Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy dobry archeolog umie to wszystko ?,
     
proskryba
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 58.893

 
 
post 30/09/2009, 13:46 Quote Post

Po pierwsze witam, mój pierwszy post na tym forum. I takie pytanie, że pozostaje mi mieć nadzieję, że nikt mnie nie rozszarpie rolleyes.gif
Otóż oglądałem sobie niedawno film, w którym pewien archeolog (nie tomb raider i l. croft)rozróżnia bez żadnego wspomagania komputerowego trzy rodzaje hieroglifów, wymyślone przez trzy zupełnie różne kultury, wszystkie rozumie i symultanicznie tłumaczy. na dodatek ów archeolog ma coś koło 30ki i jest profesorem. No i po obejrzeniu tegoż oto filmu powietrze ze mnie uszło. No bo cholera, ja się nie mogę zdecydować czy studiować historię z naciskiem na średniowiecze w całej rozciągłości, czy archeologię (i tu znowu: czy interesuje mnie bardziej archeologia północy, czy prekolumbijska Ameryka); a tu mi wyskakuje jakiś genialny, archeologiczny omnibus. No i zacząłem się zastanawiać czy mam w ogóle składać papiery na archeologię przy takim braku zdecydowania, czy mam szansę zostać dobrym archeologiem etc.
Wiem, że L. Croft nie istnieje i istnieć nie będzie, ale czy, żeby zostać dobrym archeologiem trzeba się znać na całości tej dziedziny, w każdym aspekcie goegraficznym i metodologicznym? Znać grekę, łacinę a do tego ze 3 języki współczesne? Ja ostatnio pobrałem (legalnie, żeby nie było ze str: http://harrismatrix.com/) "Principles of Archaeological Stratigraphy" i męczę się z tym jak cholera, od strony językowo- matematycznej. Czy to oznacza, że nigdy nie będę dobrym archeologiem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/10/2009, 11:44 Quote Post

QUOTE(proskryba @ 30/09/2009, 14:46)
Ja ostatnio pobrałem (legalnie, żeby nie było ze str: http://harrismatrix.com/) "Principles of Archaeological Stratigraphy" i męczę się z tym jak cholera, od strony językowo- matematycznej. Czy to oznacza, że nigdy nie będę dobrym archeologiem?


Nie. To może oznaczać tylko, że żeby być dobrym archeologiem będziesz musiał w to włożyć więcej pracy niż sądziłeś na początku. Wszystko jest do zrobienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
sismuerte
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 43.861

Ewelina W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 4/10/2009, 17:23 Quote Post

Witaj!
Tak jak pamiętam jeszcze ze studiów to raczej nie spotykało się takich omnibusów jak opisujesz w swoim poście. A żeby być w czymś dobrym nie musisz znać na pamięć wszystkich książek archeologicznych...trzeba za to kochać to co robisz, więc radzę się poważnie zastanowić czy archeologia to to co chciałbyś robić, czy nie. Co do samej specjalizacji w obrębie archeologii to myślę, że możesz się zdecydować już w trakcie studiów.
W każdym razie życzę powodzenia w wyborze przyszłego zawodu smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej