Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy władca ..., ... okresu rozbicia dzielnicowego
 
Który z nich był najwybitniejszy?
Mieszko III Stary [ 7 ]  [9.21%]
Kazimierz II Sprawiedliwy [ 6 ]  [7.89%]
Leszek Biały [ 1 ]  [1.32%]
Henryk Brodaty [ 37 ]  [48.68%]
Bolesław Pobożny [ 2 ]  [2.63%]
Bolesław Wstydliwy [ 0 ]  [0.00%]
Przemysł II [ 14 ]  [18.42%]
Wacław II [ 6 ]  [7.89%]
inny [ 3 ]  [3.95%]
Suma głosów: 76
Goście nie mogą głosować 
     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 4/08/2013, 17:21 Quote Post

Zdecydowanie Henryk Brodaty: doskonały gospodarz i zręczny polityk posiadający określoną wizję zjednoczenia ziem polskich. Moim zdaniem przerastał on o głowę nie tylko wszystkich książąt dzielnicowych, ale także należał do najwybitniejszych przedstawicieli całej swojej dynastii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #76

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 4/08/2013, 22:15 Quote Post

historyk123:
"1.dbał o rozwój gospodarczy swoich ziem i sprowadzał osadników głównie z Niemiec którzy znali się na fachu"

Cudownie! Władcy meklemburscy (dawniejszych ziem obodryckich i wieleckich) czynili to samo. Rozwijali gospodarkę, osadzali kolonistów, intensyfikowali wymianę pieniężną, poczęli budować domy z cegieł ... Słowem, wchodzili do Europy. Jednak żaden z nich nie wpadł na pomysł aby podnieść poziom cywilizacyjny swych rodaków. Woleli rozwijać swe ziemie przy pomocy obcych. Jak to się skończyło? Każdy, kto zwiedzał byłe DDR widział.
"2.Zjednoczył pół Polski-przyłączył do swych rdzennych ziem Małopolskę,Wielkopolskę i inne mniejsze terytoria.DAł on podwaliny pod zjednoczenie kraju,niestety najzd Mongolski położył kres jego dziełu."

Żeby nie było... Nie mam nic do Ślązaków, jednak działalność tego księcia prowadziła w prosty sposób do germanizacji ziem słowiańskich. Ktoś powie: furda! Co mi tam! Mogę mówić po niemiecku byleby mnie żyło się przyzwoicie. Zgoda. Myślę jednak, iż wielką wartością jest przywiązanie do tradycji. Dla niej Twój faworyt raczej nie miał zbytniego poważania. Wszelkiej maści przybysze znad Renu i Wezery witani byli z otwartymi ramionami. Lud miejscowy sprowadzany był, przy aktywnym udziale książąt śląskich, do roli siły roboczej i mięsa armatniego. To już zakrawało na zdradę. Oczywiście, w dzisiejszym rozumieniu. Choć i ówcześni widzieli w tym znaczącą perwersję. Ale to już inna historia...

edycja niestosownego wyrażenia - sz. II

Ten post był edytowany przez szapur II: 5/08/2013, 0:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #77

6 Strony « < 4 5 6 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej