Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kultury zdrowia i choroby w XVI - XVIII w.
     
Tomek L
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 37.264

Makdrago
Zawód: student
 
 
post 6/05/2009, 19:02 Quote Post

Witam. Uczęszczam na zajęcia z historii nowożytnej, dotyczących medycyny w tym okresie.Mam do napisania referat, który będzie związany z tematyką zajęć.Nie mam za bardzo pomysłu ani lektur, które pomogłyby mi w napisaniu jakiegokolwiek.Mówiliśmy, np. dżumie,melancholii, higienie,szaleństwie. Czekam na propozycje. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 26/06/2009, 14:17 Quote Post

QUOTE(Tomek L @ 6/05/2009, 19:02)
Witam. Uczęszczam na zajęcia z historii nowożytnej, dotyczących medycyny w tym okresie.Mam do napisania referat, który będzie związany z tematyką zajęć.Nie mam za bardzo pomysłu ani lektur, które pomogłyby mi w napisaniu jakiegokolwiek.Mówiliśmy, np. dżumie,melancholii, higienie,szaleństwie. Czekam na propozycje. Pozdrawiam
*

Jakoś wczesniej nie trafiłem na ten topic.
Takich książek o historii medycyny jest takie mnóstwo, że szkoda to wymieniać. Najlepiej wejść na stronę Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie.
Ale mam smaczny kawałek, nie opisany "expressis verbis" w książkach z historii medycyny, bo nie jest dla tej historii szczególnie chwalebny.
Z czym kojarzy się słowo "histeria". Pewnie każdy pomyśli o zaburzeniach emocjonalnych, niepochamowanym szlochu, krzyku, po silnych przeżyciach psychicznych. I słusznie. Ale ...
Hysteros z greckiego macica (także łac. 'uterus' = macica).
Ale co wspólnego ma macica z zaburzeniami emocjonalnymi???
Otórz ma, a raczej uważano że ma.
Macica u każdej kobiety, prawie zawsze jest "zgięta" w swej osi długiej, albo do przodu - przodozgięcie (ok.80-85% kobiet), albo do tyłu - tyłozgięcie. Pod koniec XIX wieku, pojawił się pogląd, że "histeria" i inne choroby psychiczne występujące u kobiet maja zwiazek przyczynowy z tyłozgięciem macicy, bo rzekomo częściej u tych kobiet występowały. Czyli uznano, że "histeria" to choroba wywodząca sie z macicy. Pogląd ten, dobrze korespondował z bardzo popularnymi wtedy teoriami Freuda, któremu wszystko kojarzyło się z organami płciowymi. Oczywiście dziś wiemy, że to bzdura. A uwczesne badania były przeprowadzane na niereprezentatywnych grupach kobiet, nawet bez grup kontrolnych. Jednak całkiem poważnie, wymyslono chirurgiczne sposoby "odprostowywania macicy", jako sposób na leczenie "histerii". Znanych jest kilkanaście typów operacji ginekologiczno-chirurgicznych tego typu. Część z tych operacji, powodowała poważne dolegliwości lub nawet prowadziła do trwałego kalectwa. Obecnie, są to operacje bardzo rzadko wykonywane i z zupełnie innych wskazań, lecz do lat 30 XX wieku, okaleczono w ten sposób tysiące, a może i dziesiatki tysięcy kobiet na całym świecie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej