działem, a drugie właśnie hmm dużym muszkietem.

Co to znaczy "podobny kaliber"? Dwukrotna różnica w ciężarze wystrzeliwanej kuli pozawala na stwierdzenie, że były to podobne kalibry?
Nawiasem mówiąc, ręczny granatnik i działko Boforsa też mają "podobny kaliber"...
QUOTE
Tylko jaki to miało zasięg ? bo mam dziwne wrażenie że dużo mniejszy niż działa, działka,

A to dziwne wrażenie to na czym bazuje, bo faktycznie jest dziwne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 28/12/2011, 8:53 Quote Post

Muszkiety wałowe używano też w polu, a zamiast nazwy muszkiet wałowy, można użyć, hakownica, półhak itp wink.gif
Zresztą w sumie nawet używaj do obrony, to czym się od siebie różniły ?

QUOTE
Co to znaczy "podobny kaliber"? Dwukrotna różnica w ciężarze wystrzeliwanej kuli pozawala na stwierdzenie, że były to podobne kalibry?


Ale jak może być inna waga kali, jeśli średnica lufy była podobna lub taka sama ?


QUOTE
A to dziwne wrażenie to na czym bazuje, bo faktycznie jest dziwne?


Działka przy podobnym kalibrze, były dużo cięższe i krótsze, czyli komora prochowa była dużo grubsza, czyli można było używać więcej, prochu, bo jeśli to nie ma większego zasięgu to jaki jest sens takiej broni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/12/2011, 18:43 Quote Post

QUOTE
można użyć, hakownica, półhak itp
NIe można, bo hakownica i pólhak to nie muszkiet.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 28/12/2011, 19:08 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 28/12/2011, 9:53)
Muszkiety wałowe używano też w polu, a zamiast nazwy muszkiet wałowy, można użyć, hakownica, półhak itp  wink.gif
*


confused1.gif
Od kiedy półhak to to samo, co muszkiet wałowy?
Hakownica to też jakby nie to rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 29/12/2011, 9:14 Quote Post

Ano właśnie ja spotkałem się z tym że tak się nazywa, tak też się to nazywa w linkach które dałem w pierwszym poście, i już działają.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej