Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bułgaria - wojskowość
     
Marcin96
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 80.869

 
 
post 10/01/2013, 18:45 Quote Post

Witajcie!
Mam pytanie odnośnie Bułgarów:)

Bułgaria należy do najstarszych państw słowiańskich. Interesuje mnie jak walczyli Bułgarzy w średniowieczu. Tzn. jakiego rodzaju wojsk używali i czy mieli jakieś specyficzne dla siebie rodzaje jednostek.

Przeszukałem na ten temat multum źródeł ale o rodzajach wojsk bułgarskich nic niestety nie znalazłem:/ Za odpowiedź byłbym bardzo bardzo wdzięczny:) jeśli ktoś by to gdzieś znalazł to chciałbym znać źródło informacji gdyż chciałbym się dowiedzieć trochę na ten temat;)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedźsmile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/01/2013, 19:38 Quote Post

Niestety w tematyce średniowiecznej wojskowości bułgarskiej po polsku nie ma dużo pozycji, w każdym razie wymienię kilka pozycji, które powinny funkcjonować w wiekszych bibliotekach, uczelnianych i naukowych, a są po polsku bądź funkcjonują w periodykach wydanych w Polsce:

I. Ivanov, Tsar Samuel against emperor Basil II. Why did Bulgaria loose the battle with the Byzantine Empire at the beginning of the 11th century, "Studia Ceranea" 1, 2011, s. 205-212;
M. Salamon, Bitwa pod Biełasicą (1014) w relacji Historia Imperatorum, [w:] Zeszyty Naukowe UJ, CCXXXII, Prace Historyczne, z. 30, Kraków 1970 s. 59-80.

Można skorzystać też z ogólnych prac T. Wasilewskiego, Historia Bułgarii; lub Z. Kurnatowskiej, Słowiańszczyzna południowa, ale o wojskowości to niestety tam nie będzie, bardziej na zasadzie opisu historii politycznej lub kultury materialnej - tło.

Z dużą rezerwą natomiast muszę wspomnieć, ale tu trudno mówić o poleceniu, książkę A. Michałka, Słowianie Południowi, Warszawa 2003.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Count Dracula
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 41.034

wb
Stopień akademicki: uczen
Zawód: emeryt
 
 
post 10/01/2013, 21:03 Quote Post

Witam.
(tak sobie zajrzałem, bo widzę wpis mojego Dobrodzieja smile.gif )
Onegdaj byłem szczęśliwym posiadaczem 2-tomowego dzieła traktującego o sztuce wojennej Bułgarów.
Tom 1 traktował od ... starożytności (???), czyli od wyprawy Aleksandra przeciwko Dakom, do X wieku,
tom 2 - chyba do XV wieku (na pewno była Warna i upadek Konstantynopola). Mnóstwo mapek barwnych i czarno-białych, liczne ilustracje. Na końcu każdego rozdziału bogata bibliografia. Prawdopodobnie śp. Michałek korzystał z tych dzieł przy pisaniu swoich prac. Niestety pozbyłem się ich kilka lat temu (choć wiem gdzie są).
Można poszukać na bułgarskim odpowiedniku allegro.

Ten post był edytowany przez Count Dracula: 10/01/2013, 21:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej