Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

26 Strony « < 24 25 26 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największa bitwa

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 23/11/2014, 18:32 Quote Post

QUOTE(SultanPL @ 23/11/2014, 19:14)
Ja sądze że Jerozolima 1099 i Orsza 1510,ale to tylko moje zdanie smile.gif
*

Data 1510 wykracza już poza średniowiecze, ale czy w ogóle na pewno chodzi Ci o nią a nie 1508 lub 1514?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #376

PiotrG

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 80.771

post 22/08/2016, 9:00 Quote Post

Bitwa pod Manzikertem w 1071 była już kilkakrotnie tu wymieniana.

Na jej temat znalazłem ciekawą ( i szczerze dość szokującą) informację w najnowszym pomocniku historycznym wydanym przez tygodnik "Polityka" - Dzieje Turków

cytuję

"W 1064r. Seldżucy zdobyli Ani, stolicę Królestwa Wielkiej Armenii. Ormianie zbiegli na zachód i utworzyli w Cylicji tzw. Małą Armenię a cesarz zaczął nawoływać do stworzenia koalicji państwa chrześcijańskich przeciw tureckiemu zagrożeniu. W tym czasie Alp Aslan odebrał Fatymidom święte miasta islamu Mekkę i Medynę oraz emirat Aleppo. Dalszy marsz na Egipt został jednak przerwany. Na wieść o nadciągającej armii bizantyjskiej zawrócił swoich ludzi na północ, by wspomóc wojska anatolijski.
Dyplomatyczne starania Diogenesa na arenie międzynarodowej nie przyniosły wielkich efektów. W jego 200-tys armii, która stanęła pod Manzikertem w 1071r. w przededniu najważniejszej bitwy swoich czasów, jedynymi przedstawicielami zachodniego chrześcijaństwa byli pojedynczy oficerowie oraz oddziały najemników. Część z nich odmówiła przystąpienia do bitwy w kluczowym momencie. Seldżucy bez trudu zwyciężyli siły Bizancjum, a data tej bitwy została uznana za ostateczną datę wkroczenia Turków do Anatolii. Zwycięstwo muzułmanów nad Bizancjum wywołało szok w świecie chrześcijańskim. Doprowadzi on do mobilizacji, na skutek której, pod koniec wieku zostanie zorganizowana pierwsza wyprawa krzyżowa.”

Tak myślałem skąd takie informacje co do liczebności, szoku i następstw ( o nawoływaniach na zachodzie nic nie wiem ale można to podciągnąć o stałe poszukiwanie najemników) i po sprawdzeniu kto jest autorem dowiedziałem się że autorka jest doktorantką Wydziału Filologicznego UJ przy Katedrze Turkologii oraz Wydziału Wokalistyki przy Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Muzykę zostawmy ale może całość tej bitwy jest tak w Turcji przedstawiane ? a autorka z racji zainteresowań korzystała z ichniej szych opracowań?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #377

26 Strony « < 24 25 26 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2016 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej