Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
18 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Angielska młodzież nie zna własnej historii,
     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 6/11/2009, 12:58 Quote Post

Badania przeprowadzone na temat znajomości najnowszej historii przez brytyjskich nastolatków w wieku 9-15 lat ukazały całkowitą zapaść w edukacji historycznej. Wymienię tylko kilka ,,kwiatków" jakimi raczą ankieterów w swoich odpowiedziach angielscy uczniowie. Lektura jest dosyć ciekawa ,wedle niej mianowicie, Hitler był trenerem niemieckiej reprezentacji , Holokaust to uroczyste zakończenie wojny ,natomiast obóz koncentracyjny -,,uświadomionym "uczniom kojarzy się z parkiem rozrywki. Czy w kontekście polskich programów nauczania historii w szkołach ,nasuwające się wnioski, mają dla nas jakieś znaczenie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Shephard
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 655

 
 
post 6/11/2009, 14:26 Quote Post

Głupim narodem łatwiej rządzić. Co w tym takiego dziwnego?
A jaką historię Anglicy mają znać? Wyprawy Krzyżowe? - obrażają muzułmanów, wojna stuletnia? - sprzeczne z unijnym światopoglądem pojednania, reformacja? - nie ma w niej słowa o islamie, hinduizmie czy buddyzmie, a więc dialogu międzyreligijnego, Epoka Kolonialna? - niepoprawne politycznie, imigranci z Afryki czy Indii by się obrazili, I Wojna Światowa? - a ktoś w ogóle o niej pamięta?, II WW - Anglicy nie doświadczyli holocaustu ani obozów koncentracyjnych, jak więc mają się uczyć czegoś co jest dla nich abstrakcją? Dla nich walki w Grecji czy w Italii w pamiętnikach żołnierzy to wycieczki "tam gdzie gdyby nie wojna, nigdy by się nie znaleźli" czy "jaki jest sens tej wojny? W końcu Niemcy to tacy sami chłopcy jak my".
Poza tym holocaust, obozy koncentracyjne, zbrodnie wojenne to historia cierpienia, a taką się pomija milczeniem, bowiem psychika uczniów może ulec skrzywieniu.
W amerykańskich chłopcach oczy się otworzyły gdy wyzwalali kolejne obozy koncentracyjne w Niemczech - wtedy widzieli sens tej wojny i załogi SS tych obozów kończyły pod murem skoszeni serią. Bez ceregieli, sądów. A myśleli, że im się upiecze wśród braci rasowych.

W lewicowym mniemaniu historia to nauka nacjonalizmu. Obok wolności i liberalizmu gospodarczego trzeciej płaszczyzny do którego ma stosunek wrogi. A skoro lewica lub lewicowe media mają największe wpływy w Unii Europejskiej - to czemu się dziwicie? Pozyskaj społeczeństwo, ogłup je, przekonaj, że jesteś dla niego niezbędnym elementem bez którego by nie przeżyło - a władza jest twoja. Dalsze działanie to tylko podtrzymywanie tego stanu rzeczy.

Pytano w sondażu uczniów szkół elitarnych czy katolickich? Powątpiewam, a wyniki byłyby lepsze. W końcu nawet najwięksi socjaliści, gdy mają córki, zmieniają swe oblicza (choćby Zapatero i wysłanie swych córek do katolickiej szkoły w Hiszpanii).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 6/11/2009, 14:32 Quote Post

QUOTE(Shephard @ 6/11/2009, 14:26)
Pytano w sondażu uczniów szkół elitarnych czy katolickich? Powątpiewam, a wyniki byłyby lepsze.


Cały czas mówimy o ANGLII, tak? wink.gif Henryk VIII, anglikanizm itd.?

Tak na marginesie, skąd wiadomość, że Zapatero wysłał córkę do szkoły prywatnej? O ile mi wiadomo do niedawna obie jego córki (Laura i Alba) studiowały w szkole publicznej w madryckiej dzielnicy Chamberí. confused1.gif

Ten post był edytowany przez makron: 6/11/2009, 14:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Shephard
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 655

 
 
post 6/11/2009, 14:40 Quote Post

Mało elitarnych, katolickich szkół w Anglii?
O The Denominational Schools słyszałeś?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 6/11/2009, 14:47 Quote Post

a co wiedzę polskie 9-latki?
przypominam, że historia zaczyna się w IV klasie (10 lat) i na pewno nie obejmuje niemieckiej nazwy Oświęcimia, ani wyrazu Holokaust.

Jeśli się nie mylę zarónwo w Polsce jak i w Izraelu przed 15 rokiem tez się nie urządza wycieczek do Oświęcimia.

Filmy z drastycznymi scenami (a wszak takie to są dotyczące szczegółów technicznych Zagłady) są od 15 lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 6/11/2009, 14:53 Quote Post

QUOTE(Shephard @ 6/11/2009, 14:40)
Mało elitarnych, katolickich szkół w Anglii?
O The Denominational Schools słyszałeś?
*



Nie, nie słyszłem o the Denominational Schools. Natomiast pozwoliłem sobie po prostu wrzucić w google "the catholic schools england" i wyszło mi coś takiego:
http://www.catholiclinks.org/colegiosinglaterra.htm
Jak dobrze liczę < 60 szkół w całej Anglii. Jak dla mnie to mało, jak na ponadsześćdziesięciomilionowe państwo: średnia wychodzi 1 szkoła na trochę ponad milion mieszkańców. Ale nie jestem ekspertem od angielskiego szkolnictwa katolickiego, więc nie roszczę sobie pretensji do nieomylności.


EDIT: Zaś sam temat, to żadna nowość. Ot, chociażby półtora roku temu głośno było o tym artykule:
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/157...-say-teens.html
Sherlock Holmes był według ponad połowy badanych nastolatków był istniał naprawdę, podczas gdy Ryszard Lwie Serce w oczach ponad 45% był postacią fikcyjną. Podobnie jak - dla 20% - Winston Churchill.
I trudno mówić, że to przypadłość jedynie brytyjska, skoro w pewnym włoskim programie satyrycznym, który miałem niedawno okazję oglądać, pokazano castingi do Wielkiego Brata, gdzie na pytanie o ulubioną postać historyczną padły nazwiska Buda Spencera, Terence'a Hilla oraz Paolo Maldiniego.

Zresztą nie sądzę, żeby w Polsce było pod tym względem jakoś dużo lepiej. Na naszym forum jest 60000 zarejestrowanych uczestników, a jest to największe forum historyczne w polskim internecie. Czy nie zastanawiające jest, że w prawieczterdziestomilionowym narodzie jest raptem trochę ponad 50000 ludzi, którzy są gotowi dyskutować na tematy historyczne? Co ja mówię - mniej - bowiem pokaźny odsetek rejestrujących się na forum to uczniowie z pracami domowymi, których jedynym celem jest znalezienie odpowiedzi na zadanie domowe (pomószcie, prosze, bo jak nie, to pani od chistorii postawi mi jedynke. No pliiiiz). Podejrzewam, że podobnie sprawa się ma i z innymi przedmiotami (biologia, geografia, polski itd.)

Ten post był edytowany przez makron: 6/11/2009, 15:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
WuHu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 77
Nr użytkownika: 59.114

Zawód:
 
 
post 6/11/2009, 17:19 Quote Post

Warto zwrócić uwagę na to, iż w Europie Zachodniej, także w Wielkiej Brytanii uczniowie rozpoczynają swoje spotkanie z historią od rewolucji francuskiej (którą przerabiają pobieżnie, podobnie jak pozostałe wydarzenia od XIX w.) Tam nie zwraca się uwagi na to, co było w przeszłości - liczy się przyszłość, więc jakieś badania, nowe technologie, medycyna itp (ostatecznie nauki polityczne oparte na współczesnym stanie społeczeństwa).
Ogólnie na zachodzie jest tak, że każdy jeżeli wyraża chęć uczenia się, to zajmuje się tym co go szczególnie interesuje. Nic więc dziwnego, że jeśli zestawimy ze sobą młodzież polską i dajmy na to brytyjską, a następnie urządzimy egzamin z wiedzy ogólnej, to wiadomo, że Polacy wykażą sie większą wiedzą.

QUOTE
Zresztą nie sądzę, żeby w Polsce było pod tym względem jakoś dużo lepiej. Na naszym forum jest 60000 zarejestrowanych uczestników, a jest to największe forum historyczne w polskim internecie. Czy nie zastanawiające jest, że w prawieczterdziestomilionowym narodzie jest raptem trochę ponad 50000 ludzi, którzy są gotowi dyskutować na tematy historyczne? Co ja mówię - mniej - bowiem pokaźny odsetek rejestrujących się na forum to uczniowie z pracami domowymi, których jedynym celem jest znalezienie odpowiedzi na zadanie domowe (pomószcie, prosze, bo jak nie, to pani od chistorii postawi mi jedynke. No pliiiiz). Podejrzewam, że podobnie sprawa się ma i z innymi przedmiotami (biologia, geografia, polski itd.)


Trochę masz racji. Polska podąża za modą zachodnią. Co prawda ze sporym opóźnieniem, ale jednak. Tak jak przejmujemy to co dobre, tak też przejmujemy to co złe, czyli np: system szkolnictwa (na poparcie, iż w Polsce pogarsza się system szkolnictwa powołuję się na poczynania i "wyjątkową pomysłowość" p. minister Hall).
Nie wiem czy pamiętacie polską młodzież, która kończyła szkoły 10 lat temu. To była zdolna młodzież, pracowita, chcąca poznawać świat. Większość opuszczała szkoły z zasłużonymi czwórkami. A teraz co się dzieje? Na własne życzenie produkujemy półgłówków i ćwierć móżdżki (przepraszam za wyrażenie), którzy ledwo zdają do następnej klasy podpierając się papierami z PPP (Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jc;) ). Czy te 10 lat temu przeciętny uczeń wpadłby na pomysł, aby "załatwić" sobie dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię itp? Nie oszukujmy się - większość polskich uczniów załatwia sobie papiery PPP z czystego lenistwa i lekceważenia szkoły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 6/11/2009, 18:36 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 6/11/2009, 14:47)
a co wiedzę polskie 9-latki?
przypominam, że historia zaczyna się w IV klasie (10 lat) i na pewno nie obejmuje niemieckiej nazwy Oświęcimia, ani wyrazu Holokaust.

Jeśli się nie mylę zarónwo w Polsce jak i w Izraelu przed 15 rokiem tez się nie urządza wycieczek do Oświęcimia.

Filmy z drastycznymi scenami (a wszak takie to są dotyczące szczegółów technicznych Zagłady) są od 15 lat.
*


Drogi Anakinie , przypominam że górna granica wieku w w/w badaniu to 15 lat. Wspominając swoją młodość ,w analogicznym okresie takim abnegatem historycznym jednak nie byłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 6/11/2009, 19:02 Quote Post

QUOTE(mariuniu @ 6/11/2009, 18:36)
QUOTE(Anakin @ 6/11/2009, 14:47)
a co wiedzę polskie 9-latki?
przypominam, że historia zaczyna się w IV klasie (10 lat) i na pewno nie obejmuje niemieckiej nazwy Oświęcimia, ani wyrazu Holokaust.

Jeśli się nie mylę zarónwo w Polsce jak i w Izraelu przed 15 rokiem tez się nie urządza wycieczek do Oświęcimia.

Filmy z drastycznymi scenami (a wszak takie to są dotyczące szczegółów technicznych Zagłady) są od 15 lat.
*


Drogi Anakinie , przypominam że górna granica wieku w w/w badaniu to 15 lat. Wspominając swoją młodość ,w analogicznym okresie takim abnegatem historycznym jednak nie byłem.
*



nie wiemy jaki procent w grupie badanych stanowiły 9 i 10-latki. Moja 10-letnia córka, dwóch historyków, chodząca do nienajgorszej szkoły w dużym kulturalnym mieście nie zna tych pojęć. Nawet specjalnie mnie to ani nie szokuje ani nie zawstydza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 6/11/2009, 19:19 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 6/11/2009, 15:47)
Jeśli się nie mylę zarónwo w Polsce jak i w Izraelu przed 15 rokiem tez się nie urządza wycieczek do Oświęcimia.
*


Ja jestem w I klasie gimnazjum i 26 października byłem na wycieczce w Auschwitz-Birkenau ( i to w dodatku z szóstoklasistami).Myślałem,że spalę się ze wstydu jak obejrzałem nieco ich zachowanie. Stanowczo (dla niektórych) to zbyt niski wiek jak na zwiedzanie takich miejsc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
vifon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 33.547

Stopień akademicki: leñ dyplomowany
Zawód: student
 
 
post 7/11/2009, 14:43 Quote Post

QUOTE
Drogi Anakinie , przypominam że górna granica wieku w w/w badaniu to 15 lat. Wspominając swoją młodość ,w analogicznym okresie takim abnegatem historycznym jednak nie byłem.
Ja też nie, ale zwróć uwagę, że zainteresowanie historią zapewne wyniosłeś z domu. Te badania naprawdę mnie nie szokują.
Ostatnio rozmawiałem z moją kumpelą lat 17 i jakoś tak wypłyną ( w formie jakiejś dygresji) temat kampanii wrześniowej. Mimo, że dziewczę inteligentne, to jednak z biochema i np. sam fakt, że II wojna światowa zaczęła się w Polsce to kojarzyła, natomiast pojęcia "kampania wrześniowa" to w ogóle.
QUOTE
Sherlock Holmes był według ponad połowy badanych nastolatków był istniał naprawdę,
Jakiś czas temu gadałem z 20 letnim Niemcem (student medycyny) i o Shelocku nie słyszał wcale...
QUOTE
A skoro lewica lub lewicowe media mają największe wpływy w Unii Europejskiej
No już bez przesadyzmu- Brytyjczycy z tego co się orientuje najbardziej eurosceptycznym narodem i raczej by sobie w kaszę( w postaci wytycznych historycznych) dmuchać nie pozwolili.

PZDR
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Tesla
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 58.765

Zawód: Konstruktor
 
 
post 7/11/2009, 15:12 Quote Post

QUOTE
Trochę masz racji. Polska podąża za modą zachodnią. Co prawda ze sporym opóźnieniem, ale jednak. Tak jak przejmujemy to co dobre, tak też przejmujemy to co złe, czyli np: system szkolnictwa

Dokładnie. Moim zdaniem szkolnictwo schodzi na psy i to nie tylko pod względem nauczania historii. Weźmy na przykład matematykę. Kiedyś w programie były całki, elipsy, granice, różniczkowanie, pochodne i wiele innych. Ostatnio rozmawiałem o tym z nauczycielką i potwierdziła moje obawy że cały czas, stopniowo usuwane są jakieś działy. Nie podoba mi się wcale to równanie do zachodu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 7/11/2009, 15:36 Quote Post

Samuel Łaszcz:
"Ja jestem w I klasie gimnazjum i 26 października byłem na wycieczce w Auschwitz-Birkenau ( i to w dodatku z szóstoklasistami).Myślałem,że spalę się ze wstydu jak obejrzałem nieco ich zachowanie. Stanowczo (dla niektórych) to zbyt niski wiek jak na zwiedzanie takich miejsc."

Samuelu wydaje mi się że jest to już kwestia jakiegoś elementarnego wychowania a nie wiedzy historycznej.W końcu te osoby bez wchodzenia w szczegóły wiedziały że jadą w miejsce związane ze śmiercią,zagładą a nie na wycieczkę do wesołego miasteczka.

Vifon:
"Ja też nie, ale zwróć uwagę, że zainteresowanie historią zapewne wyniosłeś z domu. Te badania naprawdę mnie nie szokują.
Ostatnio rozmawiałem z moją kumpelą lat 17 i jakoś tak wypłyną ( w formie jakiejś dygresji) temat kampanii wrześniowej. Mimo, że dziewczę inteligentne, to jednak z biochema i np. sam fakt, że II wojna światowa zaczęła się w Polsce to kojarzyła, natomiast pojęcia "kampania wrześniowa" to w ogóle."

A ja jestem może nie tyle zszokowany co zasmucony.Co z tego że ktoś jest na profilu niezwiązanym z historią.Są rzeczy które każdy wykształcony człowiek wiedzieć musi.


A sytuację w polskim szkolnictwie świetnie ilustruje pewien dowcip:
-Nasi dziadkowie zastanawiali się jak można zdawać maturę bez greki?
-ojcowie jak można zdawać maturę bez łaciny?
-My jak można zdawać maturę bez matematyki?
-nasze dzieci bedą się zastanawiać jak można zdawać maturę bez j.polskiego?
- a wnuki jak można zdawać maturę bez umiejętności pisania i czytania?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Tesla
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 58.765

Zawód: Konstruktor
 
 
post 7/11/2009, 15:47 Quote Post

QUOTE
A ja jestem może nie tyle zszokowany co zasmucony.Co z tego że ktoś jest na profilu niezwiązanym z historią.Są rzeczy które każdy wykształcony człowiek wiedzieć musi.

Cóż tak jest na zachodzie. Moja siostra emigrantka opowiadała mi o szkołach w Wielkiej Brytanii.
Tam właśnie mają takie podejście że od jak najwcześniejszych lat starają się ukierunkować na dany profil.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
silent_hunter
 

Poczwórny Agent, Łowca Replikantów
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.055
Nr użytkownika: 11.971

Stopień akademicki: gramotny
Zawód: przodownik pracy
 
 
post 7/11/2009, 16:36 Quote Post

QUOTE
a wnuki jak można zdawać maturę bez umiejętności pisania i czytania?


To nie jest takie dalekie od prawdy...W zachodnich , politycznie poprawnych społeczeństwach żyjących w kokonie dobrobytu postepuje proces obkładania obywateli także tych najmłodszych coraz to grubszymi kaftanikami "bezpieczeństwa" co by nie daj boże ktos nie doznał jakiegokolwiek uszczerbku niedowartościowania, wpadł w kompleksy, jejku a nauka? Ma byc łatwa i przyjemna i najważniejsze, pozbawiona elementu rywalizacji i tak oto należy równac dół...aby ci słabsi intelektualnie nie poczuli się dyskryminowani.

Czy można to zmienic? Wydaje mi się, ze tu potrzebne bardzo mocne uderzenie, motywator, jak swego czasu w Stanach, kiedy to po szoku lotu pierwszego sowieckiego satelity zmieniono radykalnie programy szkolne co by na poważnie kształcic przyszłych naukowców a nie potencjalnych odbiorców pomocy społecznej... wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

18 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej