Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Betar - jak tworzono nowych Żydów, Zapomniani, wyklęci bohaterowie
     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 1/07/2012, 13:35 Quote Post

Brit Trumpeldor - Betar - to żydowska organizacja syjonistyczna o charakterze narodowym , powstała w okresie międzywojennym w Rydze ( 1923 ) , czynnie współpracująca z Włochami Mussoliniego i polskimi władzami sanacyjnymi ( w obu przypadkach ww państwa , organizowały szkolenia wojskowe dla Żydów z Betaru ). W jej programie obok utworzenia Państwa Żydowskiego po obu stronach Jordanu na terenie Mandatu Brytyjskiego , ważnym czynnikiem był antykomunizm , oraz stworzenie nowego rodzaju "Żyda " , jako czlowieka oddanego Ojczyźnie ( własnej nie krajowi diaspory ) , gotowego do poświeceń , silnego , skłonnego do walki , zdolnego do ciężkiego wysiłku fizycznego , oracza i żołnierza .
Po wojnie rola Betaru , w walce z Niemcami została przez przybyłych z CCCP skomunizowanych Żydów zupelnie pominięta np: rola ZZW w czasie powstania w Getcie warszawskim . Betar i jego pochodne w Izraelu ( IRGUN ) rowniez spotkały się z procesem wykoślawiania intencji przez lewice izraelską od lat tam zadomowią przy władzy .
Tymczasem to to organiczna praca Betaru , zdaje się odnosić w państwie żydowskim sukces , to dzięki niej Izraelczycy są do dziś silnym , zwartym i zwycięskim narodem .

Polecam gorąco , znakomity film polskiego historyka Dr Piotra Gontarczyka "Betar " :
http://www.youtube.com/watch?v=I4GhV3DMvLk

Ten post był edytowany przez lancaster: 1/07/2012, 13:37
 
Post #1

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 1/07/2012, 13:45 Quote Post

Pisałem już o tym filmie na innym wątku dotyczącym przedwojennych mniejszości - największą wartością dokumentu są wywiady z żyjącymi członkami organizacji, w większości z terenów Polski (Łódź, Białystok, Baranowicze).

Polecam też wywiad z twórcami filmu, dużo ciekawych informacji o tle tworzenia dokumentu:

http://www.youtube.com/watch?v=cUGlpQjFxsY

http://www.youtube.com/watch?v=YYs4qaiXCMU

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 1/07/2012, 13:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 1/07/2012, 14:43 Quote Post

To ja też od siebie "3 grosze" dorzucę w tej materii.
No bo, jak Betar, to... również terroryzm. Ale zacznijmy od początku, czyli terenów dzisiejszego Izraela po I Wojnie Światowej;


Władza była tam aktualnie w rękach Brytyjczyków. Ziemia ta była natomiast zamieszkiwana przez Arabów i rdzennych, oraz napływowych Żydów. Już przed II Wojną Światową, zrobiło się tam (że tak powiem) „ciasno”. Ktoś komuś musiałby ustąpić. No i znowu się zaczęło. Żydzi to zdolny naród, zorganizowali sobie naraz kilka organizacji, mających na celu obronę żydowskich interesów na tamtym obszarze: „Irgun Cwai Leumi”, „Lehi” oraz „Hagana”.

Czynnik polski w światowym terroryźmie nie został zaniedbany, gdyż założycielem tej pierwszej organizacji był Włodzimierz Żabotyński. Tzn. – Nie był on nigdy polskim obywatelem, a jego samoświadomość narodowa była wyłącznie żydowska. Natomiast, jak sam Żabotyński przyznawał, zafascynowany był on metodami Józefa Piłsudskiego w dążeniu do niepodległości.

Krótko przed wybuchem II Wojny Światowej, udało się Żabotyńskiemu i Sokolowowi uzyskać polskie wsparcie w pewnym przedsięwzięciu. Negocjowano to z przedstawicielem polskiego MSZ – Apoloniuszem Zarychtą. W rezultacie, powstał na wiosnę 1939r. obóz szkoleniowy dla członków żydowskiej organizacji młodzieżowej „Betar”. Założono go w Bolkowie, niedaleko Andrychowa. Program szkolenia był trzymiesięczny, a całe przedsięwzięcie otoczono tajemnicą. Czego tam dokładnie uczono, to ja nie wiem, ale raczej – nie głaskania po główkach. Wiadomo jeszcze tyle, że Syjoniści uzyskali pomoc finansową od strony polskiej w kwocie 212 tys. złotych. Oprócz szkolenia bojowników, kupowano w Polsce amunicję i broń. Były one następnie przemycane do Palestyny.

Aha, zapomniałbym... Zabotyński znalazł się w grudniu 1939r. w Londynie i ponoć udał się do pewnego biura w brytyjskim Ministerstwie Wojny, gdzie przedstawił pewien projekt, natury terrorystycznej rzecz jasna. Niestety – Oparcie źródłowe na ten temat mamy jedynie ze wspomnień oficera (Richard Meinertzhagen), z którym niby miał się Żabotyński spotkać i przedstawić swój plan, który był (przyznać muszę) oryginalny;

„– Chcę panu przedstawić pewien plan. Zamierzam wysadzić w powietrze Hitlera i resztę niemieckich przywódców.

– Bardzo ambitny cel.

– Ale osiągalny.

– Proszę mówić dalej”.

„Żabotyński w szczegółach przedstawił swój projekt. Najpierw grupa zabójców miała zamordować kilku wysokich rangą działaczy NSDAP w Monachium. Powinni być na tyle ważni, żeby na ich pogrzeb przyjechał Führer i jego współpracownicy: Goebbels, Hess, Himmler, a być może nawet Göring. Wtedy żydowscy zamachowcy mieli umieścić w jednej z trumien 100 kilogramów materiałów wybuchowych.
Meinertzhagen bardzo się do pomysłu zapalił i natychmiast przekazał go do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Ministerstwu się to nie spodobało i naziści zostali ocaleni” – napisał we wspomnieniach pułkownik.”


Troszkę wyjechałem poza ramy czasowe tematu, ale - "wicie, rozumicie", czasem nie da się inaczej, aby ciekawie było.


 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Adam99
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 78.196

 
 
post 1/07/2012, 15:51 Quote Post

Autor zapomina o Mareku Edelmanie i innych socjalistach( Edelman był socjalistą i był związany ze SKIF organizacją antysyjonistyczną związaną z BUNDem).Jego opinie, jak i innych bundowców, o syjonistach- rewizjonistach z Betar,NOS,SRS, o kontaktach z RNR-Falanga i włoską faszystowską NPF były równie negatywne jak o komunistach.Nie trzeba było być żydowskim aktywistom KPP by występować przeciw rodzimym faszystom.

Ten post był edytowany przez Adam99: 1/07/2012, 15:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 1/07/2012, 16:16 Quote Post

QUOTE(Adam99 @ 1/07/2012, 15:51)
Autor zapomina o Mareku Edelmanie i innych socjalistach( Edelman był socjalistą i był związany ze SKIF organizacją antysyjonistyczną związaną z BUNDem).Jego opinie, jak i innych bundowców, o syjonistach- rewizjonistach z Betar,NOS,SRS, o kontaktach z RNR-Falanga i włoską faszystowską NPF były równie negatywne jak o komunistach.Nie trzeba było być żydowskim aktywistom KPP by występować przeciw rodzimym faszystom.
*



Nie, nie zapomina - jest na ten temat wiele w zalinkowanym w drugim poście zapisie spotkania z Gontarczykiem i Kaczmarkiem. Materiał na temat samego Betaru był na tyle ciekawy, że autorzy w filmie nie koncentrowali się na tym, jakie były opinie przedstawicieli innych organizacji żydowskich (w tym BUNDu) na ich temat.

Biorąc pod uwagę, że bojówki Betaru i BUNDu regularnie ścierały się ze sobą przed wojną, a program Betaru z punkty widzenia socjalistów był "faszystowski" (dodajmy do tego charakterystyczne umundurowanie, pozdrowienia i kontakty z Włochami i władzami sanacyjnej Polski) opinia Marka Edelmana nie dziwi - trochę bardziej szokuje jej utrwalenie również w sytuacji wojennej i po wojnie. Osobisty uraz?

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 1/07/2012, 16:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 1/07/2012, 16:38 Quote Post

Autor zapomina o Edelmanie i o żydowskich socjalistach ?
dziesiątki filmów , setki książek ich opisują , a żydowski ruch narodowy usunięto w niepamięć , nie widzę potrzeby by w filmie poświęconym Betarowi - wspominać o lewicy żydowskiej , zresztą weterani Betaru to robią , np : opisując jak socjaliści żydowscy donosili na nich sowietom , lub jak przywłaszczali sobie Pierwsze Powstanie Warszawskie dry.gif
 
Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/07/2012, 0:44 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 1/07/2012, 13:35)
Polecam gorąco , znakomity film polskiego historyka Dr Piotra Gontarczyka "Betar " :
http://www.youtube.com/watch?v=I4GhV3DMvLk
*


Obejrzałem, dzieki za wrzutkę. Świetny program.
Mnie Żabotyński zawsze przypominał Dmowskiego. Przede wszystkim ze względu na wieczną opozycyjność do Mapai i Ben Guriona (choc Ben Guriouna trudno kojarzyć z Piłsudskim rolleyes.gif ). Dopiero jego następca (Żabotyńskiego), który trzy lata po jego smierci znalazł sie w Palestynie jako kapral podchorży Mietek Biegun i wystąpił z wojska polskiego(nie: zdezerterował, bo uzyskał zwolnienie od przysięgi) przechodząc do Irgunu, utworzył 37 lat po śmierci Żabotyńskiego pierwszy prawicowy rząd w Izraelu.
Dużo o tych kwestiach, począwszy od lat 30-tych XX wieku, pisze Tom Segev w "Siódmym milionie". Bardzo ciekawe sprawy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 2/07/2012, 14:47 Quote Post

QUOTE
Obejrzałem, dzieki za wrzutkę. Świetny program.
Mnie Żabotyński zawsze przypominał Dmowskiego. Przede wszystkim ze względu na wieczną opozycyjność do Mapai i Ben Guriona (choc Ben Guriouna trudno kojarzyć z Piłsudskim rolleyes.gif ). Dopiero jego następca (Żabotyńskiego), który trzy lata po jego smierci znalazł sie w Palestynie jako kapral podchorży Mietek Biegun i wystąpił z wojska polskiego(nie: zdezerterował, bo uzyskał zwolnienie od przysięgi) przechodząc do Irgunu, utworzył 37 lat po śmierci Żabotyńskiego pierwszy prawicowy rząd w Izraelu.
Dużo o tych kwestiach, począwszy od lat 30-tych XX wieku, pisze Tom Segev w "Siódmym milionie". Bardzo ciekawe sprawy...
Przyznam szczerze Mirku ze mnie zaskoczyłeś , o ile wiem w stosunku do Toma Segev mamy zupelnie odmienne poglądy ( mój nie jest oparty na lekturze jego prac , a na jego wypowiedziach ) , a nasze poglądy są zupelnie zbieżne w ocenie Żabotyńskiego , o ile pamiętam złożyłem niemal publiczne przyrzeczenie ze nigdy ksiazki ww autora nie kupie , zacytuj co pisze o NOS i Betarze , może mam szanse zmienić zdanie co do Segeva smile.gif
 
Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/07/2012, 14:52 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 2/07/2012, 14:47)
QUOTE
Obejrzałem, dzieki za wrzutkę. Świetny program.
Mnie Żabotyński zawsze przypominał Dmowskiego. Przede wszystkim ze względu na wieczną opozycyjność do Mapai i Ben Guriona (choc Ben Guriouna trudno kojarzyć z Piłsudskim rolleyes.gif ). Dopiero jego następca (Żabotyńskiego), który trzy lata po jego smierci znalazł sie w Palestynie jako kapral podchorży Mietek Biegun i wystąpił z wojska polskiego(nie: zdezerterował, bo uzyskał zwolnienie od przysięgi) przechodząc do Irgunu, utworzył 37 lat po śmierci Żabotyńskiego pierwszy prawicowy rząd w Izraelu.
Dużo o tych kwestiach, począwszy od lat 30-tych XX wieku, pisze Tom Segev w "Siódmym milionie". Bardzo ciekawe sprawy...
Przyznam szczerze Mirku ze mnie zaskoczyłeś , o ile wiem w stosunku do Toma Segev mamy zupelnie odmienne poglądy ( mój nie jest oparty na lekturze jego prac , a na jego wypowiedziach ) , a nasze poglądy są zupelnie zbieżne w ocenie Żabotyńskiego , o ile pamiętam złożyłem niemal publiczne przyrzeczenie ze nigdy ksiazki ww autora nie kupie , zacytuj co pisze o NOS i Betarze , może mam szanse zmienić zdanie co do Segeva smile.gif
*

Zdanie o Segevie sobie wyrobiłeś. na podstawie jedego jego wystapienia w necie, właściwie jednego zdania pytajacego: "Czy Izrealowi potrzebny jest program nuklearny?" Jesli tak sobie wyrabiasz zdanie na czyjś temat, to ja dziękuję...
Jakie cytaty, dotyczące Żabotyńskiego i wogóle prawicy izraelskiej? Jedna trzecia książki o niej jest...

Ten post był edytowany przez emigrant: 2/07/2012, 14:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 2/07/2012, 14:57 Quote Post

QUOTE
Zdanie o Segevie sobie wyrobiłeś. na podstawie jedego jego wystapienia w necie, właściwie jednego zdania pytajacego: "Czy Izrealowi potrzebny jest program nuklearny?" Jesli tak sobie wyrabiasz zdeanie na czyjś temat, to ja dziękuję...
Jakie cytaty, dotyczące Żabotyńskiego i wogóle prawicy izraelskiej? Jedna trzecia książki o niej jest...

To i dobrze ze 1/3 o niej jest ( jakie ma zdanie o Żabotyńskim ) , wyrobiłem sobie o nim zdaniem jako defetyście i osłabiaczu narodu żydowskiego walczącego o przetrwanie w obliczu nowej zagłady ..... a nie tylko o tym co gdakał o programie nuklearnym w Erez sleep.gif
 
Post #10

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/07/2012, 15:04 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 2/07/2012, 14:57)
QUOTE
Zdanie o Segevie sobie wyrobiłeś. na podstawie jedego jego wystapienia w necie, właściwie jednego zdania pytajacego: "Czy Izrealowi potrzebny jest program nuklearny?" Jesli tak sobie wyrabiasz zdeanie na czyjś temat, to ja dziękuję...
Jakie cytaty, dotyczące Żabotyńskiego i wogóle prawicy izraelskiej? Jedna trzecia książki o niej jest...

To i dobrze ze 1/3 o niej jest ( jakie ma zdanie o Żabotyńskim ) , wyrobiłem sobie o nim zdaniem jako defetyście i osłabiaczu narodu żydowskiego walczącego o przetrwanie w obliczu nowej zagłady ..... a nie tylko o tym co gdakał o programie nuklearnym w Erez sleep.gif
*


To jest to zdanie zupełnie mylne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 27/12/2014, 13:38 Quote Post

Znakomity głos w dyskusji :
https://www.youtube.com/watch?v=pgPp4fdZIQc
BTW - film o Betarze znowu dostepny na YT , po czasowym wycofaniu ( pod pretekstem ochrony praw autorskich )
https://www.youtube.com/watch?v=eOnP3JvJhAk

Ten post był edytowany przez lancaster: 27/12/2014, 13:47
 
Post #12

     
żwirek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 947
Nr użytkownika: 35.498

Stopień akademicki: prof. dr hab. med.
 
 
post 27/12/2014, 15:14 Quote Post

Żabotyński a Begin

Paul Johnson "Historia świata od 1917 roku":

"Terroryzm żydowski stworzył Abraham Stern, polski Żyd. W 1942 roku policja zabiła Sterna, lecz jego banda działała nadal, podobnie jak o wiele większa grupa terrorystyczna, Irgun, którą od 1944 roku dowodził Menachem Begin.
Sprawa przybrała fatalny obrót: po raz pierwszy połączono nowoczesną propagandę z leninowską strukturą organizacyjną i z najnowszą technologią, aby w efekcie osiągnąć cele polityczne drogą morderstwa.

W ciągu następnych czterdziestu lat ten przykład rozpowszechnił się na świecie i jest rakiem naszych czasów, zżerającym serce ludzkości. Churchill stwierdził: 'to jest tragedia, jeśli nasze marzenia o syjoniźmie mają się skończyć w dymie pistoletów morderców, a starania na rzecz jego przyszłości wydają tylko nową grupę gangsterów, godnych faszystowskich Niemiec.'

Hagana (którą współtworzył Żabotyński) próbowała zlikwidować zarówno Irgun, jak i bandę Sterna.
Dnia 22 lipca 1946 roku Igrun wysadził w powietrze największy hotel w Jerozolimie (King David). Ta zbrodnia stała się wzorem dla terrorystów w nadchodzących dziesięcioleciach.
Pierwsi do naśladowania nowej techniki byli oczywiście zamachowcy arabscy - przyszła OWP była nieprawym dzieckiem Ingurnu.

Dnia 30 lipca 1947 roku Ingurn pochwycił i z zimną krwią zamordował dwóch sierżantów angielskich, a ich ciała rzucił na miny. W wielkich miastach brytyjskich zaczęły się rozruchy antyżydowskie, a w Derby spalono synagogę.
Ale najważniejszym rezultatem tego zdarzenia był wzrost antysemityzmu w armii brytyjskiej.
W rezultacie oficerowie i żołnierze w czasie ewakuacji wojsk potajemnie oddawali broń, posterunki i zaopatrzenie Arabom. Miało to poważne konsekwencje wojenne w 1948 roku.

W czasie wojny 1948 roku jednostki Irgunu zostały wyrzucone z Armii Izraela, m. in. za straszliwą masakrę wsi Deir Jassin w dniu 9 kwietnia 1948 roku
."

Irgun został potem przekształcony w Herut i ostatecznie Likud. Lider Irgun oraz Betar Menachem Begin został potem premierem Izraela.

Ten post był edytowany przez żwirek: 27/12/2014, 15:15
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej