Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lalibela, Afrykańska Jerozolima
     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 25/05/2007, 14:54 Quote Post

Czy ktoś z Was posiada może ciekawe informacje na temat Lalibeli? Prosiłbym przede wszystkim o podanie bibliografii- prośba ta dotyczy również pozostałych abisyńskich stolic, jak również historii całej Etiopii... smile.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 25/05/2007, 16:02 Quote Post

"Cuda Świata", ja mam wyd. w miękkich okładkach, bardzo dobrze, choć nie idealnie opisuje skalne kościoły.
pozdroofka
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 25/05/2007, 16:42 Quote Post

Cóż, "Cuda świata", o których mówisz, to ciekawa pozycja- przeglądałem je u brata, kóry dla odmiany jest geografem smile.gif , jednak ja poszukuję czegoś, rzekłbym, bardziej merytorycznego... rolleyes.gif

Co do Lalibeli zaś, to udało mi się zdobyć o niej następujące informacje: Kiedyś miejsce to nazywało się Roha i było jedną z wielu wiosek zagubionych wśród gór Lasta. Dziś to główna atrakcja turystyczna Etiopii. A wszystko za sprawą króla Lalibeli, który postanowił zamienić okoliczne skały w pięknie zdobione kościoły. Był koniec XII- ego wieku, chrześcijaństwo w Abisynii zakorzeniło się już na dobre i wielu wiernych udawało się na pieszą pielgrzymkę do odległej Jerozolimy. Po drodze czyhało jednak na nich wiele niebezpieczeństw. Nie wszyscy zatem osiągali cel, a tylko nieliczni wracali szczęśliwie do domu. Król Lalibeli zdecydował więc, że wybuduje własną, afrykańską Jerozolimę. Za jego życia powstało 11 kościołów, wszystkie wykute w wulkanicznym tufie. Dzieło niezwykłe, do dziś rodzące pytania i pozostawiające wiele z nich bez racjonalnych odpowiedzi... Chyba że zaczniemy wierzyć w legendy, pomoc aniołów i nadprzyrodzone moce... smile.gif

Równie interesujące są pozostałe abisyńskie stolice- Aksum, Gonder czy też, choć może w mniejszym stopniu, Addis Abeba, założona w 1887 przez Menelika II, dzisiejsze miasto stołeczne...

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 25/05/2007, 19:14 Quote Post

W Polsce byla w latach 70tych wydana historia Etiopii. W miare ciekawa i dobrze napisana, choc historia 20 wieku oczywiscie podlana propagandowym sosem. Autorow nie pamietam, bo czytalem to juz dawno temu. Malo kto to czyta, wiec nie powinno byc problemu z wypozyczeniem. W Poznaniu w bibliotecu UAMu jest kilka egzemplarzy. Calkiem sporo jest tam na temat Lalibelli i Gonderu.

Specyfika Etiopii polega na tym, iz panstwo to w zasadzie nie posiadalo miast az do czasow Menelika II. To co czasem blednie okresla sie jako etiopskie miasta czy stolice byly w zasadzie duzymi zespolami klasztornymi ktorym mogly, lecz nie musialy, towarzyszyc niewielkie osady ludnosci swieckiej. Glowna przyczyna bylo moim zdaniem to, mimo kulturalnej swietnosci, gospodarka Etiopii stala na nieslychanie niskim poziomie. Po prostu nie bylo tyle nadwyzek, zas nieurodzaj i glod zdarzaly sie nieslychanie czesto. Zadna prowincja, nawet te najsilniesze (jak Szewa, Tigrej) nie mogla po prostu wykarmic na dluzsza mete miasta obok lokalnych moznowladcow oraz lokalnych klasztorow.

Etiopia nie posiadala zadnej formalnej stolicy. Cesarz nigdy nie przebywal dlugo w jednym miejscu. On niemal stale wedrowal ze swym dworem od prowincji do prowincji. Mialo to dwa wytlumaczenia. Po pierwsze - jak mowilem zadna prowincja nie byla w stanie wykarmic dworu i wojska. Cesarz ze swita po prostu byl w jednej prowincji i objadal ja, po czym jak sie konczyly zasoby to ruszal do innej. Po drugie - historia Etiopii to historia ciaglych wojen domowych, buntow i uzurpacji. Cesarz wedrujac mial na oku swoich niepewnych i buntowniczych wasali.

Jedynym w zasadzie po upadku Aksum okresem w ktorym w Etiopii rozwinelo sie zycie miejskie oraz stala stolica byl czas tzw. cesarstwa gonderskiego na przelomie 17 i 18 wieku, gdy okres wzglednego pokoju i pewnej ekonomicznej prosperity pozwolil na rozwiniecie stolicy. Potem dlugo nic az do Menelika II, ktory zalozyl Addis Abebe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 25/05/2007, 19:59 Quote Post

Ciekawe informacje, dotyczące Etiopii, znalazłem tutaj. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
yong-rui
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 72.072

Zawód: student
 
 
post 22/03/2012, 23:28 Quote Post

Polecam też stronę założoną przez studentkę afrykanistyki, dobra do szybkiego uzupełnienia podstawowych informacji:
http://abisynia.popiel.org/index.php?menu=62

"Historia Etiopii" wydana w latach 70-tych, autorstwa afrykanistki Joanny Mantel-Niećko oraz historyka Andrzeja Bartnickiego wpadła mi w ręce bardzo szczęśliwym przypadkiem. Mimo pewnej abstrakcyjnośći tematu nawet dla kogoś kto interesuje się historią spoza nurtu głównego, książkę czyta się bardzo dobrze. Etiopia jako jeden z 7 krajów świata nigdy nie została skolonizowana/podbita przez Europejczyków (w czasie "aneksji" przez Włochy ok. 1/3 kraju nie znalazła w ogóle pod kontrolą okupanta).

Ten post był edytowany przez yong-rui: 22/03/2012, 23:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej