Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nerthus, Volse I Brakteaty
     
Tabula Smaragdina
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 56.859

Zawód: Uczen, obibok ;)
 
 
post 11/08/2009, 18:14 Quote Post

Mam zarys pewnego obrządku, ale wiem o nim bardzo mało. Jest w moich informacjach, wiele nie dociągnięć.
Wiem, że bogini Nerthus w mitologii germańskiej była boginią płodności i urodzaju. W wierze skandynawskiej, pojawiła się jako następczyni Njorda - boga wikingów, którzy wierzyli, że jest on panem wód i wiatrów, patronem płodności, urodzaju i żeglarzy.
Z ową Nerthus, związane były obrządki. Wiem napewno, że przemiaszczała się ona na swoim powozie zaprzążonym w krowy <prozaika wink.gif> i tam gdzie się pojawiała panowały urodzajne lata. Po swoich wyprawach, udawała się do świętego gaju gdzie przechowywała swój wóz. Tam, dokładnie oczyszczano.
Prawdopodobnie, tam gdzie pojawiła się Nerthus, odbywały się uczty i całe zło szło w niepamięć. Każdej uczcie, towarzyszył Volse. Hm, zabalsamowany członek konia. Tyle wiem. A chciałabym więcej... rolleyes.gif Poza tym, z Nerthus związane są jeszcze brakteaty. Niby powierzchownie wiem co to...
Jeżeli kto kolwiek wiedziałby coś na owy temat, była bym wdzięczna za informacje.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/08/2009, 18:20 Quote Post

Leszek P. Słupecki - Mitologia skandynawska w epoce Wikingów. Godna uwagi pozycja bibliograficzna. Tam też stosowna literatura.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Tabula Smaragdina
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 56.859

Zawód: Uczen, obibok ;)
 
 
post 11/08/2009, 18:47 Quote Post

W owej książce jest tylko mitolgia, czy również opisy obrządków? Bo właściwie, najbardziej mnie to interesuje. Ważny był volse, albo vorse, (zależy od rejonu czczenia Nerthus), i co miały do niej brakteaty...?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Tabula Smaragdina
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 56.859

Zawód: Uczen, obibok ;)
 
 
post 11/08/2009, 18:51 Quote Post

Podobno raz do roku kapłan w procesji obchodził z posągiem Nerthus dookoła jej świętego gaju albo wyspy. Po owej procesji, posąg był obmywany w krwii niewolników,któży zajmowali się miedzyinnymi czyszczenem jej wozu. To miało ją oczyścić. Póżniej kiedy Nerthus połączyła się z Njordem, ciała niewolników wrzycano do wody. Czy to wszystko? Cały obrządek?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/08/2009, 18:57 Quote Post

Opis obrządków też. Prof. Słupecki specjalizuje się w starych skandynawskich, ale też słowiańskich obrządkach religijnych. Kolejna książka tego samego autora ro Slavonic pagan sanctuaries, gdzie dla porównania są też sanktuaria i zwyczaje religijne Skandynawów. Słupecki świetnie pracuje na źródłach, zwłaszcza staroniemieckich.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Wasza Wysokość
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 51.225

 
 
post 17/08/2009, 8:27 Quote Post

Kiedyś wzmiankę Einharda o tym, że ostatni z Merowingów podróżował na wozie zaprzężonym w woły traktowano jako nawiązanie do zaprzęgu Nerthus, J. M. Wallace-Hadrill jednak udowodnił, że chodzi tu o powóz rzymskich gubernatorów smile.gif

Rzuć też okiem na to: http://www.google.com/books?hl=pl&lr=&id=A...page&q=&f=false
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Tabula Smaragdina
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 56.859

Zawód: Uczen, obibok ;)
 
 
post 17/08/2009, 11:36 Quote Post

Dziękuję serdecznie za pomoc! I Vapnatakowi i Tobie, Wasza Wysokość. Niestety, moja znajomość angielskiego nie jest aż taka dobra, żebym rozumiała wiele z tekstu... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Moonsorrow
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 57.659

Magdalena
Stopień akademicki: prawie magister
Zawód: student/admin
 
 
post 23/08/2009, 18:21 Quote Post

Tabula Smaragdina, o Nerthus wiem tyle, co z Tacyta, ale zerknij sobie na ten artykul z Viking Heritage Magazine(niestety tez po angielsku, jakbys miala wielkie problemy z tlumaczeniem to daj znac wink.gif , w ktorym mowa o prawdopodobnej lokalizacji miejsca (wg Tacyta wyspy na morzu/oceanie), gdzie bogini miala swoj gaj i jezioro, w ktorym oczyszczano woz. Wg autora jest to Rösaring, kolo Sztokholmu, gdzie znajduje sie kamienny labirynt z prowadzaca do niego droga ceremonialna. Stanowisko mialo byc uzywane od epoki poznego brazu do okresu wikinskiego i laczona jest wlasnie z enigmatyczna dotad nawet dla badaczy Nerthus.
Oto link:
http://www.ukforsk.se/nya/vhm.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Tabula Smaragdina
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 56.859

Zawód: Uczen, obibok ;)
 
 
post 24/08/2009, 10:03 Quote Post

Uwierz, że od samego patrzenia na artykuł mam już problemy z żołądkiem... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Moonsorrow
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 57.659

Magdalena
Stopień akademicki: prawie magister
Zawód: student/admin
 
 
post 24/08/2009, 10:31 Quote Post

haha;D
Dobrze, w tygodniu bede miec chwilke to streszcze tutaj ten artykul, bo temat zaciekawil rowniez i mnie;D
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Tabula Smaragdina
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 56.859

Zawód: Uczen, obibok ;)
 
 
post 24/08/2009, 18:37 Quote Post

Uwierz, że będę Ci bardzo wdzięczna. Jeśli zajdzie potrzeba, wyniosę Cie na ołtarze biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Moonsorrow
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 57.659

Magdalena
Stopień akademicki: prawie magister
Zawód: student/admin
 
 
post 24/08/2009, 19:15 Quote Post

Nie ma takiej koniecznosci smile.gif smile.gif smile.gif
Obiecuje jednak w miare szybko to zrobic;)
Dodam jeszcze co do Nerthus, ze bywala utozsamiana z Njordem, ale takze i z jego siostra, z ktorego to zwiazku mieli narodzic sie bogowie Freya i Frey, takze zwiazani z plodnoscia, wegetacja, etc...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Tabula Smaragdina
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 56.859

Zawód: Uczen, obibok ;)
 
 
post 25/08/2009, 17:03 Quote Post

Moonsorrow, powiedz Ty mi... Skąd to wiesz? smile.gif Z jakich źródeł?
co do Njorda, to tak, wiem, że istniały powiązania, ze względu na to, że on był bogiem skandynawskim, a po wejściu Nerthus, połączono ich razem, co niekiedy dawało komiczne efekty. Np. posąg przedstawiający kobiete, od głowy do pasa, zaś od pasa w dół była ona mężczyzną, z dość potężnym członkiem, ze względu na oddanie hołdu płodnośći smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Moonsorrow
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 57.659

Magdalena
Stopień akademicki: prawie magister
Zawód: student/admin
 
 
post 25/08/2009, 17:45 Quote Post

Ja to wiem np.: z Investigations into Germanic Mythology V. Rydberga, ale znow niestety to po ang. sad.gif
Jednakze - Tabulo - za Vapnatakiem podaje warta przeczytania Mitologie skandynawska w epoce Wikingów L. Slupeckiego oraz Mity skandynawskie Maciszewskiego, gdzie znajdziesz wyczerpujace opisy zarowno hermafrodytycznie przedstawianego czesto Njorda jak i reszty skandynawskich bostw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Tabula Smaragdina
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 56.859

Zawód: Uczen, obibok ;)
 
 
post 25/08/2009, 18:04 Quote Post

Czyli ponowna zachęta do przeczytania, owej mitologii. I tak zrobię, przeczytam smile.gif
Dlaczego, wszystko co ciekawe, to po angielsku, bez przekładu. Cieżki los, człowieka nie znającego angielskiego perfecto... tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej