Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Papież "Piotr II", Dlaczego takiego jeszcze nie było ?
     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 4/08/2009, 21:43 Quote Post

Mam nadzieje, że nie dubluje temetu, ani że nie wyda się komuś bez sensu.
Wracając do sedna sprawy mam takie pytanie: dlaczego po pierwszym papieżu Świętym Piotrze żaden papież nie przyjął imienia Piotr ? A przykładowo Benedykta mamy już jak wiadomo XVI, Janów było aż XXIII itd.
Czy następcy Św. Piotra czują się niegodni nosić to imię ?
Czy może niektórzy zwracają uwagę na proroctwo żyjącego na przełomie XI i XII wieku Świętego Malachiasza ? Przypisuje się mu stworzenie listy 112 papieży od czasów jemu współczesnych aż do końca świata. Tym ostatnim ma być właśnie Petrus Romanus czyli Piotr Rzymianin. Czyżby papieże nie chcieli siać paniki i apokaliptycznych spekulacji ?
P.S. Tak w nawiasie mówiąc Denedykt XVI zajmuję pozycję nr 111...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 4/08/2009, 21:53 Quote Post

Ciekawe pytanie... Czemu nigdy nie było Piotra II?... Nigdy nie zastanawiałem się nad tym. Wydaje mi się, że Piotr jest zbyt wielką postacią dla Chrześcijaństwa, by któryś z następców przybrał jego imię. To mogłoby być poczytane za megalomanię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/08/2009, 23:06 Quote Post

Ciekawe spostrzeżenie . Po prostu do dziś istnieje prymat Piotra jako Ojca Kościoła . W końcu w miejscu w którym umarł powstała Bazylika Św Piotra główne centrum Watykanu . Co ciekawe najczęsciej wybieranym imieniem był Jan . To może ktoś wyjaśni dlaczego ?

A co do przepowiedni Malachiasza nie wiadomo jak to było naprawdę . Niektórzy uznali ją za fałszerstwo . Zresztą opisy są ogólnikowe i można wiele na tej podstawie "wywróżyc"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wojtek_bartnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 46.197

Wojtek Bartnik
Stopień akademicki: bez brawury
Zawód: student
 
 
post 5/08/2009, 1:19 Quote Post

Na wiki jest dokładnie rozpisane to proroctwo Malachiasza. Jest to typowe bajdurzenie, pod które można wszystko podpiąć. Esencja pracy astrologa typu w tym tygodniu nie wsadzaj sobie doniczki w d a jak przechodzisz przez ulicę to nie myśl o finansach tylko rozglądaj się na boki.

Np.:
* Religio depopulata (religia wyludniona) to motto papieża Benedykta XV, którego pontyfikat przypadł na lata I wojny światowej

* Pastor et Nauta (pasterz i żeglarz) – to określenie przypisuje się papieżowi Janowi XXIII. Przed wyborem na papieża był patriarchą Wenecji i zapewne pływał gondolami (łodziami).

* Florus Florum (kwiat kwiatów) – określenie to pasuje jakoby do Pawła VI na herbie którego znajdowały się trzy heraldyczne kwiaty lilii. Niemniej poprzedni papieże także mieli kwiaty we własnych herbach, więc kwiatem kwiatów mógł być każdy z nich.

* De medietate Lunae (z połowy księżyca) – niektórzy uważają iż pasuje do papieża Jana Pawła I, który został wybrany 26 sierpnia 1978, dzień po tym kiedy księżyc wszedł w ostatnią kwadrę i panował zaledwie niewiele ponad miesiąc (33 dni – miesiąc księżycowy wynosi 28 dni), a więc umarł on na jeden dzień przed połową księżyca. Papież Jan Paweł I był nazywany papieżem uśmiechu - więc półksiężyc miałby się odnosić do jego ust, które przyjmują kształt połowy księżyca podczas uśmiechu

* De labore Solis (z pracy Słońca) – zwolennicy tej przepowiedni zauważają iż Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 w dniu zaćmienia słońca, a jego pogrzeb odbył się w czasie innego zaćmienia słońca 8 kwietnia 2005. Przed jego śmiercią mówiło się też, że pasuje do tego określenia, bo wędruje po Ziemi (pielgrzymki) niczym Słońce. W powieści Marcina Wolskiego Według św. Malachiasza słońce zostało skojarzone z symbolem Solidarności a praca: z robotniczą przeszłością Karola Wojtyły.

* Gloria Olivae (chwała oliwki) przypisuje się Benedyktowi XVI [1] ponieważ jednym z symboli zakonu św. Benedykta jest gałązka oliwna [2] (zwolennicy przepowiedni uważają, iż przyjęcie takiego imienia przez Papieża doskonale łączy go z zakonem benedyktynów). Jeszcze inna interpretacja wiąże się z faktem, że Ratzinger urodził się 16 kwietnia, w dniu śmierci św. Benedykta Józefa Labrè (26 marca 1748 – 16 kwietnia 1783).

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przepowiednia_Malachiasza

My też się możemy tak pobawić. Ja np. prorokuję, że następny papież będzie facet z głową, następny katolik, następny bez wąsów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 8/08/2009, 17:33 Quote Post

Oczywiscie każdy następny papież może obrac sobie za imię Piotr II ale widocznie utarło się już by tego nie czynic.Przepowiednia Malachiasza(o ile jest prawdziwa) powstała dopiero w XII wieku więc ona sama nie może byc przyczyną tej zasady-umowy.Co najwyżej wzmacnia ją.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Marbrod
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 57.902

Stopień akademicki: magister
Zawód: Pracownik
 
 
post 14/10/2009, 6:59 Quote Post

A był jakiś papież Jakub? Czy to imię jest też zastrzeżone? Jakub to pierwszy przywódca gminy jerozolimskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 15/10/2009, 7:57 Quote Post

Poszukaj w google listy papieży. Na pewno powinna gdzieś być. W tej kwestii niestety jest pewne małe "ale" mianowicie antypapieże. Są oni kwestią nieco dyskusyjną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 15/10/2009, 17:41 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Poczet_papie%C5%BCy

Rzeczywiście nie było żadnego papieża imieniem Jakub.Ciekawa sprawa na którą muszę się przyznać nigdy nie zwróciłem uwagi,niemniej nie spotkałem się z żadną przepowiednią,przestrogą dotyczącą tego imienia.
Nie wydaje mi się również aby jakiekolwiek imię mogło być zastrzeżone.Dotyczy to też imienia Piotr które każdy następny papież teoretycznie może obrać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 15/10/2009, 17:56 Quote Post

Wyjaśnienie ów tendencji jest bardzo proste. Papieże sami z siebie pilnowali aby imiona przez nich dobrane nie były zbyt pretensjonalne. Dlatego nikt nie nazwał się Piotrem, co więcej nikt nie nazwał się Jezusem, a przecież imię to jest popularne w krajach latynoskich. Tak samo papieże raczej unikali imion związanych z prorokami oraz apostołami. Przyjmowali nieraz dziwne imiona jak Donus, Anicetus, Hormisdas. Najwięcej mamy Janów, Benedyktów, Grzegorzów, Klemensów, Innocentych, Piusów, Leonów. Warto dodać, że również antypapieże przyjmowali głównie imiona najpopularniejsze czyli Grzegorz, Benedykt i Klemens. Tradycja związana ze zmianą imienia pochodzi dopiero z roku 844 kiedy to Piotr di Porca zmienił imię na Sergiusz II. Później każdy papież po nim zmieniał imię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 15/10/2009, 18:12 Quote Post

Akurat Jan był uczniem Jezusa i to bardzo ważnym. Jak wiemy było to bardzo popularne imię wśród papieży.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
parys15
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 59.297

Piotr
Stopień akademicki: Uczen
Zawód: Uczen
 
 
post 15/10/2009, 18:52 Quote Post

Ja jestem osobiście ateistą, ale uważam, że zaden papierz nie wybierze imienia Pior, ze względu, że św. Piotr jako pierwszy paperz był "czysty" oraz to, że sam Jezus go naznaczył na swojego "namiestnika na Ziemii" a dzisiejszych papierzy wyznaczają poprzez GŁOSOWANIE ludzie - kardynałowie nie bóg
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 15/10/2009, 18:56 Quote Post

Rzeczywiście Jan jest tutaj jaskrawym wyjątkiem niemniej ogólna tendencja opisana przez salvuska wydaje się być prawdziwa.Przecież w poczecie papieży na próżno szukać Filipów,Andrzejów,Mateuszów czy Szymonów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 15/10/2009, 19:04 Quote Post

QUOTE(parys15 @ 15/10/2009, 18:52)
Ja jestem osobiście ateistą, ale uważam, że zaden papierz nie wybierze imienia Pior, ze względu, że św. Piotr jako pierwszy paperz był "czysty" oraz to, że sam Jezus go naznaczył na swojego "namiestnika na Ziemii" a dzisiejszych papierzy wyznaczają poprzez GŁOSOWANIE ludzie - kardynałowie nie bóg
*


Radzę zapoznać się z Regulaminem Forum zanim naskorbie się pierwsze posty.Rażące błędy ortograficzne(papierz) oraz widoczne niechlujstwa(Pior) nie są tu mile widziane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Marbrod
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 57.902

Stopień akademicki: magister
Zawód: Pracownik
 
 
post 19/10/2009, 12:58 Quote Post

Myślę, że póki co żaden nowy papież się nie odważy przybrać imię Piotr. Na pewno nikt nie będzie chciał się nazwać Szymon, Jakub czy JAN PAWEŁ III. Pewne imiona mają swoje znaczenie i uwarunkowania. Czy w Polsce dobrze jest nadać dziecku imię Jezus? Imię to jest popularne w krajach latynoskich. A jakie skojarzenia ma imię Juda (JUDASZ). Z imion poza biblijnych - Alfons. Imię królów Portugalii i Aragonii, dziś ma jednoznaczne negatywne zabarwienie.
Sadzę, że nie będzie papieża Piotra II.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 19/10/2009, 13:50 Quote Post

QUOTE(Marbrod @ 19/10/2009, 12:58)
Myślę, że póki co żaden nowy papież się nie odważy przybrać imię Piotr.
*



nie skąd. Nikomu do głowy by nie przyszło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antypapie%C5%...m%C3%A8_Baudet)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antypapie%C5%...ster_Olszewski)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antypapie%C5%...ulius_Tischler)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antypapie%C5%..._of_Le_Perreux)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antypapie%C5%...e_Henri_Bubois)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antypapie%C5%..._(William_Kamm)

QUOTE(Marbrod @ 19/10/2009, 12:58)
Na pewno nikt nie będzie chciał się nazwać Szymon, Jakub czy JAN PAWEŁ III.
*



No gdzie też przyjąć Jan Paweł. Imię to nawiązanie do jakiegoś programu. Pewnie nikt się pod takim nie podpisuje dry.gif


QUOTE(Marbrod @ 19/10/2009, 12:58)
A jakie skojarzenia ma imię Juda (JUDASZ). Z imion poza biblijnych - Alfons.
*



dobrze, że w przypadku Judy podałeś nazwę w nawiasie. Mnie się kojarzyło z Judą Tadeuszem, Apostołem i patronem spraw beznadziejnych. Na ale ja jestem perwersyjny.

Ale Alfons?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej