Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dlaczego Ziemie Odzyskane zostały odzyskane?, Czyli: gdzie powinien być Śląsk?
     
pierre_polonia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 12.735

 
 
post 7/01/2006, 18:33 Quote Post

Byłem na święta u rodziny na Górnym Śląsku i troszkę zeszliśmy na temat narodowości śląskiej. Oni mi pokazali dokładnie kto był kim w ich rodzinie i mimo, ze mieli kilka niemieckich obywatelstw to wylacznie przez volkslistę i ściemniane papiery albo przez inne kombinowanie, bo w rzeczywistosci mieli wszyscy wstępni byli słowianami. Ja przyznam, na Śląsku bywałem rzadko i jakoś nie zawsze mnie interesowała ich historia, ale ostatnio poczytałem troszkę i mam pewne wątpliwości. Przede wszystkim mam problem z tym, jaki lud zamieszkiwał Śląsk przed wędrówką ludów. Czytałem, że Lugiowie, że Wandalowie, że inni prasłowianie itd., ale wszędzie jest co innego. Więc nie wiadomo, czy rzeczywiscie Śląsk był "najpierw" słowiański, celtycki czy germański. Potem jest problem (jak to oni określili) udowadniania im, że są na pewno Niemcami, ale jeśli już nie, to ostatecznie mogą byc Ślązakami, byle nie Polakami. Ja przeczytalem u Davisa, że Śląsk ma charakter "wybitnie niemiecki i odrębny". A przecież do Niemiec/Prus należał dopiero od XVIII wieku. Jak więc ci ludzie mają się czuć Polakami na tych ziemiach? Mimo, że są nimi wszyscy (wszystkie powiernictwa pruskie, związki ludzi narodowości śląskiej) chcą im coś udawadniać. Jak to jest, skoro tak by było, to czemu Śląsk przyłączono po wojnie akurat do Polski?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 9/01/2006, 16:03 Quote Post

Ziemie Odzyskane... hahahhaaa To na prawdę śmieszne. Czasami na Pomorzu mówimy "ziemie Wyzyskane":) . Mieszkam na Pomorzu Zachodnim i mogę Ci powiedzieć jak ja to widzę jako Primorjec. Pomorze Zachodnie tak na prawde niewiele wspólnego miały z Polską. Zawsze Pomorzu było bliżej do Danów niż do Polaków. Pomorze Zachodnie to było Słowiański kraj, bratni Polsce (związany liniami krwi przez małżeństwa z Piastami). Niestety w dobie wieków różnie działo się na Pomorzu... Było ono Polskie, Brandenburskie, Szwedzkie, Pruskie, Francuskie i Niemieckie... ludność Słowiańska została zgermanizowana sad.gif a ziemie podzielone (zachodnia część weszła na stałe do Niemiec sad.gif ). Po wojnie tereny te weszły w skład PRL jako rekompensata za utratę ziem na wschodzie. Doprawdy wielka mieszanina ludności spłynęła na Pomorze Zachodnie... Wielkopolanie, Małopolanie, Mazowszanie, repatrianci, Ukraińcy, Bojkowie, Łemkowie (wszyscy z Akcji Wisła)... Jednak już minęło 50 lat jak ludność tutaj zaczęła się ładnie lasować. Teraz mówi się o nas Pomorzanie a nie hołota.

Osobiście jestem drugim pokoleniem urodzonym na Pomorzu Zachodnim i czuję się Pomorcem czy też Primorijcem (duchowe nawiązanie do dawnych Słowian Pomorskich) i chętnie bym widzial status Pomorza Zachodniego równy Wielkopolsce czy Małopolsce... bo wciąz mówią o Nas zaścianek. A w przyszłości (taaak to fantastyka naukowa wink.gif ) odzyskanie zachodniej części Zjednoczonego Księstwa Zachodniopomorskiego Bogusława X i autonomia? (no skoro Szląsk chce autonomii...)

Jeśli będziemy myśleć w kategorii Polska-Polacy to ziemie te nie są "ziemiami odzyskanymi" ale zdobytymi (czy raczej ofiarowanymi przez Jałtę). jeśli myślimy w kategorii Słowianie - tak, są to ziemie odzyskane.

Co do Szlązaków to podobnie jak Gorale i Kaszebe są to Słowianie, nieco zgeramanizowani ale wciąż Słowianie... jeśli mówią o sobie "nie Niemcy, nie Polacy a Ślązacy" to mają pewnie rację. I zdecydowanie mają większe prawo do autonomii niż Pomorze Zachodnie biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 13/01/2006, 8:58 Quote Post

czas żeby głos zabrał ktoś ze śląska

Na Śląsku wiele osób uważa że nie są ani niemieccy, ani polscy ani czescy.Uważają się za osobny naród który ukształtował się przez wieki na skutek mieszania się polaków niemcówei czechów wykształcił się też w pewnym sensie własny język a właściwie gwara Śląska.


Stąd też pewna grupa ślązaków postanowiła założyc organizacje RAŚ (Ruch Autonomi Śląska)i doprowadzić do Autoniomii a nawet do całkowitego uniezależnienia się od 3 starszych braci.

Według mnie Śląsk ma mało wspólnego z Polską ponieważ krótko do niej należał niewiele więcej ma wspólnego z Szwabmi/Niemcami łączyły nas z nim lata wspólnej historii a w XIX wieku Śląsk był po zagłębiu rury najważniejszym regionem II Rzeszy i krótko Rep.Weimarskiej .Dużo Ślązaków pracował dla niemców osiągając nawet wysokie stanowiska. Nawet po zajęciu mojej krainy przez wojska Brandenburgii nadal większość Ślązaków mówiła po polsku a msze na Śląsku 3 razy w tygodniu były odprawiane po Polsku a raz po niemiecku.

Co do Czech to picem oni opanowali ten region skorzystali z rozbicia dzielnicowego i osłabienie Księstwa Śląskiego po najeżdzie Tatarskim .

A Śląsk do Polski został przyłączony jak to wcześniej zostało napisane jako rekompensata za utrate ziem w Wschodzie
ale mimo że jestem Kroicok to uważam że lepiej być w Polsce niż w Niemczech .

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Jupcew
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 13.138

 
 
post 17/01/2006, 12:42 Quote Post

Pochodzę z rodziny pomorskie, której pochodzenie na Pomorzu sięga wieków średnich. Nie zgodzę sie zupełnie z wypowiedzią kolegi " Pomorzaka" w drugim pokoleniu. Kolego nie znasz zupełnie historii Pomorza. Pomorze w jakimś stopniu zawsze było związane z Polską nawet jeżeli książęta pomorscy spiskowali z Krzyżakami przeciwko władzy króla polskiego. Chodziło rację o zachowanie niezawisłości, która zakończyła się wraz ze śmiercią Bogusława XiV w 1637 roku i końcem dynastii Gryfitów. Jednak nie zmienia to faktu, że przedtem pod władzą Bolesława Krzywoustego doszło do zjednoczenia tych ziem i wspólną walką z Dunami. Zresztą jedyny przykład "miłości" to Eryk. Historia zachodnich Słowian, zwłaszcza Ranów może nam ukazać to "bliżej do Danów". Do tej pory Słowanie, którzy zamieszkują teren niemieckiego Pomorza uważają Bolesława Chrobrego za swojego króla i mimo różnic kulturowych są związani w małym ale zawsze w jaKIMŚ stopniu Z historia polski. Mimo, że Łużyczan zostało około 20000 ( tych którzy są wierni swojej tradycji i językowi). Łużyczanie współpracowali przed wojną z Rodłem i te związki były szersze.Zarówno Gryf Pomorski, Rodło jak i wcześnie czerwony rząd ludowy był za zwrotem czy zajęciem także ziem zamieszkałych przez Słowian Zachodnich czyli Rostoka, Arkona itp.
Na Pomorzu Zachodnim było sporo Polaków przed wojną i mówienie że zajęliśmy ziemie wyganiając Niemców to przekłamanie. Druga sprawa że wyganiano Sowińców, którzy byli autochtoniczną ludnością a nowa władza uznała ich za Niemców.
Co do Kaszubów. To pięknie, że są związani z historią naszego kraju i czują si Słowianami ( sam mam w rodzinie dużo Kaszubów) ale podobnie jak Bambrowie z Poznania wielu Kaszubów ma korzenie holenderskie i pochodzi z okresu sprowadzanai ich na Żuławy. Trzeba być tutaj uczciwym.Podobnie było z Góralami, którzy zostali "sprowadzeni" w średniowieczu na te ziemie po wyludnieniu naszych gór przez zarazy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 3/03/2006, 11:17 Quote Post

Czy twoja rodzina przed wojna mówiła po polsku czy niemiecku? I o jakim terenie Pomorza mówisz : koło Lęborka czy koło Szczecina?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 26/06/2006, 12:34 Quote Post

Halo! Taki ciekawy temat i zdechł!!Ruszcie coś!
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
nikifoor2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 20.655

Nikodem Grobelny
Zawód: Uczen
 
 
post 28/08/2006, 16:42 Quote Post

Ja mieszkam na Ziemiach odzyskanych i za nic bym ich nie oddał! Nawet gdyby mi proponowano w zamian Polskę za czasów największej świetności. O! Tyle wam powiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
rafal089
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 31.095

rafal sapala
Stopień akademicki: magister socjologii
Zawód: student
 
 
post 16/04/2007, 1:23 Quote Post

Ja mieszkam w Prusiech i to co mnie smieszy najbardziej to klotnie pomiedzy drugopokoleniowymi Warmiakami i Mazurami... To w ogole jest dobry przyklad jak to sie wszystko pokielbasilo... Bo w sumie wszyscy z akcji Wisla a tu na dworcu w Szczytnie ktos nabazgral dla turystoe z Warszawy i poludnia: witaj Kurpiu na Mazurach biggrin.gif To jedno a drugie ze jak takiemu Warmiakowi czy Mazurowi wspomnisz o Prusach Wschodnich to od razu ci przypomna ze Rodlo i o polskosc Warmii i Mazur i pluja na ciebie zes faszysta... A tak naprawde to historycznie uzasadnione byloby istnienie czwartej republiki baltyckiej... tak samo jak uzasadnione jest istnienie trzech pierwszych biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
mar900
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 35.935

Marcin
Zawód: uczeñ
 
 
post 17/10/2007, 22:34 Quote Post

Pomorze Zachodnie było słowiańskie i bardziej zwiazane z Polska, niz z jakims innym krajem, chociaz przez wieki ludnosc ta zostala zasymilowana z niemcami. Co do Prus(Warmii i Mazur) to w koncu mieszkali tam Prusacy(Bałtowie), jednak ta grupa etniczna juz nie istnieje(zostala wytepiona przez Krzyzakow) ale oni zostali sprowadzeni tylko do pomocy Konradowi Mazowieckiemu, z ktorym zlamali uklad, wiec od poczatku niemcow tam nie moze byc. smile.gif Co do Śląska uważam te tereny za jedne z najbardziej polskich, nalezaly do Czech jednak mieszkala tam ludnosc polska i czescia Ślaska zadzili ksiazeta zwiazani silnie z Polska. Przypominam rowniez ze to ksiazeta ślascy w czasie rozbicia dzielnicowego byli najbliżej zjednoczenia Polski. co do panowania Austrii na Ślasku to w tym okresie nie bylo zbytnich zmian w narodowosci i byl to region Polski. Dopiero władza Królestwa Prus/Niemiec doprowadzily do zmian narodowosciowych czego skutkiem bylo zmniejszeie sie ludnosci polskiej, spowodowane to bylo rozwojem przemysłu na Ślasku i napływem Niemców z centrum ich kraju. Jednak te tereny zawsze sa i beda Polskie smile.gif A co do narodowosci Śląskiej to nie mogę się na nia zgodzić, gdyż tak samo można Kujawiaków uważac za naród lub Mazurów albo Wielkopolan itd. Nie widze tu sensu zadnego. Naprawde historia zwłaszcza terytorium polski jest tak zagmatwana, i trzeba uważać, że Polska jest tam gdzie sa Polacy. Osobiscie najbardziej żal mi Lwowa, sad.gif gdyż uważam to za prawdziwe centrum kultury polskiej, ktore chyba juz bezpowrotnie stracilismy sad.gif Wilno jest oczywiscie Litewskie historycznie, ale kulturowo łączone z Polska ale to można pprzeżyc, chociaż żal mi przeszłości i naszej pozycji w Europie jako państwo Polsko-Litewskie. Pozdrawiam i mam nadzieje na jakas szybko odpowiedz, co do mojej opini smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 17/10/2007, 22:45 Quote Post

QUOTE(mar900 @ 17/10/2007, 22:34)
Pomorze Zachodnie było słowiańskie i bardziej zwiazane z Polska


Pomorze bylo tak z nami zwiazane, ze zaciekle bronilo swojej niezaleznosci przed Piastami i poddalo sie bez ceregieli luznemu zwierzchnictwu cesarza.

Bliskosc etniczna Pomorcow nie oznaczala wiele. Byla to ludnosc gospodarczo i kulturalnie bardziej nawiazujaca do Polabian i Skandynawow niz do nas.

QUOTE
do panowania Austrii na Ślasku to w tym okresie nie bylo zbytnich zmian w narodowosci i byl to region Polski. Dopiero władza Królestwa Prus/Niemiec doprowadzily do zmian narodowosciowych czego skutkiem bylo zmniejszeie sie ludnosci polskiej, spowodowane to bylo rozwojem przemysłu na Ślasku i napływem Niemców z centrum ich kraju. Jednak te tereny zawsze sa i beda Polskie


A ma kolega jakies zrodla na te troche rewolucyjne tezy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 18/10/2007, 8:17 Quote Post

QUOTE(Jupcew @ 17/01/2006, 12:42)
Podobnie było  z Góralami, którzy zostali "sprowadzeni" w średniowieczu na te ziemie po wyludnieniu naszych gór przez zarazy.

Gwoli sprostowania wink.gif Góry nie były wyludnione przez zarazę, ponieważ po prostu przed przybyciem Wołochów były rzadko zaludnione, a osadnictwo ograniczało się do paru szlaków handlowych i dolin rzecznych. Częściowo wyludnione były tereny południowej Małopolski i śląska, co spowodowane było najazdem tatarskim. Nikt Wołochów nie sprowadzał sami przybyli, królowie polscy i częściej węgierscy popierali to osadnictwo, bo dzięki temu zabezpieczali sobie granicę, a poza tym jakość nikt z ich poddanych nie był zainteresowany osiedlaniem się w górach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Siemowit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 39.414

Zawód: BANITA
 
 
post 26/02/2008, 22:46 Quote Post

O Boże jak macie problem to pozakładacie związki narodowościowe i walczcie o autonomnie i ten bedzie Ślązak ten Kaszub ten Mazur a ten Góral i Polska się rozpadnie jak ta Serbia z Kosowem. Chcecie tego ? To sobie lepiej przypomniejcie czasy Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wtedy Śląsk był w Polsce i było dobrze. A teraz co ? Przecież my wszyscy to Polacy. Osobiście mowię, że jak był bym prezydentem RP i jak by się stało tak jak z Kosowem czyli np. Śląsk by się ogłosił niepodległym państwem to bym od razu wjechał tam całym wojskiem i bym się nie patyczkował i bym nie zważał na unie czy usa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 26/02/2008, 23:22 Quote Post

QUOTE(mar900 @ 17/10/2007, 23:34)
Pomorze Zachodnie było słowiańskie i bardziej zwiazane z Polska, niz z jakims innym krajem, chociaz przez wieki ludnosc ta zostala zasymilowana z niemcami.
*


Jeśli liczyc po dziś dzień, to Pomorze Zachodnie dłużej należało do Szwecji niż do Polski. Jakiś silniejszych więzów tego rejonu z ziemiami polskimi do 1945 r. nie licząc, krotkiego epizodu za Chrobrego i kilkudziesięcioletniej zależności lennej od czasów Krzywoustego, w zasadzie nie było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 27/02/2008, 0:13 Quote Post

A odpowiadając na pytanie dlaczego zostały odzyskane - dzięki porozumieniom Jałta/Poczdam - to chyba jasne.

Można dużo pisać o związkach różnych ziem z Polską - a to prastara słowiańska Rugia, a to Czechy zdobyte przez B.Chrobrego,a jescze lepiej Łużyce i Miśnia a to Królewiec, który powinien "nam się należeć"

Tak jak teraz jest - Stalinowi wydało dobrze i tyle. Spokojnie potrafię sobie wyobrazić przyznanie "nam" całej wspy Uznam albo nieprzyznanie Szczecina. Wybór takiej a nie innej linii granicznej po IIWS w pewnej części był wynikiem przypadku - ot gdzieś tą granicę trzeba było przeprowadzić - trochę zabrać Niemcom i dać Polsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 27/02/2008, 10:13 Quote Post

QUOTE(Siemowit @ 26/02/2008, 22:46)
O Boże jak macie problem to pozakładacie związki narodowościowe i walczcie o autonomnie i ten bedzie Ślązak ten Kaszub ten Mazur a ten Góral i Polska się rozpadnie jak ta Serbia z Kosowem.


Bo niby czemu? W Niemczech ludzie czują się raczej związani ze swoim regionem niż krajem, a jakoś Westfalia czy inna Hesja nie ogłasza niepodległości rolleyes.gif

QUOTE
Osobiście mowię, że jak był bym prezydentem RP i jak by się stało tak jak z Kosowem czyli np. Śląsk by się ogłosił niepodległym państwem to bym od razu wjechał tam całym wojskiem i bym się nie patyczkował i bym nie zważał na unie czy usa


I byś powycinał w pień Ślązaków, ciekawe tylko czy służący w armii Ślązacy patrzyliby na to obojętnie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej