Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska a świat w liczbach,
     
glinx11
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 64.607

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 18/04/2010, 19:43 Quote Post

Nie ukrywam, że bardzo interesuje mnie gospodarczy obraz świata na przestrzeni lat zimnej wojny. I nie chodzi mi tu o jakieś analizy, tylko suche, surowe liczby (PKB, dochód narodowy - oba w wymiarze globalnym i personalnym). Oczywiście, jak w tytule, chciałbym porównać Polskę do innych państw, tak więc fajnie by było, jakby w ewentualnym podanym źródle znajdowały się też i inne kraje (Europy i świata). Warto by się przekonać, czy za Gierka Polska była 10. potęgą gospodarczą świata i kiedy dwa najbiedniejsze kraje Europy Zachodniej (Irlandia i Portugalia) ostatecznie nas prześcignęły... wink.gif

PS: Najlepiej by było, jakby ktoś znalazł źródło tych informacji w internecie, bo to zawsze wygodniej, no i jakby bardziej aktualnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 19/04/2010, 9:49 Quote Post

Na poczatek mogę napisac że wg:

Angus Maddison The World Economy: A Millennial Perspective/ Historical Statistics

w 1975 roku byliśmy na 15 miejscu na świecie jeżeli chodzi o wielkośc gospodarki liczac o ile dobrze pamiętam, parytetem siły nabywczej.
Dziś nie jest dużo gorzej bo jestesmy na 20 miejscu. dry.gif

QUOTE
kiedy dwa najbiedniejsze kraje Europy Zachodniej (Irlandia i Portugalia) ostatecznie nas prześcignęły...

W globalnej wielkości gospodarki nigdy nas nie prześcignęły, a per capita to musiałbym poszperać. dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
glinx11
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 64.607

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 19/04/2010, 19:50 Quote Post

QUOTE(kris9 @ 19/04/2010, 9:49)
w 1975 roku byliśmy na 15 miejscu na świecie jeżeli chodzi o wielkośc gospodarki liczac o ile dobrze pamiętam, parytetem siły nabywczej.
Dziś nie jest dużo gorzej bo jestesmy na 20 miejscu. dry.gif


Ano właśnie: mógłby ktoś wytłumaczyć szaremu humaniście na czym do cholery polega różnica między PKB mierzonym parytetem siły nabywczej a nominalnym? wink.gif Dzięki!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Tengron
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 20.038

 
 
post 19/04/2010, 20:02 Quote Post

PKB to po prostu dochód danego kraju. Per capita to PKB podzielone przez liczbę mieszkańców co daje nam ilość kasy na jednego mieszkańca.

PS. Co do parytetu siły nabywczej to nie powiem bo do końca sam nie wiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
karov
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 12.096

Karol
Stopień akademicki: magazynier
Zawód: student
 
 
post 19/04/2010, 20:14 Quote Post

Wg. parytetu to uwzględniające poziom cen w danym kraju. To znaczy że nominalnie mamy w Polsce pewien poziom PKB (niższy), ale jeżeli weźmiemy pod uwagę ceny nasze i na przykład krajów Zachodnich to za 1000 USD w Polsce można kupić więcej. Czyli nasze PKB jest większe. Mam nadzieję, że bardzo nie okłamuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 19/05/2012, 22:56 Quote Post

Trochę informacji z innych źródeł:
- Za Gierka produkowaliśmy 20 mln ton stali ale samochodów i statków o wiele mniej niż Hiszpania. Joz wówczas Hiszpania prześcignęła nas w produkcie krajowym brutto.
- Musieliśmy importowac żywność a dzisiaj z eksportu żywności mamy 15 mld
- eksport w 1989 roku był mniejszy niż 20 mld dolarów USA, dzisiaj wynosi on ponad 180 mld (oczywiście należy uwzględnić tutaj inflacje)
- w produkcji autobusów wyprzedziliśmy w Europie Francję. Mamy obecnie 4 własne firmy oprócz fili zagranicznych koncernów. W przemyśle motoryzacyjnym Zakłady Opel/GM w Gliwicach sa jedynymi konkurencyjnymi w stosunku do Korei Południowej. Staliśmy się znaczącym producentem podzespołów dla motoryzacji. Dalej na 3 monitory/telewizory produkowane w Europie 2 produkowane sa w Polsce.
- z tego co wiem to nasz udzial w handlu swiatowym sie obecnie znacznie zwiekszyl, niestey nie pamiętam cyfr.Wyprzedziliśmy w Europie Szwecję i Holandie jeśli chodzi o produkt krajowy brutto.
- zmieniła sie struktura produkcji i eksportu co widac po ulicach. W latach 80-tych porownanie z Niemcami bylo szokujace na nasza niekorzysc. W 90-tych zaczelo sie to zmieniać. Obecnie roznice sa dla mnie coraz mniejsze podczas wyjazdów służbowych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 19/05/2012, 23:37 Quote Post

QUOTE(szuba44 @ 19/05/2012, 22:56)
- zmieniła sie struktura produkcji i eksportu co widac po ulicach. W latach 80-tych porownanie z Niemcami bylo szokujace na nasza niekorzysc. W 90-tych zaczelo sie to zmieniać. Obecnie roznice sa dla mnie coraz mniejsze podczas wyjazdów służbowych.


Zgadza się, chociaż warto pamiętać, że największe różnice widać poza obszarami wielkich miast (których zwykle się nie poznaje w trakcie tego typu wyjazdów). wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 20/05/2012, 6:10 Quote Post

QUOTE(glinx11 @ 18/04/2010, 19:43)
Nie ukrywam, że bardzo interesuje mnie gospodarczy obraz świata na przestrzeni lat zimnej wojny. I nie chodzi mi tu o jakieś analizy, tylko suche, surowe liczby (PKB, dochód narodowy - oba w wymiarze globalnym i personalnym).


Suche liczby znajdziesz w rocznikach statystycznych. Tylko, że one, same w sobie, nic nie mówią. Bo, po pierwsze, dane za PRL były fałszowane ("kreatywna księgowość" na każdym poziomie smile.gif). Po drugie, inna była metodologia liczenia PKB w krajach socjalistycznych, a inna w kajach kapitalistycznych. Po trzecie, samo porównanie np. ilości ton wydobytego węgla, czy wytopionej surówki, nic nie mówi, jeśli nie dodamy, że np. polski przemysł był znacznie bardziej energochłonny niż zachodni. Czyli mogliśmy w szczytowym okresie być czwartą potęgą, jeśli chodzi o wydobycie węgla kamiennego, ale na wyprodukowanie czegoś tam, trzeba było tego węgla znacznie więcej spalić, niż np. w RFN. W ogóle marnotrastwo u nas było olbrzymie, bo zamiast oszczędzać (np. ocieplając budynki), wydobywano więcej węgla i więcej go spalano. Były takie paradoksy, że w północnej Polsce węgla brakowało, choć wydobywaliśmy go prawie 200 mln ton rocznie (dzisiaj to jest grubo poniżej 100 mln ton i na brak węgle narzekać nie można).
Także jakiekolwiek porównania muszą brać pod uwagę wiele czynników. Od tego jest fachowa literatura. Jeśli dobrze pamiętam, prof. Witold Orłowski tym się zajmował - można zacząć od jego prac.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 20/05/2012, 23:43 Quote Post

QUOTE(szuba44 @ 19/05/2012, 22:56)
- Za Gierka produkowaliśmy 20 mln ton stali ale samochodów i statków o wiele mniej niż Hiszpania.

Mógłbyś podać konkretne dane bo np. w 1980 roku samochodów osobowych w Hiszpanii produkowano 2-2,5 raza więcej niż w Polsce (u nas 381 tys) ale co do statków to w 1985 w Polsce zwodowano statki o pojemności 308 tys BRT a w Hiszpanii 250 tys. Czy z Gierka było odwrotnie?

QUOTE(szuba44 @ 19/05/2012, 22:56)
- zmieniła sie struktura produkcji i eksportu co widac po ulicach.
[...]
Dalej na 3 monitory/telewizory produkowane w Europie 2 produkowane sa w Polsce.

Montowane. Ale trzeba pamiętać że to przede wszystkim dlatego że jesteśmy montownią dla zagranicznych firm:
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul...nicznych-nogach

QUOTE(szuba44 @ 19/05/2012, 22:56)
- z tego co wiem to nasz udzial w handlu swiatowym sie obecnie znacznie zwiekszyl,

W stosunku do jakiego okresu?

Ten post był edytowany przez kris9: 20/05/2012, 23:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 21/05/2012, 4:42 Quote Post

QUOTE
- z tego co wiem to nasz udzial w handlu swiatowym sie obecnie znacznie zwiekszyl

Obecnie mamy eksport na poziomie państwa dziesięciomilionowego! Wartość naszego eksportu zwiększa się wolniej niż w innych krajach, co w dzisiejszych czasach oznacza tyle co maleje.

Ten post był edytowany przez Piast anonim: 21/05/2012, 4:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 21/05/2012, 6:56 Quote Post

Dalej na 3 monitory/telewizory produkowane w Europie 2 produkowane sa w Polsce.[/quote]

QUOTE
[=kris9]
Montowane. Ale trzeba pamiętać że to przede wszystkim dlatego że jesteśmy montownią dla zagranicznych firm:
/

http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul...nicznych-nogach

Czy na pewno czytałeś podany przez siebie artykuł? Cytat z niego:

W tej chwili montujemy nie tylko odbiorniki telewizyjne znanych marek, lecz także produkujemy do niektórych metalowe lub plastikowe komponenty oraz podzespoły
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 21/05/2012, 11:19 Quote Post

Większosć podzespołów szczególnie tych bardziej zaawansowanych powstaje poza Polską więc bardziej uprawnione jest słowo montujemy telewizory niż produkujemy. dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 21/05/2012, 12:10 Quote Post

Według mojej wiedzy elektronika-amatora w Polsce jest wiele firm produkujących podzespoły elektroniczne, często zachodząc do sklepu elektronicznego dostaje się elementy produkcji Polskiej, nie wiem jakie ma to konsekwencje w przemyśle.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 21/05/2012, 13:29 Quote Post


QUOTE
[=misza88]
Według mojej wiedzy elektronika-amatora w Polsce jest wiele firm produkujących podzespoły elektroniczne, często zachodząc do sklepu elektronicznego dostaje się elementy produkcji Polskiej, nie wiem jakie ma to konsekwencje w przemyśle.
/


Na ten temat mógłby sie wypowiedziec człowiek, znający wytwarzanie, ciąg logistyczny, geografię i strukturę dostaw, a więc np. szef logistyki firmy. Wszystkie inne wypowiedzi uważam za całkowicie niekompetentne. Sorry.
W Polsce są fabryki wytwarzające półprodukty, jak wspomniał Misza, ale o nich wie tylko wspomniany szef logistyki, a wszyscy inni, czyli tzw. ludzie w ulicy, nie wiedzą w ogóle o ich istnieniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Muszynianin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 73.015

 
 
post 21/05/2012, 13:38 Quote Post

Ja mam dwie liczby z tamtych lat. Bezrobocie: 0%. Bezdomność: 0%.

Ten post był edytowany przez Muszynianin: 21/05/2012, 13:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej