Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mapa, czegoś takiego jeszcze nie było
     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 10/08/2005, 14:00 Quote Post

Vitam

Sam dowiodłes tego, że Kanda jest republiką bo władze w nim sprawuje rząd (organ wybierany czasowo), a jego przedsawicielem jest premier. (F.b.W.R)

Czyli coobeck w coobeck tak samo jak w Wielkiej Brytanii, której jakoś nikt za republikę nie uważa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 10/08/2005, 14:15 Quote Post

QUOTE
coobeck w coobeck

biggrin.gif
QUOTE
Tym niemniej istnieje słowo polskie "republika" i słowo polskie "rzeczpospolita". Rozróżnienie nie tylko erudycyjne, rzekłbym.

Chyba tradycyjne... "Rzeczpospolitą" najwyraźniej zarezerwowaliśmy dla siebie, a "republika" bardziej odpowiada oryginalnym nazwom innych krajów, np. Republique du Francaise, Bundesrepublik Deutschland, Reppublica Italiana itp.
Ale co powiedzieć na węgierskie "Magyar Köztársaság"? wink.gif Jestem w kropce.

Pozdr.
G2A

P.S. My w Polsce mamy gazetę "Rzeczpospolita", Francja "La Republique", Włochy "La Reppublica"... tu to rozróżnienie też widać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 10/08/2005, 14:19 Quote Post

Do: follow_by_white_rabbit

A jaka podstawe przyjales do tworzenia tej mapy?
Czy to wg Ciebie Europa w przyszlosci badz poporstu wg Ciebie "idealny" podzial polityczny starego kontynentu i "okolic"?
Czy jest to moze "dzisiejsza" Europa z uwzglednionymi alternatywnymi wydzarzeniami w historii?
No i moze jeszcze pare pytan odnosnie samych granic... mam nadzieje ze odpowiesz smile.gif

Dlaczego laczac panstwa ze soba badz likwidujac inne zostawiles np Finlandie zamiast przylaczyc ja de Rosji cz Szwecji, podobniez przylazasz do Polski Lotwe a juz Estonia zostaje niepodlegla...
Czemu Balkany tak gruntownie pozmieniane a pozostawiles w dzisiejszych granicach Rumunie ( bez wschodniej Moldawii czyli Besarabi, ktora przylaczyles do Polski, ale za to pozostawiasz jej historycznie wegierski Siedmiogrod i bulgarska Dobrudze ) i Bulgarie ( nie oddajac dostepu do M. Egejskiego i np Macedonii, ktora przyznales Grecji ).
Czemu Wegry maja granice z 1939 a nie im oddajesz np Wojwodiny, Slowacji etc.
Jak argumentujesz taki podzial Ukrainy?

Tyle... wogole pytan mam wiecej, ale mysle ze juz i tak jest duzo smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
follow_by_white_rabbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 4.330

Zawód: Student
 
 
post 10/08/2005, 14:35 Quote Post

Do: oakmeke

Oczywiście to podział w dziesiejszy w historii alternatywnej, może jest nieco wyidealizowany ale jednak możliwy do przyjecie biorąc pod uwage pewne uwarunkowanie. Uznałem, że w XX wieku ednak troche te uwarunkowania narodowościowe trzeba uwzględnić. Zmieniłem na nową werse mape bo rzeczywiscie pare błedów miał. Jesteś pierwszym który zadae prawidłowe pytania.

A wracajac do tej Kanady to w Wielkiej Brytanii królowa est głowa panstwa, i ma jeszce szczatkowy wpływ na władze, natomiast w Kandzie jest tylko tytularnie i kandyjczycy musieli się na to zgodzić zeby otrzymac niepodległość, dlatego Kanade w przeciwieństwie do Wielkiej Brytani Można uznac za republie
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 10/08/2005, 15:17 Quote Post

QUOTE
Jesteś pierwszym który zadae prawidłowe pytania.

Tak? A co złego było w moich pytaniach smile.gif? Co to są w ogóle prawidłowe pytania? Prawidłowe ortograficznie :>?

Poza tym przy Mazurku Dąbrowskiego jest "orginalne słowa", wcześniej "Parlamet" "dwu izbowy"...

Nadal nie wyjaśniłeś, skąd Dalmacja, dlaczego państwa mają niehistoryczne flagi oraz nie poprawiłeś "Linchenschteinu". Ale aż boję się zwracać uwagę, bo to może "nieprawidłowe" zastrzeżenia? wink.gif

Pozdr.
G2A

P.S. To "Umarwa" i dziwna ortografia mnie mierzi... :/
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 10/08/2005, 15:17 Quote Post

Vitam

...dlatego Kanade w przeciwieństwie do Wielkiej Brytani Można uznac za republie (F.b.w.R)

Przyjacielu, prywatnie uznawać możemy oczywiście różne rzeczy. Ale faktem pozostaje, że głową zarówno WB jak i K jest królowa brytyjska - czyli monarcha.

Do: oakmeke (...) Jesteś pierwszym który zadae prawidłowe pytania. (F.b.W.R)

Imho nie, bo wcześniej był Jego Wysokość Berömd Konung av Sverige ;-)

Czy jest to moze "dzisiejsza" Europa z uwzglednionymi alternatywnymi wydzarzeniami w historii? (Oakmeke)

Ogólnie - jaki był przebieg dziejów, wiodący do takiego podziału? Dlaczego np Niemcy nie są rozbite na kilka państw (Bawaria, Prusy)? Dlaczego Włochy są zjednoczone? Albo dlaczego istnieje Belgia - przecież Francja i Niderlandy mogły się po prostu podzielić ziemiami francusko- i holenderskojęzycznymi. Dlaczego Serbia i Czarnogóra razem a nie oddzielnie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 10/08/2005, 15:24 Quote Post

I jeszcze jedno - skąd Kazachstan? Czy ZSRR istniał? A jeśli tak, to kto go wykończył? Wszystko tak jak było?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
follow_by_white_rabbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 4.330

Zawód: Student
 
 
post 10/08/2005, 15:42 Quote Post

Spokojnie, do dawna pracuje juz nad linią czasową, niektore e kawałki juz prazentowałem w temacie "Rzeczpospolita Narodów 2005". Specjanie zamiesciłem ty ta mape aby zapoznac się z waszymi opiniami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 10/08/2005, 18:46 Quote Post

Vitam
No to może jeszcze dlaczego Irlandia jest "cała", bez Ulsteru dla United Kingdom?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
follow_by_white_rabbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 4.330

Zawód: Student
 
 
post 10/08/2005, 19:37 Quote Post

To może najperw, co do wygladu i historii Rzeczpospolitej. Nie ma głównego założenia (punktu zwrotnego) który by to zmieniał wszystko. Gdzieś koło XIV - XV wieku w Koronie (później też na Litwie) rycerstwo, zaczeło przeobrażać się w szlachte stanowiąc poważną siłe. Władcy Rzeczpospolitej aby utrzymac sie przy władzy i stworzyć w miare dużą armie nadwalai szlachcie coraz większe uprawnienia, co powodowało zmiane systemu gospodarczego, pańszczyzne, etc. Wszyscy wiemu jak było i do czego doprawadziło. W mojeje lini czasowej sprawy potoczyły sie nieco inaczej, z tych samych pododów co wcześniej stworzono system podobny do angielskiego, zostawiając duże uprawnienia szlachcie (ale tej bardziej arystokratycznej, nie chołocie, która zresztą nigdy nie powstała). Powstał wmiare stały parlamęt, izba poselska była izbą reprezentantów (posłów ze wszystkich stanów - gmin), a senat został zarezerwowany dla szlachty. Miasta uzyskały duże uprawnienia, a każdy obywatel dostal nietykalność osobistą i możliwość sadzenia go jedynie przez odpowiedni jego stanowi sąd/trybunał. Oczywiście pańszczyzna nie istniee kmiecie mają sie dobrze (i tak bida była). Ostani Jagiellon - Anna I Jagielonka zostaje ogłoszona królową (tak jak w anglii Elzbieta, a nie królem w wersji damskiej). Przyjmuje rekę Jana III Wazy (mały sklandalik, ona stara baba i w dodatku krewniaczka, po kadzieli) co zapoczątkowuje nową dynastie Polskich Wazów, póżniej następują po sobie krótkie dynastie arystokracji z Rzeczpospolitej i Saksoni. Niestey nic to nie dae gdy siła złego na jednego. Nawet silna armia załamuje się nieco pod naporem 3 zaborców i dochodzi do I (jedynego) rozbioru Rzeczypospolitej. W obawie o dlaszy los Narodu zostaje przełozony proekt konstytucji - dużo bardziej liberlany i podobny do amerykańskiej (z wyłaczeniem prezydenta, i tych głupich zapisów o braoni i krowach przechodzacych przez drogi w dni nie parzyste miesięcy zakończonych na "R" na drogach publiczych w czwartki wieczorem rolleyes.gif ). To i tymczasowy traktat z Austrią (dwa zasdaniczo katolickie kraje, odsiecz wiedeńska, można to było to jakoś wykorzystać) niedopuszczaą do dalszych rozbiorow i pomagają przetrzymać Rzeczpiospolitej do czasów Napoleońskich. Oczywiście mały kapral bardzo chętnie przyjmuje alians z w miare jeszce silnym krajem, który zrobi wszystko aby uniknąć zagrożenia ze strony Prus i Rosji. Rzeczpospolita zostaje odbudowana a wzamian za wierność cesarzowi dostaje ziemie aż do Odry i Nysy, Inflanty i troche Ukrainy. Oczywiście po klęsce Napoleona dochodzi do kongersu na którym jednak Rzeczpospolita dostaje pozycje podobna do pozycji Francji, a z drobna pomocą delagaci angielskiej (oni pomogą każdemu byle nie żabojadom) powraca mniej więcje do granic z przed rozbioru (prusy ksiązece i Gdańsk jednak dalej przy Rzeczposplitej), a jej system poltyczny nie zostaje mocno zmieniony (nie było co restaurować skoro maonarchia dlaej istniała). XIX wiek to dla Rzeczpospolietej, gwaratntem kongersu, okres rozbudowy, rozwoju kolnializmu i bogacenia się. Na tle poprzednich 200 lat rodzi się torzsamość narodowa obywateli Rzeczpospolitej jako mieszkańców wielonarodowościowego państwa o dużych zasobach toleranci i wolności osobistych (a nie jak tu dopiero pod koniec XIX wieku chłop dowiedział się ze jest Polakiem i chce mieć swój kraj). Oczywiscie wybucha I woan swiatowa, w której Rzeczpospolita bierze czynny udział po stronie Ententy i wywalcza sobie ponowei zachodnie ziemei aż po Oder i Nyse a na wschodzie po udziale w wczesnieszej wojnie krymskiej umacnia swoje granice stanowiąc zator przeciw czerwonej zarzie. Oczywiście to ezce bardzie rozjuszyło Hitlera, który z pomoca ZSRR i tak napada na Rzeczpospolitą i znów siła złego na jednego. Jednak w ostaeczym rozrachunku po Jałcie (gdzie była obecna Polska i Francuska delegacja) dochodzi jednak do konferencji pokojowej która mniej wiecej ustala obecy obraz Europy, który zaprezentowałem na mapie.

Czy takie wyjaśnienie jest w miare wyczerpuące ???
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 10/08/2005, 19:52 Quote Post

QUOTE
Powstał wmiare stały parlamęt

Nie, powstrzymam się. Powstrzymam się.

Kolego S@nto! Przestałem Cię popierać! wink.gif
QUOTE
pro[j]ekt konstytucji - dużo bardziej liberlany i podobny do amerykańskiej (z wyłaczeniem prezydenta, i tych głupich zapisów o braoni i krowach przechodzacych przez drogi w dni nie parzyste miesięcy zakończonych na "R" na drogach publiczych w czwartki wieczorem  rolleyes.gif ).

Chyba niezbyt jesteś zaznajomiony z Konstytucją Stanów Zjednoczonych, skoro twierdzisz takie pierdoły... :/ "Głupie zapisy" znajdziesz np. w słusznie wyrzuconej na śmietnik "konstytucji" UE...

Pozdr.
G2A
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
follow_by_white_rabbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 4.330

Zawód: Student
 
 
post 10/08/2005, 19:57 Quote Post

W miare stały => zbierał się troche częściej niż raz na 2 lata i nie zostawał zrywany. A co do knstytucji USA to oczywiście żart, ale nadal w wielu stanach panują dziwaczne przepisy z XIX wieku o zwierzętach domowych przeprowadzanych przez ulice, a USA nie ma oficjalnego języka urzędowego do dziś.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 10/08/2005, 20:13 Quote Post

QUOTE
W miare stały => zbierał się troche częściej...

Chodziło mi o "Parlamęt".... wink.gif

QUOTE
ale nadal w wielu stanach panują dziwaczne przepisy z XIX wieku o zwierzętach domowych przeprowadzanych przez ulice, a USA nie ma oficjalnego języka urzędowego do dziś.

O tym wiem, te łosie itp., ale to nie Konstytucja. Konstytucja USA jest wyjątkowo krótka i nie zawiera wiele poza trójpodziałem władzy.

Pozdr.
G2A
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
follow_by_white_rabbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 4.330

Zawód: Student
 
 
post 10/08/2005, 20:22 Quote Post

OK. Już mi sie po prostu wszystko pomieszło. Jak już wcześniej pisałem mam tą nie miłą przypadłość zwaną dysortografią, ale i tak staram się pisać w miare poprawanie. Poza tym ty (jeśli się nie myle) jesteś z Olsztyna, a ja jestem z Tomaszowa (niedaleko Zamościa) tu ludzie troszke inaczej mówią (chociaż w moim domu raczej panuje akcent neutralny gdyz moja matka urodziła się w Nowym Sączu i ona dopiero kiedyś fajnie mówiła). A tak wogle to mi sie kawatura juz zacina i musze sobie nową kupić.

Nie wiem czy słusznie poszła do kosza, bo nastepnej może nie być!! A czasem lebsza byle jaka niż żadna. A amerykańska bardzo mi się podoba jestem w gronie tych wybrańców którzy ja przeczytali i zrozumieli gdyż przeciętny amerykanin nawet jeśli mówi po angielsku to jej nie zrozumie, poza tym (i to mi się jeszce bardziej podoba) jest cały czas ta sama i jedynie dodaja do nie nowe porprawki zamiast zmieniać całej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
marol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 6.647

Marek Kowalczyk
Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: biurwa
 
 
post 10/08/2005, 20:23 Quote Post

Aua! Żeby tylko Łukaszenko i Putin tego w sieci nie zobaczyli wink.gif
Kilka pytań:
1. Dlaczego zostawiłeś kawałek rosyjsko-języcznej Ukrainy jako niepodległe państwo?
2. Ukraina Zakarpacka dla Węgier? Coś mi to pachnie układem w Monachium smile.gif
3. Uważaj na protestanckie organizacje terrorystyczne w Ulsterze, radze wykasować maila w ustawieniach wink.gif
4. Nie lubisz Libanu? Dlaczego?
5. Słowacy już Cię nie lubią - nie dziwie im się, co byś pomyślał gdyby ktoś narysował taką mapkę i przyłączył Polskę do Rosji???
6. Irak z Iranem razem? Ciekawe ile tajnej policji by musiało być w tym państwie.
7. Dalmacja - aua! Mało Ci jeszcze wojen domowych?
8. Federacja Kaukaska - patrz 7.
9. Nie zapomiałeś o Morawach - wielki plus smile.gif
10. Skoryguj troszke powierzchnie Rzeczpospolitej, na początku XVII wieku z Inflantami mieliśmy 990 tyś km2, 1,3 miliona to pewnie za dużo. Granica była wtedy wysunięta bardziej na wschód.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

12 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej